Zavrieť

Porady

Daň z príjmu - nezd.časť na manželku

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podľa § 11 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmu /ZDP/ sa základ dane znižuje o nezdaniteľné časti, medzi ktorými je aj:

"b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie 125),".

V praxi sú nejasnosti, čo sa vlastne posudzuje ako vlastný príjem manželky - manžela.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.

Závislá činnosť /§ 5 ZDP/ - započítava sa napr.:
- príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený, a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca,
- do príjmu sa započítavajú napríklad i podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

Príjem z kapitálového majetku /§ 7 ZDP/ - takisto sa započítava. Tj. do úvahy treba brať napr. úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.

Ostatné príjmy /§ 8 ZDP/ - takisto sa započítavajú. Napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítavajú sa aj dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava:

- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a
- štátne sociálne dávky.

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa) sú:
- rodičovský príspevok /zákon č.280/2002 Z.z./,
- príspevok pri narodení dieťaťa /zákon č.235/1998 Z.z./,
- zaopatrovací príspevok /zákon č.236/1998 Z.z./,
- príspevok na pohreb /zákon č.238/1998 Z.z./,
- príspevky pestúnskej starostlivosti /zákon č.265/1998 Z.z./,
- prídavok na dieťa /zákon č.600/2003 Z.z./.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 03.03.06 at 09:38
Usporiadat
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Chcem sa opýtať. Príjem manželky za PN sa započítava do príjmu, to viem, ale ak PN za december bola vyplatená až v januári, tak je to príjem až v tomto roku? Je to tak?
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
mozte mi to niekto pozriet? dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikula Pozri príspevok
Chcem sa opýtať. Príjem manželky za PN sa započítava do príjmu, to viem, ale ak PN za december bola vyplatená až v januári, tak je to príjem až v tomto roku? Je to tak?
Je.
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
janka.mo Pozri príspevok
dobry vecer, chcela by som sa opytat
manzelka - SZCO prijem 2489,91 eur, v roku 2010 vyplatila odvody za rok 2009 vo vyske 229,53 a za rok 2010 vyplatila 432,33 . nie som si ista, ako mam na nu uplatnit nedz. cast.
bude to: NZDČ - (2489,91 - 432,33 teda odvody len za rok 2010) alebo mozem dat za odvody sumu celu, ktoru vyplatila v danom roku na odvody, teda potom to bude vyzerat nasledovne NZDČ - (2489,91 -661,86)

dakujem
mozte sa mi niekto na to pozriet?
DAKUJEM
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

janka, možnosť číslo dva
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
ewita888 Pozri príspevok
janka, možnosť číslo dva
dakujem
0 0
nikanko1 nikanko1

nikanko1 je offline (nepripojený) nikanko1

a mozem si odpocitat zo svojho prijmu -u manzela (t.j. z materskej) aj to zivotne poistenie ako ked som zarabala v praci? dakujem
0 0
jerry23 jerry23

jerry23 je offline (nepripojený) jerry23

chcem sa aj ja opytat...ked si aj ja robim danove priznanie typu B...moze manzel si ma dat uplatnit aj do rocneho zuctovania od zamestnavatela?...pretoze popri materskej som mala aj minimalny prijem, ktory este plynul zo zivnosti...cca 300EUR len za rok 2015...na materskej som bola za minuly rok 3 mesiace..potom uz bol rodicovsky prispevok..ten viem, ze sa nezaratava
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať