Zavrieť

Porady

Daň z nehnuteľnosti

prosím o radu, či môžem dať do daňového priznania z dani z nehnuteľností "E" parcely.
A ešte čo mám robiť, keď nie je založený list vlastníctva a potrebujem zistiť výmery na viacerých daňovníkov.
Ďakujem
Usporiadat
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Terezia13 Pozri príspevok
prosím o radu, či môžem dať do daňového priznania z dani z nehnuteľností "E" parcely.
A ešte čo mám robiť, keď nie je založený list vlastníctva a potrebujem zistiť výmery na viacerých daňovníkov.
Ďakujem
Výmery by sa mali dať zistiť v pozemkovej knihe. Podľa mňa to treba dať do daňového priznania.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zamborskyjan zamborskyjan

zamborskyjan je offline (nepripojený) zamborskyjan

wagner Pozri príspevok
Výmery by sa mali dať zistiť v pozemkovej knihe. Podľa mňa to treba dať do daňového priznania.
Dobrý deň, tiež by som postupoval tak, že by som E parcely pojal do daňového priznania. Čo sa týka zistenia výmerov daňovníkov, toto rieši kataster. Treba isť na katastrálny portál a tam sa dozviete všetko čo potrebujete.
0 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

toto mi prišlo ako vysvetlenie:
Podľa § 70 zákona č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľnosti údaje katastra uvedené v § 7 katastrálneho zákona sú hodnoverné a záväzné, ak sa nepreukáže opak.
Záväzné údaje katastra sa používajú aj na účely správy daní a poplatkov ( § 71 ods. 1 katastrálneho zákona)


Záväzným údajom katastra nie je druh pozemku evidovaného ako parcela registra E ( § 70 ods. 2 katastrálneho zákona). Z toho vyplýva že daňou z pozemkov sa zdaňujú iba parcely registra C. Túto skutočnosť mám overenú a potvrdenú aj Úradom geodézie a kartografie SR (legislatívny odbor), ktorý tvrdí, že kým sa nezmení buď katastrálny zákon alebo sa v zákone č. 582/2004 Z.z., o miestnych daniach neupraví, že sa zdaňujú všetky parcely bez ohľadu či sú evidované v registri E alebov registri C, na účely správy daní sú záväznými údajmi len parcely registra C, ktorá sa priznávajú v dańovom priznaní.

Chápem správne, že sa zdaňujú len "C" parcely?

0 0
zamborskyjan zamborskyjan

zamborskyjan je offline (nepripojený) zamborskyjan

Terezia13 Pozri príspevok
toto mi prišlo ako vysvetlenie:
Podľa § 70 zákona č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľnosti údaje katastra uvedené v § 7 katastrálneho zákona sú hodnoverné a záväzné, ak sa nepreukáže opak.
Záväzné údaje katastra sa používajú aj na účely správy daní a poplatkov ( § 71 ods. 1 katastrálneho zákona)


Záväzným údajom katastra nie je druh pozemku evidovaného ako parcela registra E ( § 70 ods. 2 katastrálneho zákona). Z toho vyplýva že daňou z pozemkov sa zdaňujú iba parcely registra C. Túto skutočnosť mám overenú a potvrdenú aj Úradom geodézie a kartografie SR (legislatívny odbor), ktorý tvrdí, že kým sa nezmení buď katastrálny zákon alebo sa v zákone č. 582/2004 Z.z., o miestnych daniach neupraví, že sa zdaňujú všetky parcely bez ohľadu či sú evidované v registri E alebov registri C, na účely správy daní sú záväznými údajmi len parcely registra C, ktorá sa priznávajú v dańovom priznaní.

Chápem správne, že sa zdaňujú len "C" parcely?
Chápete to dobre, pretože C parcely predstavujú napr. rodinné domy, záhrady a pod.
k druhej časti otázky , keď nie je LV, tak to neriešim. Predsa, každý ,kto vlastní pozemok, alebo rodinný dom, musí mať LV.
Otázka pre Vás načo sú Vám výmery viacerých daňovnikov? Máte urobiť daňové priznanie aj za nich?
0 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

zamborskyjan Pozri príspevok
Chápete to dobre, pretože C parcely predstavujú napr. rodinné domy, záhrady a pod.
k druhej časti otázky , keď nie je LV, tak to neriešim. Predsa, každý ,kto vlastní pozemok, alebo rodinný dom, musí mať LV.
Otázka pre Vás načo sú Vám výmery viacerých daňovnikov? Máte urobiť daňové priznanie aj za nich?
Sú to lesné pozemky Pozemkového spoločenstva a tie pozemky musím rozpočítať na majiteľov - daňovníkov a časť je v "C" a časť je v "E" a mám výmery, na ktoré nie je založený list vlastníctva
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Terezia13 Pozri príspevok
Sú to lesné pozemky Pozemkového spoločenstva a tie pozemky musím rozpočítať na majiteľov - daňovníkov a časť je v "C" a časť je v "E" a mám výmery, na ktoré nie je založený list vlastníctva
Z toho, čo píše lesný zákon, katastrálny zákon a zákon o miestnych daniach sa dá vytvoriť veľmi pestrá škála rôznych pseudoprávnych názorov. V tomto prípade je rozhodujúce to, čo sa píše v zákone č. 582/2004 o miestnych daniach, konkrétne :
  • § 6, ods. 1/d – lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy ... podľa zákona o lesoch 61/77, ktorý bol už dávno nahradený zákonom č. 326/2005. Teda nie zákon o katastri, ale lesný zákon určuje, čo je lesný pozemok. Je to pozemok, na ktorý je vyhotovený LHP – lesný hospodársky plán, alebo program starostlivosti o lesy. Pýtaj si zoznam týchto plôch aj s parcelnými číslami od vášho odborného lesného hospodára, musí ich mať, nech Ti pomôže pri zostavení priznania. Inak ... priznanie sa podáva do konca januára.
  • § 5, ods. 3 – daňovníkom je osoba, ktorá pozemok skutočne užíva - nemusí mať list vlastníctva založený.
  • § 5, ods. 4 – ak daň uhradí pozemkové spoločenstvo, nemusíš ju rozpisovať na jednotlivých podielnikov, obec také rozhodnutie musí akceptovať. O to viac, že LV nie je založený, ťažšie sa určujú jednotlivé platby. Keď sa to zaplatí spolu, v budúcnosti sa to medzi členmi vysporiada pri rozpise a výplate podielov.
Daj si pozor na sadzbu za lesnú pôdu. Platí buď sadzba zo znaleckého posudku, alebo VZN. U rôznych obcí je to rôzne, rozdiely v jednom aj druhom môžu dať aj 10 násobnú daň, čo nie je to isté. V znaleckom posudku býva úplný zoznam pozemkov uvedený. Posudok môže vydať jedine NLC Zvolen. Stál v r. 2005 cca 2000 Sk za 100 ha a platí stále.
0 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

a_je_to Pozri príspevok
Z toho, čo píše lesný zákon, katastrálny zákon a zákon o miestnych daniach sa dá vytvoriť veľmi pestrá škála rôznych pseudoprávnych názorov. V tomto prípade je rozhodujúce to, čo sa píše v zákone č. 582/2004 o miestnych daniach, konkrétne :
  • § 6, ods. 1/d – lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy ... podľa zákona o lesoch 61/77, ktorý bol už dávno nahradený zákonom č. 326/2005. Teda nie zákon o katastri, ale lesný zákon určuje, čo je lesný pozemok. Je to pozemok, na ktorý je vyhotovený LHP – lesný hospodársky plán, alebo program starostlivosti o lesy. Pýtaj si zoznam týchto plôch aj s parcelnými číslami od vášho odborného lesného hospodára, musí ich mať, nech Ti pomôže pri zostavení priznania. Inak ... priznanie sa podáva do konca januára.
  • § 5, ods. 3 – daňovníkom je osoba, ktorá pozemok skutočne užíva - nemusí mať list vlastníctva založený.
  • § 5, ods. 4 – ak daň uhradí pozemkové spoločenstvo, nemusíš ju rozpisovať na jednotlivých podielnikov, obec také rozhodnutie musí akceptovať. O to viac, že LV nie je založený, ťažšie sa určujú jednotlivé platby. Keď sa to zaplatí spolu, v budúcnosti sa to medzi členmi vysporiada pri rozpise a výplate podielov.
Daj si pozor na sadzbu za lesnú pôdu. Platí buď sadzba zo znaleckého posudku, alebo VZN. U rôznych obcí je to rôzne, rozdiely v jednom aj druhom môžu dať aj 10 násobnú daň, čo nie je to isté. V znaleckom posudku býva úplný zoznam pozemkov uvedený. Posudok môže vydať jedine NLC Zvolen. Stál v r. 2005 cca 2000 Sk za 100 ha a platí stále.

Naše Pozemkové spoločenstvo nie je s právnou subjektivitou, preto to musím rozhodiť na vlastníkov pozemkov. Sadzbu mám zo znaleckého posudku a tú mám potom aj vo VZN.
Každý rok sa dáva tým, čo požiadajú, drevo na kúrenie. Plocha, ktorá je po výrube už bez porastu, teda hospodársky nevyužívana, je oslobodená. Jasné, že tento rok už meniť nebudem žiadne daňové priznanie, ale to pracné prerátavanie si nemôžem nechať na koniec roka a na január.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Terezia13 Pozri príspevok
Naše Pozemkové spoločenstvo nie je s právnou subjektivitou, preto to musím rozhodiť na vlastníkov pozemkov.
Podľa § 10, ods. 2 zákona 181/1995 má aj spoločenstvo bez subjektivity spoločného zástupcu, ktorý koná navonok a je spôsobilý pre podanie spoločného daňového priznania podľa § 5, ods. 4, zákona 582/2004. Forma so subjektivitou, alebo bez nie je rozhodujúca, zákon hovorí iba o jednom spoločnom zástupcovi, ale ... ako chceš.
0 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

ale ak spoločenstvo bez právnej subjektivity by malo spoločného zástupcu, mal by mať, si myslím, splnomocnenie od vlastníkov...........práve som si pozrela ten zákon, ano musí byť zápis spoločníkov vlastniacich najmenej 2/3 spoločnej nehnuteľnosti.......
aj tak mi to pomohlo!!!!!!!! vďaka!!
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Terezia13 Pozri príspevok
ale ak spoločenstvo bez právnej subjektivity by malo spoločného zástupcu, mal by mať, si myslím, splnomocnenie od vlastníkov...........práve som si pozrela ten zákon, ano musí byť zápis spoločníkov vlastniacich najmenej 2/3 spoločnej nehnuteľnosti.......
aj tak mi to pomohlo!!!!!!!! vďaka!!
Zmluva o združení, resp. založení spoločenstva sa štylizuje tak, aby fungovala aj na tento účel, ako splnomocnenie členov. Väčšinou sa to robí bez odporu obecného úradu tak, že za spoločenstvo sa podá priznanie k DzN a zaplatí sa prvá DzN. Potom touž funguje každý rok, bez problémov. Spoločenstvá majú členskú základńu roztrúsenú po celej republike, aj v zahraničí. Nedokážem si predstaviť, že zástupca od každého člena získa splnomocnenie, alebo že každý podá priznanie za svoj podiel a zaplatí DzN. Podanie spoločného priznania a zaplatenie spoločenstvom je proti tomu bezpracná epizóda. Ale už som čítal aj o tom, že niekde to starosta neprijal a žiadal od každého. Keď ho to baví ... načo mu kaziť zábavu.
0 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

Jediný problém je v tom, že spoločenstvo bez právnej subjektivity už nemôže byť plátca dane a preto som to chcela dať na vlastníkov
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Prosím Vás, kde sa dá vypísať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti? Nejaká free verzia?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Na mestskom - obecnom úrade - tam dostaneš lajstro. A zadarmo!
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

väčšina obecných/mestských úradov má na svojej stránke tlačivá
0 0
Pebbles Pebbles

Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

Prosím Vás, chápem správne, že ak kúpila FO-nepodnikateľ pozemky v rôznych krajoch, tak aj tak podáva DP k dani z nehnuteľnosti v mieste svojho bydliska? Rovnako je to napríklad aj pri dani za psa, platí ju v mieste bydliska ak má psa napríklad ,,na chate"? Ďakujem za pomoc
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Správu dane z nehnuteľností vykonávajú tie obce, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Tam je potrebné podať DP.
0 0
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

Čaute, chcem sa spýtať... pred rokom sa u nás ukončili pozemkové úpravy, parcely sa scelili a namiesto podielov na niekoľkých E parcelách mám jednu celú parcelu C. Ale zistil som, že nejaký súkromník pestuje na pozemkoch plodiny tak ako predtým. Ako je to v takomto prípade s platením dane z pozemkov? Podám daňové priznanie tak automaticky budem aj platiť dan ja, ale asi aj ten súkromník, ak to má v prenájme, však?
0 0
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

mám jednu celú parcelu C. Ale zistil som, že nejaký súkromník pestuje na pozemkoch plodiny tak ako predtým. Ako je to v takomto prípade s platením dane z pozemkov? Podám daňové priznanie tak automaticky budem aj platiť dan ja, ale asi aj ten súkromník, ak to má v prenájme, však?

To akože na tvojom pozemku si niekto svojvoľne pestuje plodiny? Má s tebou uzatvorenú nájomnú zmluvu? Nie? Vyzvať ho na uzavretie zmluvy, alebo súdne požiadať o vypratanie pozemku.
Platca dane z pozemku je majiteľ pozemku (FO, PO) uvedený v LV. Nie je teda možné, aby sa za jeden a ten istý pozemok platila daň dvakrát - toto by bolo dvojité zdanenie a toto je neprípustné.
Pokiaľ ako majiteľ platíš daň, potom by si to zohľadňoval v nájomnej zmluve, alebo by sa uviedol ako platca dane nájomca.

(Asi takto si to myslím - ale platiť dvakrát daň za jedno je proti logike i zákonu)
0 0
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

No vysvetlím... pred rokmi mi boli darované podiely na parcelách E, kataster pozastavil vklad kvôli prebiehajúcim pozemkovým úpravám, následne vytvorili nové parcely C a nové LV, kde má každý bývalý podielnik už len svoju jednu parcelu. Vklad povolil kataster minulý rok na jar, viem kde je tá parcela a viem aj, že minulý rok tam niekto sadil tak isto ako roky predtým, vtedy to naši neriešili, asi mal ten dotyčný zmluvu s niektorým iným podielnikom-súrodencom. Ja len že ak zájdem na miestny úrad konkrétnej mestskej časti, tak asi budem musieť zaplatiť dan, kedze je to už C parcela. A preto ani žiadnu zmluvu s nikým nemám, neviem kto to je.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať