Zavrieť

Porady

odvody SZCO od 1.7.2012

Zdravim,
chcem sa opytat, ci sa nieco zmenilo v plateni minimalnych odvodoch SZCO od 1.7.2012 voci socialnej a zdravotnej poistovni.

Trosku ma zaskocila sprava zo socialky:
http://www.socpoist.sk/aktuality-soc...m/48411s53067c

podla kalkulacky zivnostnikovi, ktory mal prijmy 23 000 v roku 2011 vznikla povinnost platit uz aj nemocenske a dochodkove poistenie.

Dakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

SSAndrea Pozri príspevok
Dobrý deň, len uvažujem, že ak bola povinne poistená SZČO v roku 2011 8 mesiacov PN a poberala nemocenské dávky, tak pri prepočte povinných odvodov do SP ponechávam počet mesiacov podnikania 12. Príjem na povinné odvody presiahol, PN nemá vplyv na počet mesiacov podnikania. Môže mi to niekto odobriť, či uvažujem správne???
suhlasim, PN-ka má vplyv iba pri výpočte DVZ na nemocenské, počas nej odvody neplatí a pri výpočte je vylučitelná doba.
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
To veronika - ďakujem
0 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

Chcem sa opýtať čo bol teraz /včera/ schváleny zákon o socialnom poistení to od 1.1.2013 nepôjdu už odvody platené do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne do nákladov SZČO? Teda už to nebude výdavok pre živnostníkov? Niečo také som zachytil v správach.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jano24 Pozri príspevok
Chcem sa opýtať čo bol teraz /včera/ schváleny zákon o socialnom poistení to od 1.1.2013 nepôjdu už odvody platené do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne do nákladov SZČO? Teda už to nebude výdavok pre živnostníkov? Niečo také som zachytil v správach.
Nepozerala som správy, odvody do SP by mali navyšovať vymeriavací základ živnostníka pre výpočet odvodov do SP, rovnako ako to už platí v ZP. T.zn. že k základu dane pripočítaš odvody do SP, vydelíš schváleným koeficientom a počtom mesiacov podnikania. Ak bude VZ nižší ako minimum, upravíš na minimum. (novelu zákona o SP som ešte nečítala)
0 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

To znamená v ľudskej reči, že odvody do soc.poisťovne a zdravotnej poisťovne idú v peňažnom denníku aby bola nižšia daň, ale ak sa bude vypočítavať vymeriavací základ pre výpočet platenia odvodov do soc.poisťovne a zdravotnej poisťovne, tak sa opäť tie zaplatené odvody pripočítajú k základu dane z peňažného denníka. A to koho napadla takáto geniálna myšlienka. ?Túto vládu alebo si "osvojili" návrh "pomoci" živnostníkom predošlej vlády?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jano24 Pozri príspevok
To znamená v ľudskej reči, že odvody do soc.poisťovne a zdravotnej poisťovne idú v peňažnom denníku aby bola nižšia daň, ale ak sa bude vypočítavať vymeriavací základ pre výpočet platenia odvodov do soc.poisťovne a zdravotnej poisťovne, tak sa opäť tie zaplatené odvody pripočítajú k základu dane z peňažného denníka. A to koho napadla takáto geniálna myšlienka. ?Túto vládu alebo si "osvojili" návrh "pomoci" živnostníkom predošlej vlády?
Zatial bola schválená len novela Zákona o soc.poistení, či sa niečo zmení v Zákone o DzP - neviem.
Ale pri výpočte odvodov do ZP to už pár rokov takto fungovalo, len koeficient bol zvýšený z 2,00 na 2,14. Teraz sa koeficient do SP zvyšovať nebude, mal by byť ešte nižší ako pre rok 2012. (nečítala som zákon, tak neviem čo z tých návrhov nakoniec prešlo). Bude to mať dosť veľký dopad na zvýšenie odvodov živnostníkov.
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

dobry den ..prosim vas ak SZCO pozastavila cinnost 01.02.2012 a teraz ju zas obnovila musi platit SP? predtym neplatila SP lebo podnikala len 3-4 meciace. dakujem pekne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

evkap. Pozri príspevok
dobry den ..prosim vas ak SZCO pozastavila cinnost 01.02.2012 a teraz ju zas obnovila musi platit SP? predtym neplatila SP lebo podnikala len 3-4 meciace. dakujem pekne
Dôležitý je príjem z DP za minulý rok ... hranicu poznáš
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

ano tie hranece poznam len ma zmiatlo to ze pozastavil zivnost na 7 mesiacov...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

niekedy stačilo pozastaviť živnosť tak, aby k 01 07 v roku nebola aktívna......dnes je to už minulosťou.....
0 0
evkap. evkap.

evkap. je offline (nepripojený) evkap.

dakujem pekne
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

prosím Vás poraďte mi čo v tomto prípade: živnostník začal podnikať od 15. júna 2011, prvý rok odvody platiť nemusel, ale dobrovoľne si platil NP vo výške 14,47. Od 15. júna 2012 už je povinný platiť všetky odvody, ale zo soc. poisťovne mu neprišlo koľko je to za tých 15 dní. Jeho ZD za rok 2011 bol 3598,97. Počítam dobre ak mu dám (min. odvody ktoré som našla na internete) 119,45/30 dní v júni * 16 dní za ktoré zaplatí = 63,7067 po zaokr. 63,71 €. Počítam to správne alebo je to úplne zlé... Dočítala som sa tu o min. odvodoch ov výške 112,66 tak ako je to teda? Ďakujem za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

baculacik Pozri príspevok
prosím Vás poraďte mi čo v tomto prípade: živnostník začal podnikať od 15. júna 2011, prvý rok odvody platiť nemusel, ale dobrovoľne si platil NP vo výške 14,47. Od 15. júna 2012 už je povinný platiť všetky odvody, ale zo soc. poisťovne mu neprišlo koľko je to za tých 15 dní. Jeho ZD za rok 2011 bol 3598,97. Počítam dobre ak mu dám (min. odvody ktoré som našla na internete) 119,45/30 dní v júni * 16 dní za ktoré zaplatí = 63,7067 po zaokr. 63,71 €. Počítam to správne alebo je to úplne zlé... Dočítala som sa tu o min. odvodoch ov výške 112,66 tak ako je to teda? Ďakujem za odpoveď.
aký príjem = tržby mal za rok 2011 ?
Ak mu vznikla povinná registrácia, povinne poistenou SZČO sa stal od 1.7.2012 (do 8.7.2012 sa mal prihlásiť na reg.liste FO), prvá platba poistného do 8.8.2012. Výšku poistného si živnostník musí vypočítať sám, SP neoznamuje žiadnu sumu.
1 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
baculacik Pozri príspevok
prosím Vás poraďte mi čo v tomto prípade: živnostník začal podnikať od 15. júna 2011, prvý rok odvody platiť nemusel, ale dobrovoľne si platil NP vo výške 14,47. Od 15. júna 2012 už je povinný platiť všetky odvody, ale zo soc. poisťovne mu neprišlo koľko je to za tých 15 dní. Jeho ZD za rok 2011 bol 3598,97. Počítam dobre ak mu dám (min. odvody ktoré som našla na internete) 119,45/30 dní v júni * 16 dní za ktoré zaplatí = 63,7067 po zaokr. 63,71 €. Počítam to správne alebo je to úplne zlé... Dočítala som sa tu o min. odvodoch ov výške 112,66 tak ako je to teda? Ďakujem za odpoveď.
Prečo práve 15.júna? Povinne poistený môže byť len od 01.07.2012 !!! Nezáleží na tom, kedy si otvoril živnosť, povinné poistenie sa VŽDY posudzuje a v tvojom prípade začína 01.07.2012.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

baculacik Pozri príspevok
prosím Vás poraďte mi čo v tomto prípade: živnostník začal podnikať od 15. júna 2011, prvý rok odvody platiť nemusel, ale dobrovoľne si platil NP vo výške 14,47. Od 15. júna 2012 už je povinný platiť všetky odvody, ale zo soc. poisťovne mu neprišlo koľko je to za tých 15 dní. Jeho ZD za rok 2011 bol 3598,97. Počítam dobre ak mu dám (min. odvody ktoré som našla na internete) 119,45/30 dní v júni * 16 dní za ktoré zaplatí = 63,7067 po zaokr. 63,71 €. Počítam to správne alebo je to úplne zlé... Dočítala som sa tu o min. odvodoch ov výške 112,66 tak ako je to teda? Ďakujem za odpoveď.
Nech sa nezabudne odhlásiť ako dobrovoľný platca. Dobrovoľné poistenie nezaniká samé, ak sa niekto stane povinným platcom.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jarka 1 Pozri príspevok
Nech sa nezabudne odhlásiť ako dobrovoľný platca. Dobrovoľné poistenie nezaniká samé, ak sa niekto stane povinným platcom.
Jarka, dobrovolné poistenie v tejto výške zaniklo 31.1., resp. po splnení podmienky 270 dní poistenia. Nebolo nutné sa odhlasovať.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Myslela som si, že sa to počíta presne ku dňu kedy začal podnikať keďže mu minulý rok prišlo oznámenie so SP a bolo to prepočítané aj na tých 15 dní v júni. Ale to asi kvôli tomu, že to bolo dobrovoľné, už mi je to jasnejšie. Na SP sa už prihlásil, túto povinnosť si splnil.

veronikasad: príjmy za 2011 mal 6423,05, ZD 3559,97 a daň 7,93.

Posledná moja otázka je: platiť má 112,66 alebo 119,45? Aký je medzi týmito sumami rozdiel?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

baculacik Pozri príspevok
Myslela som si, že sa to počíta presne ku dňu kedy začal podnikať keďže mu minulý rok prišlo oznámenie so SP a bolo to prepočítané aj na tých 15 dní v júni. Ale to asi kvôli tomu, že to bolo dobrovoľné, už mi je to jasnejšie. Na SP sa už prihlásil, túto povinnosť si splnil.

veronikasad: príjmy za 2011 mal 6423,05, ZD 3559,97 a daň 7,93.

Posledná moja otázka je: platiť má 112,66 alebo 119,45? Aký je medzi týmito sumami rozdiel?
Jeho príjem prekročil 12-násobok min. VZ, od 1.7. sa stal povinným platitelom odvodov ako SZČO. Ak sa neprihlásil na reg.liste FO, treba tak čím skôr urobiť a uhradiť platbu za júl 2012.

Minimálne odvody živnostníka sú 112,66€. Suma 119,45€ je vrátane poistenia v nezamestnanosti, ktoré živnostník povinne neplatí.

Kedy sa prihlasoval ako dobrovolne poistená osoba ?
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

k 15. 06. 2011 ako dobrovoľný platca
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

baculacik Pozri príspevok
k 15. 06. 2011 ako dobrovoľný platca
zo SP ti prišiel začiatkom roka list kedy ti DNP skončí
0 0
Načítať ďalšie