Zavrieť

Porady

novy zakon o cestnej doprave platny od 1.3.2012

Dobry chcem sa informovat ohladom nepravidelnej osobnej dopravy.Plati novy zakon je teraz je už len bud autobusova doprava alebo taxi služba.Akou zivnostou je mozne nahradit nepravidelnu osobnu prepravu ked ze preprava nie je pravidelna a neoplati sa vybavovat taxi sluzbu. alebo ako definovat tuto sluzbu.
Usporiadat
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Silkov Pozri príspevok
Stretla som dnes známu, ktorá mi tvrdila, že majú povolenie na nákl. prepravu do konca roka 2013. t.z., že zápis do OR vykonajú v priebehu roka 2013 = PÚ budú viesť od 1.1.2014. Je to správny postup?
Prečo aj táto otázka nesmerovala na známu, ktorá podľa teba ovláda dobre zákon ? Prečítaj si prosím zákon.... To je dôležité.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Zita 5 myslíš §5 ods. 3 zákona 56/2012? Neviem sa dopátrať do kedy sa musí zapísať do ORSR????
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
Economic Pozri príspevok
Ten človek má povolenie už vybavené, len ešte nie je zapísaný do OR. On už dlhšie prepravu realizuje.
Podľa zadávateľa má povolenie na vnútroštátnu dopravu a vozí v rámci štátov EU....čítaj pozornejšie a potom reaguj.
0 1
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Konečne som zistila ako to je so zápisom do ORSR. Ak bude končiť povolenie (modré tlačivá) napr. 8/2013 tak pred týmto termínom cca. 1 mesiac sa zapísať do ORSR. Ak zákon do vtedy nezmenia. T.z. PÚ rok 2014.....
1 0
Anna BB Anna BB

Anna BB je offline (nepripojený) Anna BB

bežný účtovník - živnostník
Je to prosím Vás overené, alebo kde Ste zistili, že ak povolenie /modré tlačivo/ končí v priebehu roka 2013 stačí sa zapísať do ORSR pred termínom platnosti povolenia a viesť PU až od r.2014? Veľmi by mi to pomohlo, ako Ste sa dopracovali k tejto informácie? Ďakujem za každú info.
0 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Posúvam
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Anna BB Pozri príspevok
Je to prosím Vás overené, alebo kde Ste zistili, že ak povolenie /modré tlačivo/ končí v priebehu roka 2013 stačí sa zapísať do ORSR pred termínom platnosti povolenia a viesť PU až od r.2014? Veľmi by mi to pomohlo, ako Ste sa dopracovali k tejto informácie? Ďakujem za každú info.

Prečítaj si pozorne túto tému, už to tu bolo napísané.
0 0
Anna BB Anna BB

Anna BB je offline (nepripojený) Anna BB

bežný účtovník - živnostník
Ďakujem Economic za reakciu, tému som čítala, len som zareagovala na Silkov, ktorá napísala, že konečne zistila, ako je to so zápisom do OR, ak sú modré tlačivá platné aj v roku 2013, či sa jej nepodarilo nájsť nejakú skulinku v zákone, aby sme mohli odložiť zápis do OR a tým aj PU. Máme s tým totiž prosblém, lebo podnikateľ má dlh voči ŠR a jeho vyrovnanie nie je závislé odo mňa, ale od podnikateľa. Ďakujem za každú novú informáciu.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Anna BB Pozri príspevok
Ďakujem Economic za reakciu, tému som čítala, len som zareagovala na Silkov, ktorá napísala, že konečne zistila, ako je to so zápisom do OR, ak sú modré tlačivá platné aj v roku 2013, či sa jej nepodarilo nájsť nejakú skulinku v zákone, aby sme mohli odložiť zápis do OR a tým aj PU. Máme s tým totiž prosblém, lebo podnikateľ má dlh voči ŠR a jeho vyrovnanie nie je závislé odo mňa, ale od podnikateľa. Ďakujem za každú novú informáciu.
Ja ešte predsa zareagujem ako mi sedliacky rozum káže. Právnické osoby sú zapísané do obchodného registra, živnostníci do živnostenského registra. Lekár a advokáti vo svojich komorách atď atď. Prepravcovia nie sú v nijakom zozname alebo registri vedení. Nechceli vymýšľať zase nejaký ďalší prepravcov register, preto rozhodli, že ich zapíše do svojho registra obchodný register. Toto rozhodnutie ako jedno z mála u nás považujem za logické. Ak sa v zákone uvádza, že prepravca sa musí dať zapísať do OR, mal by tak urobiť v prípade, že už prepravcom je dlhšie, a nový zákon už je v platnosti, ihneď po platnosti zákona. Je jasné, že keď tak neurobí ihneď, nikto ho síce za to nepotrestá, ale nedodržal literu zákona. Avšak ak mu povolenie na prepravu vyprší napríklad 15. 2. 2013, na KUD mu ju nepredĺžia, nakoľko nie je zapísaný v obchodnom registri. Čiže z toho mi vyplývaj iba jedna vec a síce, najneskôr možno mesiac pred vypršaním platnosti povolenia by som sa dala ako FO prepravca zapísať do OR, aby na KUD nebol problém. Možno v takomto termíne by som sa však veľmi seriózne zaoberala otázkou, či sa nepretransformovať z FO na PO. To je na každom prepravcovi ako sa rozhodne slobodne podľa svojho uváženia. Nech si každý zváži, či chce ohrozovať svoj rodinný majetok a podobne.
0 0
ludacar ludacar

ludacar je offline (nepripojený) ludacar

Odpoveď na túto tému Ing. Andrey Rizmanovej , mesačník DUO 12/2012 (doslovný citát/:"V zmysle § 5 ods. 3 Zákona o cestnej doprave je FO, ktorá prevádzkue cestnú dpavu povinná zapísať sa do OR. So zápisom do OR súvisí aj povinnosť viesť PÚ. V zmysle § 56 ods. 6 zákona o cestnej dopave platí, že povolenia, dopravné licencie a iné rozhodnutia a osvedčenia vydané podľa doterajších predpisov zostávajú v platnosti do vyznačeného dňa ich platnosti, ak nemajú vyznačenú platnosť, platia do 4.12.2015. Licencie vydané pred touto zmenou zostávajú v platnosti, a to podľa prechodných ustanovení nového zákona o cestnej doprave č. 56/2012. Povinnosť zápisu do OR SZČO vznikne až na základe vydania novej licencie, nakoľko po vydaní novej licencie už nebude SZČO podnikať na základe živnostenského oprávnenia. Až po zápise FO do OR musí podnikateľ začať viesť PÚ."
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky

Informácia pre prevádzkovateľov cestnej dopravy

Podľa zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave účinného od 1. marca 2012 je
prevádzkovateľ cestnej dopravy povinný zapísať sa do obchodného registra.
Každá fyzická osoba zapísaná v obchodnom registri je povinná účtovať v sústave
podvojného účtovníctva.

Podľa § 9 ods. 3. Zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov
prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva (a opačne)
sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom
období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej
sústavy.
Ak k zápisu fyzickej osoby (prevádzkovateľa cestnej dopravy) do obchodného
registra došlo v priebehu účtovného obdobia, účtovná jednotka má podľa § 9 ods. 3 zákona
o účtovníctve povinnosť prejsť zo sústavy jednoduchého účtovníctva na podvojné
účtovníctvo, a to vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom
období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovej
sústavy.
To znamená, že ak fyzická osoba (prevádzkovateľ cestnej dopravy) bola zapísaná
do obchodného registra v roku 2012, potom je povinná od 1. januára 2013 začať účtovať
v sústave podvojného účtovníctva.


Vydalo: Finančné riaditeľstvo SR Banská Bystrica
Odbor podpory a služieb pre verejnosť
január 2013
Naposledy upravil Zita5 : 29.01.13 at 19:51
3 0
DARJA22 DARJA22

DARJA22 je offline (nepripojený) DARJA22

Pripravujem návrh podnikateľa FO do OR - koncesnú listinu treba doložiť 1x overenú, alebo 2x
0 0
akynka akynka

akynka je offline (nepripojený) akynka

Anička :o)
Ahojte. Dnes ma konateľ potešil vetou "zmenil sa zákon o cestnej preprave" .. kukám jak puk na ten net a nič nenachádzam... asi prišiel rok pozadu.
Sme firma ktorá má zopár nákladných áut - sem tam sa stane, že na objednávku vozidlom prepravíme nejaký materiál ...zväčša je to ale o tom, že robíme väčšie zazmluvnené zákazky kde je súčasťou preprava - otázka znie, musím si do obchodného registra zapísať činnosť prepravcu?

Tiež sa chcem opýtať na vedúceho dopravy - to síce máme ale ako ho "registrovať"?

Ďakujem
0 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať