Zavrieť

Porady

Darovanie nehnuteľnosti ak je vlastník len z 3/4

Dobrý večer.
Svokra je 3/4 vlastníkom domu v ktorom je ešte 1/4 vlastníkom jej matka ktorá je po mozgovej porážke./ nevie rozprávať ani písať.../ Svokra by chcela svoj podiel darovať mojej manželke, ktora je jej dcérou. Je to možné aj napriek tomu, že nie je 100% vlastníkom nehnuteľnosti? Svokra má okrem mojej manželky ešte 2 synov, jeden je nespôsobilý na právne úkony, ten býva so svokrovcami v inom RD, nie tom ktorý je predmetom darovania a syna ktorý ma tiež inde trvalý pobyt a býva v byte. Tento však aby si mohol kúpiť byt založil rodičovský dom a spláca teraz hypotéku. Vyžadujú sa pri darovaní súhlasy osôb v tomto prípade svokrinej matky ktorá je po porážke a býva v predmetnom dome č. 1 ktorý má byť darovaný a je spoluvlastníkom domu, súhlas brata manželky ktorý založil RD / dom č. 2 / a býva v byte a čo s tým nespôsobilím bratom manželky, ktorý býva v dome č. 3 so svokrovcami.
Ide mi hlavne o to, že ak manželkyn brat nebude platiť hypotéku, banka rodičovský dom č.2 zoberie, nasledne môže byť dedičské konanie po svokrovcoch a predmetom dedenia budu vlastne 3 rodinné domy. Do rodinného domu č.1 ktorý má byť predmetom darovacej zmluvy chcem investovať a nechcem prísť o peniaze, nakoľko pokiaľ viem pri dedení treba prevzať dedičstvo v celku to je aj ten dom s hypotékou alebo dičstva sa vzdať. Švagor síce založil RD, aby mal na kúpu bytu, a vlastne bude ešte dediť aj dalšie domy v podiele. On na tom získa a žena zdedí aj jeho dlžobu.
Prosím poraďte ako z tejto šlamastiky von.
Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Záložné právo na dome nie je dlh. Keby teraz rodičia zomreli, dedičskou dohodou si môžete podeliť nehnuteľnosti tak, že zaťažená nehnuteľnosť zostane záložcovi (prejdú na neho všetky povinnosti) a vám zostane nezaťažená nehnuteľnosť.

    Ak by rodičia prišli o nehnuteľnosť zaživa, ku dňu smrti bude menej vecí na dedenie - to im nemôžete vyčítať. So svojím majetkom si každý môže robiť čo chce, aj ho prepiť, oni sa rozhodli pomôcť synovi. Pri dedení môžete žiadať započítať tomu synovi majetok, ktorý dostal ako záloh pre banku a jeho vinou oň prišiel.

    Rodičia by aj teraz mohli podeliť nehnuteľnosti deťom, ale mali by v niečom istotu, keď už dopredu si delíte dedičstvo? A nechci, aby som tie tvoje riadky dokola čítala, aby som na nič nezabudla odpovedať.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    terezamaria, Lubaba, Danielle369, Kvaka, ivustek, Anik
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoluvlastníčka môže dcére darovať svoj podiel bez súhlasu druhej spoluvlastníčky (§ 140 obč.z.).
    Ak dostane manželka darom nezaťažený dom, tento dom už nepôjde do dedičstva. Pri dedení sa jej ale ten dom započíta, o to menej bude ona dediť (§ 484), ale dom jej zostane vo vlastníctve.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    mattto sory ak sa ťa to dotklo ak by si mi pomohol určite Ti bodík dám a ocením tvoju odpoveď
    ja čo sa týka tohoto fóra si dokážem oceniť odpoveď úplne každého, kto má snahu mi pomôcť a bude so mnou komunikovať je mi úplne jedno aké má meno
    vážim si každú komunikáciu
    prepáč prišlo mi to ako zdvihnutie hlasu to polopate
    nech sa ti darí
    čo sa týka Márie27 mne osobne tiež pomohla svojimi radami a ak by si mi odpovedal ty tiež dostaneš bodík a nielen zato čo chcem počuť
    príjemnú nedeľu

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    sophie isabel Pozri príspevok
    Dobrý večer.
    Svokra je 3/4 vlastníkom domu v ktorom je ešte 1/4 vlastníkom jej matka ktorá je po mozgovej porážke./ nevie rozprávať ani písať.../ Svokra by chcela svoj podiel darovať mojej manželke, ktora je jej dcérou. Je to možné aj napriek tomu, že nie je 100% vlastníkom nehnuteľnosti? Svokra má okrem mojej manželky ešte 2 synov, jeden je nespôsobilý na právne úkony, ten býva so svokrovcami v inom RD, nie tom ktorý je predmetom darovania a syna ktorý ma tiež inde trvalý pobyt a býva v byte. Tento však aby si mohol kúpiť byt založil rodičovský dom a spláca teraz hypotéku. Vyžadujú sa pri darovaní súhlasy osôb v tomto prípade svokrinej matky ktorá je po porážke a býva v predmetnom dome č. 1 ktorý má byť darovaný a je spoluvlastníkom domu, súhlas brata manželky ktorý založil RD / dom č. 2 / a býva v byte a čo s tým nespôsobilím bratom manželky, ktorý býva v dome č. 3 so svokrovcami.
    Ide mi hlavne o to, že ak manželkyn brat nebude platiť hypotéku, banka rodičovský dom č.2 zoberie, nasledne môže byť dedičské konanie po svokrovcoch a predmetom dedenia budu vlastne 3 rodinné domy. Do rodinného domu č.1 ktorý má byť predmetom darovacej zmluvy chcem investovať a nechcem prísť o peniaze, nakoľko pokiaľ viem pri dedení treba prevzať dedičstvo v celku to je aj ten dom s hypotékou alebo dičstva sa vzdať. Švagor síce založil RD, aby mal na kúpu bytu, a vlastne bude ešte dediť aj dalšie domy v podiele. On na tom získa a žena zdedí aj jeho dlžobu.
    Prosím poraďte ako z tejto šlamastiky von.
    Vopred dakujem.
    svorka (matka) môže 3/4 domu darovať tvojej žene (svojej dcére) a keďže ide o osobu blízku podľa §116 OZ, nemá svokrina matka (tá po porážke) predkupné právo, aj keď sú podielové spoluvlastníčky danej nehnuteľnosti.
    Dakujem za odpoved a čo v prípade, dedičského konania, ten dom čo má byť darovaný je čistý nie je ničím zaťažený, ale iný dom jeden z celkovo troch čo vlastnia svokrovci je zaťažený hypotékov, a čo ostatní súrodenci manželky..???
    Nnapíšem to ešte raz a polopate.
    Svokrovci vlastnia 3 domy. Jeden z domov chcu darovať mojej manželke, ktorá je ich dcérou. V tomto dome je svokra 3/4 spoluvlastník a 1/4 vlastní ešte svokrina matka
    - už viem že sa to dá darovať aj bez súhlasu 1/4 spoluvlastníka
    Druhý dom je zaťažený hypotékov ktorú si zobral môj švador, /manželkyn brat/
    - jeho suhlas k darovaniu predpokladám netreba - neviem, aké znenie zmluvy o záložnom práve máte, určite budete potrebovať súhlas banky s prevodom vlastníckeho práva predmetu zálohu
    - ale čo v prípade smrti svokrovcov, predmetom dedičstva budu všetky 3 domy pokiaľ nestihnú jeden z domov darovať mojej manželke nie ? áno, do dedičstva sa započítavajú všetky aktíva a pasíva poručiteľa, teda ak boli vlastníkmi nejakých nehnuteľnosti (aj iba častí podielov), tak spadajú tieto do dedičstva. Potom je iba rozdiel, ako a kedy svokrovci získali nehnuteľnosti - či patria do ich BSM, alebo nie.
    - to znamená, že ak príjme manželka dedičstvo tak aj s tým, že na jednom z domov je už spomýnaná hypotéka ak nebude súhlasiť dedičstvo prepadne nie..? nie celkom, "hypotéku" teda dlh voči banke bude mať stále manželkin brat. Manželka zdedí nehnuteľnosť so záložným právom. Je nezmysel odmietať dedičstvo, ak sú aktíva vyššie ako pasíva a manželka nededí dlh voči banke, ten má stále jej brat.
    - švagor nestihá platiť hypotéku na rodičovský dom ktorý vlastnia svokrovci, a preto sa bojím že ak dojde k tomu, že dom prepadne banke, a banka následne nebude vedieť niekomu dom odpredať za cenu ktorým pokryje svoje náklady na poskytnutú hypotéku, môže dôjsť ku exekučnému konaniu a siahne na majetok švagra a ak bude insolventný tak na majetok svokrovcov, čím vlastne príde moja manželka o nárokový podiel z ich majetku a prípadného dedičstva. Preto vlastne chcem aby sa daroval jeden z domov manželke ešte včas aby neprišla o podiel majetku,a do uvedený dom chcem následne rekonštruovať a nechcem prísť o peniaze. Nie, ak si banka uplatní záložné právo, bude ho uplatňovať iba voči dlžníkovi, teda voči bratovi. Banka postihne záloh (dom svokrovcov), ale iný majetok svokrovcov nie.
    - ako by to bolo spraviť čo najlepšie, čo ku takému darovaniu treba, stačí darovacia zmluva overená na matrike alebo treba cez notára aby bol možný vklad do katastra, čo všetko ku zápisu okrem zmluvy treba a koľkokrát treba spísať zmluvu prípadne daľšie veci ?
    Dufam, že som to napísal už dosť zrozumitelne. Bolo by fajn ak by ste sa vyjadrili ku všetkým bodom predmetnej veci. Dakujem vopred za odpoveď.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    "Nnapíšem to ešte raz a polopate."
    Chcela by som ťa vidieť u právnika, ktorý by Ti dal informáciu , ako Mária a Ty by si zareagoval tak ako si zareagoval na ňu - u mňa by to bolo určite drahšie

    Prepáč, prečítala som si to bez lopaty to isté aj predtým a Mária27 ti v čase nedeľného obeda dala info za ktoré sa bežne u právnika platí.
    Na základe rád, ktoré tu človek dostane som si bola schopná napísať aj darovaciu zmluvu a vedela som čo všetko ma čaká avšak svokrovci to chceli mať spísané u notára tak som to musela rešpektovať.
    Všetci účastníci darovacej zmluvy sme sa dostavili k notárovi a spísala sa darovacia zmluva, ktorá stála 170,- eur + za zriadenie záložného práva - dožitie na kataster - kolok 66 eur , tiež zápis do katastra -66 eur celé to bolo nejakých 305,- eur
    Bolo tiež podpísané splnomocnenie na jednanie s katastrom pre notára nám domov už prišli len hotové papiere
    nech sa Ti darí vybaviť všetko ako potrebuješ avšak do budúcnosti na tomto fóre by si mohol byť asi trochu vďačnejší platí sa tu bodíkom užitočný.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Anik Pozri príspevok
    "Nnapíšem to ešte raz a polopate."
    Chcela by som ťa vidieť u právnika, ktorý by Ti dal informáciu , ako Mária a Ty by si zareagoval tak ako si zareagoval na ňu - u mňa by to bolo určite drahšie

    Prepáč, prečítala som si to bez lopaty to isté aj predtým a Mária27 ti v čase nedeľného obeda dala info za ktoré sa bežne u právnika platí.
    Na základe rád, ktoré tu človek dostane som si bola schopná napísať aj darovaciu zmluvu a vedela som čo všetko ma čaká avšak svokrovci to chceli mať spísané u notára tak som to musela rešpektovať.
    Všetci účastníci darovacej zmluvy sme sa dostavili k notárovi a spísala sa darovacia zmluva, ktorá stála 170,- eur + za zriadenie záložného práva - dožitie na kataster - kolok 66 eur , tiež zápis do katastra -66 eur celé to bolo nejakých 305,- eur
    Bolo tiež podpísané splnomocnenie na jednanie s katastrom pre notára nám domov už prišli len hotové papiere
    nech sa Ti darí vybaviť všetko ako potrebuješ avšak do budúcnosti na tomto fóre by si mohol byť asi trochu vďačnejší platí sa tu bodíkom užitočný.
    príspevok "Nnapíšem to ešte raz a polopate..." je súkromná správa vytrhnutá z kontextu po veľmi zložitej komunikácii preto sa začína slovami: "Nnapíšem to ešte raz..." ktorú tu vložil a neskôr si všimol, že tam má aj odpovede.

    čo sa týka užitočné, Mária27 dostáva užitočné akosi automaticky aj v prípade, že napíše nezmysel, alebo iba zopakuje to, čo pred ňou niekto napísal už dávno a nedostal za to užitočné

    Darovanie nehnuteľnosti ak je vlastník len z 3/4

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.