Zavrieť

Porady

predaj auta v roku 2003

Dobry den,

zaciatkom roku 2003 som sa rozviedol a v ramci vyporiadania BSM sme sa s manzelkou dohodli, ze mne ostane auto (ktore sme s manzelkou kupili koncom roku 2001).

Kedze som vsak potreboval peniaze na byt, predal som toto auto ceskemu obcanu este v roku 2003.

A teraz sa ma pyta znama, ci som z prijmov z toho predaja auta platil dan z prijmov a ja som zmateny, ci som mal alebo nemal platit dan z prijmov z predaja auta (vtedy platil este zakon 366/1999 z.z.).

Mal som, prosim, podat danove priznanie k dani z prijmov alebo bol moj prijem z predaja auta oslobodeny?

Poradite, prosim?

Daaaakujem krasne za pomoc!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Nemusíš sa s tým trápiť, na rok 2003 Ti už daňová kontrola nepríde.

    inak v roku 2003 platilo toto:
    § 4 zákona 366/1999
    Oslobodenie od dane
    1) Od dane je oslobodený príjem
    ...
    c) z predaja hnuteľných vecí; od dane nie je oslobodený príjem z predaja motorových vozidiel, lietadiel a lodí, ak doba medzi nadobudnutím a predajom nepresahuje jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja hnuteľných vecí, ktoré boli predmetom podnikania daňovníka alebo o nich daňovník účtoval5) ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo na prenájom [§ 9 ods. 1 písm. b)], alebo ich evidoval podľa § 9 ods. 4 ako majetok využívaný na prenájom [§ 9 ods. 1 písm. b)], a to do piatich rokov od skončenia činnosti; od dane nie je oslobodený príjem, ktorý plynie daňovníkovi na základe zmluvy o budúcom predaji hnuteľnej veci uzavretej v čase do piatich rokov od jej nadobudnutia, aj keď kúpna zmluva bude uzavretá až po piatich rokoch od jej nadobudnutia; ak takéto hnuteľné veci daňovník využíval len sčasti na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť, pri určení tej časti príjmu z ich predaja, ktorá nie je oslobodená od dane, sa vychádza z rovnakého pomeru, v akom tieto veci daňovník využíval na uvedené činnosti
    Naposledy upravil hena22 : 08.07.12 at 08:57 Dôvod: doplnenie §

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Môj názor je že sa započítava aj doba BSM. Zmenil si sa z bezpodielového na výhradného vlastníka, ale vlastne si nič nové nenadobudol. Robil si napríklad prepis v TP na seba?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak sa len exmanžel stal spoločníkom OP, tak podľa mňa tento OP nespadá do BSM. Ak sa mýlim, opravte ma.
    Určite je spoločníkom a OP vlastní viac ako 5 rokov, dohoda pri rozvode a delení BSM s tým nemá nič spoločné.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    všetko sa vyvíja, aj spomínaný link pojednáva o tom, že ide o novátorský pohľad. napriek tomu však je podľa mňa podstatné znenie jedného z odsekov
    Treba si uvedomiť, že táto zásada sa nedotkne práv manžela, ktorý je spoločníkom v s.r.o.. Ten naďalej (či už počas trvania manželstva alebo pri delení majetku) zostáva spoločníkom v s.r.o. a druhý manžel si nemôže uplatňovať žiadne z práv prislúchajúcich spoločníkovi a ani sa domáhať ich priznania, napr. účasť na valnom zhromaždení a uplatňovanie hlasovacích práv spoločníka. Tieto práva zostávajú zachované výlučne tomu manželovi, ktorý je spoločníkom v s.r.o.

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    hena22 Pozri príspevok
    Nemusíš sa s tým trápiť, na rok 2003 Ti už daňová kontrola nepríde.
    inak v roku 2003 platilo toto:
    c) z predaja hnuteľných vecí; od dane nie je oslobodený príjem z predaja motorových vozidiel, lietadiel a lodí, ak doba medzi nadobudnutím a predajom nepresahuje jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja hnuteľných vecí, ktoré boli predmetom podnikania daňovníka alebo o nich daňovník účtoval5) ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo na prenájom [§ 9 ods. 1 písm. b)], alebo ich evidoval podľa § 9 ods. 4 ako majetok využívaný na prenájom [§ 9 ods. 1 písm. b)], a to do piatich rokov od skončenia činnosti; od dane nie je oslobodený príjem, ktorý plynie daňovníkovi na základe zmluvy o budúcom predaji hnuteľnej veci uzavretej v čase do piatich rokov od jej nadobudnutia, aj keď kúpna zmluva bude uzavretá až po piatich rokoch od jej nadobudnutia; ak takéto hnuteľné veci daňovník využíval len sčasti na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť, pri určení tej časti príjmu z ich predaja, ktorá nie je oslobodená od dane, sa vychádza z rovnakého pomeru, v akom tieto veci daňovník využíval na uvedené činnosti
    Dakujem pekne. Mne ide o to, ci sa do tej lehoty jedneho roka zapocitava aj lehota, ked sme to auto mali v spoluvlastnictve s manzelkou. Prosim, zapocitava?

    P.S. Ja viem, ze mi uz nepride kontrola, ale aj tak by som to rad vedel. Prosim, poradite?

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    hena22 Pozri príspevok
    Môj názor je že sa započítava aj doba BSM. Zmenil si sa z bezpodielového na výhradného vlastníka, ale vlastne si nič nové nenadobudol. Robil si napríklad prepis v TP na seba?
    Nie, nerobil. Bolo to na mňa a aj to ostalo na mňa.... Tak by som to mal mať oslobodené?

    Ďakujem pekne!

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    Prajem príjemný deň!

    Prosím, pomôžete aj mne v tejto téme? Možno zbytočne sa pýtam, ale pre istotu by som Vás chcela pekne poprosiť o to, či sa tiež v nasledujúcom prípade jedná o oslobodený príjem.

    Nepodnikajúci občan bol ženatý od 1980 až do 2011. V roku 1995 sa stal spoločníkom v s.r.o. Po rozvode sa tento občan s exmanželkou dohodli, že obchodný podiel ostáva jemu - exmanželovi. V roku 2012 sa mu však črtá dobrý kupujúci a tak plánuje predať tento obchodný podiel.

    Viem, že podľa § 52 ods. 21 zákona o dani z príjmov by mali už byť oslobodené všetky obchodné podiely u nepodnikateľov nadobudnuté pred 1.1.2004 (doba medzi nadobudnutím a prevodom už v roku 2012 je viac ako 5 rokov), však?

    A ako je to v prípade tohto exmanžela? Bude mať príjmy z predaja svojho obchodného podielu oslobodené od dane z príjmov? Ako sa pozerať z daňového hľadiska na moment nadobudnutia v tomto prípade? Je to v roku 1995, keď sa stal spoločníkom ešte počas manželstva alebo je to v roku 2011, keď je už výlučným vlastníkom tohto obchodného podielu???

    Mne to vychádza tak, že ho nadobudol ešte v roku 1995 a tak to má oslobodené od dane z príjmov. Ale moc to neviem, a preto Vás pekne prosím o vašu pomoc.

    Ja som vychádzala z tohto pokynu:

    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...hpod042010.pdf

    kde sa spomína toto:

    Prevod obchodného podielu od iného spoločníka nemá vplyv na začiatok plynutia päťročnej doby v súlade s ustanovením § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. pre spoločníka, ktorý nadobúda obchodný podiel, pretože nadobudnutím podielu od iného spoločníka dochádza k zväčšeniu jeho obchodného podielu.

    Ale to je trochu iný prípad a nespomína sa tam BSM... Tak prosím, ako to je? Má tento exmanžel oslobodený príjem z predaja obchodného podielu?

    Ďakujem veľmi pekne!

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    Prosím, poradíte, či má tento exmanžel oslobodený príjem z predaja obchodného podielu? Prosím...

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    Prosím, poradíte, či má tento exmanžel oslobodený príjem z predaja obchodného podielu? Prosím...

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    KEJKA Pozri príspevok
    ak sa len exmanžel stal spoločníkom OP, tak podľa mňa tento OP nespadá do BSM. Ak sa mýlim, opravte ma.
    Určite je spoločníkom a OP vlastní viac ako 5 rokov, dohoda pri rozvode a delení BSM s tým nemá nič spoločné.
    Ďakujem pekne, Kejka. Aj my sme si to mysleli, ale už sa stretávame s takýmito názormi:

    http://www.sevis.sk/blog/bsm-a-obchodny-podiel-v-s-r-o/

    Tak, prosím, je to aj tak v poriadku? Bude to oslobodené? Prosím, pomôžete?

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    KEJKA Pozri príspevok
    všetko sa vyvíja, aj spomínaný link pojednáva o tom, že ide o novátorský pohľad. napriek tomu však je podľa mňa podstatné znenie jedného z odsekov
    Treba si uvedomiť, že táto zásada sa nedotkne práv manžela, ktorý je spoločníkom v s.r.o.. Ten naďalej (či už počas trvania manželstva alebo pri delení majetku) zostáva spoločníkom v s.r.o. a druhý manžel si nemôže uplatňovať žiadne z práv prislúchajúcich spoločníkovi a ani sa domáhať ich priznania, napr. účasť na valnom zhromaždení a uplatňovanie hlasovacích práv spoločníka. Tieto práva zostávajú zachované výlučne tomu manželovi, ktorý je spoločníkom v s.r.o.
    Dakujem veľmi pekne!

    Tak myslíte, že je to oslobodené od dane z príjmov, prosím, keď je spoločníkom ešte od roku 1995?
    Prosím pekne, len o potvrdenie...

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    ELAST Pozri príspevok
    Dakujem veľmi pekne!

    Tak myslíte, že je to oslobodené od dane z príjmov, prosím, keď je spoločníkom ešte od roku 1995?
    Prosím pekne, len o potvrdenie...

    Prosím, poradíte?

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    ELAST Pozri príspevok
    Prosím, poradíte?
    Ale ak by sme odhliadli od toho BSM, tak by to bolo určite oslobodené??? On-spoločník nemal ten obchodný podiel v podnikaní...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.