Zavrieť

Porady

dĺžka materskej dovolenky slobodnej matky

Dobrý deň,
som slobodná matka a som na materskej dovolenke.S otcom dieťaťa nemáme rovnaký trvalý pobyt.Akým spôsobom mám požiadať o MD v trvaní 37 týždňov a aké dokumenty potrebujem predložiť Sociálnej poisťovni?Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Citujem zo stránky SP
    "Osamelosť sa preukazuje čestným vyhlásením poistenkyne, ktoré predloží príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Osamelá osoba na účely poskytovania materského je poistenkyňa, ktorá žije sama, je slobodná, ovdovená, rozvedená alebo osamelá z iných vážnych dôvodov. Podmienka osamelosti nie je splnená, ak poistenkyňa žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti podľa § 115 Občianskeho zákonníka. Podmienka osamelosti z iných vážnych dôvodov je splnená aj v prípade, ak v čestnom vyhlásení poistenkyňa uvedie, že síce trvale žije s inou fyzickou osobou v spoločnej domácnosti, ale neuhrádzajú spoločne náklady na svoje potreby."

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ľubor Pozri príspevok
    áno,uplatňuje
    Ak to uplatňuje patrí k DB, potom v žiadnom prípade nie je možné hovoriť o osamelej matke, pretože podmienkou nároku na DB je spoločná domácnosť poberateľa DB s nezaopatreným dieťaťom. (Spoločná domácnosť nerovná sa spoločný trvalý pobyt)

    § 33
    Daňový bonus

    (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pri naroku na dlhsiu matesrku nejde o slobodnu matku, ale o matku osamelu.
    A ani rozdielny TP rodicov nema vplyv na osamelost.
    Informacie najdes na stranke Socialnej poistovne.

    Uplatnuje si otec dietata na dieta danovy bonus?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ľubor Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    som slobodná matka a som na materskej dovolenke.S otcom dieťaťa nemáme rovnaký trvalý pobyt.Akým spôsobom mám požiadať o MD v trvaní 37 týždňov a aké dokumenty potrebujem predložiť Sociálnej poisťovni?Ďakujem za odpoveď.
    Máš stanovené výživné na dieťa ?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ľubor Pozri príspevok
    nie,nemám
    Bolo by fajn citovat, ku ktoremu prispevku je tvoja odpoved.
    Kazdopadne k predlzenej materskej ti vysvetlila veronika v prispevku 6, ze nemozete pozadovat aj DB aj preukazovat osamelost matky, lebo si to navzajom odporuje.

    Co sa tyka vyzivneho, tak ci tak by bolo nutne zacat s tym.
    Ale kvoli predlzenej materskej je to bezpredmetne.

    dĺžka materskej dovolenky slobodnej matky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.