Zavrieť

Porady

Vratenie tovaru do 7 dni kupovaneho cez internet ako pouzity

Dobry den,

chcel by som sa poradit ohladne moznosti vratit tovar zakupeny cez internet do 7 dni bez udania dovodu.
Predal som svoje osobne pouzite veci cez internetovu burzu. Kupujuci si dane veci prebral a napisal mi, ze veci sa mu nepacia a ze ich chce vratit. Zevraj ma na to do 7 dni od prebratia tovaru narok, pretoze veci kupoval cez internet. Ale ja nie som podnikatel, som fyzicka osoba bez opravnenia na podnikanie. Vztahuje sa tento zakon aj na mna?
Kupujuci mi veci zaslal spat. Mam ich prebrat? Co mam robit ak budu veci poskodene?

Dakujem vopred vsetkym za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Zákon č. 108/2000 - to je ten s tou 7 dnovou lehotou:

    § 2
    Zmluva
    (1) Podomový predaj tovaru alebo poskytovanie slu-
    žieb, zásielkový predaj tovaru alebo poskytovanie služieb
    sa uskutočňujú na základe zmluvy,1) ktorá sa uzaviera
    medzi predávajúcim 2)
    a spotrebiteľom na tovar alebo
    služby, ktoré z predaja tovaru alebo z poskytovania
    služieb nie sú týmto zákonom vylúčené alebo zakázané.
    poznámka 2, ktorá definuje slovo predávajúci:
    2) § 2 ods. 1 písm. b), ods. 3 a § 27 zákona č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa v znení neskorších predpisov

    zákon č. 634/1992 na ktory to odkazuje:

    § 2
    Vymedzenie niektorých pojmov




    (1) Na účely tohto zákona sa rozumie:
    a) spotrebiteľom fyzická osoba, ktorá nakupuje výrobky alebo používa služby pre priamu osobnú spotrebu fyzických osôb, najmä pre seba a pre príslušníkov svojej domácnosti,

    b) predávajúcim podnikateľ,4) ktorý spotrebiteľovi predáva výrobky alebo poskytuje služby,
    ...
    (3) Predávajúcim sa na účely tohto zákona rozumie aj fyzická osoba, ktorá predáva spotrebiteľovi rastlinné a živočíšne výrobky z vlastnej drobnej pestovateľskej alebo chovateľskej činnosti alebo lesné plodiny, a fyzická osoba, ktorá predáva vlastné použité výrobky. <- Výrobky!!! nie tovar

    ...
    Poznámka č. 4 odkazuje na ustanovenie obchodného zákonníka:

    (2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
    a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
    b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského
    oprávnenia,
    c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
    d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku
    výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného
    predpisu.
    nie, nemas povinnost mu tovar prevziat v pripade ak sa nejedna o tvoj vlastny pouzity vyrobok.
    Naposledy upravil blavaciko : 31.01.12 at 21:15 Dôvod: http://www.porada.sk/t185801-vratenie-tovaru-do-7-dni-kupovaneho-cez-internet-ako-pouzity.html#post1964149

    pppalo je offline (nepripojený) pppalo

    pppalo
    Velmi dakujem za odpoved. Studoval som si obidva zakony, ale nevedel som sa z tych poznamok a odkazov vymotat.
    Veci nie su moj vyrobok, takze ich neprevezmem.
    Toto ustanovenie zakona o vrateni tovaru do 7 dni sa urcite velmi zneuziva. Pri dnesnych moznostiach zobrazenia a predvedenia tovaru by zakon mohol mysliet aj na tych chudakov predavajucich.
    Dakujem este raz.

    pppalo je offline (nepripojený) pppalo

    pppalo
    Teraz citam definiciu vyrobku podla tohto zakona:
    f) výrobkom nová, použitá alebo upravená hnuteľná
    vec, ktorá bola vyrobená, vyťažená alebo inak získaná,
    bez ohľadu na stupeň jej spracovania, a ktorá je
    určená na ponuku spotrebiteľovi alebo pri ktorej
    možno predpokladať, že ju spotrebiteľ použije, ak sa
    táto vec dodáva za odplatu alebo bezodplatne; výrobkom
    je aj hnuteľná vec, ktorá je súčasťou alebo príslušenstvom
    inej hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej
    veci, elektrina, plyn, voda alebo teplo určené pre
    spotrebiteľa,

    Mne z toho vyplyva, ze vyrobkom je aj tovar.?????????? Vyrobkom je vlasne vsetko. Ako to teda je?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    pppalo Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcel by som sa poradit ohladne moznosti vratit tovar zakupeny cez internet do 7 dni bez udania dovodu.
    Predal som svoje osobne pouzite veci cez internetovu burzu. Kupujuci si dane veci prebral a napisal mi, ze veci sa mu nepacia a ze ich chce vratit. Zevraj ma na to do 7 dni od prebratia tovaru narok, pretoze veci kupoval cez internet. Ale ja nie som podnikatel, som fyzicka osoba bez opravnenia na podnikanie. Vztahuje sa tento zakon aj na mna?
    Kupujuci mi veci zaslal spat. Mam ich prebrat? Co mam robit ak budu veci poskodene?

    Dakujem vopred vsetkym za odpoved.
    Nepises,cez aky portal si veci predaval a o ake veci sa konkretne jedna.

    Ale podla mna sa 7 dnova lehota na vratenie tovaru vztahuje na eshopy a podomovy predaj.

    Ked ja predam cez inzerat moje obnosene tricko, tak urcite k nemu neposlem Fa a neposkytnem 7 dnovu lehotu na vratenie
    Ked niekto kupuje pouzite veci na inzerat, tak asi rata s tym, ze nema take "zabezpeky" ako ked kupuje novu vec z obchodu...

    pppalo je offline (nepripojený) pppalo

    pppalo
    Islo o bazos.sk a veci boli potreby pre deti, hracky.
    Aj ja som si myslel, ze ked su veci pouzite, nie je mozne ich vratit. Ale ten kupujuci vyzera byt velmi skuseny vo vracani tovaru do 7 dni. Tak by som chcel vediet, ako to je. Cim viac citam tie zakony, tym menej toho viem.

    day je offline (nepripojený) day

    day
    ked si ho neoklamal, uviedol si stav, pripadne poskodenie, tak nic mu nevrat , ale ked si oklamal , tak € vrat

    pppalo je offline (nepripojený) pppalo

    pppalo
    samozrejme, ze som nikoho neoklamal. Proti kvalite veci nema nic, len nasiel inde lacnejsie.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    definiciu vyrobku som si nevsimol, teoreticky by si mu teda mal vratit peniaze, hoci je to logicky hlupost

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    blavaciko Pozri príspevok
    definiciu vyrobku som si nevsimol, teoreticky by si mu teda mal vratit peniaze, hoci je to logicky hlupost
    ani teoreticky,ani prakticky,on nie je podnikateľ,nemá eshop,takže nemá povinnosť vrátiť peniaze.

    camozzi je offline (nepripojený) camozzi

    camozzi
    Zákazník má pri nákupe cez internet v eshope právo na odstúpenie od zmluvy do 7 prac. dní a tovar vráti späť do obchodu na vlastné náklady. Lenže zákon neupresňuje v akom stave má byť tovar. Čiže teoreticky ak ho hodí pod vlak, tak môže povedať, že skúšal či vydrží. Ak potom tento tovar vráti späť do obchodu, má nárok na plnú kúpnu sumu vrátane poštovného (ak bolo účtovane) do 15 kalendárnych dní. Škodu si následne obchodník môže uplatniť v občianskom právnom konaní. Vo viacerých obchodoch som sa stretol, že pri vrátení použitého (poškodeného) tovaru ponížia vrátenú sumu o hodnotu uvedenia tovaru do pôvodného stavu. Toto ale nie je v súlade so zákonom.
    Asi som nepovedal nič nové. Zaujíma ma aká je vymožiteľnosť práva v takomto súdnom konaní, ak ide o tovar napr. do 100 €. Oplatí sa súdiť a naťahovať sa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.