Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu nehnuteľnosti

kaba kaba

kaba je offline (nepripojený) kaba

Poberateľ starobného dôchodku mal v roku príjem z prenájmu bytu vo výške 81 000,- Sk. Jeho preukazateľné výdavky sú vo výške 15 800,-.
1. - môže si uplatniť paušálne výdavky 25 % ?
2. - jeho príjem patrí do § 8 ods.1 písmeno a), alebo do § 6 ods.3 ?

Ďakujem.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Magna
Chcem upozornit na § 6 ods. 10, zákona 595/2003, kde sa hovorí o uplatnení výdavkov paušálne vo výške 40 % a nie 25 % ako uvádzajú diskutujúci. Čo vy na to?
teda potom by príjmy z prenájmu nehnuteľnosti vyzerali takto:
príjem 60.000
oslobodený - 22.900
príjem po oslobodení 37.100
výdavky 40 % -14.840
základ dane 22.260
daň 19 % 4.229
Dobre počítam?
Ešte k výpočtu. Ak si to skúsime vypočítať už s novými percentami, tak postup pri uplatnení oslobodenia je nasledovný:
Príjem: 60.000
Výdavky: 40 % z 60.000= 24.000
Príjem po uplatnení oslobodenia: 37.100
% podiel oslobodených príjmov na celkových príjmoch: 22.900/60.000 x 100= 38,16 %
38,16 % z 24.000= 9.158 o túto čiastku sa znižujú výdavky
Výdavky budú 24.000 - 9.158= 14.842
Základ dane 37.100- 14.842 = 22.258
Naposledy upravil Johanka : 09.03.06 at 09:34 Dôvod: oprava výpočtu
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A ja k tomu len toľko ... fakt nás pália 40 %-né paušálne výdavky platné od 1.1.2006?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Niekoho možno áno. Ak je zodpovedný a počíta si dopredu, čo bude výhodnejšie... To ja som si ešte ani nezvykla písať do dátumov rok 2006 .
0 0
Stefan2 Stefan2

Stefan2 je offline (nepripojený) Stefan2

AVO
Odpoveď o partičky žolíka.-)
Môžete. Dôležité je posúdiť, čo vám vstúpilo do obstarávacej hodnoty bytu, ktorý máte vo vlastnícve. Následne úroky spojené s hypo úverom po zaradení bytu do užívania sú nákladom, ktorý rovnako môžete uplatniť ako výdavok. Preukazujete príjmy a výdavky. Ak hypo úver súvisí s obstaraním nehnuteľnosti, z ktorej dosahujete príjem, je možné zahrnúť úrok do daňových výdavkov.

Bližšie info www.avo/donovaly.sk .-))))
Dnes mám, zdá sa, šťastný deň, len škoda, že sa nemôžem dostať na tú webku (náš ISP nepozná takého hosta, musím to skúsiť večer doma).
A asi by som mal oprášiť moje kanastovo-žolíkové skúsenosti
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tento príspevok je jeden z veľmi milých a motivujúcich. Ďakujem. .-)
0 0
stefan szippl stefan szippl

stefan szippl je offline (nepripojený) stefan szippl

[quote=kaba]Poberateľ starobného dôchodku mal v roku príjem z prenájmu bytu vo výške 81 000,- Sk. Jeho preukazateľné výdavky sú vo výške 15 800,-.
1. - môže si uplatniť paušálne výdavky 25 % ?
2. - jeho príjem patrí do § 8 ods.1 písmeno a), alebo do § 6 ods.3 ?

Chcem sa spytat môže mi niekto poradiť?

Zložitá situácia: ONA :Poberateľ inval.dôchodku, trvale bydlisko Slov.republika,
prenajíma nehnuteľnosť. ON: jej manžel trv.bydlisko zahraničie, prenajima nehnuteľnosť v Slov.republike. Čiže majú to rozdelené na polovicu. Každý si musí podať daň.priznanie. Viete mi poradiť čo si môžu odpočítať od príjmov.
A aké príjmy musi zahrnúť ON.V zahraničí je poberateľom starobného dôchodku. Výdavky aké si môžu odpočítať ? Majú na všetky výdavky doklady, tak môžu si ako je uvedené v zákone o dani z príjmov odrátať všetky výdavky spojené s príjmami?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

[quote=stefan szippl]
kaba
Poberateľ starobného dôchodku mal v roku príjem z prenájmu bytu vo výške 81 000,- Sk. Jeho preukazateľné výdavky sú vo výške 15 800,-.
1. - môže si uplatniť paušálne výdavky 25 % ?
2. - jeho príjem patrí do § 8 ods.1 písmeno a), alebo do § 6 ods.3 ?

Chcem sa spytat môže mi niekto poradiť?

Zložitá situácia: ONA :Poberateľ inval.dôchodku, trvale bydlisko Slov.republika,
prenajíma nehnuteľnosť. ON: jej manžel trv.bydlisko zahraničie, prenajima nehnuteľnosť v Slov.republike. Čiže majú to rozdelené na polovicu. Každý si musí podať daň.priznanie. Viete mi poradiť čo si môžu odpočítať od príjmov.
A aké príjmy musi zahrnúť ON.V zahraničí je poberateľom starobného dôchodku. Výdavky aké si môžu odpočítať ? Majú na všetky výdavky doklady, tak môžu si ako je uvedené v zákone o dani z príjmov odrátať všetky výdavky spojené s príjmami?
Ak majú nehnuteľnosť v BSM, nemusia si deliť príjem na polovicu, môžu sa v zmysle § 4 ods.8 ZoDP dohodnúť "inak". Potom zdaňujú v takom podiely ako sa dohodnú. Celé riešenie delenie závisí od výšky príjmu a od toho, či majú aj nejaké iné príjmy. Je možné, že ak príjem nie je väčší ako 87.936 Sk a dajú si ho na polovicu, nevznikne im povinnosť podávať DP.
Výdavky si môžu uplatniť buď skutočné (preukázateľné), súvisiace s dosiahnutím príjmu alebo percentom z príjmu ( paušál 25 % - pre rok 2005).
Ďalej môžu využiť oslobodenie od dane podľa § 9 vo výške 22.900 Sk. Výpočty k tomuto oslobodeniu sú vyššie.
l
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosím Vás, ak FO - nepodnikateľ, kt. ma príjmy len zo závisl. činnosti a súčasne prenajíma nehnuteľnosť, na ktorú si vzal hypotéku chce tento rok prejsť na uplatnenie skutočn. výdavkov-čo sa týka prenájmu, ako treba postupovať napr. pri uplatňovaní odpisu?

Budovu prenajíma od r. 2004, kedy si uplatňoval 25%-né paušál. výdavky. V roku 2005 chce však prejsť na skutočné výdavky - to zn. že bude uplatňovať úroky z hypotekár. úveru + odpisy za r.2005. Je to vôbec možné, ak v r.2004 túto nehnuteľnosť neodpisoval a rozhodol sa tak až v ďalšom roku prenájmu???

Stačí, keď si zostaví odpisový plán a bude viesť evidenciu o príjmoch(prijaté platby za prenájom) a výdavkoch(zapl. úroky z hypotéky) napr. v excel tabuľke?

Čo keď sa rozhodne FO túto nehnuteľnosť predať? Vyplýva mu z toho nejaká povinnosť???
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A ešte niečo k tomu prenájmu. Šéf ma požiadal, aby som mu urobila daňové priznanie. Do februára 2005 mal živnosť - z nej žiadne príjmy, ani výdavky. Celý rok je zamestnaný - má potvrdenie o príjme. Celý rok prenajímal byt. Z prenájmu mal príjem 78.600,- Sk a výdavky 31.800,- Sk (to mi len na papieriku dal, že toľko mal).
1. Vypisujem mu priznanie B, kde do VI. oddielu riadok 10 napíšem príjem a výdavky z prenájmu?
Čítam tu, že na rok 2005 je prenájom do výšky 22.900,- Sk oslobodený, takže mu tam uvediem príjem 55.700 (78.600-22.900) ? A výdavky tie, ktoré mi uviedol?
2. Príjem zo zamestnania uvediem do V. oddielu. Zvyšok už viem ako urobiť.
Ide mi len o ten prenájom.
Je to takto správne s tým prenájmom?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Výdavky tiež treba percentuálne krátiť voči oslobodenému príjmu. Par. 9 odst. 1 písm. h/ bolo doplnené. Výdavky sa upravujú a uplatní sa len pomerná časť z celkovej sumy.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Dada
A ešte niečo k tomu prenájmu. Šéf ma požiadal, aby som mu urobila daňové priznanie. Do februára 2005 mal živnosť - z nej žiadne príjmy, ani výdavky. Celý rok je zamestnaný - má potvrdenie o príjme. Celý rok prenajímal byt. Z prenájmu mal príjem 78.600,- Sk a výdavky 31.800,- Sk (to mi len na papieriku dal, že toľko mal).
1. Vypisujem mu priznanie B, kde do VI. oddielu riadok 10 napíšem príjem a výdavky z prenájmu?
Čítam tu, že na rok 2005 je prenájom do výšky 22.900,- Sk oslobodený, takže mu tam uvediem príjem 55.700 (78.600-22.900) ? A výdavky tie, ktoré mi uviedol?
2. Príjem zo zamestnania uvediem do V. oddielu. Zvyšok už viem ako urobiť.
Ide mi len o ten prenájom.
Je to takto správne s tým prenájmom?
myslím, že je to riadok 10 musí tam byť uvedený § 6 ods.3, na prenájom je zvlášť udaný riadok.
Zdanit.príjem bude 55 700,00 a uplatníš si výdavok podľa výpočtu:
78 600 / 22 900 x 100 = 29,13 %
o tento podiel si zníži výdavky 31800 x 29,13 =9 263,300
31 800 - 9263,30 = 22 536,70 SK bude jeho skutočný výdavok, ktorý si uplatní v daňovom priznaní.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

renča1
myslím, že je to riadok 10 musí tam byť uvedený § 6 ods.3, na prenájom je zvlášť udaný riadok.
Zdanit.príjem bude 55 700,00 a uplatníš si výdavok podľa výpočtu:
78 600 / 22 900 x 100 = 29,13 %
o tento podiel si zníži výdavky 31800 x 29,13 =9 263,300
31 800 - 9263,30 = 22 536,70 SK bude jeho skutočný výdavok, ktorý si uplatní v daňovom priznaní.
Super, dobre som to rátala, len ja som 9263,30 zakrúhlila na 9263,- Sk, tým pádom skutočné výdavky mi výjdu na 22.537,- Sk.

Ale ďakujem. Zase som o niečo múdrejšia.
0 0
beatap beatap

beatap je offline (nepripojený) beatap

pekný deň, mám otázku môže manželka (nepodnikajúca)prenajímať nehnuteľnosť (dielňu), ktorú zdedila svojmu manželovi na podnikanie? ...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zdedená nehnuteľnosť by nemala byť predmetom ich bezpodielového spoluvlastníctva (BSM). Ak je to tak, tak ju môže manželovi prenajať.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Neviete mi niekto poradiť, ako postupovať v takomto prípade?????
misurka
Prosím Vás, ak FO - nepodnikateľ, kt. ma príjmy len zo závisl. činnosti a súčasne prenajíma nehnuteľnosť, na ktorú si vzal hypotéku chce tento rok prejsť na uplatnenie skutočn. výdavkov-čo sa týka prenájmu, ako treba postupovať napr. pri uplatňovaní odpisu?

Budovu prenajíma od r. 2004, kedy si uplatňoval 25%-né paušál. výdavky. V roku 2005 chce však prejsť na skutočné výdavky - to zn. že bude uplatňovať úroky z hypotekár. úveru + odpisy za r.2005. Je to vôbec možné, ak v r.2004 túto nehnuteľnosť neodpisoval a rozhodol sa tak až v ďalšom roku prenájmu???

Stačí, keď si zostaví odpisový plán a bude viesť evidenciu o príjmoch(prijaté platby za prenájom) a výdavkoch(zapl. úroky z hypotéky) napr. v excel tabuľke?

Čo keď sa rozhodne FO túto nehnuteľnosť predať? Vyplýva mu z toho nejaká povinnosť???
0 0
D123 D123

D123 je offline (nepripojený) D123

Poradte prosim ako je to v pripade prijmov z § 6 ods.3 (prenajom) a zaroven § 8 ods. 1a. Ilustracne: par6 prijem 100.000 vydavky preukazatelne 90.000, z par. 8 prijem 30.000,- vydavky pausalne 7.500,- Sk. Ako do toho zakomponovat tych 22.900?. V tlacive danoveho priznania je pozn. a priklad pre par.6 a dalej: Ak daňovník dosahuje príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v kombinácii s príjmami podľa 8 1a) d)f), uplatní sa podobný postup podľa par. 9 1h).

Ja si asi nemozem uplatnit tych 22900 aj pri par. 6 aj 8. A ako potom?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

D123
Poradte prosim ako je to v pripade prijmov z § 6 ods.3 (prenajom) a zaroven § 8 ods. 1a. Ilustracne: par6 prijem 100.000 vydavky preukazatelne 90.000, z par. 8 prijem 30.000,- vydavky pausalne 7.500,- Sk. Ako do toho zakomponovat tych 22.900?. V tlacive danoveho priznania je pozn. a priklad pre par.6 a dalej: Ak daňovník dosahuje príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v kombinácii s príjmami podľa 8 1a) d)f), uplatní sa podobný postup podľa par. 9 1h).

Ja si asi nemozem uplatnit tych 22900 aj pri par. 6 aj 8. A ako potom?
Pri príjmoch z § 8 si nemôžeš uplatniť výdavky percentom (iba ak by išlo o príjmy z príležitostnej ph výroby, lesného a vodného hospodárstva). Paušálne výdavky sú iba pre príjmy z §6 ods.1,2,3.
Neviem , či som správne pochopila zadanie, ale príjem do výšky 22.900 Sk je oslobodený iba jeden raz. Nedá sa uplatniť oslobodenie príjmov z § 6 a ešte ďalších 22.900 Sk z § 8.
Naposledy upravil Johanka : 18.03.06 at 12:20 Dôvod: Upresnenie
0 0
D123 D123

D123 je offline (nepripojený) D123

To Johanka:
Pochopila si to správne, ale co potom ta veta v danovom priznani? Ak daňovník dosahuje príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v kombinácii s príjmami podľa 8 1a) d)f), uplatní sa podobný postup podľa par. 9 1h).
Ak mam davat vydavky v takom pomere ako je 22900 k prijmom................tak ku ktorym prijmom? Mozem si vybrat jeden prijem, ktory pre mna vychadza lepsie, alebo musim robit pomer ku prijmov 6+8?

0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
D123
To Johanka:
Pochopila si to správne, ale co potom ta veta v danovom priznani? Ak daňovník dosahuje príjmy z prenájmu nehnuteľnosti v kombinácii s príjmami podľa 8 1a) d)f), uplatní sa podobný postup podľa par. 9 1h).
Ak mam davat vydavky v takom pomere ako je 22900 k prijmom................tak ku ktorym prijmom? Mozem si vybrat jeden prijem, ktory pre mna vychadza lepsie, alebo musim robit pomer ku prijmov 6+8?

Mne to vychádza asi takto: sumu 22900.- si môžeš uplatniť ako oslob.príjem iba 1x a potom v § 8 len kladný rozdiel /P-V/
Ale ak nemáš uplatnený oslobodený príjem v §6 ods.3 ,
potom takto môžeš postupovať v §8.
Ale pretože je vysoký dátum ,môžem sa mýliť a rada si nechám
vysvetliť čo je správne.
0 0
D123 D123

D123 je offline (nepripojený) D123

To Johanka:
Nemas pravdu s tymi pausalnymi vydavkami - Pozri par 8 odst. 9: "Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [par8 ods 1 písm. a] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať