Zavrieť

Porady

Kolektívna vina.

Tento oznam čakal zamestnancov jednej veľkej výrobnej firmy so zahraničným majiteľom (Fínsko).

Oznam pre zamestnancov ***

Vzhľadom k tomu že dochádza k neustálemu porušovaniuzákazu fajčenia v areáli ********* platí s okamžitou platnosťou nasledovné:

1. V prípade zistenia osoby, ktorá zákaz porušila bude ukončený pracovný pomer v **********

2. Ak bude zákaz porušený (bude cítiť zápach po fajčení) budú krátené prémie všetkým zamestnancom *** na pracovnej smene.

3. V prípade že zákaz porušujú externé firmy a konkrétna osoba, resp. firma nebude nahlásená, platí bod 2.

Podpísaní manažéri výroby.

Chcem sa spýtať na relevantný odborný názov na podobné nariadenia firmy. Môže zamestávateľ sankcionovať zamestnanca za prehrešky iného zamestnanca, na ktoré nemá žiadny dosah? Dokonca byť sankcionovaný za konanie osôb inej firmy? Prípadne vyjadrite svoj názor na takéto nariadenie manažérov výrobnej prevádzky.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

To Pavol54-v čom je ten príklad blbí prosim ťa? niekto si na WC zapáli a ty prídeš o prémie teda si sankciovaný neprávom.
Niekto prekročí rýchlosť a ty zaplatíš pokutu teda si sankciovaný neprávom.
Fakt tam nevidíš nejakú podobnosť.
Tak ako ty nikomu nezabrániš ísť rýchlejšie tak nezabrániš niekomu si zapáliť na WC.

To scare111-Vysvetlil si to dobre,to len niektorí tu s toho robia boj medzi fajčiarmi a nefajčiarmi aj ked o to tu vôbec nejde.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Ľubomír Pozri príspevok
Čítaj pozorne. Otázka znela: Čí môže sankcionovať človeka, ktorý sa neprevinil? Opkujem. Nie, nemôže.
čo takto pozrieť na zákonník práce? tam je to jasne napísané
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

scare111 Pozri príspevok
Stále dookola sa tu preberá vec, ktorá nie je témou tohto sporu. Nehovoríme tu o sankciách pre toho kto pravidlá porušuje, ale pre toho, kto pravidlá NEPORUŠIL a napriek tomu je sankcionovaný. Veď je úplne jasné, že ten kto spácha priestupok, má znášať následky, o tom niet sporu. Tu sa ale jedná o to, že priestupok spácha jednotlivec a trestaný je kolektív. Asi nie som schopný to dostatočne vysvetliť, tak to niekto vysvetlite za mňa (hoci by to asi aj v materskej škole pochopili, si myslím).
si schopný prečítať argumenty čo podporujú že áno alebo sa uspokojíš len vtedy keď budeš počuť to čo chceš?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

scare111 Pozri príspevok
Stále dookola sa tu preberá vec, ktorá nie je témou tohto sporu. Nehovoríme tu o sankciách pre toho kto pravidlá porušuje, ale pre toho, kto pravidlá NEPORUŠIL a napriek tomu je sankcionovaný. Veď je úplne jasné, že ten kto spácha priestupok, má znášať následky, o tom niet sporu. Tu sa ale jedná o to, že priestupok spácha jednotlivec a trestaný je kolektív. Asi nie som schopný to dostatočne vysvetliť, tak to niekto vysvetlite za mňa (hoci by to asi aj v materskej škole pochopili, si myslím).
Hoci si mi neodpovedal na moje otázky, položím ti ešte jednu: z akého dôvodu je zakázanené fajčiť?
Porušenie zákazu napr. výbuch ťa neohrozuje na zdraví? Pri požiari neprídeš o prácu?
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Ked tak poznáš ten zákonník tak mi tam prosimta najdi kde sa hovorí o uplatnovaní princípu kolektívnej viny.Nechce sa mi veriť že taká blbosť by tam mohla byť.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Pre kukučku ale tu nejde o to či sa tam má alebo nemá fajčiť,to je jasné že nemá tu ide oto že niekto kto nič nespravil dokonca je nefajčiar bude trestaný absolutne bez svojho pričinenie.Mohlo by ísť kludne o niečo iné ako fajčenie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

scare111 Pozri príspevok
Stále dookola sa tu preberá vec, ktorá nie je témou tohto sporu. Nehovoríme tu o sankciách pre toho kto pravidlá porušuje, ale pre toho, kto pravidlá NEPORUŠIL a napriek tomu je sankcionovaný. Veď je úplne jasné, že ten kto spácha priestupok, má znášať následky, o tom niet sporu. Tu sa ale jedná o to, že priestupok spácha jednotlivec a trestaný je kolektív. Asi nie som schopný to dostatočne vysvetliť, tak to niekto vysvetlite za mňa (hoci by to asi aj v materskej škole pochopili, si myslím).
Ale ved my to chapeme. Odpoved je, ze nie, zamestnavatel by nemal postihovat nevinnych.

Ja osobne som to vo firme neriesil tak, ze by nevinny mal niest nejaku (pripadnu) zodpovednost, zato ale vinnici (v pripade fajcenia) by boli postihnuti este ovela tvrdsie, ako nejakym kratenim zarobku.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Martin1310 Pozri príspevok
Ked tak poznáš ten zákonník tak mi tam prosimta najdi kde sa hovorí o uplatnovaní princípu kolektívnej viny.Nechce sa mi veriť že taká blbosť by tam mohla byť.
Martin1310 Pozri príspevok
Pre kukučku ale tu nejde o to či sa tam má alebo nemá fajčiť,to je jasné že nemá tu ide oto že niekto kto nič nespravil dokonca je nefajčiar bude trestaný absolutne bez svojho pričinenie.Mohlo by ísť kludne o niečo iné ako fajčenie.
pavol54 Pozri príspevok
ak sa na pracovisku nemôže z určitých dôvodov fajčiť tak je to dokonca ošetrené aj v zákonníku práce §178, 179 a týka sa to všetkých
Martin, tie paragrafy si čítal?
Ty v tej firme pracuješ? Čo by si robil na mieste manažéra ty?
Zažil si na svojom pracovisku ťažký úraz?
A nepáči sa mi, ako si reagoval na Dášin príspevok č. 37, nemám rada neveriacich tomášov. Dokonca si jej slová prekrútil, to sa nerobí.
0 0
scare111 scare111

scare111 je offline (nepripojený) scare111

Ja osobne som to vo firme neriesil tak, ze by nevinny mal niest nejaku (pripadnu) zodpovednost, zato ale vinnici (v pripade fajcenia) by boli postihnuti este ovela tvrdsie, ako nejakym kratenim zarobku.
No asi si nečítal pozorne, pristihnutých čaká vyhadzov, teda asi najprísnejší trest. Ale s tým problém nemám, keď ich pristihnú pri čine, nech si ich vyhodia. No a niektorí to zjavne stále nechápu, narozdiel od teba. Ale s tým sa už asi nedá nič robiť. Odkazujem im: Majte si svoju pravdu, nik vám ju neberie. Váš šéf vás pokojne môže potrestať za vášho kolegu ožrana, lebo prišiel do roboty opitý, a že ste vy boli triezvi, to nevadí. Nech vás pokojne zabásne policajt, lebo váš sused je zlodej. Stíhanie celých rodín ŠTB za socíku a vyvražďovanie osád nacistami za 2 svetovej bolo zrejme v podstate v poriadku. Všetci môžete len dúfať, že sa jedného dňa kolektívna vina nebude uplatňovať aj na vás. Hoci možno pôjde len o prémie.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Téma by sa mala volať "Princíp padajúceho ho*na."

Preto,že stale sa v nejakej hierarchii niekto nachádza uplne dole,na spodku , tak to padajúce ho*no , ho naplno zasiahne,

kým o ľudí postavených nad nim sa len obtrie....
0 1
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Pre kukučku- nie nečítal a ani nemusím pretože aby bol niekto trestaný za priestupok iného je absolutne proti akemukolvek právu aj proti zdravemu rozumu a som si istý že nič také čo by toto obhájilo v tom zákonníku nebude.Dokonca som sa stretol z nariadeniami ktoré takéto niečo viložene zakazovali.

Na mieste manažera by som trestal toho kto niečo spravil nie toho kto nespravil nič.To by si potom ten manažer mal aj sebe zobrať premie ved on tiež mohol trochu sliediť a načapať volakoho.To akože chcú aby ich zamestnanci hliadkovali pri WC aby tam niekto nefajčil?Podla mna je celkom osvedčené vyhradiť fajčiarom priestor na fajčenie a nech si fajčia cez prestávku.

Nechápem čo má spoločné kolektývna vina z úrazom na pracovisku.Vy ste to tu fakt ale vôbec nepochopili.

Dáša napísala svoju skúsenosť a ja som napísal svoju opačnú kedže sa stretávam jak z ludmi z vedení podnikov tak z radovími zamestnancami tak som viac krát počul presne tú vetu že všetci to vedeli a nikto nič nepovedal a mal som možnosť zistit že to bola blbosť a výhovorky.Nič som neprekrútil povedal som svoj zážitok na podobnú tému len z iným záverom.Nemal som žiadny úmysel na nu nejako útočiť len som ju upozornil že pohlad z jednej strany nemusí byť nutne pravdiví ale aj môže samozrejme.Ak to Dáša pochopila ako nejaké útočenie tak sa jej ospravedlnujem aj ked som to tak necítil.

Odpovedz mi prosim ta na jednoduchú otázku-prídeš do práce tvoja kolegina tam už je a je našrot opitá,príde šéf a zoberie vám obom prémie.Fakt sa ti toto zdá normálne? čestné? férové?ludské? spravodlivé?
To tu nieje nejaký právnik ktorý by sa vijadril k princípu kolektývnej viny a jeho uplatnovaniu.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Netreba to vysvetľovať dookola, ani používať príklady, hoci aj moje otázky niekam smerovali. Každá minca má však dve strany. Ver mi, všetci diskutujúci tvoju otázku pochopili, sú to skúsení ľudia a boli, alebo sú na rôznych postoch. Dostal si tu predsa odpovede že postup tvojho zamestnávateľa odporuje dobrým mravom. Na tvojom mieste by som tiež nesúhlasila a vzoprela sa. Iste si si uvedomil dôsledky.
Máš možnosť podať podnet na Inšpektorát práce.
pre Martina: prečítanie tých pár paragrafov zaberie menej času, ako napísanie dlhého príspevku. To je to najmenej, čo si mohol a mal urobiť. Nielen teraz, ale pred každým sporom. Zákonník práce máme aj na tejto stránke.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Martin1310 Pozri príspevok
Pre kukučku- nie nečítal a ani nemusím pretože aby bol niekto trestaný za priestupok iného je absolutne proti akemukolvek právu aj proti zdravemu rozumu a som si istý že nič také čo by toto obhájilo v tom zákonníku nebude.Dokonca som sa stretol z nariadeniami ktoré takéto niečo viložene zakazovali.

Na mieste manažera by som trestal toho kto niečo spravil nie toho kto nespravil nič.To by si potom ten manažer mal aj sebe zobrať premie ved on tiež mohol trochu sliediť a načapať volakoho.To akože chcú aby ich zamestnanci hliadkovali pri WC aby tam niekto nefajčil?Podla mna je celkom osvedčené vyhradiť fajčiarom priestor na fajčenie a nech si fajčia cez prestávku.

Nechápem čo má spoločné kolektývna vina z úrazom na pracovisku.Vy ste to tu fakt ale vôbec nepochopili.

Dáša napísala svoju skúsenosť a ja som napísal svoju opačnú kedže sa stretávam jak z ludmi z vedení podnikov tak z radovími zamestnancami tak som viac krát počul presne tú vetu že všetci to vedeli a nikto nič nepovedal a mal som možnosť zistit že to bola blbosť a výhovorky.Nič som neprekrútil povedal som svoj zážitok na podobnú tému len z iným záverom.Nemal som žiadny úmysel na nu nejako útočiť len som ju upozornil že pohlad z jednej strany nemusí byť nutne pravdiví ale aj môže samozrejme.Ak to Dáša pochopila ako nejaké útočenie tak sa jej ospravedlnujem aj ked som to tak necítil.

Odpovedz mi prosim ta na jednoduchú otázku-prídeš do práce tvoja kolegina tam už je a je našrot opitá,príde šéf a zoberie vám obom prémie.Fakt sa ti toto zdá normálne? čestné? férové?ludské? spravodlivé?
To tu nieje nejaký právnik ktorý by sa vijadril k princípu kolektývnej viny a jeho uplatnovaniu.
alebo je to falošné kamarátstvo že kolegyňu na šrot opitú nenahlásiš vedúcemu ale len dovtedy kým ti nepricvakne nejakým strojom pazúr alebo nenačne kus tela a keď príde na lámanie chleba inšpektorát práce ti to dá za spoluvinu ,lebo si mohol podľa § 178 zp zabrániť a hovg
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

scare111 Pozri príspevok
Tento oznam čakal zamestnancov jednej veľkej výrobnej firmy so zahraničným majiteľom (Fínsko).

Oznam pre zamestnancov ***

Vzhľadom k tomu že dochádza k neustálemu porušovaniuzákazu fajčenia v areáli ********* platí s okamžitou platnosťou nasledovné:

1. V prípade zistenia osoby, ktorá zákaz porušila bude ukončený pracovný pomer v **********

2. Ak bude zákaz porušený (bude cítiť zápach po fajčení) budú krátené prémie všetkým zamestnancom *** na pracovnej smene.

3. V prípade že zákaz porušujú externé firmy a konkrétna osoba, resp. firma nebude nahlásená, platí bod 2.

Podpísaní manažéri výroby.

Chcem sa spýtať na relevantný odborný názov na podobné nariadenia firmy. Môže zamestávateľ sankcionovať zamestnanca za prehrešky iného zamestnanca, na ktoré nemá žiadny dosah? Dokonca byť sankcionovaný za konanie osôb inej firmy? Prípadne vyjadrite svoj názor na takéto nariadenie manažérov výrobnej prevádzky.
A teraz mi povedzte,či fajčiari nazaj neškodia nefajčiarom.Úmyselne porušujú zákon,ktorý by nemusel byť,keby sa správali ako ľudia a vedome ohrozujú nefajčiarov tým,že tí možu prísť o prácu,ale nikto z nich sa neprizná,radšej nech sú vinní ja nefajčiari.No nech ich jednoducho nahlásia,teda "natrú".Je to prísne na nefajčiarov,ale nech sa bránia nahlásením vedúcemu,kto fajčí,na tom nie je nič zlé,keď sa normálni ľudia bránia pred stratou zamestnania pre lajdákov,ktorými fajčiari sú a vždy budú.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

áno, presne o toto ide - o falošné kamarátstvo. Keď tebe nevadí, že niekto fajčí - a dodnes nevieme, aká je to prevádzka, prečo tam fajčenie škodí. Možno je to nejaká super čistá prevádzka. Alebo sa tam vyskytujú nejaké chemikálie.

Inak, celkom by ma zaujímalo, keď by naozaj prišlo k tomu, že jeden mesiac všetci nemajú prémie, či by sa aj ďalší mesiac našiel niekto, kto zákaz nedodrží. Alebo vtedy by si ostatní to "kamarátstvo" rozmysleli.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Je to ešte taká vec,že každé vedenie každého podniku sa snaží podriadených šikanovať a zastrašovať

zastrašený človek bude lepšie poslúchať, viacej robiť a nebude žiadať viac peňazí za prácu.

Takže, vo TO tady GO !

riešiť nejaké detaily , prečo ano a prečo nie NEMA ZMYSEL !

Pointa ostáva.
0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

kukučka ja to tu nepovažujem za spor a tie zákony tu na porade sa mi nedali otvoriť.ale ak tam je niečo o trestaní skupiny za priestupok jednotlivca tak mi to prosimta sem hod,ja tomu proste nemôžem uveriť,aj ked u nás je asi všetko možné.
Pavol54-zase vedla,o to tu vôbec nejde už to píšem posledný krát,už ma to nebaví.To čo píšeš nikto nespochybnuje (ano fajčenie je špatné,ano majú právo ho zakázať,ano majú právo za to potrestať.Nemajú však právo popotahovat niekoho kto sa ničím neprevinil.

Ani o falošné kamarátstvo nejde,to že chcú aby sa kolegovia udávali je tiež v poriadku nič proti tomu nemám ale trestať skupinu ludí za priestupok jednotlivca nieje dobrá cesta.Pozrite do hystorie kto kde takéto metody používal ,nič pekného.
A nebudte taký podráždený ved vám nikto prémie neberie.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Martin, celý čas sa tu bavíme o spore so zamestnávateľom. Ak by tie odmeny krátil, čo urobíš? Pôjdeš na súd? Zamestnávateľ bude dokazovať ohrozenie majetku resp. zdravia a musí ti dokázať, že si tom vedel.

Zákonník práce

§ 177
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný svojim zamestnancom zabezpečovať také pracovné podmienky, aby mohli riadne plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku. Ak zistí nedostatky, je povinný urobiť opatrenia na ich odstránenie.

(2) Na ochranu svojho majetku je zamestnávateľ oprávnený vykonávať v nevyhnutnom rozsahu kontrolu vecí, ktoré zamestnanci vnášajú na pracovisko alebo odnášajú z pracoviska. Podrobnejšie podmienky určí zamestnávateľ v pracovnom poriadku. Pri kontrole sa musia dodržať predpisy o ochrane osobnej slobody a nesmie byť ponižovaná ľudská dôstojnosť.

§ 178
Na začiatok

(1) Zamestnanec je povinný si počínať tak, aby nedochádzalo k ohrozeniu života, zdravia a poškodeniu majetku alebo k jeho zničeniu, ani k bezdôvodnému obohateniu.

(2) Ak hrozí škoda, zamestnanec je povinný na ňu upozorniť vedúceho zamestnanca. Ak je na odvrátenie škody hroziacej zamestnávateľovi neodkladne potrebný zákrok, je povinný zakročiť. Túto povinnosť nemá, ak mu v tom bránia dôležité okolnosti alebo ak by tým vystavil vážnemu ohrozeniu seba alebo ostatných zamestnancov, alebo blízke osoby. Ak zamestnanec zistí, že nemá utvorené potrebné pracovné podmienky, je povinný oznámiť to vedúcemu zamestnancovi.

§ 179
Všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu

Na začiatok

(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.

(2) Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom.
2 0
scare111 scare111

scare111 je offline (nepripojený) scare111

Tisíckrát to človek vysvetlí. Odporca povie že to chápe, netreba to vysvetľovať. A v ďalšej vete napíše presný opak. Má zmysel sa s takým individuom naďalej zaoberať? Sú to proste schvaľovatelia kolektívnej viny a bodka. Určite ich bude v tomto národe dosť, stačí sa pozrieť do histórie.
1 1

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať