Zavrieť

Porady

odvody SZCO od 1.7.2012

Zdravim,
chcem sa opytat, ci sa nieco zmenilo v plateni minimalnych odvodoch SZCO od 1.7.2012 voci socialnej a zdravotnej poistovni.

Trosku ma zaskocila sprava zo socialky:
http://www.socpoist.sk/aktuality-soc...m/48411s53067c

podla kalkulacky zivnostnikovi, ktory mal prijmy 23 000 v roku 2011 vznikla povinnost platit uz aj nemocenske a dochodkove poistenie.

Dakujem
Usporiadat
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

áno prišlo mu to, mal doplatiť len 270 dní od 15.06.2011 a potom už neplatil nič. Ďakujem za odpoveď
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

baculacik Pozri príspevok
áno prišlo mu to, mal doplatiť len 270 dní od 15.06.2011 a potom už neplatil nič. Ďakujem za odpoveď
DNP mu zo zákona zaniklo a od 1.7.2012 vznikla povinná registrácia SZČO. Ostatné máš v predch.príspevkoch.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Možno blbá otázka: Môže si SZČO /povinne poistený/ zvýšiť na vyšší ako minimálny VZ iba nemocenské poistenie, alebo zároveň musí zvýšiť aj dôchodkové poistenie? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Možno blbá otázka: Môže si SZČO /povinne poistený/ zvýšiť na vyšší ako minimálny VZ iba nemocenské poistenie, alebo zároveň musí zvýšiť aj dôchodkové poistenie? Ďakujem.
Od 1.2.2012 nemôže. Musí sa prihlásiť na celý balík poistenia ako dobrovolne poistená osoba , najmenej z min. VZ.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Uf, aká rýchlosť .. A teda v prípade PN by sajej počítala PN aj z povinného poistenia SZČO aj z dobrovoľného?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dobrava Pozri príspevok
Uf, aká rýchlosť .. A teda v prípade PN by sajej počítala PN aj z povinného poistenia SZČO aj z dobrovoľného?
Pre nárok na nemocenské z dobrovolného poistenia potrebuje splnenie podmienky 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak túto podmienku splňa (započítava sa aj predch.ukončené poistenie, napr.zo zamestnania), vznikne mu nárok na nemocenské aj z dobr.poistenia - lekár musí vystaviť dve PN-ky.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Ďakujem, chcel som zakliknúť "užitočné" - ale nejde ...
0 0
luciad1 luciad1

luciad1 je offline (nepripojený) luciad1

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Môjmu bratovi včera prišiel list zo sociálnej poisťovne - výzva na splnenie oznamovacej povinnosti. Brat je živnostník a v roku 2011 dosiahol príjmy zo živnosti vo výške 3675,- eur. Je členom pozemkoveho spoločenstva bez pravnej subjektivity. Na základe tohto usmernenia /členovia pozemkových spoločenstiev bez právnej subjektivity – fyzické osoby, si zdania svoje príjmy ako príjmy z podnikania podľa § 6 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, ak takúto činnosť vykonávajú podľa zákona č. 181/1995 Z. z. / a potvrdenia z pozemkoveho spoločenstva si v danovom priznani v tabulke 1 r. 1 uviedol prijmy pripadajuce na jeho podiel vo výške 3881,89. Teraz sociálna poisťovňa od neho žiada aby sa prihlasil do sociálnej poisťovne a platil odvody. Má niekto s týmto skúsenosti? Skutočne sa musí prihlásiť a začať platiť odvody?
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Dobrý deň, chcela by som tiež poprosiť o radu ako postupovať v tomto prípade. Klient za rok 2011 mal príjem ako SZČO vo výške 4 000 EUR, vo februári 2012 zrušil živnosť, ale zabudol požiadať o zrušenie registrácie na daňovom úrade. Teraz ho SP vyzvala, že sa má prihlásiť od 1.7.12 ako povinne poistená SZČO a zaplatiť odvody. Utekal na daňový úrad, ale ten mu zrušil registráciu až dátumom žiadosti (t.j. oktróber 2012). Sociálna poisťovňa trvá na tom, že odvody za júl až október musí uhradiť. Klient je momentálne evidovaný na úrade práce, zdá sa mi nezmysel, byť evidovaný a zároveň aj povinne poistený ako SZČO aj keď SZČO nie je, nakoľko nemá živnostenské oprávnenie ani nemá žiadne príjmy podľa § 6. Dá sa nejak brániť voči postupom sociálnej poisťovne? Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Kája. Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som tiež poprosiť o radu ako postupovať v tomto prípade. Klient za rok 2011 mal príjem ako SZČO vo výške 4 000 EUR, vo februári 2012 zrušil živnosť, ale zabudol požiadať o zrušenie registrácie na daňovom úrade. Teraz ho SP vyzvala, že sa má prihlásiť od 1.7.12 ako povinne poistená SZČO a zaplatiť odvody. Utekal na daňový úrad, ale ten mu zrušil registráciu až dátumom žiadosti (t.j. oktróber 2012). Sociálna poisťovňa trvá na tom, že odvody za júl až október musí uhradiť. Klient je momentálne evidovaný na úrade práce, zdá sa mi nezmysel, byť evidovaný a zároveň aj povinne poistený ako SZČO aj keď SZČO nie je, nakoľko nemá živnostenské oprávnenie ani nemá žiadne príjmy podľa § 6. Dá sa nejak brániť voči postupom sociálnej poisťovne? Ďakujem
Kája, ak mal príjem iba 4 000 z § 6 nemá povinnosť prihlásiť sa ako szčo.....
zo stránky socpoist.sk
Sociálna poisťovňa upozorňuje samostatne zárobkovo činné osoby, že od 1. júla 2012 im vzniká povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie podľa príjmov uvedených v daňovom priznaní za rok 2011. Samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá za rok 2011 dosiahla príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 4 078,68 eur (4 078,69 eur a viac), a nemala predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2011, vzniká od 1. júla 2012 povinné sociálne poistenie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kája. Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som tiež poprosiť o radu ako postupovať v tomto prípade. Klient za rok 2011 mal príjem ako SZČO vo výške 4 000 EUR, vo februári 2012 zrušil živnosť, ale zabudol požiadať o zrušenie registrácie na daňovom úrade. Teraz ho SP vyzvala, že sa má prihlásiť od 1.7.12 ako povinne poistená SZČO a zaplatiť odvody. Utekal na daňový úrad, ale ten mu zrušil registráciu až dátumom žiadosti (t.j. oktróber 2012). Sociálna poisťovňa trvá na tom, že odvody za júl až október musí uhradiť. Klient je momentálne evidovaný na úrade práce, zdá sa mi nezmysel, byť evidovaný a zároveň aj povinne poistený ako SZČO aj keď SZČO nie je, nakoľko nemá živnostenské oprávnenie ani nemá žiadne príjmy podľa § 6. Dá sa nejak brániť voči postupom sociálnej poisťovne? Ďakujem
Uveď skutočnú výšku príjmu=tržieb za rok 2011
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Skutočná výška príjmov je 4 565 € za rok 2011.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kája. Pozri príspevok
Skutočná výška príjmov je 4 565 € za rok 2011.
Jeho príjem prekročil 12-násobok min.vymer.základu a keďže k 1.7.2012 nemal zrušenú registráciu na DU (nevrátil kartičku DIČ), stal sa od 1.7.2012 povinným platitelom odvodov do SP § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3. až do zrušenia registrácie.

Pozri tu

http://www.porada.sk/t199851-odvody-...ml#post2132284
Naposledy upravil veronikasad : 03.11.12 at 22:09
0 0