Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť základu dane na manželku

slvk slvk

slvk je offline (nepripojený) slvk

Som živnostník a zaujíma ma, či si môžem uplatniť nezdaniteľnú čast základu dane na manželku, ktora je nezamestnaná a má príjmy len z prenájmu nehnuteľnosti. Dakujem za odpoved.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VÍNO NITRA Pozri príspevok
Manželke uplatnili v RZD plnú NČZD, t.j. 3644,74 €. Manžel si uplatní: /2700,00 - 350,95=2349,05 €/
3644,74 - 2349,05 = 1295,05 €. Je tak v prípade, že za január až apríl nemala už iný ďalší príjem, napr. nemoc.dávky, podporu v nezamestnanosti, dôchodok a pod.
Správna suma uplatnenej NČ je 1295,69 €.
0 0
salamun salamun

salamun je offline (nepripojený) salamun

dakujem vsetkym za radu. suhlasim s tym, co ste tu napisali, len zamestnavatel jej v potvrdeni o prijme uviedol ako nezdanitelnu cast na danovnika 2429,76, co je od maja do decembra. Dovtedy bola na rodicovskej dovolenke - RP je vynaty z prijmov manzelky. Ine prijmy nemala...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

salamun Pozri príspevok
dakujem vsetkym za radu. suhlasim s tym, co ste tu napisali, len zamestnavatel jej v potvrdeni o prijme uviedol ako nezdanitelnu cast na danovnika 2429,76, co je od maja do decembra. Dovtedy bola na rodicovskej dovolenke - RP je vynaty z prijmov manzelky. Ine prijmy nemala...
to je len informatívny údaj .. v RZD to bude mať správne.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

SZČO si chce uplatniť za manželku NČZD , poberala nemocneské dávky za 7 mesiacov v čiastke 1639,90 tieto sa jej zaratavaju do prijmu je to tak vporiadku do oddielu III. dám príjem a vyčíslim tam tých 7 mesiacov ? následne sa tým pádom skráti NČZD manželke je to takto OK ???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marcelaStanakova Pozri príspevok
SZČO si chce uplatniť za manželku NČZD , poberala nemocneské dávky za 7 mesiacov v čiastke 1639,90 tieto sa jej zaratavaju do prijmu je to tak vporiadku do oddielu III. dám príjem a vyčíslim tam tých 7 mesiacov ? následne sa tým pádom skráti NČZD manželke je to takto OK ???
Prečo tam chceš dať 7 mesiacov ? Prečítala si si názov tohto riadku ? Suma príjmu je OK, ak žiadny iný nemala.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ona 7 mesiacov poberala tie nemocenské dávky od 01-07/2012 každý mesiac
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
marcelaStanakova Pozri príspevok
SZČO si chce uplatniť za manželku NČZD , poberala nemocneské dávky za 7 mesiacov v čiastke 1639,90 tieto sa jej zaratavaju do prijmu je to tak vporiadku do oddielu III. dám príjem a vyčíslim tam tých 7 mesiacov ? následne sa tým pádom skráti NČZD manželke je to takto OK ???
Zle si to vysvetluješ. Ak boli manželia celý rok, tak si môže odpočítať na manželku celý rok. Nezáleží, že manželka mala príjem len 7 mesiacov.
3644,74-1639,9=2004,84
Do oddielu III. dáš príjem manželky a napíšeš 12 mesiacov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marcelaStanakova Pozri príspevok
Ona 7 mesiacov poberala tie nemocenské dávky od 01-07/2012 každý mesiac
Pochopila som čo si napísala. Len či si si prečítala aj ten odkaz č. 6, ktorý je nad počtom mesiacov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kn-alka Pozri príspevok
Zle si to vysvetluješ. Ak boli manželia celý rok, tak si môže odpočítať na manželku celý rok. Nezáleží, že manželka mala príjem len 7 mesiacov.
3644,74-1639,9=2004,84
Do oddielu III. dáš príjem manželky a napíšeš 12 mesiacov.
Platí v prípade, ak boli manželmi celý rok.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

ok pochopila som to konečen takže vlastne sa zníži NZČD o ten príjem DAKUJEM
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marcelaStanakova Pozri príspevok
ok pochopila som to konečen takže vlastne sa zníži NZČD o ten príjem DAKUJEM
NČZD si zníži o túto sumu, ale ak by si tam napísala len 7 mesiacov, urobí ti aj prepočet NČZD, ak DP vyplňaš cez SW.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

salamun Pozri príspevok
dakujem vsetkym za radu. suhlasim s tym, co ste tu napisali, len zamestnavatel jej v potvrdeni o prijme uviedol ako nezdanitelnu cast na danovnika 2429,76, co je od maja do decembra. Dovtedy bola na rodicovskej dovolenke - RP je vynaty z prijmov manzelky. Ine prijmy nemala...
Správne, potvrdenie je len z tých dôb, keď pracovala, keď NČ bola uplatňovaná ale v RZD jej uplatní celú NČ, pretože NČ je ročná.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Ide o príjem z nemocenských dávok , dala som ten príjem z nemocenských dávok za tých 7 mesiacov na ta má potvrdenie zo SP a dala som tých 12 mesiacov manželka bola celý rok dúfam že už to mám teraz OK
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Odpoveď už máš v prísp.č. 48
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Prosím o radu: ako uplatniť NČZD na manželku: dátum sobáša 4.8.2012, dieťa sa narodilo vo februári 2012 , čiže v roku 2012 poberala aj nemocenské dávky, aj RP...príjem beriem za celý rok, alebo len príjem za mesiace, kedy boli manželia?...ďakujem
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Podľa mňa príjem berieš na celý rok, len NČZD počítaš na mesiace, kedy boli manželmi.

t.j.: 3644,74/12*5=1518,64
1518,64 - vlastný príjem manželky
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ďakujem...aj som si myslela, len to nemá logiku...v čase, keď boli manželia poberala už iba RP...čiže vlastný príjem nemala...ale tak čo už má tu logiku...
0 0
karacenka karacenka

karacenka je offline (nepripojený) karacenka

čo v prípade, keď manžel nebol zamestnaný, mal len príjmy z práceneschopnosti cca 1200 EUR, ktoré mu vyplácala sociálka. No a počas roka 2012 si platil dobrovoľne nemocenské poistenie a dobrovoľné ZP - spolu cca 500 EUR
Môže si manželka na neho uplatniť NČZD na manžela vo svojom DP ??
3644,74 EUR - 700 (1200 -500) , tj. uplatní si 2944,74 EUR ??

Je to správne ??
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Pre Sany:

Neviem poradiť s istotou, preto som napísala "podľa mňa". Už som prečítala aj § 11, ale nie je to tam jasne napísané, len že ak nie sú manželia celý rok, treba krátiť.... ale čo? aj NČZD, alebo aj príjmy?

Skús podať dopyt na drsr.sk, nech dajú kompetentnú odpoveď.

Možno sa tu ohlási niekto, kto už mal takýto prípad, a ako ho riešil.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

No veď aj ja čítam a čítam a som z toho "jeleň"...ale keby som mala ísť na to logicky, tak ak uplatňujem NČZD len na mesiace, kedy boli manželia, tak aj príjem by sa mal obmedziť na obdobie, kedy boli manželia...uffff...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať