Zavrieť

Porady

ZP - Oznamovanie príjmov z dividend alebo z výkonu os.asistencie do 31.5.2012

Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Zo stránky VšZP :

Mali ste v roku 2011 príjmy z dividend alebo príjmy z výkonu osobnej asistencie? Nezabudnite si splniť oznamovaciu povinnosť do 31.05.2012


Dňa 15.04.2012 nadobudla účinnosť vyhláška MZ SR č. 130/2012 Z. z. o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie (ďalej len „vyhláška“). ktorá upravuje spôsob spracovania a výpočtu ročného zúčtovania za rok 2011 zdravotnou poisťovňou. Súčasťou vyhlášky je aj tlačivo „Oznámenie o príjmoch za rok 2011“, ktorým si poistenci splnia oznamovaciu povinnosť do 31.05.2012. Tlačivo vypĺňajú a odovzdávajú poistenci, ktorý mali v roku 2011 tieto príjmy:
  1. príjmy podľa §10b ods. 1 písm. e) zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení - tzv. dividendy (príjmy podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 5 ods. 7 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov), pričom povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo po 01.01.2011
  2. príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta

Okrem týchto povinností vyhláška upravuje používanie variabilného a špecifického symbolu pri úhrade preddavkov na poistné a nedoplatkov.
Naposledy upravil Aljok : 24.04.12 at 05:21
Usporiadat
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Ešte šťastie, že som si pozrela túto tému, som prekvapená, že treba oznamovať ZP príjem z OA, už som si myslela, že sa ide znovu z neho platiť poistné, ale asi to bude tak, ako píše Jana Motyčková. Naša asistentka dostala minulý rok nejaký výmer na platenie odvodov/na základe DP/, lenže ona im predložila zmluvu o OA a tým pádom povedali, že OK, neplatí nič, lebo nie je SZČO a z OA sa odvody neplatia.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Oznámením nič nepokazia.
Čo sa chystá, myslím, že momentálne nik neviem. Zatiaľ sa len vypúšťajú sondy.
tak mám praktickú skúsenosť (príjem z OA, zároveň szčo) .... pracovníčka nevedela vôbec nič o tom, prvý krát videla tlačivo - žiadne usmernenie nemá, tak že čo s tým
Toto ani sranda už nie je!
študenta a dôchodcu bez iného príjmu som radšej ani neriešila !!!
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Otázka - čo sa berie ako vyplatenie dividend... ich priznanie valným zhromaždením alebo skutočné vyplatenie? Ak Valné zhromaždenie zo dňa 30.6. rozhodne, že zisk za rok 2011 bude rozdelený na dividendy (preúčtujeme zisk na záväzok voči spoločníkom z titulu priznaných dividend) , ale tie budú v skutočnosti vyplatené až v januári v 2013 - kedy treba oznamovať a odviesť zdravotné poistenie - za rok 2012 alebo za rok 2013?
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

z pohľadu konateľa by som povedala 1/2013...
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

calawen Pozri príspevok
z pohľadu konateľa by som povedala 1/2013...
takže priznať za rok 2013 oznámiť a zaplatiť do konca mája 2014?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Oznamoval už niekto príjem z OA .. aké máte skúsenosti ?
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

SilMar Group Pozri príspevok
takže priznať za rok 2013 oznámiť a zaplatiť do konca mája 2014?
Z pohľadu jeho príjmu, by som priznala za rok 2013, oznámila do konca mája 2014, zaplatila pri vyúčtovaní (poisťovňa pošle výkaz)...
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Katy a R, ja idem zajtra do 2 poisťovní, potom napíšem.
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Napokon som dnes nešla nikam, celý deň je tu na východe hnusné počasie, však ešte mám čas do konca mája. Asi skočím na druhý týždeň. Prajem všetkým príjemný deň.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gardenia Pozri príspevok
Napokon som dnes nešla nikam, celý deň je tu na východe hnusné počasie, však ešte mám čas do konca mája. Asi skočím na druhý týždeň. Prajem všetkým príjemný deň.
.. ani sa veru nemáš prečo ponáhľať ... nemajú ešte "usmernenia" .. a bez tých neurobia nič
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Oznámením nič nepokazia.
.....
ako je to s oznamovacou povinnosťou pri OA - myslím na skutočnosti, ktoré poistenec musí nahlásiť podľa §23. (nie terajšie aktuálne oznámenie o príjme)
Ak začne vykonávať činnosť osobného asistenta - táto podľa zákona o ZP nie je zárobkovou činnosťou - a v prípade napr študenta(poistenec štátu) ani nemá vplyv na sadzbu poistného, ani to nie sú skutočnosti, ktoré rozhodujú o vzniku, či zániku poistenia. Je takýto poistenec toto povinný oznamovať ZP (predložiť zmluvu o výkone OA).
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Katy a R Pozri príspevok
ako je to s oznamovacou povinnosťou pri OA - myslím na skutočnosti, ktoré poistenec musí nahlásiť podľa §23. (nie terajšie aktuálne oznámenie o príjme)
Ak začne vykonávať činnosť osobného asistenta - táto podľa zákona o ZP nie je zárobkovou činnosťou - a v prípade napr študenta(poistenec štátu) ani nemá vplyv na sadzbu poistného, ani to nie sú skutočnosti, ktoré rozhodujú o vzniku, či zániku poistenia. Je takýto poistenec toto povinný oznamovať ZP (predložiť zmluvu o výkone OA).
Podľa mňa nemá povinnosť to oznámiť podľa § 23, nemá to vplyv na poistné. Poisťovňa však môže požadovať údaje potrebné na účely ročného zúčtovania, aby mohla takýto príjem vyňať, preto to hodili do vyhlášky.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

No veď ... ak teraz podľa vyhlášky podá to oznámenie o príjeme... oni ho v systéme (ZP) ako OA nemajú ???
Majú, alebo nemajú prečo pokutovať?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak máš na mysli oznamovaciu povinnosť podľa §23 ods.1 písm.d) - oznamujú sa skutočnosti rozodujúce pre vznik a zánik poivnnosti štátu platiť za neho poistné.
Ak niekto je osobným asistentom (poistenec štátu podľa §11 ods.7 písm.u)) a nie je poistencom štátu aj z iného dôvodu mal si splniť oznamovaciu povinnosť. Tu je pokuta teoreticky možná.
Ak ale napr študent alebo dôchodca sa stane osobným asistentom, tak nemá už oznamovaciu povinnosť. Stačí, keď skonči štúdium potom oznámi ukončenie študia a začiatok osobnej asistencie.

To je ako keby všetci, čo poberajú RP museli zároveň oznamovať, že sa starajú o dieťa do 6 rokov - tiež spĺňajú obe podmienky, ale stačí oznámiť jednu skutočnosť.
2 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Dievčatá, tak som dnes konečne navštívila poisťovne VšZP a Union v našom meste a bola som milo prekvapená - bolo vidno, že zamestnanci vedia, o čo ide, pekne mi opečiatkovali kópiu a bolo.
Asi im už medzitým spravili nejaké školenie ..... Prajem pekný deň.
1 0
hronka hronka

hronka je offline (nepripojený) hronka

Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, ako to má fungovať v praxi?
Konateľ si chce ešte do konca roku 2012 vyplatiť dividendu z roku 2011. Dajme tomu, že ide o sumu 10 000 EUR. Ako bude postupovať? ZP oznámi do 31.5.2013, že si vyplatil dividendu v hodnote 9660,11 € (10000-339,89). ZP mu 10 %-tný zdravotný odvod vypočíta v RZZP za r. 2012 v roku 2013. Tomu rozumiem. Koľko EUR si reálne vyplatí konateľ v roku 2012? Pošle si na účet sumu 10 000 €? Zaúčtuje 428/364, následne 364/221? A v roku 2013, keď mu príde doplatiť zdravotný odvod cca 966 €, ako to zaúčtuje? Alebo si rovno ešte v roku 2012 pošle sumu zníženú o odvod, teda cca 9033 €?
Vedel by sa prosím k tomuto niekto vyjadriť?
Ďakujem
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

hronka Pozri príspevok
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, ako to má fungovať v praxi?
Konateľ si chce ešte do konca roku 2012 vyplatiť dividendu z roku 2011. Dajme tomu, že ide o sumu 10 000 EUR. Ako bude postupovať? ZP oznámi do 31.5.2013, že si vyplatil dividendu v hodnote 9660,11 € (10000-339,89). ZP mu 10 %-tný zdravotný odvod vypočíta v RZZP za r. 2012 v roku 2013. Tomu rozumiem. Koľko EUR si reálne vyplatí konateľ v roku 2012? Pošle si na účet sumu 10 000 €? Zaúčtuje 428/364, následne 364/221? A v roku 2013, keď mu príde doplatiť zdravotný odvod cca 966 €, ako to zaúčtuje? Alebo si rovno ešte v roku 2012 pošle sumu zníženú o odvod, teda cca 9033 €?
Vedel by sa prosím k tomuto niekto vyjadriť?
Ďakujem
zo stránok Dôvery:
"
Som povinný platiť odvody do ZP ak si vyplatím zálohu z podielu zo zisku za rok 2011?


Áno, ak si v roku 2012 vyplatíte podiely na zisku spoločnosti dosiahnutého v roku 2011 (pričom nerozhoduje či si vyplatíte zálohu alebo plnú sumu), poistné budete musieť zaplatiť.
A to jednorazovo v roku 2013 na základe ročného zúčtovania poistného za rok 2012. Zdravotnej poisťovni budete v roku 2013 oznamovať osobitným formulárom Oznámenie o príjmoch za rok 2012 sumu prijatých podielov na zisku a zdravotná poisťovňa následne vykoná ročné zúčtovanie poistného. Podotýkam, že odpoveď je vypracovaná podľa legislatívneho stavu ku dnešnému dňu, t.j. k 10. októbru 2012."

Takže mne z toho vyplýva, že dividendy treba vyplatiť v plnej výške a spoločníci by si mali časť odložiť bokom, pretože im príde v r. 2013 platobný výmer a poistenie budú platiť sami. Nebude to odvádzať spoločnosť.
1 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

mňa však zaujala jedna vec na stránke Dôvery:
"V akej výške sa budú platiť preddavky z podielu zo zisku?

Podľa navrhovaného zákona sa od budúceho roka budú platit preddavky z podielu zo zisku 14%. Môžte nám prosím napísať, či sa to týka aj vyplatených dividend v roku 2013 za rok 2012? Alebo týka sa to dividend vyplatených za rok 2013?


Nová 14 % sadzba pre výpočet poistného z dividend sa bude týkať dividend vyplatených v roku 2013 (t. j. nielen podielov na zisku z roku 2012 vyplatených v roku 2013, ale aj prípadne podielov na zisku za rok 2011 vyplatených až v roku 2013).

Podľa prechodného ustanovenia navrhovaného zákona na dividendy vyplatené do 31.12.2012 sa vzťahuje sadzba 10 %."

Rozmýšľala som, či dividendy za r. 2011 vyplatím ešte v r. 2012 alebo až v r. 2013...
Týmto moju dilemu vyriešili. Ďakujem ti - náš veľavážený zákonodarný zbor. Bez teba by som bola doteraz ešte stále nerozhodnutá.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

hronka Pozri príspevok
Dobrý deň,
mňa by zaujímalo, ako to má fungovať v praxi?
Konateľ si chce ešte do konca roku 2012 vyplatiť dividendu z roku 2011. Dajme tomu, že ide o sumu 10 000 EUR. Ako bude postupovať? ZP oznámi do 31.5.2013, že si vyplatil dividendu v hodnote 9660,11 € (10000-339,89). ZP mu 10 %-tný zdravotný odvod vypočíta v RZZP za r. 2012 v roku 2013. Tomu rozumiem. Koľko EUR si reálne vyplatí konateľ v roku 2012? Pošle si na účet sumu 10 000 €? Zaúčtuje 428/364, následne 364/221? A v roku 2013, keď mu príde doplatiť zdravotný odvod cca 966 €, ako to zaúčtuje? Alebo si rovno ešte v roku 2012 pošle sumu zníženú o odvod, teda cca 9033 €?
Vedel by sa prosím k tomuto niekto vyjadriť?
Ďakujem
Keď im to firma vyplatí/vyplatila, už sú to ich súkromné peniaze, oni si nedoplatok doplatia, firma nemá čo účtovať.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

SilMar Group Pozri príspevok
Rozmýšľala som, či dividendy za r. 2011 vyplatím ešte v r. 2012 alebo až v r. 2013...
Týmto moju dilemu vyriešili. Ďakujem ti - náš veľavážený zákonodarný zbor. Bez teba by som bola doteraz ešte stále nerozhodnutá.
Okrem zvýšenia sadzby z 10 na 14 (podľa návrhu aj pre osoby so zdravotným postihnutím bude 14) sa zvyšuje aj maximálny VZ podstatne!!! V r.2013 už pri výplate dividendy firma zrazí poistné. Pre detaily treba ale počkať na schválený zákon - koncom budúceho týždňa alebo začiatkom ďalšieho by to mohlo byť.
2 0
Načítať ďalšie