Zavrieť

Porady

Zaplatiť nezaplatené zdravotné poistenie po zomrelom?

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu v tejto veci:
Zdravotná poisťovňa môjmu mužovi včera poslala výzvu na úhradu za nezaplatené zdravotné poistenie po jeho otcovi, ktorý je už 5 rokov mŕtvy. Otec nemal zaplatené zdravotné poistenie od 1.1.1995 do 9.5.2007(deň úmrtia). Je možné sa proti tomuto brániť a ako? Ďakujem.
Usporiadat
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Ak poistovn poslala plneniu mrtvemu, doslo k vzniku bezdovodneho obohatenia. Za vydanie bezdovodneho obohatenie zodpoveda ten, kto sa obohatil. Ak teda dedicia disponovali s uctom aj po smrti zomreleho a pouzili prostriedky napriklad na uhradu nakladov spojenych s pohrebom, tak sa bezdovodne obohatili dedicia. Tito su povinni vydat bezdovodne obohatenie.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Ak si ZP uplatni svoje naroky v dedicskom konani, tak na tieto sa bude normalne prihliadat v dedicskom konani. Ak je zdravotna poistovna informovana o umrti, tak lehota na uplatnenie narokov je lehotou ktora je spolocna pre uplatnenie narokov v dedicskom konani.
1 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
FugAn Pozri príspevok
Zdravotnej poisťovni úmrtie neohlasuje ani Daňový úrad, ani martika, ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou poisťovňou. V prípade, že poistenec zomrel v zahraničí, ZP sa o úmrti tak skoro nedozvie alebo vôbec. Je v rozhodnutí o dedičstve zmienka o dlhu voči zdravotnej poisťovni?
Ako dedičia vzneste námietku premlčania, Na základe rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky č. 7Sžso/47/2010, pri vznesenej námietke premlčania týkajúcej sa pohľadávky, ktorá vznikla za účinnosti zákona č. 273/1994 Z. z. (t. j. do 31.12.2004) nie je potrebné skúmať splnenie oznamovacej povinnosti zo strany platiteľa, ale
skúma sa len skutočnosť, či v súlade s § 32 ods. 1 zákona o zdravotnom
poistení uplynula zákonom stanovená lehota na predpísanie týchto pohľadávok.
ZP môže vydať výkaz nedoplatkov, ale ak platiteľ zomrel, výkaz nedoplatkov nenadobudne právoplatnosť a vykonateľnosť a tým pádaom, nemôže byť exekučným titulom
Pravda je naozaj taka, ze vydat vykaz nedoplatkov resp. predpisat poistne mrtvemu nie je mozne. Lebo podmienkou takehoto pravneho ukonu je, ze musi smerovat voci osobe, ktora je sposobila na prava a povinnosti. Smrtou tato sposobilost fyzicke osoby zanika. A teda zdravotna poistovna sa snazi predpisat poistne mrtvemu, co je nulitny pravny ukon a nemoze sa na neho prihliadat. Takyto ukon nikdy nemoze viest ku vzniku exekucneho titulu.
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Profesional, zhrň prosím ťa ešte raz stručne, ako má postupovať dedič, ak dostane výzvu od ZP na uhradenie dlhu po zomrelom. Takéto dotazy sa na Porade vyskytujú čoraz častejšie, najmä v súvislosti so zomrelými rodičmi, na ktorých deti pred mnohými rokmi z rôznych dôvodom stratili kontakt
0 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

profesional Pozri príspevok
Pravda je naozaj taka, ze vydat vykaz nedoplatkov resp. predpisat poistne mrtvemu nie je mozne. Lebo podmienkou takehoto pravneho ukonu je, ze musi smerovat voci osobe, ktora je sposobila na prava a povinnosti. Smrtou tato sposobilost fyzicke osoby zanika. A teda zdravotna poistovna sa snazi predpisat poistne mrtvemu, co je nulitny pravny ukon a nemoze sa na neho prihliadat. Takyto ukon nikdy nemoze viest ku vzniku exekucneho titulu.
ZP predpísala poistné už skôr ako dotyčný zomrel ešte počas jeho života. Teraz je otázne kedy sa ZP dozvedela, že dotyčný zomrel. Dedičské konanie mohlo trvať dlhšie a ZP o tom nemusela mať vedomosť, že zomrel. Preto by som postupoval, tak ako je uvedené v príspevku 21.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

FugAn Pozri príspevok
ZP predpísala poistné už skôr ako dotyčný zomrel ešte počas jeho života. Teraz je otázne kedy sa ZP dozvedela, že dotyčný zomrel. Dedičské konanie mohlo trvať dlhšie a ZP o tom nemusela mať vedomosť, že zomrel. Preto by som postupoval, tak ako je uvedené v príspevku 21.
A čo s nedoplatkami vzniknutými po roku 2004 - pri nesplnení oznamovacej povinnosti ?
0 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

Postupuje sa podľa z.580/2004 §21. Ak nebola splnená oznamovacia povinnosť poistné sa nepremlčuje. Premlčí sa, až 5 rokov od splnenia oznam.povinnosti.
1 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

Ja som vlani bol úspešný v obrane klienta, ktorý omylom uhradil poistné za rok 2005, ale inej poisťovni. Vzniesol som námietku premlčania. Poisťovňa odpovedala, že neplatí, lebo platby priraďovala k najstarším podlžnostiam. Napriek tomu som u úradu pre dohľad uspel, lebo poisťovňa na taký postup nemala právo. Úrad vo vymáhaní nepokračuje, ale napadnuté rozhodnutie ani nepotvrdil, ani nezrušil už vyše 9 mesiacov a poisťovňa prestala a korešpondenciou. Asi ... aby nebol precedens.[/QUOTE]

ZP postupoval podľa Obchodného zákonníka §330. Ešte by som sa netešil, že ÚDZS už nekoná. Môže sa stať, že klinetovi príde Upovedomenie o začatí exekučného konania.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

FugAn Pozri príspevok
Postupuje sa podľa z.580/2004 §21. Ak nebola splnená oznamovacia povinnosť poistné sa nepremlčuje. Premlčí sa, až 5 rokov od splnenia oznam.povinnosti.
Ako je to v prípade smrti, trebárs aj v súvislosti s prvým príspevkom tejto témy.
0 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

Priebeh poistného vzťahu u dotyčného by trebalo dôkladne preveriť, či sa prihlásil ako samoplatiteľ alebo nie. Bolo by dobré keby sme videli osvedčenie o dedičstve uvedené , či tam naozaj neboli uvedené dlhy voči ZP. Ale odporúčam ísť do ZP osobne nahliadnuť do spisu zomrelého a každopádne by som vzniesol námietku premlčania.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

FugAn Pozri príspevok
Priebeh poistného vzťahu u dotyčného by trebalo dôkladne preveriť, či sa prihlásil ako samoplatiteľ alebo nie. Bolo by dobré keby sme videli osvedčenie o dedičstve uvedené , či tam naozaj neboli uvedené dlhy voči ZP. Ale odporúčam ísť do ZP osobne nahliadnuť do spisu zomrelého a každopádne by som vzniesol námietku premlčania.
Takýto postup som doporučovala aj ja - profesional má úplne iný názor.
1 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

Ale v niektorom z príspevkov napísal, že nie je v tomto odborník
Naposledy upravil FugAn : 26.06.12 at 10:01
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

FugAn Pozri príspevok
Ja som vlani bol úspešný v obrane klienta, ktorý omylom uhradil poistné za rok 2005, ale inej poisťovni. Vzniesol som námietku premlčania. Poisťovňa odpovedala, že neplatí, lebo platby priraďovala k najstarším podlžnostiam. Napriek tomu som u úradu pre dohľad uspel, lebo poisťovňa na taký postup nemala právo. Úrad vo vymáhaní nepokračuje, ale napadnuté rozhodnutie ani nepotvrdil, ani nezrušil už vyše 9 mesiacov a poisťovňa prestala a korešpondenciou. Asi ... aby nebol precedens.
ZP postupoval podľa Obchodného zákonníka §330. Ešte by som sa netešil, že ÚDZS už nekoná. Môže sa stať, že klinetovi príde Upovedomenie o začatí exekučného konania.[/QUOTE]

Moja odpoveď k skomolenej citácii :
No práve, v tom je ten vtip ... že na zdravotné poistenie sa Obch.zákonník nevzťahuje. Prečítaj si §66/1 a potom § 1/2 zákona 95/2002. ZP je pri sledovaní úhrad viazaná § 25/1/f a g zákona o ZP, nie § 330 OZ. A ten nedodržala.
... že ... nie som odborníkom, som písal ja ... nie profesionál
Naposledy upravil a_je_to : 26.06.12 at 10:40 Dôvod: oprava čísla zákona, odlíšenie odpovede
1 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

a_je_to Pozri príspevok
ZP postupoval podľa Obchodného zákonníka §330. Ešte by som sa netešil, že ÚDZS už nekoná. Môže sa stať, že klinetovi príde Upovedomenie o začatí exekučného konania.
No práve, v tom je ten vtip ... že na zdravotné poistenie sa Obch.zákonník nevzťahuje. Prečítaj si §66/1 a potom § 1/2 zákona 92/2002. ZP je pri sledovaní úhrad viazaná § 25/1/f a g zákona o ZP, nie § 330 OZ. A ten nedodržala.
... že ... nie som odborníkom, som písal ja ... nie profesionál[/QUOTE]

Predpis č. 92/2002 Z. z.Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti a spôsob preukazovania splnenia podmienok na udelenie povolenia na vznik a činnosť centrálneho depozitára cenných papierov - toto sa vzťahuje na činnosť zdravotných poisťovní? waw. To je mi novinka, že by?
Profesional - ospravedlňujem sa.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

FugAn Pozri príspevok
vzťahuje na činnosť zdravotných poisťovní? waw. To je mi novinka, že by?
Profesional - ospravedlňujem sa.
opravené ..., ty si skomolil citáciu, aj autora citátu, ja som sa uklepol v čísle zákona, o ktorom ty ani nevieš, inak by si hneď vedel o čo ide. Nevadí, nie sme na súde, ale na diskusnom fóre. Len ak sa robíš múdry, tak by si sa sám nemal dopúšťať hneď niekoľkých chýb, koniec výhrad a príspevku.
0 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

a_je_to Pozri príspevok
opravené ..., ty si skomolil citáciu, aj autora citátu, ja som sa uklepol v čísle zákona, o ktorom ty ani nevieš, inak by si hneď vedel o čo ide. Nevadí, nie sme na súde, ale na diskusnom fóre. Len ak sa robíš múdry, tak by si sa sám nemal dopúšťať hneď niekoľkých chýb, koniec výhrad a príspevku.
Ak sa robíš múdry tak, cituj presne zákon, lebo takto už žiadny spor nevyhráš, ak sa budeš odvolávať na neexistujúci zákon alebo zákon z inej oblasti.
Naposledy upravil FugAn : 26.06.12 at 11:17
0 0
Evina 3006 Evina 3006

Evina 3006 je offline (nepripojený) Evina 3006

Vieme len toľko, že určite nebol prihlásený ako samoplatiteľ a bol nezamestnaný a zrejme na úrad práce ani nechodil. Zatiaľ sa to snažíme zistiť.
A v osvedčení o dedičstve naozaj neboli uvedené dlhy voči ZP.
0 0
Evina 3006 Evina 3006

Evina 3006 je offline (nepripojený) Evina 3006

Ešte pre upresnenie: Jedná sa o všeobecnú zdravotnú poisťovňu.
Dnes som tam volala a tá pracovníčka mi stále tvrdila že postupujú podľa § 470 ods. 1 Občianskeho zákonníka, že ako dedičia dedíme aj dlhy. To, že to v dedičskom konaní nebolo, ju nezaujímalo.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Už som sa vyjadril ... len choď tam, oni Ťa presvedčia, že to máš proti podpisu uznať a zaplatiť, vrátane sankcií. . Neviem, čo sa dá ešte od tejto témy čakať, asi už bolo všetko povedané, aj pre, aj proti. Máš možnosť si vybrať. Buď poisťovni odpíšeš, že dlh nebol predmetom dedičstva a v zmysle § 175x, Obč.súdneho poriadku vám nevyplýva povinnosť dlh dodatočne prevziať .... , ako to poradil príspevok č. 9, alebo to zaplatiť, ako Ti nepriamo radia iní. Tak si vyber, ale nejde o malú sumu.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Evina 3006 Pozri príspevok
Ešte pre upresnenie: Jedná sa o všeobecnú zdravotnú poisťovňu.
Dnes som tam volala a tá pracovníčka mi stále tvrdila že postupujú podľa § 470 ods. 1 Občianskeho zákonníka, že ako dedičia dedíme aj dlhy. To, že to v dedičskom konaní nebolo, ju nezaujímalo.
Pozrela som príslušné paragrafy. Zdravotná poisťovňa postupuje podľa § 470 OZ:
Prechod dlhov
§ 470
(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

Nikto však o dlhoch nevedel, preto ani nemohli byť predmetom dedičského konania, teda ani neprešli a ani už nemôžu prejsť na dediča, lebo tak, ako napísali vyššie, platí
§ 175x OSP
(1) Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79 ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať