Zavrieť

Porady

Daň z príjmu - nezd.časť na manželku

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podľa § 11 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmu /ZDP/ sa základ dane znižuje o nezdaniteľné časti, medzi ktorými je aj:

"b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie 125),".

V praxi sú nejasnosti, čo sa vlastne posudzuje ako vlastný príjem manželky - manžela.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa započítava v zásade akýkoľvek príjem podľa zákona o dani z príjmov /viď § 2 písm.c) ZDP/.

Závislá činnosť /§ 5 ZDP/ - započítava sa napr.:
- príjem zo závislej činnosti, bez ohľadu na to, či ide o príjem ktorý nie je predmetom dane alebo či ide o príjem od dane oslobodený, a to hrubý príjem - pred odpočítaním povinných odvodov zamestnanca,
- do príjmu sa započítavajú napríklad i podiely na zisku, hoci nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené,
- cestovné náhrady či v rámci limitu alebo aj nad limit,
- suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie,
- nemocenské dávky /nemocenské, OČR, materské, vyrovnávací príspevok/ a náhrada príjmu počas PN,

Príjem z podnikania /§ 6 ZDP/ - započítava sa samotný príjem, nie príjem znížený o výdavky. Započítava sa samozrejme i príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3, hoci môže ísť o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.1 písm.h).

Príjem z kapitálového majetku /§ 7 ZDP/ - takisto sa započítava. Tj. do úvahy treba brať napr. úroky v banke, výnosy z cenných papierov, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia, plnenia z životného poistenia "na dožitie" atď.

Ostatné príjmy /§ 8 ZDP/ - takisto sa započítavajú. Napríklad náhodné, príležitostné príjmy, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností atď.

Pozor, započítavajú sa aj dôchodky, podpora v nezamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi podľa zákona č.599/2003 Z.z., sociálna výpomoc a príspevky podľa zákona č.195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci.

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava:

- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a
- štátne sociálne dávky.

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa) sú:
- rodičovský príspevok /zákon č.280/2002 Z.z./,
- príspevok pri narodení dieťaťa /zákon č.235/1998 Z.z./,
- zaopatrovací príspevok /zákon č.236/1998 Z.z./,
- príspevok na pohreb /zákon č.238/1998 Z.z./,
- príspevky pestúnskej starostlivosti /zákon č.265/1998 Z.z./,
- prídavok na dieťa /zákon č.600/2003 Z.z./.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 03.03.06 at 09:38
Usporiadat
1m.o.n.i.k.a 1m.o.n.i.k.a

1m.o.n.i.k.a je offline (nepripojený) 1m.o.n.i.k.a

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nie je vôbec podstatné, že prispievať na stravovanie je povinnosťou zamestnávateľa zo Zákonníka práce.

Zamestnávateľ má napr. povinnosť platiť zamestnancovi náhradu mzdy pri dovolenke - a tá sa preto, lebo je to "povinnosť" snáď nezapočítava do vlastného príjmu manželky?

Pre veronika100:

Dôchodok - akýkoľvek, aj vdovský - sa započítava do vlastného príjmu manželky, vianočný príspevok však nie, lebo je to štátna sociálna dávka.

Myslím že vdovský dôchodok sa nemôže do toho započítavať pretože ak je manželka vdova nemá si to aký manžel odpočítať......
:-)
Ale sme ľudia, môžme sa pomýliť

Ak sa pani vdova vydala-stratila dátumom sobáša nárok na vdovské.

Ostávajú tu ale sirotské dôchdky!!!
Tie patria deťom ale poberá ich matka. tie sa tam započítajú?
0 0
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
Skoda, stale som nedostala odpoved na jasne polozenu otazku v prispevku c.35. Fakt by ma zaujimalo, ako sa v praxi preukazuje suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie. Este som sa nestretla s tym, ze by si niekto pytal od zamestnavatela potvrdenie, kolko mu za rok prispel na stravovanie. Tak skusim sa opytat este do tretice, kedze fungujeme v praxi, takto polopatisticky:

Zamestnavatel vystavi zamestnancovi (ktory je manzelom/manzelkou a chce na ucely NCZD na manzela/manzelku preukazat vlastne prijmy) potvrdenie o tom, ze za rok xy prispel zamestnancovi na stravovanie sumou xy?
Tuto sumu zamestnavatel vypocita ako sucet 55%neho prispevku, prispevku zo SF a stravneho pri prac.cestach za cely rok na konkretneho zamestnanca?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Viem, že materská dovolenka sa započítava do príjmu manželky. Ale čo ak manželka bola pred materskou nezamestnaná a prešla z rodičovskej dovolenky opäť na materskú. Tiež sa to započítava ako príjem manželky? A aký doklad o príjme potrebuje? Veľmi pekne Vám ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím, poraďte mi. Materská sa ráta do príjmu manželky. Ale čo ak manželka bola dlhodobo nezamestnaná a rovno z úradu práce išla na materskú? Má vôbec nárok na materskú, alebo má rovno rodičovský príspevok? Počíta sa príjem za polrok od narodenia dieťaťa ako príjem manželky, alebo je to sociálna dávka? Neviem, či mám ponížiť základ dane o celú nezd. čiastku alebo len o časť. Vopred veľká vďaka za radu.
0 0
elaurbanova elaurbanova

elaurbanova je offline (nepripojený) elaurbanova

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CAdmin%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoh tml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:RU;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]-->Zdravim, chcem sa spýtať, ak si chce manžel uplatniť odpočítateľnú položku na manželku na materskej, musí celkovú sumu 98496 znížiť o sumu materskej, ktorá jej bola vyplatená. Je nutné znížiť túto sumu aj o položku oslobodenú od dane (25 650 Sk), ktorú si manželka uplatní pri príjme z prenájmu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dobrý deň,

prosím o informáciu v akej výške sa započítava do vlastného príjmu manželky-SZČO dotácia z UPSVaR, ktorá nebola v roku poskytnutia cela vyčerpaná. Celá alebo len časť, ktorá bola zahrnutá do príjmov ovpl.základ dane ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

posúvam ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

posúvam ...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Veronika, môj názor je takýto http://www.porada.sk/950390-post7.html
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

S tou vylučovacou metodou súhlasím. Dotácia však je vlastným príjmom manželky. Sama by som ju zahrnula do príjmu vo vyčerpanej výške. Po niekolkých príspevkoch na PORADe - na základe výkladu v časopise PORADCa, som zneistela. Časopis som nečítala, údajne sa v ňom uvádza, že je vlastným príjmom manželky v celej výške v čase poskytnutia. Preto ten dotaz na PORADe.
0 0
Jakubec Jakubec

Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

Patri medzi manzelkine prijmy aj vyzivne ziskane od otca jej starsich deti (vyplatene do ruk matky) alebo je to prijem deti?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Je to príjem detí, nie manželky
0 0
Majka69 Majka69

Majka69 je offline (nepripojený) Majka69

Prosim o radu. Som SZČO. Môj prijem 2009 bude nižší ako je odp.položka na daňovníka. Čo všetko potrebujem doložiť, aby si manžel - zamestnanec na TPP mohol na mňa uplatniť zvyšok odp. položky. Dakujem.
Majka
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Majka69 Pozri príspevok
Prosim o radu. Som SZČO. Môj prijem 2009 bude nižší ako je odp.položka na daňovníka. Čo všetko potrebujem doložiť, aby si manžel - zamestnanec na TPP mohol na mňa uplatniť zvyšok odp. položky. Dakujem.
Majka
Manžel požiada do 15.2.2010 zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane zo závislej činnosti, kde zamestnávateľa požiada aj o uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Vlastný príjem manželky sa v žiadosti preukazuje čestným vyhlásením. Doma je potrebné uschovať si doklady o výške príjmu manželky a výpočte jej vlastného príjmu (príjem znížený o zaplatené poistné).
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Majka69 Pozri príspevok
Prosim o radu. Som SZČO. Môj prijem 2009 bude nižší ako je odp.položka na daňovníka. Čo všetko potrebujem doložiť, aby si manžel - zamestnanec na TPP mohol na mňa uplatniť zvyšok odp. položky. Dakujem.
Majka
Manžel nič nedokladuje, pred zamestnávateľom on zodpovedá za uvedené údaje o tvojom príjme. Nárok na NČZD sa preukazuje pri prípadnej daňovej kontrole. Čo sa pre uplatnenie NČZD na manželku do príjmu započítava nájdeš tu http://www.porada.sk/t101340-nezdani...nostnicku.html

Dodatok: Mária, máš rýchlejšie pršteky.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Marína Pozri príspevok
Manžel nič nedokladuje, pred zamestnávateľom on zodpovedá za uvedené údaje o tvojom príjme. Nárok na NČZD sa preukazuje pri prípadnej daňovej kontrole. Čo sa pre uplatnenie NČZD na manželku do príjmu započítava nájdeš tu http://www.porada.sk/t101340-nezdani...nostnicku.html

Dodatok: Mária, máš rýchlejšie pršteky.
Možno nemám rýchlejšie pršteky. Možno som len skôr čítala otázku.
0 0
Majka69 Majka69

Majka69 je offline (nepripojený) Majka69

Veľmi pekne ďakujem obom.
Majka
0 0
jpm01 jpm01

jpm01 je offline (nepripojený) jpm01

Ja by som sa rád spýtal na túto situáciu: Manželka poberala do 20.6.2009 rodičovský príspevok, od 21.6.2009 je registrovaná na UP ako nezamestnaná. Rozviedli sme sa a rozvod je právoplatný dňom 19.11.2009. Môžem si uplatniť nezd. časť na manželku za rok 2009, resp do 19.11.2009? Ďalej: môžem si uplatňovať daňový bonus na dieťa ak je po rozvode zverené do starostlivosti matky? Je nezamestnaná. Ďakujem za odpovede.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Môžem pridať otázku? Manžel - živnosť. Manželka - rodičovský príspevok, od mája do konca roka nemocenské dávky (dobrovoľne nem. poistená). Ak by si chcel manžel uplatniť odpočet na manželku - RP sa do manželkinho príjmu nepočíta, nemocenské áno? Nemáme v tom celkom jasno, ale tak sa mi zdá, že nemocenské do príjmu idú. Prosím o potvrdenie, resp. vyvrátenie tohoto názoru. Ďakujem.
0 0
Kysučan Kysučan

Kysučan je offline (nepripojený) Kysučan

Prečítajte si príspevok č. 21.Tam je Vaša odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať