Zavrieť

Porady

Kolektívna vina.

Tento oznam čakal zamestnancov jednej veľkej výrobnej firmy so zahraničným majiteľom (Fínsko).

Oznam pre zamestnancov ***

Vzhľadom k tomu že dochádza k neustálemu porušovaniuzákazu fajčenia v areáli ********* platí s okamžitou platnosťou nasledovné:

1. V prípade zistenia osoby, ktorá zákaz porušila bude ukončený pracovný pomer v **********

2. Ak bude zákaz porušený (bude cítiť zápach po fajčení) budú krátené prémie všetkým zamestnancom *** na pracovnej smene.

3. V prípade že zákaz porušujú externé firmy a konkrétna osoba, resp. firma nebude nahlásená, platí bod 2.

Podpísaní manažéri výroby.

Chcem sa spýtať na relevantný odborný názov na podobné nariadenia firmy. Môže zamestávateľ sankcionovať zamestnanca za prehrešky iného zamestnanca, na ktoré nemá žiadny dosah? Dokonca byť sankcionovaný za konanie osôb inej firmy? Prípadne vyjadrite svoj názor na takéto nariadenie manažérov výrobnej prevádzky.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

1. porušenie pracovnej disciplíny, zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer - spôsob skončenia si určí sám
2. "prémie" nie sú právne nárokovateľné, ak sa zamestnávateľ rozhodne nerozdeliť odmeny, nič s tým neurobíte
3. platí bod 2
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
scare111 scare111

scare111 je offline (nepripojený) scare111

Takže zamestnávateľ si môže vyplácaním premii vynútiť prakticky čokoľvek, nech si vymyslí hocičo ako podmienku vyplatenia prémii, musí to zamestnanec akceptovať. Pekné...
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

scare111 Pozri príspevok
Takže zamestnávateľ si môže vyplácaním premii vynútiť prakticky čokoľvek, nech si vymyslí hocičo ako podmienku vyplatenia prémii, musí to zamestnanec akceptovať. Pekné...
to som nenapísal
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Podla zákona neviem ale podla mna je to nespravodlivé(pôvodne som chcel napísať horšie slovo)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a ty ešte veríš na spravodlivosť?
0 0
scare111 scare111

scare111 je offline (nepripojený) scare111

Podľa mňa sa jedná o uplatňovanie princípu kolektívnej viny, pretože za prehrešok jednotlivca sú potrestaní všetci. Problém je teda sankcia, nakoľko sa jedná o prémie (odmenu) je princíp kolektívnej viny irelevantný... Pekné... Viem že pojem "Kolektívna vina" sa spája skôr s takými vecami ako genocída, štátny teror, vojnový stav. Spomínaný prípad je Kolektívna vina v malom a možno je to pre niekoho banálny problém. Aj tak si však myslím, že niečo také nemá v právnom štáte čo robiť. Každý je zodpovedný predovšetkým sám za seba. Ak zamestnávateľ prichytí zamestnanca pri konaní priestupku, nech si tento znáša následky. Nie je však správne postihovať okolité osoby, ktoré s dotyčným majú len ten problém, že sú jeho kolegovia. Navyše sa jedná o pochybný dôkazný stav, sankcionovať niekoho preto, že niekde bol nejaký zápach? No na Slovensku je to asi možné.
Naposledy upravil scare111 : 03.06.12 at 17:11
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

scare111 Pozri príspevok
Podľa mňa sa jedná o uplatňovanie princípu kolektívnej viny, pretože za prehrešok jednotlivca sú potrestaní všetci. Problém je teda sankcia, nakoľko sa jedná o prémie (odmenu) je princíp kolektívnej viny irelevantný... Pekné... Viem že pojem "Kolektívna vina" sa spája skôr s takými vecami ako genocída, štátny teror, vojnový stav. Spomínaný prípad je Kolektívna vina v malom a možno je to pre niekoho banálny problém. Aj tak si však myslím, že niečo také nemá v právnom štáte čo robiť. Každý je zodpovedný predovšetkým sám za seba. Ak zamestnávateľ prichytí zamestnanca pri konaní priestupku, nech si tento znáša následky. Nie je však správne postihovať okolité osoby, ktoré s dotyčným majú len ten problém, že sú jeho kolegovia. Navyše sa jedná o pochybný dôkazný stav, sankcionovať niekoho preto, že niekde bol nejaký zápach? No na Slovensku je to asi možné.
nezmeníš to, preto je zbytočné sa nad tým rozčuľovať
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
scare111 Pozri príspevok
Tento oznam čakal zamestnancov jednej veľkej výrobnej firmy so zahraničným majiteľom (Fínsko).

Oznam pre zamestnancov ***


2. Ak bude zákaz porušený (bude cítiť zápach po fajčení) budú krátené prémie všetkým zamestnancom *** na pracovnej smene.

Prípadne vyjadrite svoj názor na takéto nariadenie manažérov výrobnej prevádzky.
mattto Pozri príspevok
nezmeníš to, preto je zbytočné sa nad tým rozčuľovať
...zmeniť sa to aj dá ......no potom je to už v rozpore so svedomím jedinca ...

Ide o to , že narážam na to bonzovanie .......poniektorí manažéri si na to potrpia ...sú radi ,ak vedia , čo sa " deje " vo firme ...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ano, zavana to kolektivnou vinou, nie je to najstastnejsie vyriesene, ale mam pochopenie pre to, ze vedeniu asi dochadza trpezlivost s nasimi ludmi a ich navykmi.

Treba si aj uvedomit, ze manazer ma asi inu robotu ako 8 hodin denne sliedit, kto konkretne fajci a firma nemoze na 100 zamesnancov zamestnat 20 kontrolorov. Respektive moze, ale potom by sa uslo trocha menej zamestnancom vo vyrobe na platy...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
misomiso Pozri príspevok
Ano, zavana to kolektivnou vinou, nie je to najstastnejsie vyriesene, ale mam pochopenie pre to, ze vedeniu asi dochadza trpezlivost s nasimi ludmi a ich navykmi.

Treba si aj uvedomit, ze manazer ma asi inu robotu ako 8 hodin denne sliedit, kto konkretne fajci a firma nemoze na 100 zamesnancov zamestnat 20 kontrolorov. Respektive moze, ale potom by sa uslo trocha menej zamestnancom vo vyrobe na platy...
...máš pravdu Michal ...manager má inú robotu , to je fakt ....
Ibaže si treba uvedomiť aj to , že nie vymýšľať 3,14-ny....lebo toto ja považujem za realizovanie sa managerov na nesprávnych miestach ...

Ibaže mne to zaváňa aj niečim iným ....
Aj keď sa bojuje proti fajčeniu na všetkých frontoch ( čo je správne ) , tak toto mi pripadá ako omedzovanie osobnej slobody a porušovanie práv človeka a možno aj ústavy ....

To je taký problém vytvoriť fajčiarsky kútik ????.....bežná to vec ....

Dokonca aj na muničných skladoch sa dá ....


...alebo inak sa tiež dá .....kto prestane s fajčením , tomu dať prémie .....aj to už vo svete beží ...


...hm a inak ???....
vedeniu asi dochadza trpezlivost s nasimi ludmi a ich navykmi.
Tak poviem ...........našinec si zvykne na všetko , aj na bodák v prdely zastrčený ( a poriadne hlboko ) , no proste niekedy stupídne nápady managerov sú bohovo od veci ....
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

scare111 Pozri príspevok
Tento oznam čakal zamestnancov jednej veľkej výrobnej firmy so zahraničným majiteľom (Fínsko).

Oznam pre zamestnancov ***

Vzhľadom k tomu že dochádza k neustálemu porušovaniuzákazu fajčenia v areáli ********* platí s okamžitou platnosťou nasledovné:

1. V prípade zistenia osoby, ktorá zákaz porušila bude ukončený pracovný pomer v **********

2. Ak bude zákaz porušený (bude cítiť zápach po fajčení) budú krátené prémie všetkým zamestnancom *** na pracovnej smene.

3. V prípade že zákaz porušujú externé firmy a konkrétna osoba, resp. firma nebude nahlásená, platí bod 2.

Podpísaní manažéri výroby.

Chcem sa spýtať na relevantný odborný názov na podobné nariadenia firmy. Môže zamestávateľ sankcionovať zamestnanca za prehrešky iného zamestnanca, na ktoré nemá žiadny dosah? Dokonca byť sankcionovaný za konanie osôb inej firmy? Prípadne vyjadrite svoj názor na takéto nariadenie manažérov výrobnej prevádzky.
ak sa na pracovisku nemôže z určitých dôvodov fajčiť tak je to dokonca ošetrené aj v zákonníku práce §178, 179 a týka sa to všetkých
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Napríklad v takom Slovnafte si jeden zapáli a ostatní na smene s prepáčením na to kašlú nič nevidia, alebo na takom pracovisku s čiernym prachom, nitroglycerínom, alebo hexogénom by sa nikto netváril že nič nevidí a mohol by vyskakovať koľko chce že je to kolektívny trest. Na mojom pracovisku si zapálila jedna pri miešaní potravín dostala pokutu 2€, ostatné to videli nič nepovedali, nechal som vyhodiť celú várku a dostali ju rovnomerne k náhrade, len preto že sa robili že nič nevidia. alebo som mal riskovať pokutu od potravinového dozoru?
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Kolektívna vina je nie zrovna najšťastnejšie riešenie. Z iného uhla pohľadu: ak má zamestnanec, ktorý sa od svojej práce nevzdiali, rovnaký plat, ako ten, ktorý má 10 fajčiarskych prestávok, alebo ak kvôli fajčeniu jedného robotníka má prestávku celá obsluha stroja, tiež nejde o zrovna spravodlivý prístup fajčiarov ku kolegom, alebo k zamestnávateľovi. Ak nebolo možné dosiahnuť rozumný kompromis, dá sa pochopiť aj takéto drastické opatrenie. Nie som si istá ani v tom, či vôbec náš právny poriadok pozná pojem kolektívna vina, tak by snáď zamestnanci mohli uspieť cez odbory, zamestnaneckú radu alebo zástupcu zamestnancov. Ale asi, na Slovensku je to tak, ak chcú mať prácu, budú musieť držať hubu a krok... Ak nejde o pracovisko, kde je zákaz fajčenia kvôli technológii výroby opodstatnený.
(Som zamestnanec,fajčiar, "kancelárska krysa", ale v práci som sa odučila fajčiť, a neznášam bonzovanie)
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Dav Pozri príspevok
Kolektívna vina je nie zrovna najšťastnejšie riešenie. Z iného uhla pohľadu: ak má zamestnanec, ktorý sa od svojej práce nevzdiali, rovnaký plat, ako ten, ktorý má 10 fajčiarskych prestávok, alebo ak kvôli fajčeniu jedného robotníka má prestávku celá obsluha stroja, tiež nejde o zrovna spravodlivý prístup fajčiarov ku kolegom, alebo k zamestnávateľovi. Ak nebolo možné dosiahnuť rozumný kompromis, dá sa pochopiť aj takéto drastické opatrenie. Nie som si istá ani v tom, či vôbec náš právny poriadok pozná pojem kolektívna vina, tak by snáď zamestnanci mohli uspieť cez odbory, zamestnaneckú radu alebo zástupcu zamestnancov. Ale asi, na Slovensku je to tak, ak chcú mať prácu, budú musieť držať hubu a krok...
(Som zamestnanec,fajčiar, "kancelárska krysa", ale v práci som sa odučila fajčiť, a neznášam bonzovanie)
ani žiak základnej školy nemôže ísť cikať kedy chce, len cez prestávku, aj zamestnanec si môže ísť zapáliť, vycikať len cez prestávku. Máš pravdu ak sa robí v norme je to jedno kto koľko fajčí, v hodinovke majú u mňa nefajčiari vyšší plat.
1 0
scare111 scare111

scare111 je offline (nepripojený) scare111

Aby nedošlo k omylu, zákaz fajčenia je oprávnený a dokonca ho schvaľujem (nefajčiar), v tom problém nie je. Nech sa ale každý nefajčiar zamyslí a predstaví si situáciu, že za ním príde jeho šéf a povie že načapal niekoho fajčiť (mimo pracoviska ale v rámci podniku) a teraz nedostane kvôli tomu prémie nie len ten načapaný, ale aj nefajčiar a včetci zamestnanci na smene. Alebo ešte obludnejší príklad, ktorý vyplýva z príspevku, že šéf síce nikoho neprichytil, ale zacítil zápach fajčenia, tak budete bez prémii... V tomto konkrétnom prípade nejde o to, že by niekto fajčil na pracovisku ale ide o skryté fajčenie na WC. A keďže to vedenie nevie (alebo nechce) riešiť inak, proste si vymyslelo takýto postup.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
scare111 Pozri príspevok
Aby nedošlo k omylu, zákaz fajčenia je oprávnený a dokonca ho schvaľujem (nefajčiar), v tom problém nie je. Nech sa ale každý nefajčiar zamyslí a predstaví si situáciu, že za ním príde jeho šéf a povie že načapal niekoho fajčiť (mimo pracoviska ale v rámci podniku) a teraz nedostane kvôli tomu prémie nie len ten načapaný, ale aj nefajčiar a včetci zamestnanci na smene. Alebo ešte obludnejší príklad, ktorý vyplýva z príspevku, že šéf síce nikoho neprichytil, ale zacítil zápach fajčenia, tak budete bez prémii... V tomto konkrétnom prípade nejde o to, že by niekto fajčil na pracovisku ale ide o skryté fajčenie na WC. A keďže to vedenie nevie (alebo nechce) riešiť inak, proste si vymyslelo takýto postup.
...alebo ešte obludnejšiu , ale možnú tvrdú realitu ......

Nik nebude prichytený , nijaký zápach na pracovisku ....ale šéf sa proste rozhodne , že potrebuje love na dovolenku a prémie sú fuč ....jak ten s cigariet dym ...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

buchač Pozri príspevok
...alebo ešte obludnejšiu , ale možnú tvrdú realitu ......

Nik nebude prichytený , nijaký zápach na pracovisku ....ale šéf sa proste rozhodne , že potrebuje love na dovolenku a prémie sú fuč ....jak ten s cigariet dym ...
no, niekedy nie je na prémie, lebo proste odberateľ nezaplatil, bolo treba zaplatiť materiál, treba kúpiť nové PC, stroje, nové programy..... nie vždy je to len o dovolenke
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
no, niekedy nie je na prémie, lebo proste odberateľ nezaplatil, bolo treba zaplatiť materiál, treba kúpiť nové PC, stroje, nové programy..... nie vždy je to len o dovolenke
....máš pravdu ........hm , zabudol som aj na kúpu nového BMW....

...alebo aj inak ....
...niekde v zmluvách pracovníkov sa slovo - výraz " prémie - odmeny " ani len nevyskytuje ....
...že minimálna mzda ....čau a pá , salám - párky ...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

buchač Pozri príspevok
....máš pravdu ........hm , zabudol som aj na kúpu nového BMW....

...alebo aj inak ....
...niekde v zmluvách pracovníkov sa slovo - výraz " prémie - odmeny " ani len nevyskytuje ....
...že minimálna mzda ....čau a pá , salám - párky ...
Vieš, okrem toho že sama zamestnávam, aj účtujem iné firmy. A s tých, čo skončili, jeden napríklad prišiel o dom postavený svojimi rukami - ale zamestnanci dostali všetko vyplatené, aj odstupné. Aj dodávatelia všetci všetko vyplatené, akurát on prišiel o strechu nad hlavou. Takže ti poviem, že reči o tom, že zamestnávatelia vždy len vykorisťujú, vždy len pre seba hrabú ma dosť zarážajú.

aj toto je o kolektívnej vine, ale zamestnávateľov....
Naposledy upravil Dáša_ : 04.06.12 at 05:48
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
Vieš, okrem toho že sama zamestnávam, aj účtujem iné firmy. A s tých, čo skončili, jeden napríklad prišiel o dom postavený svojimi rukami - ale zamestnanci dostali všetko vyplatené, aj odstupné. Aj dodávatelia všetci všetko vyplatené, akurát on prišiel o strechu nad hlavou. Takže ti poviem, že reči o tom, že zamestnávatelia vždy len vykorisťujú, vždy len pre seba hrabú ma dosť zarážajú.

aj toto je o kolektívnej vine, ale zamestnávateľov....


...ale ja sa nehádam , že nemáš pravdu .....netvrdím o nikom konkrétnom nič .....aj keby sa dalo ....

Ale sú predsa aj prípady , že si nie vlastnými rukami ... no za firemné , firemnými mechanizmami a samozrejme aj zamestnancami nechali dotyční " podnikatelia " postaviť vily .... alebo dodávateľským spôsobom , fakturácia obdobná ...

...alebo sa snáď mýlim ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať