Zavrieť

Porady

dedicstvo po exmanzelovi

rozviedkla som sa pred dvomi rokmi, manzel alkoholik, kazdu korunu prepil... od tej doby sme nebyvali spolu, byval pri svojej priatelke....ktora ho opustila a on sa obesil rovno na novy rok...

mal byt a jedno auto starsie, ktore by zrejme mali zdedit nase deti.

ale zanechal vela dlzob po bankach, ci quatre, vycerpal snad vsetky bankove karty do minusu, dohromady cca 21360,00€, o com teraz uz viem, ale to zrejme nebude vsetko.
jeho majetok je byt, asi za 12000€ a auto ... cca 2000€. a to je spoludlznik na moj uver, za ktory som si kupila dom a ktory splacam sama a bez problemov. som spoludlznicka aj na jednom z jeho uverov.... teraz sa bojim, ze ked deti zdedia nie len jeho pozostalost, ale aj dlzoby, ze mozu mne zobrat dom....

vie niekto poradit, ako z tohto von a co je lepsie, ci nechat vsetok jeho majetok prepadnut exekutorovi a banke, alebo jeho majetok prijat, ako dedicstvo a sanzit sa ho predat a vyrovnat dlzoby, alebo sa dlzoby nededia?

teda moja otazka je jasna, este k tomu pridavam, za ake dlzoby po exmanzelovi su moje deti a ja zodpovedni?

upresnenie.. som spolurucitel na uvere, kde zostatok je 8700€ a je to viazane na ten byt...

dakujem za odpoved....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    smutnamatka Pozri príspevok
    prave sme to riesili, ale nedoriesili.... BSM
    Znamená to dve veci: že polovica majetku spoločne nadobudnutého počas manželstva je tvoja, ale aj to, že exekútor pri výkone rozhodnutia môže uspokojiť z BSM pohľadávky veriteľov voči exmanželovi (jeho dlhy), ktoré vznikli ešte počas manželstva - nie tie, ktoré vznikli po rozvode.

    Dedičstvo sa nadobúda smrťou. Pri zisťovaní majetku poručiteľa sa v prvom rade rozdelí BSM, teda polovica spoločne nadobudnutého majetku je tvoja. Zvyšok sa bude dediť, plus to, čo nadobudol po rozvode, resp. čo bolo jeho výlučné (pred manželstvom, dedičstvo, dary). Ak naňho ešte neprišiel exekútor, tak na tvoju čiastku sa nečiahne.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Lubaba, zdenka131, Danielle369, danushka, Katy a R
    5

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak dlhy prevysuju majetok porucitela, tak odmietnut dedicstvo. Tam, kde ste spoludlznicka uveru, budete musiet splacat. Je taktiez dolezite, ci uz mate vysporiadane BSM.

    smutnamatka je offline (nepripojený) smutnamatka

    smutnamatka
    BSM sme už mali a dala som aj návrh na vklad do katastra ale ešte neprišli odtiaľ LV , takže neviem, či v tejto situácii to vôbec bude platné, lebo na mrtveho sa majetok prepisovať nedá.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    smutnamatka Pozri príspevok
    BSM sme už mali a dala som aj návrh na vklad do katastra ale ešte neprišli odtiaľ LV , takže neviem, či v tejto situácii to vôbec bude platné, lebo na mrtveho sa majetok prepisovať nedá.
    Ale v case podania navrhu na vklad od katastra bol este zivy, nie?

    smutnamatka je offline (nepripojený) smutnamatka

    smutnamatka
    Áno, v čase podania bol ešte živý. Tak bude prepis platný? Aj ked sa dokončí už po jeho smrti? A dokončia ho na katastri, ked už nežije?

    smutnamatka je offline (nepripojený) smutnamatka

    smutnamatka
    Počas manželstva sme si kupovali dom na úver. Keďže chodil na týždňovky, vybavovala som to sama a len na svoje meno, aby to bolo jednoduchšie. Aj na LV figurujem ako jediný majiteľ. Aj v BSM sme sa dohodli, že dom zostáva mne. Je možné , že z nejakého dôvodu spadne do jeho dedičstva aj čiastka z domu?

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Úmrtie po podaní návrhu na vklad nie je dôvodom na zastavenie konania (aj keď v minulosti také pokusy boli).
    Dom do BSM zjavné patrí. V BSM je všetko, čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, reštitúcií resp. veci vyslovene pre osobnú potrebu resp. povolanie.

    dedicstvo po exmanzelovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.