Zavrieť

Porady

Daň z príjmu - nezd.časť na manželku

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podľa § 11 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmu /ZDP/ sa základ dane znižuje o nezdaniteľné časti, medzi ktorými je aj:

"b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie 125),".

V praxi sú nejasnosti, čo sa vlastne posudzuje ako vlastný príjem manželky - manžela.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.

Závislá činnosť /§ 5 ZDP/ - započítava sa napr.:
- príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený, a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca,
- do príjmu sa započítavajú napríklad i podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

Príjem z kapitálového majetku /§ 7 ZDP/ - takisto sa započítava. Tj. do úvahy treba brať napr. úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.

Ostatné príjmy /§ 8 ZDP/ - takisto sa započítavajú. Napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítavajú sa aj dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava:

- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a
- štátne sociálne dávky.

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa) sú:
- rodičovský príspevok /zákon č.280/2002 Z.z./,
- príspevok pri narodení dieťaťa /zákon č.235/1998 Z.z./,
- zaopatrovací príspevok /zákon č.236/1998 Z.z./,
- príspevok na pohreb /zákon č.238/1998 Z.z./,
- príspevky pestúnskej starostlivosti /zákon č.265/1998 Z.z./,
- prídavok na dieťa /zákon č.600/2003 Z.z./.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 03.03.06 at 09:38
Usporiadat
Zdenka Péteriová Zdenka Péteriová
Zníži sa príjem manželky o zaplatené príspevky na DDP alebo životné poistenie tak ako u zamestnanca § 11 ods.5 zákona o dani z príjmov , t.j. do výšky 12ooo,- Sk?


Jozef Mihál
Podľa § 11 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmu /ZDP/ sa základ dane znižuje o nezdaniteľné časti, medzi ktorými je aj:

"b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie 125),".

V praxi sú nejasnosti, čo sa vlastne posudzuje ako vlastný príjem manželky - manžela.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.

Závislá činnosť /§ 5 ZDP/ - započítava sa napr.:
- príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený, a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca,
- do príjmu sa započítavajú napríklad i podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

Príjem z kapitálového majetku /§ 7 ZDP/ - takisto sa započítava. Tj. do úvahy treba brať napr. úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.

Ostatné príjmy /§ 8 ZDP/ - takisto sa započítavajú. Napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítavajú sa aj dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava:

- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a
- štátne sociálne dávky.

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa) sú:
- rodičovský príspevok /zákon č.280/2002 Z.z./,
- príspevok pri narodení dieťaťa /zákon č.235/1998 Z.z./,
- zaopatrovací príspevok /zákon č.236/1998 Z.z./,
- príspevok na pohreb /zákon č.238/1998 Z.z./,
- príspevky pestúnskej starostlivosti /zákon č.265/1998 Z.z./,
- prídavok na dieťa /zákon č.600/2003 Z.z./.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tzv. "príjem manželky" sa neznižuje o príspevky na II.pilier, účelové sporenie, živ.poistenie.
0 0
tinahazi tinahazi

tinahazi je offline (nepripojený) tinahazi

Padnu do "vlastnych prijmov" manželky aj jej prijaté úroky zo stavebneho sporenia, hoci už bola z nich zrazena daň ? Ak ano, potom v akej vyske ich tam mam zahrnut : pred zrazkovou danou alebo po nej ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Určite áno, a to vo výške "brutto" úrokov, tj. pred zrážkovou daňou.
0 0
tinahazi tinahazi

tinahazi je offline (nepripojený) tinahazi

Ospravedlnujem sa, ze mi to pri tych urokoch zo stavebneho sporenia nezaplo hned, ale pri tom stavebnom sporeni je vlastne este aj štatna premia ... to aj ta patri do vlastnych prijmov ???

... a este na upresnenie opakujuca sa otazka mozno uzitocna na tomto mieste aj pre nas ostatnych neskusenejsich = co sa tyka SZCO, tak sa do jej vlastnych prijmov rataju bruto prijmy bez vydavkov, ale je tym myslene iba bruto prijmy podliehajuce dani, nie celkove prijmy (podliehajuce + nepodliehajuce dani) ... spravne ?
Naposledy upravil tinahazi : 30.03.06 at 08:23
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Štátna prémia pri stav.sporení - ide o príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods.2 písm.k) zákona o dani z príjmov. Príjem to ale je, započítava sa do "vlastných príjmov manželky".

Pokiaľ ide o príjmy SZČO poprosím Vás pozornejšie si prečítať prvý článok témy, tam nájdete odpoveď.
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

Prosim o radu, robila som DP jednemu znamemu. Jeho manzelka mala len prijmy - davky v hmotnej nudzi. Volala som na DU a jedna pani mi povedala, ze sa to nerata do prijmov. Tak som mu odpocitala celu nezdanitelnu cast. Teraz som si precitala tento prispevok a je mi jasne, ze som urobila zle. Ma urobit dodatocne DP?
Inak aj ked odniesol to DP na urad tak mu to skontrolovali a vraveli, ze je to v poriadku.
Ale J. Mihalovi verim viac ako nejakym uradnickam ....
Urobit dodatocne DP?
DAKUJEM
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovoľte moje plne úprimné vyjadrenie sa k predošlému príspevku.

Zákon v § 11 ods 1 písm. b) definuje, čo je to "vlastný príjem manželky". Viac viď príspevok č.1 tejto témy.

V praxi však dokonca i ľudia na daňových úradoch "radia" daňovníkom tak, že do vlastného príjmu manželky sa nemajú započítavať príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo príjmy, ktoré sú oslobodené od dane, prípadne dokonca príjmy, zdanené zrážkou.

A potom si vyberte. Kontrolu DP vám nebude robiť ani JM, ani IM, ale konkrétni múdri ľudia z DÚ, ktorí poznajú zákon tak ako ho poznajú.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Jozef Mihál
Dovoľte moje plne úprimné vyjadrenie sa k predošlému príspevku.

Zákon v § 11 ods 1 písm. b) definuje, čo je to "vlastný príjem manželky". Viac viď príspevok č.1 tejto témy.

V praxi však dokonca i ľudia na daňových úradoch "radia" daňovníkom tak, že do vlastného príjmu manželky sa nemajú započítavať príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo príjmy, ktoré sú oslobodené od dane, prípadne dokonca príjmy, zdanené zrážkou.

A potom si vyberte. Kontrolu DP vám nebude robiť ani JM, ani IM, ale konkrétni múdri ľudia z DÚ, ktorí poznajú zákon tak ako ho poznajú.
Ešte jedna poznámka k tomu. Títo daňoví úradníci síce zákon ešte dobre nevedia, ale keď pôjdu na kontrolu tak už ho budú mať naštudovaný. Tak by som na základe vlastnej skúsenosti podala dodatočné.
0 0
canna canna

canna je offline (nepripojený) canna

Zdá sa mi že väčšina ľudí si neuvedomuje že do príjmu na uvedeny účel sa započítava všetko, čo bolo vymenované. Čo sa im môže stať ak napr. zabudnú uviesť niektorý z príjmov? Je to vôbec skontrolovateľné a aká hrozí sankcia?
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

Ahojte poraďáci,

ja mám jedného živnostíčka, ktorému predchádzajúca účtovníčka neuplatnila v DP odpočítateľnú položku na manželku, hoci tá takmer celý rok bola vedená na UP. Jej príjem bol iba pár korún a teda mohla túto položku v DP živnostníka-manžela uplatniť. Zaplatil zbytočne vysokú daň, nakoľko si uplatňoval výdavky percentom. Môžem mu teraz urobiť opravné DP a uplatniť odpočet na manželku a požiadať DU o vratenie dane?
Ďakujem a želám pekný deň!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Áno, môžeš podať dodatočné DP. Opravné sa podáva do 31.3.
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

Ďakujem, zle som sa vyjadrila.
Idem ho hneĎ vypísať.
0 0
Nati7 Nati7

Nati7 je offline (nepripojený) Nati7

Dobry den, prosim poradte mi, ci si myslim spravne, ze si manzel nemoze na mna ako manzelku uplatnit nezdanitelnu cast v pripade ze sme predali v r.2007 predali nehnutelnost, ktoru sme v tom istom roku aj kupili? okrem toho som mala prijem iba rodicovsky prispevok. Vopred dakujem !
0 0
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
Mám otázku na pána Mihála:

Do vlastného príjmu manželky sa započítava aj príspevok zamestnávateľa na stravovanie.

Ide o sumu 55% stravného a príspevok zo soc.fondu? Má si manželka pýtať od zamestnávateľa potvrdenie o sume tohto príspevku za rok?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ak môžem odpovedať
Nie je to príjmom manželky. Prispievať na stravné je povinnosťou zamestnávateľa zo zákona, a zo soc. fondu prispieva tiež v zmysle zákona o soc. fonde.
0 0
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
dakujem, pytam sa preto, lebo som od pana mihala citala v jednom prispevku, ze aj toto sa pri vypocte prijmov manzelky na ucely nezd.casti ZD na manzelku zapocitava. Takze, dalsie nazory?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nie je vôbec podstatné, že prispievať na stravovanie je povinnosťou zamestnávateľa zo Zákonníka práce.

Zamestnávateľ má napr. povinnosť platiť zamestnancovi náhradu mzdy pri dovolenke - a tá sa preto, lebo je to "povinnosť" snáď nezapočítava do vlastného príjmu manželky?

Pre veronika100:

Dôchodok - akýkoľvek, aj vdovský - sa započítava do vlastného príjmu manželky, vianočný príspevok však nie, lebo je to štátna sociálna dávka.
0 0
veronika100 veronika100

veronika100 je offline (nepripojený) veronika100

Neviete mi niekto poradiť aké DP treba podať ak dôchodca mal príjem za sprostredkovanie obchodu bez živnosti a ešte pracoval aj na dohodu o VP.?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zle zaraďujete otázky, nečudujte sa, keď vám nikto neodpovedá.

K veci: Typ B.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať