Zavrieť

Porady

SZČO - automobil

Chcela by som poprosiť o stručné zhrnutie témy SZČO - automobil. Našla som veľa príspevkov, ale ani v jednom to nie je jednoznačne vysvetlené. Vedel by to niekto zhrnúť?

1. SZČO nemá auto v podnikaní
a) musí mať zaplatené cestnú daň?
b) môže si dať do výdavkov havarijné a zákonné poistenie ? (keďže v technickom preukaze je auto zapísané na neho ako FO)
c) môže si do výdavkov zahrnúť len phm alebo aj paušál 6,20 ?
d) môže si do nákladov zahrnúť výdaj za opravu auta?

2. SZČO má auto v podnikaní
Mysím, že tam je to jasné. Do výdavkov si zahŕňa poistky, phm , opravy a údržbu auta.


Ďakujem
Usporiadat
Freddy Freddy

Freddy je offline (nepripojený) Freddy

bubibu
Chcela by som poprosiť o stručné zhrnutie témy SZČO - automobil. Našla som veľa príspevkov, ale ani v jednom to nie je jednoznačne vysvetlené. Vedel by to niekto zhrnúť?

1. SZČO nemá auto v podnikaní
a) musí mať zaplatené cestnú daň?
Nemusí, ale ak chce uplatniť paušál, tak áno.

bubibu
b) môže si dať do výdavkov havarijné a zákonné poistenie ? (keďže v technickom preukaze je auto zapísané na neho ako FO)
Nie.

bubibu
c) môže si do výdavkov zahrnúť len phm alebo aj paušál 6,20 ?
Aj PHM a aj paušál.

bubibu
d) môže si do nákladov zahrnúť výdaj za opravu auta?
Nie.

bubibu
2. SZČO má auto v podnikaní
Mysím, že tam je to jasné. Do výdavkov si zahŕňa poistky, phm , opravy a údržbu auta.
Presne tak.

bubibu
Ďakujem
Prosím. Dúfam že som sa nemýlil...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=bubibu]Chcela by som poprosiť o stručné zhrnutie témy SZČO - automobil. Našla som veľa príspevkov, ale ani v jednom to nie je jednoznačne vysvetlené. Vedel by to niekto zhrnúť?

1. SZČO nemá auto v podnikaní
a) musí mať zaplatené cestnú daň?


Dań z motorových vozidiel musí mať zaplatenú každá osba, ktorá chce vo
svojom účtovníctve účtovať vo výdavkoch o tomto automobile,táto je plne uznateľným výdavkom. V ostatných odpovediach súhlasím s Freddym.
do pozornosti:§ 84 zákonač.582/2004 v znenízák.č.517/2005
Naposledy upravil Melnick : 30.01.06 at 08:19
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Čo ak ide o auto na leasing, ktoré nie je zahrnuté v majetku firmy SZČO. Stále mi to nie je jasné. Podľa § 19 odst. 2 písmeno e) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady
za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu. A auto na leasing nie je (aspoň zatiaľ) vlastné motorové vozidlo. Znamená to, že sa nedá dať nič do nákladov?
0 0
Freddy Freddy

Freddy je offline (nepripojený) Freddy

Podľa platných zákonov auto kúpené na leasing eviduješ v majetku, takže podmienka zaradenia do obchodného majetku je splnená. Čo sa týka staršieho leasingu, pokiaľ nájomcom je SZČO, aj vtedy môže uplatniť všetky súvisiace náklady.
0 0
ticiana ticiana

ticiana je offline (nepripojený) ticiana

Weva a koho máš napísaného v TP ako majiteľa? Hádam lízingovku?
0 0
ticiana ticiana

ticiana je offline (nepripojený) ticiana

Freddy, Weva ho nemá v majetku !!!
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

weva
Čo ak ide o auto na leasing, ktoré nie je zahrnuté v majetku firmy SZČO. Stále mi to nie je jasné. Podľa § 19 odst. 2 písmeno e) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady
za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu. A auto na leasing nie je (aspoň zatiaľ) vlastné motorové vozidlo. Znamená to, že sa nedá dať nič do nákladov?

V prípade, že používate auto, ktoré je na leasing, bez ohľadu na to, či je to leasing na súkr.osobu, alebo SZČO, pri výdavkoch postupujete podľa § 19 odst. 2 písmeno l) a nie e)

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom,
0 0
33mimi 33mimi

33mimi je offline (nepripojený) 33mimi

zdravím, v tom §84 je že auto sa používa na podnikanie, podľa mňa teda je zahrnuté do podnikania, ak predsa szčo využije svoje súkr.vozidlo napr. 20x do roka nebude predsa podávať a rušiť daňové priznanie "hore-dole". A nikde som sa nedočítala, že je podmienka - ak si chce uplatniť phm a paušál musí mať zaplatenú daň z MV. poprosím aj o odpoveď, či tomu dobre rozumiem. ďakujem.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

33mimi
zdravím, v tom §84 je že auto sa používa na podnikanie, podľa mňa teda je zahrnuté do podnikania, ak predsa szčo využije svoje súkr.vozidlo napr. 20x do roka nebude predsa podávať a rušiť daňové priznanie "hore-dole". A nikde som sa nedočítala, že je podmienka - ak si chce uplatniť phm a paušál musí mať zaplatenú daň z MV. poprosím aj o odpoveď, či tomu dobre rozumiem. ďakujem.

Myslím, že tomu nerozumiete, skúste čítať diskusiu na linku:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=176065#post176065
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

JankaO, pozrela som si tú stránku, ale tam hovorili o dani z motorových vozidiel, ale mne sa jedná o náklady za spotrebované PHM resp. čo všetko ak niečo si môžem dať do nákladov. Ten leasing má FO a nie SZČO, ale tá FO je SZČO. V jednej diskusii mi odpísali, že keď to nie je vlastné auto, tak nemá SZČO nárok na výdavky do výšky náhrady za spotrebované PL a základnej náhrady.
Nakoľko v TP je ako držitel zapísaný Janko Mrkvička len ako FO a vlastník vozidla je leasingová spoločnosť. Takže treba postupovať podľa odst. 2 písmeno l) a ako to vyzerá v praxi?
Naposledy upravil weva : 01.02.06 at 22:09
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
33mimi
zdravím, v tom §84 je že auto sa používa na podnikanie, podľa mňa teda je zahrnuté do podnikania, ak predsa szčo využije svoje súkr.vozidlo napr. 20x do roka nebude predsa podávať a rušiť daňové priznanie "hore-dole". A nikde som sa nedočítala, že je podmienka - ak si chce uplatniť phm a paušál musí mať zaplatenú daň z MV. poprosím aj o odpoveď, či tomu dobre rozumiem. ďakujem.
Súkromný automobil nezahrnutý v obchodnom majetku, je tvoje autíčko,
ale keď si naň chceš uplatniť nejaký ten výdavok , tak preto,že podnikáš
a tak vlastne je povinnosť z autíčka, na ktoré si nejakú tú korunu uplatníš
aj keď je vyslovene súkromné - povinnosť daň z mot. vozidiel zaplatiť a táto je plne uznaným dań. výdavkom .A daň .priznanie nemusíš hore-dole
rušiť veď výdavky si budeš uplatňovať počas celého roka . :p
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
weva
JankaO, pozrela som si tú stránku, ale tam hovorili o dani z motorových vozidiel, ale mne sa jedná o náklady za spotrebované PHM resp. čo všetko ak niečo si môžem dať do nákladov. Ten leasing má FO a nie SZČO, ale tá FO je SZČO. V jej diskusii mi odpísali, že keď to nie je vlastné auto, tak nemá SZČO nárok na výdavky do výšky náhrady za spotrebované PL a základnej náhrady.
Nakoľko v TP je ako držitel zapísaný Janko Mrkvička len ako FO a vlastník vozidla je leasingová spoločnosť. Takže treba postupovať podľa odst. 2 písmeno l) a ako to vyzerá v praxi?
Ak som dobre rozumela auto je Jankove Mrkvičkove a používa ho Ferko Kapusta, potom : je výdavok - nájomné a iné ....
Daň z motorových vozidiel musí byť zaplatená ale Jankom Mrkvičkom,
pretože :ak by DzMV zaplatil nájomca za držiteľa mot. voz. nemôže byť
zahrnutá do daň. výdavkov,lebo by sa jednalo o daň zaplatenú za iného daňovníka.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

weva
JankaO, pozrela som si tú stránku, ale tam hovorili o dani z motorových vozidiel, ale mne sa jedná o náklady za spotrebované PHM resp. čo všetko ak niečo si môžem dať do nákladov. Ten leasing má FO a nie SZČO, ale tá FO je SZČO. V jej diskusii mi odpísali, že keď to nie je vlastné auto, tak nemá SZČO nárok na výdavky do výšky náhrady za spotrebované PL a základnej náhrady.
Nakoľko v TP je ako držitel zapísaný Janko Mrkvička len ako FO a vlastník vozidla je leasingová spoločnosť. Takže treba postupovať podľa odst. 2 písmeno l) a ako to vyzerá v praxi?
Link, ktorý som uviedla na daň z motorových vozidiel patril 33mimi, takže Vy ste si tam ani nič pre seba nájsť nemohli.
Takže teraz k Vám. Vo Vašom prípade, ak chcete auto používať v súvislosti s podnikaním, zaplatíte daň z motorových vozidiel, je to Váš výdaj ODZ. Nakoľko ale auto nie je Vašim majetkom postupujete podľa § 19 odst.2 písm.l) a to tak, že Vašim výdajom ovplyvňujúcim DZ je spotreba PHM. To sa vyráta podľa priemernej spotreby uvedenej v TP a ceny PHM platnej v čase nákupu.
Napr: priemerná spotreba je 7 litrov PHM, cena 38,- Sk, najazdené 50 km.

0,5 x 7 x 38 =133 Sk je Váš výdaj OZD
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

JankaO ďakujem. Vedela by si mi pomôcť aj s týmto. SZČO má auto na leasing. V TP je ako držitel SZČO a vlastník leasingovka. SZČO 31.08.05 prestane podnikať, odovzdá licenciu. Teda už nie je SZČO, lenže ešte má firmu s.r.o. kde je konateľom a používa auto pre účely s.r.o.. Je to ľajdák auto ešte stále neprehlásil na s.r.o. a tankuje si ďalej. V TP je držitel stále SZČO a vlastník leasingovka. Čo môžem urobiť s blokmi za benzín?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

weva
JankaO ďakujem. Vedela by si mi pomôcť aj s týmto. SZČO má auto na leasing. V TP je ako držitel SZČO a vlastník leasingovka. SZČO 31.08.05 prestane podnikať, odovzdá licenciu. Teda už nie je SZČO, lenže ešte má firmu s.r.o. kde je konateľom a používa auto pre účely s.r.o.. Je to ľajdák auto ešte stále neprehlásil na s.r.o. a tankuje si ďalej. V TP je držitel stále SZČO a vlastník leasingovka. Čo môžem urobiť s blokmi za benzín?

V tomto prípade, nech s.r.o. a konateľ uzatvoria zmluvu o výkone funkcie konateľa, kde sa dohodnú, že v odmene za tento výkon nebudú zahrnuté cestovné náklady, tie budú predmetom náhrad podľa zákona o cestovných náhradách. Potom s.r.o. bude postupovať pri náhrade ako u zamestnanca. Konateľ si bločky môže odkladať ako podklad k vyúčtovaniu cesty.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

[quote=JankaO]V prípade, že používate auto, ktoré je na leasing, bez ohľadu na to, či je to leasing na súkr.osobu, alebo SZČO, pri výdavkoch postupujete podľa § 19 odst. 2 písmeno l) a nie e)

Nedá mi pokoj táto téma.
SZČO si uplatňuje spotrebu na km podľa TP+paušál ak má vlastné osobné auto nezahrnuté do obch. majetku.
SZČO si uplatňuje spotrebu na km podľa TP+ ost. výdavky ak má auto (osobné alebo nákladné) na finančný leasing a teda ho eviduje vo svojom učtovníctve.
Ak má ten istý občan uzatvorený finančný leasing ako FO-občan nie FO-SZČO to auto nevlastní ani o ňom nikde v učtovnictve nehovorí, ako si môže naň niečo uplatňovať???
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

JankaO. Čiže konateľ si bude robiť normálne cesťák ako zamestnanec? Teda si bude uplatňovať náhradu PHM + základnú náhradu 6,20. No, ale to sme zase skončili pri písmene e) teda môže si to uplatňovať iba, ak má vlastné vozidlo, nie? A to je predsa vozidlo na leasing. Ja už som z toho jeleň.
Zlata. Mne to tiež vychádza, že si nemôže dať do nákladov nič.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

[quote=Zlata]
JankaO
V prípade, že používate auto, ktoré je na leasing, bez ohľadu na to, či je to leasing na súkr.osobu, alebo SZČO, pri výdavkoch postupujete podľa § 19 odst. 2 písmeno l) a nie e)

Nedá mi pokoj táto téma.
SZČO si uplatňuje spotrebu na km podľa TP+paušál ak má vlastné osobné auto nezahrnuté do obch. majetku.
SZČO si uplatňuje spotrebu na km podľa TP+ ost. výdavky ak má auto (osobné alebo nákladné) na finančný leasing a teda ho eviduje vo svojom učtovníctve.
Ak má ten istý občan uzatvorený finančný leasing ako FO-občan nie FO-SZČO to auto nevlastní ani o ňom nikde v učtovnictve nehovorí, ako si môže naň niečo uplatňovať???
Na základe ustanovenia § 19 odst.2 písmeno l),výdavky na spotrebu PHM
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

[quote=JankaO]
Zlata
Na základe ustanovenia § 19 odst.2 písmeno l),výdavky na spotrebu PHM
Súhlasím, ale o tom aute musím niekde v účtovníctve hovoriť, t. j. že mám na FO-SZČO zmluvu o finančnom leasingu, faktúru alebo zmluvu o nájme z autopožičovne, zmluvu o nájme od suseda, od inej firmy a do výdavkov mi ide suma za nájomné (snáď môže byť aj 1,-) a spotreba podľa TP na km.
alebo
nikde v účtovníctve o osobnom aute nehovorím ale ho vlastním, tak mi ide do výdavkov spotreba na km podľa TP+6,20.
0 0
weva weva

weva je offline (nepripojený) weva

Baby, tak čo s tým mojím konateľom (ináč je to zamestnanec na základe PZ)? Písmeno l)? Má viesť knihu jázd alebo aké tlačivo použiť? Pri písmene e) by mi to bolo jasné. Lenže stále to kazí auto na leasing.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať