Zavrieť

Porady

Kabrňáci na domy- sito,paskov and company poraďte blížnemu...

čaute, chcel som sa opýtať, minulý rok som ako veľký magnát odkúpil od mesta pozemok pod barákom,teda cca. 90 bytov odkúpilo, takže mám tam podiel asi nejakých 60cm-mám podať nejaké daňové priznanie alebo ako? je to drobotina...
Usporiadat
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Tak to by teda aj mňa Katka zaujímalo. Pre mňa je pozemok ako pozemok. Nerozlišujem ornú pôdu od pozemku pod bytovkou z hľadiska povinnosti podať DP.
Pozerám sa na fakt, že keď som nadobudla nehnuteľnosť minulý rok, mojou povinnosťou je podať DP do 31.januára 2012 a podiel na pozemku pod bytovkou nehnuteľnosťou je.

Takže ja by som DP podala.

A keďže mi to nedalo, lebo sa krútime okolo toho, či podať, či nepodať, volala som svojej bývalej kolegyni, pretože tiež minulý rok odkupovala pozemok pod bytom a navyše pracuje v realitách. Jednoznačne mi potvrdila, že treba. Konzultovala to tento týždeň s mestským magistrátom v KE, pozemok bol odkúpený od mesta.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

My sme si splnili oznamovaciu povinnosť pri kúpe aj pri predaji tohoto bytu. Nikde sa do DPzN nepísal pozemok, akurát v poznámke tlačiva DP sú uvedené čísla parciel. Ale máš pravdu, byt bol na inom LV ako pozemok. A základom dane pri bytoch je naozaj len výmera plochy bytu.
3 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

No lebo to je takto-ja som tiež kašlal na to a nezaoberal sa s tým, ale ma cez fejs s touto otázkou oslovil kamoš- inak, už sa vidí že som sem dotiahol ďalšieho člena , tadeaša 1977-no a preto som sa o to začal zaujímať,hm,ale ďalšia vec je že ten podiel na pozemku je dosť malý-takže neviem čo a jak...-inak on to bere tak poctivo,ôebo čo som sa pýtal teraz susedov, ako oni postupujú tak sa vyjadrili v tom zmysle,že to majú na saláme...
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Podľa môjho laického názoru pozemok priamo pod bytovým domom nepodlieha dani z nehnuteľnosti, keďže dani podliehajú byty. Vychádzam pritom zo zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady:
- ust. § 6 ods. 2 písm. a) = predmetom dane z pozemkov nie sú časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,
- ust. § 6 ods. 3 = na zaradenie pozemku do príslušnej skupiny podľa odseku 1 (pozn.: v ktorom sú pozemky rozčlenené pre účely dane z pozemkov) je určujúce zaradenie pozemku podľa katastra (daň z pozemku, resp. z podielu na pozemku priamo pod bytovým domom neplatím a na LV mám uvedené: druh pozemku = zastavané plochy a nádvoria; spôsob využívania pozemku = 15 – pozemok, na ktorom je postavená bytová budova označená súpisným číslom),
- ust. § 14 = platím daň z bytov,
- ust. § 18 = daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane .....
- ust. § 19 ods. 3 = daňovník je povinný v priznaní uviesť všetky skutočnosti rozhodujúce na výpočet dane a daň si sám vypočítať; hm, ako podať daňové priznanie a vypočítať daň z niečoho, čo nie je predmetom dane... tiež by som nevedela ...
Naposledy upravil luja5 : 14.01.12 at 16:32 Dôvod: opravený paragraf
4 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Podaj si priznanie k dani z nehnuteľnosti, každý zo zákona je povinný to urobiť aj keď sa jedná o 1cm2. Nesplnenie povinnosti je penalizované. V konečnom dôsledku aj malá suma narastie dennou penalizáciou do obrovských rozmerov.
Luja súhlasím, ale neuviedol m2 zastavanej plochy a výmeru parcely pod bytovým domom, ten rozdiel podlieha dani z nehnuteľnosti.
Naposledy upravil pmajap : 14.01.12 at 15:29
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Vreu, tak! Pre hlavičku špendlíka sa nenecháš ? zruijnovať. Povinnosť, pihlásiť sa je treba, príhlásiš sa? Nikto si ťa nevšimne, ak nedáš všimné. keď už je po ...

S peniazmi je to horšie, tie len z rúčky do rúčky, cez notára, listvlastníctva za predajnú cenu. Predajnu?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... aj keď nie som nebol oslovený zadávateľom témy , dovolím si reagovať - luja5 má pravdu...

"Časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov, nie sú predmetom dane z pozemkov. Preto za pozemok pod bytovým domom nevzniká ani oznamovacia povinnosť ani povinnosť podať daňové priznanie.

Odpovedala: Mgr. Denisa Stašková, odborný referent, Finančný odbor, Prešov"

zdroj: http://moje.hnonline.sk/node/5079
ale i:
http://spravy.pravda.sk/sk_ekonomika..._sk_pludia_p01
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

luja5 Pozri príspevok
Podľa môjho laického názoru pozemok priamo pod bytovým domom nepodlieha dani z nehnuteľnosti, keďže dani podliehajú byty. Vychádzam pritom zo zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady:
- ust. § 6 ods. 2 písm. a) = predmetom dane z pozemkov nie sú časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,
- ust. § 6 ods. 3 = na zaradenie pozemku do príslušnej skupiny podľa odseku 1 (pozn.: v ktorom sú pozemky rozčlenené pre účely dane z pozemkov) je určujúce zaradenie pozemku podľa katastra (daň z pozemku, resp. z podielu na pozemku priamo pod bytovým domom neplatím a na LV mám uvedené: druh pozemku = zastavané plochy a nádvoria; spôsob využívania pozemku = 15 – pozemok, na ktorom je postavená bytová budova označená súpisným číslom),
- ust. § 14 = platím daň z bytov,
- ust. § 18 = daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane .....
- ust. § 19 ods. 3 = daňovník je povinný v priznaní uviesť všetky skutočnosti rozhodujúce na výpočet dane a daň si sám vypočítať; hm, ako podať daňové priznanie a vypočítať daň z niečoho, čo nie je predmetom dane... tiež by som nevedela ...
Luja, dobre píšeš, no kočeny, normálne ste ma vystrašili, uf, len sa mi nechcelo hľadať v zákone. My sme mali tieto pozemky zapísané na LV ako zastavané plochy, takže neboli predmetom dane z nehnuteľnosti.
Naposledy upravil Kvaka : 14.01.12 at 16:52
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... dúfam, že Stanovi nezanikne v záplave rád a odpovedí tá správna
1 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

V takom prípade potom ani samé úradničky na magistráte v KE nevedia, ako poradiť novým nadobúdateľom pozemkov pod bytmi. V skorejšom príspevku som písala o tom, ako moja kolegyňa kontaktovala magistrát tento týždeň ohľadom povinnosti podať DP, kde jej tvrdili, že povinnosť je.

Ide teraz však o to, či pozemok bol odkúpený len pod bytmi, ale sa jedná aj o pozemok mimo stavby. Toto je asi podstatná informácia.
2 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

danushka Pozri príspevok
V takom prípade potom ani samé úradničky na magistráte v KE nevedia, ako poradiť novým nadobúdateľom pozemkov pod bytmi. V skorejšom príspevku som písala o tom, ako moja kolegyňa kontaktovala magistrát tento týždeň ohľadom povinnosti podať DP, kde jej tvrdili, že povinnosť je.

Ide teraz však o to, či pozemok bol odkúpený len pod bytmi, ale sa jedná aj o pozemok mimo stavby. Toto je asi podstatná informácia.
len pod bytmi-lebo to bolo mestské doteraz - terasa je zasa petržalská-tá sa neodkupovala...-to poslanci neschválili...
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

pmajap Pozri príspevok
... Luja súhlasím, ale neuviedol m2 zastavanej plochy a výmeru parcely pod bytovým domom, ten rozdiel podlieha dani z nehnuteľnosti.
Súhlasím, preto som zvýraznila priamo pod domom a uviedla zaradenie pozemku podľa katastra. Treba sa pozrieť, ako je to zapísané na LV, t.j. či je to len pozemok priamo pod domom, alebo aj časť pozemku, ktorá už nie je pod domom a tá by potom (podľa môjho názoru) mala byť zaradená-zapísaná na LV inak, vrátane veľkosti spoluvlastníckeho podielu a mala by podliehať dani z nehnuteľnosti.
3 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

V takom prípade to máš vyriešené Stando, riaď sa Štefanom.

Nebudeš sa potiť tak ako ja, kým sa mi do rúk dostalo to žlté lajstro vôbec .
1 0
tadeas 1977 tadeas 1977

tadeas 1977 je offline (nepripojený) tadeas 1977

Upresním to... Jedná sa aj o Stana kedže sme susedia, on býva vo vedľajšom v chode a pozemky o ktoré sa jedná máme rovnaké a aj rovnaké číslo LV. Jeden pozemok má 400 m2 a druhý pozemok má 464 m2. Každý máme na ňom určitý podiel, v mojom prípade 919/10000 Stano možno trochu iný...

V LV je to ako Zastavané plochy a nádvoria
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

danushka Pozri príspevok
V takom prípade to máš vyriešené Stando, riaď sa Štefanom.

Nebudeš sa potiť tak ako ja, kým sa mi do rúk dostalo to žlté lajstro vôbec .
dakujem všetkým za rady...-aj štefanovi aj všetkým...-aspoň ste sa aj vy niečo nové naučili do života...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Stanislav 1975 Pozri príspevok
len pod bytmi-lebo to bolo mestské doteraz - terasa je zasa petržalská-tá sa neodkupovala...-to poslanci neschválili...
No vidíš, Stanko, dobre som ti napísala hneď na začiatku, babku treba občas počúvať, aj keď niekedy už zabúda.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Kvaka Pozri príspevok
No vidíš, Stanko, dobre som ti napísala hneď na začiatku, babku treba občas počúvať, aj keď niekedy už zabúda.
samozrejme, aj babke Kvake ďakujem...
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Kvaka Pozri príspevok
Luja, dobre píšeš, no kočeny, normálne ste ma vystrašili, uf, len sa mi nechcelo hľadať v zákone. My sme mali tieto pozemky zapísané na LV ako zastavané plochy, takže neboli predmetom dane z nehnuteľnosti.
Ďakujem. Mala som pred časom podobnú dilemu, vtedy som sa s tým musela "potrápiť", aj som si to pre istotu vytlačila, odložila, teraz vybrala, šiklo sa ...
2 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Kvaka Pozri príspevok
No vidíš, Stanko, dobre som ti napísala hneď na začiatku, babku treba občas počúvať, aj keď niekedy už zabúda.
Anička, dobre si napísala, ale mne celkom jasno urobil Štefan.
Lebo ak odkúpený pozemok nezahŕňa len časť pod bytovkou, ale aj nezastavanú časť, vtedy mi iné nevyplýva, ako podať DP.

Jednoznačne som po tejto debate múdrejšia, všetci ste zlatí .

PS : Akáže si Ty Anka stará babka!
2 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

danushka Pozri príspevok
Anička, dobre si napísala, ale mne celkom jasno urobil Štefan.
Lebo ak odkúpený pozemok nezahŕňa len časť pod bytovkou, ale aj nezastavanú časť, vtedy mi iné nevyplýva, ako podať DP.

Jednoznačne som po tejto debate múdrejšia, všetci ste zlatí .

PS : Akáže si Ty Anka stará babka!
tak ja poznám aj 36 ročnú babku...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať