Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti

Prosím o radu, idem podávať typ B, som zamestnaná, do 31.12.2011 som prenajímala byt jednej osobe, mala som aj DIČ z DÚ. Prenájom som ukončila 31.12.2011, aj odhlásila na DÚ, vrátila som kartičky DIČ. Všetko mi je jasné aj tých 500 EUR zo zákona daných na zníženie, ale ja to mám trochu špecifické. Zaradím byt do obch. majetku, uplatním skutočné náklady, lebo v r. 2011 prešiel kompletnou rekonštrukciou, Následne ho vyradím z obch. majetku a 5 rokov ho nepredám. Lenže osoba čo ho mala v prenájme mi dlhuje 1500 EUR, tieto peniaze už riešim, aby mi ich zaplatila. Kedy mám tých 1500 EUR dať do môjho príjmu? Mám ich zdaniť v DP za r.2011, aj keď mi ich nezaplatila? Alebo ako? Mýli ma to, že v jednoduchom účtovníctve neuhradené pohľadávky idú do príjmu zdaňovaného pri ukončení živnosti? Čo mám prosím Vás spraviť?

Ďakujem za každý názor.
Usporiadat
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Písala si, Mila, že účtuješ viacero nájmov...ako je to potom v prípade podnájomnej zmluvy, nájomca má v nájomnej zmluve súhlas na prenajímanie prenajatej nehnuteľnosti podnájomcovi ? teda so zaradením takéhoto príjmu u nájomcu a tiež potrebou ŽO...veľká vďaka za odpovede
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

môže mi niekto poradiť ako je to s tým pozemkom pod nehnuteľnostou? a ešte by ma zaujímalo čo sro vyplýva aké povinnosti pri prenájme? dík
0 0
anika anika

anika je offline (nepripojený) anika

Ak dôchodca v roku 2011 dostal za prenájom pozemku 2100 € môže si odpočítať 1 779,65 € zdaniť len 320,35 €?
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Od januára 2011 sa znížila oslobodená suma pre prenájmy z 925,95 € na fixných 500 €. Ďaňovník si nemôže znížiť daňový základ o NČZD, ktoré sa po novom vzťahujú len na aktívne príjmy - a medzi tie prenájmy nepatria. Čiže podľa mňa si dôchodca môže odpočítať len 500 €. Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

anika Pozri príspevok
Ak dôchodca v roku 2011 dostal za prenájom pozemku 2100 € môže si odpočítať 1 779,65 € zdaniť len 320,35 €?
ak dôchodca okrem dôchodku a prenájmu iný príjem nemal, nie je povinný podať DP, nakoľko má príjem vo výške 2100 € - 500 € oslobodená suma= 1600 € je nižšia suma ako 1/2 NČZD (3559,30)
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Prosím o radu, SZČO okrem svojej podnikateľskej činnosti prenajíma i vlastnú nehnuteľnosť, ktorú nemá zaradenú v obchodnom majetku. Pochopila som správne, že ak od výšky príjmy z nehnuteľností napr. 6050,- € si môže odpočítať 500,-€, teda do základu dane si dá sumu 5550,-€ a na túto sumu použije možnosť podľa §6, odst. 10 ZoDzP, teda 40% do výdajov? suma výdajov by dosiahla výšku 2220,- €, alebo som pochopila nesprávne? Bývalá účtovníčka mu to riešila pre tak, že aj keď nedala budovu do majetku, vystavila na ňu kartu a účtovala do výdajov odpisy, plus 5 násobok živ. minima. Mám pocit, že postupovala nesprávne, odpisy nemôže účtovať ak nie je v majetku FO. Alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za každú radu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ondrejvla Pozri príspevok
Prosím o radu, SZČO okrem svojej podnikateľskej činnosti prenajíma i vlastnú nehnuteľnosť, ktorú nemá zaradenú v obchodnom majetku. Pochopila som správne, že ak od výšky príjmy z nehnuteľností napr. 6050,- € si môže odpočítať 500,-€, teda do základu dane si dá sumu 5550,-€ a na túto sumu použije možnosť podľa §6, odst. 10 ZoDzP, teda 40% do výdajov? suma výdajov by dosiahla výšku 2220,- €, alebo som pochopila nesprávne? Bývalá účtovníčka mu to riešila pre tak, že aj keď nedala budovu do majetku, vystavila na ňu kartu a účtovala do výdajov odpisy, plus 5 násobok živ. minima. Mám pocit, že postupovala nesprávne, odpisy nemôže účtovať ak nie je v majetku FO. Alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za každú radu.
40% výdavky na paušál už neplatia. Zdaňuje sa celý príjem bez tých 500 €.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ondrejvla Pozri príspevok
Prosím o radu, SZČO okrem svojej podnikateľskej činnosti prenajíma i vlastnú nehnuteľnosť, ktorú nemá zaradenú v obchodnom majetku. Pochopila som správne, že ak od výšky príjmy z nehnuteľností napr. 6050,- € si môže odpočítať 500,-€, teda do základu dane si dá sumu 5550,-€ a na túto sumu použije možnosť podľa §6, odst. 10 ZoDzP, teda 40% do výdajov? suma výdajov by dosiahla výšku 2220,- €, alebo som pochopila nesprávne? Bývalá účtovníčka mu to riešila pre tak, že aj keď nedala budovu do majetku, vystavila na ňu kartu a účtovala do výdajov odpisy, plus 5 násobok živ. minima. Mám pocit, že postupovala nesprávne, odpisy nemôže účtovať ak nie je v majetku FO. Alebo sa mýlim?
Ďakujem vopred za každú radu.
ak je to podľa § 6 ods. 3 ZDP tak si to posúdila, je to správne aj za rok 2011 aj na rok 2012....
a odpisy z nezaradeného majetku???? nemajú byť .......a 5-nás. ŽV bola za rok 2010 oslobodená suma, tak prečo o nej účtovala??? podľa môjho názoru sa o oslobodenej čiastke nemá účtovať....
ak ste išli minulý rok (2010) skutočnými výdavkami, nezabudnite si ošetriť DZ podľa § 17 ZDP.....
1 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Kejka, ja som to vyčítala z tlačiva DP FO typ B pre rok 2011, : pri príjmoch podľa §6, odst. 3 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov podľa §6 odst. 10 zákona...
Ja som to pochopila tak, že čo je napísané v takomto tlačive, to je aj zákon, či vari nie?
Naposledy upravil ondrejvla : 25.01.12 at 13:57
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Mila123 Pozri príspevok
ak je to podľa § 6 ods. 3 ZDP tak si to posúdila, je to správne aj za rok 2011 aj na rok 2012....
a odpisy z nezaradeného majetku???? nemajú byť .......a 5-nás. ŽV bola za rok 2010 oslobodená suma, tak prečo o nej účtovala??? podľa môjho názoru sa o oslobodenej čiastke nemá účtovať....
ak ste išli minulý rok (2010) skutočnými výdavkami, nezabudnite si ošetriť DZ podľa § 17 ZDP.....
Milka, ja som mu neúčtovala rok 2010, len viem, že mu účtovala odpisy, dokonca to prešlo už aj daňovou kontrolou. Preto som chcela vedieť, či budem postupovať správne, ak mu budem účtovať výdaje 40% z príjmov použijúc §6, odst. 10 ZDP.
Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ondrejvla Pozri príspevok
Milka, ja som mu neúčtovala rok 2010, len viem, že mu účtovala odpisy, dokonca to prešlo už aj daňovou kontrolou. Preto som chcela vedieť, či budem postupovať správne, ak mu budem účtovať výdaje 40% z príjmov použijúc §6, odst. 10 ZDP.
Ďakujem.
ja som ti predsa odpovedala, ak má príjem podľa § 6 ods. 3 , môže si uplatniť 500€ oslobodenú sumu (§ 9 ZDP) a použiť § 6 ods. 10 , ale musíš postupovať v súlade s § 17 ZDP......
1 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

KEJKA Pozri príspevok
40% výdavky na paušál už neplatia. Zdaňuje sa celý príjem bez tých 500 €.
Toto sa mi javí ako chybička ... poprosím vysvetliť. Ďakujem.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Mila123 Pozri príspevok
ja som ti predsa odpovedala, ak má príjem podľa § 6 ods. 3 , môže si uplatniť 500€ oslobodenú sumu (§ 9 ZDP) a použiť § 6 ods. 10 , ale musíš postupovať v súlade s § 17 ZDP......
Milka, ja som pochopila tvoju odpoveď, za ktorú ďakujem ale v § 17, som nenašla nič, čo by sa týkalo prenájmu, podotýkam, že prenajíma vlastnú nehnuteľnosť a je SZČO, platiteľ DPH, kde má príjmy podľa § 6, odst.1, písm. b) a podľa § 6, odst. 3. Teraz neviem, že môže použiť odpočítanie z príjmov 500,€, plus 40% podľa §6, odst. 10.
Alebo nehovorím tou istou rečou a nepochopila som správne odpoveď...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ondrejvla Pozri príspevok
Milka, ja som pochopila tvoju odpoveď, za ktorú ďakujem ale v § 17, som nenašla nič, čo by sa týkalo prenájmu, podotýkam, že prenajíma vlastnú nehnuteľnosť a je SZČO, platiteľ DPH, kde má príjmy podľa § 6, odst.1, písm. b) a podľa § 6, odst. 3. Teraz neviem, že môže použiť odpočítanie z príjmov 500,€, plus 40% podľa §6, odst. 10.
Alebo nehovorím tou istou rečou a nepochopila som správne odpoveď...
Vlasti § 9 odst 1 písm d opravujem g

.. ja predpokladám, že prenajom nepatrí do živnosti - keďže odst 3.
pri príjmoch odst 1 a 2 učtuje .. a pri príjmoch podľa odst 3 použije odst 10
Naposledy upravil Katy a R : 25.01.12 at 20:00
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ondrejvla Pozri príspevok
Milka, ja som pochopila tvoju odpoveď, za ktorú ďakujem ale v § 17, som nenašla nič, čo by sa týkalo prenájmu, podotýkam, že prenajíma vlastnú nehnuteľnosť a je SZČO, platiteľ DPH, kde má príjmy podľa § 6, odst.1, písm. b) a podľa § 6, odst. 3. Teraz neviem, že môže použiť odpočítanie z príjmov 500,€, plus 40% podľa §6, odst. 10.
Alebo nehovorím tou istou rečou a nepochopila som správne odpoveď...
ide o to, aby si upravila základ dane (možno ani nebudeš musieť) pri zmene účtovania, nakoľko ste v roku 2010 účtovali skutočnými výdavkami a teraz chcete paušál....
napr. v roku 2010 ste si mohli dať do výdavkov poistenie nehnuteľnosti na dlhšiu dobu (od 6/2010 do 5/2011) a teraz si musíte upraviť základ dane....
nakuknem do zákona , na odstavec a zavesím ti ho tu....
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Katy a R Pozri príspevok
Vlasti § 9 odst 1 písm d
Katka mne nejde o predaj nehnuteľnosti, ale o prenájom, v §9, odst.1, písm.d) :
d) z predaja nehnuteľnosti alebo hnuteľnej veci vydanej oprávnenej osobe podľa osobitných predpisov, 3) prijatý touto osobou,
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Mila123 Pozri príspevok
ide o to, aby si upravila základ dane (možno ani nebudeš musieť) pri zmene účtovania, nakoľko ste v roku 2010 účtovali skutočnými výdavkami a teraz chcete paušál....
napr. v roku 2010 ste si mohli dať do výdavkov poistenie nehnuteľnosti na dlhšiu dobu (od 6/2010 do 5/2011) a teraz si musíte upraviť základ dane....
nakuknem do zákona , na odstavec a zavesím ti ho tu....
Milka, my si nerozumieme, v roku 2010 mal účtovaný príjem zo živnosti podľa skutočných výdavkov, nájom mal uvedený ako paušál, ale účtovníčka mu tu zaúčtovala odpisy aj 5x živ.minimum, kontrola to uznala za správne...
Tento rok mu chcem prenájom účtovať tak, ako som písala vyššie, nemal z prenájmu žiadne pohľadávky ani záväzky, tak myslím, že tu netreba žiadnu úpravu dane, či vari áno?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ondrejvla Pozri príspevok
Milka, my si nerozumieme, v roku 2010 mal účtovaný príjem zo živnosti podľa skutočných výdavkov, nájom mal uvedený ako paušál, ale účtovníčka mu tu zaúčtovala odpisy aj 5x živ.minimum, kontrola to uznala za správne...
Tento rok mu chcem prenájom účtovať tak, ako som písala vyššie, nemal z prenájmu žiadne pohľadávky ani záväzky, tak myslím, že tu netreba žiadnu úpravu dane, či vari áno?
tak potom ok.....
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. g som chcela napísať prepáč, a už som skoro napísala, že zle vidíš !
Naposledy upravil Katy a R : 25.01.12 at 20:37
1 0
anika anika

anika je offline (nepripojený) anika

Druhý prípad Slovenská správa ciest vyplatila dôchodcovi nájomné podľa zmluvy v roku 2011 dopredu na 3 roky spolu 2400 €. Môže sa to rozdeliť 2400:3=800 €, na každý rok? Veď ak by platili každý rok ,bolo by to tak, ale oni
ten pozemok potrebujú, tak sa poistili a dali to dopredu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať