Zavrieť

Porady

Dedičstvo

Mám takýto problém :
Sme dvaja bratia a mama a pripravujeme sa na dedičské konanie po zosnulom otcovi.
Obvykle sa pri tomto úkone rozdeluje medzi oprávnených dedičov príslušný podiel na majetku po zosnulom.
Dá sa v jednom úkone zabezpečiť aj rozdelenie ostatnej časti majetku ( maminho podielu ) s tým,
že pozostalému ( mame ) zostane právo doživotného bývania a užívania
alebo to treba urobiť samostatným právnym úkonom ( darovacia resp. kúpno-predajná zmluva ) ?
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Môžte priamo pri dedičskom konaní uzavrieť dohodu .. notár vás usmerní, aby to bolo OK. Ak sa vy dopredu dohodnete, že komu čo pripadne - dedičské konanie bude hotové raz-dva.
.. a netreba ani na kataster chodiť ..
Naposledy upravil Katy a R : 28.08.12 at 09:39
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
otázkou je, či mala mama s otcom ten majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve. Ak áno, je to možné vyriešiť aj v rámci vyporiadania BSM v rámci dedičského konania, len budete platiť o niečo vyšší poplatok.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

doktor23 Pozri príspevok
otázkou je, či mala mama s otcom ten majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve. Ak áno, je to možné vyriešiť aj v rámci vyporiadania BSM v rámci dedičského konania, len budete platiť o niečo vyšší poplatok.
A na základe akého právneho titulu prejde majetok ich mamy na nich? Nemusí to ich mama im darovať? Vlastníctvo mamy predsa nie je predmetom dedičského konania, iba to, čo vlastnil ich otec. Alebo sa mýlim?
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pri dedičskom konaní sa mama môže vzdať len svojho dedeného podielu v prospech ostatných dedičov. Jej podiel na majetku, teda 1/2 BSM nie je predmetom dedičského konania, to by mama musela darovať vám.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Nuž ja len ako laik - ako sme to my spravili ... máme v Osvedčení o dedičstve aj dohodu o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva .. tam je napísané, že pozostalému manželovi patrí náhradová pohľadávka, ktorú on nežiada vyplatiť ... no a následne je dohoda o vysporiadaní dedičstva (nehnuteľnosť celá pripadla deťom)
Konkrétne išlo o dom a pozemok, ktorý bol v BSM .. no a na katastri to už je na deti (samozrejme s vecným bremenom).

- žiadne extra darovanie, ani nijaký predaj .. a ani iné vybavovačky
3 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
v dedičskom konaní sa vyporiadava BSM ... ako sa vyporiada, je na vôli účastníkov. Je možné vyporiadať BSM aj tak, že všetko patrí do dedičstva
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

doktor23 Pozri príspevok
v dedičskom konaní sa vyporiadava BSM ... ako sa vyporiada, je na vôli účastníkov. Je možné vyporiadať BSM aj tak, že všetko patrí do dedičstva
Tak som tuto http://www.e-pravo.sk/decisions/view...-konanie-a-bsm
našla, ako to je.
Dedičské konanie a BSM

Právna veta: V konaní o dedičstve pri ustálení masy BSM treba rozhodnúť, čo patrí do dedičstva a čo pozostalému manželovi. Majetok v BSM sa môže vyporiadať dohodou medzi pozostalým manželom a dedičmi uzavretou písomne alebo ústne do zápisnice (§ 175l ods. 2 veta prvá O.s.p.). Dedička a pozostalý manžel (alebo jeho právni nástupcovia) sa môžu dohodnúť aj tak, že celá masa BSM patrí do dedičstva a že pozostalému manželovi (resp. do dedičstva po ňom) patrí tzv. náhradová pohľadávka. Náhradová pohľadávka je jeho pohľadávka voči dedičstvu (dlh poručiteľa) a teda v prípade, že si ju uplatní, radí sa do pasív dedičstva poručiteľa, čo umožňuje dedičom a pozostalému manželovi sa dohodnúť o jej úhrade (o spôsobe a lehote). V prípadoch, keď k dohode nedôjde, zodpovedajú dedičia za pohľadávku manžela v rámci zodpovednosti za dlhy poručiteľa (§ 470 OZ). Pri náhradovej pohľadávke sa neurčuje povinnosť na plnenie, dedičský súd sa obmedzí len na jej konštituovanie.
Spisová značka:
4MCdo 12 2009

Mali ste pravdu, Katka aj doktor. Inak, bola som presvedčená, že o vyporiadaní BSM sa môžu dohodnúť len manželia.
3 0
23dedko 23dedko

23dedko je offline (nepripojený) 23dedko

Čiže ak tomu dobre rozumiem pri jednom dedičskom konaní sa dá "upratať" iba majetok zosnulého otca a majetok pozostalej manželky (mamy), ktorý patril do BSM. Pokiaľ mama vlastí ďalší majetok ( nepatriaci do BSM ) tento je potrebné riešiť samostatne.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
23dedko Pozri príspevok
Čiže ak tomu dobre rozumiem pri jednom dedičskom konaní sa dá "upratať" iba majetok zosnulého otca a majetok pozostalej manželky (mamy), ktorý patril do BSM. Pokiaľ mama vlastí ďalší majetok ( nepatriaci do BSM ) tento je potrebné riešiť samostatne.
presne tak ...
0 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
prosím o radu...
potrebujem napísať na Okresný súd *Návrh na vydanie dedičstva..
prosím Vás vie mi niekto poradiť, ako sa to píše a či je potrebné, aby ma na súde zastuoval právnik? alebo si to možem podať sama...a súd rozhodne...
ďakujem..
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

nleinka168 Pozri príspevok
prosím o radu...
potrebujem napísať na Okresný súd *Návrh na vydanie dedičstva..
prosím Vás vie mi niekto poradiť, ako sa to píše a či je potrebné, aby ma na súde zastuoval právnik? alebo si to možem podať sama...a súd rozhodne...
ďakujem..

čo tým myslíš "vydanie" dedičstva?
0 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
problém je taký, že moja mama pre tromi rokmy dedičské konanie so svojími súrodenacami...
ale kedže ona v tej dobe tu nebývala, nedostavila sa na dedičské konanie po otcovi...
boli tam len jej dvaja bratia, oni dostali čiastu za dom po otcovi..
teraz, keď chcú predať dom, musí mať aj mama vysporiadanú tú čiastku za dom, keď som volala tej právnicke, ona nám povedala, že už ona s tým nevie nič robit, a aby mama dostala čiastku po otcovi za dom, treba napísať Návrh na súd o vydanie dedičstva...
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

nleinka168 Pozri príspevok
problém je taký, že moja mama pre tromi rokmy dedičské konanie so svojími súrodenacami...
ale kedže ona v tej dobe tu nebývala, nedostavila sa na dedičské konanie po otcovi...
boli tam len jej dvaja bratia, oni dostali čiastu za dom po otcovi..
teraz, keď chcú predať dom, musí mať aj mama vysporiadanú tú čiastku za dom, keď som volala tej právnicke, ona nám povedala, že už ona s tým nevie nič robit, a aby mama dostala čiastku po otcovi za dom, treba napísať Návrh na súd o vydanie dedičstva...
bola účastníčkou dedičského konania, resp. zastupoval ju niekto, alebo notár vôbec nevedel, že mama existuje? bratia zdedili dom, spomínaš nejakú čiastku za dom, dom niekto predal?
0 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
moja mama sa nedostavila na dedicske konanie po otcovi pred tromi rokmi, pretože tu nebývala, a teraz keď chcú pred doma ( ona a jej dvaja bratia) musí mať vysporiadané dedičstvo...
volala som tej právničke, čo im robila dedičské, ona povedala, že s tým už nevie nič robiť a treba dať na okresný súd Návrh na vydanie dedičstva, veľa som hľadal na nete, ale nič som nenašla ako sa to píše, alebo čo mám robiť...
0 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
nebola účastníčkou, mala tam neakú zástupkynu...
jej bratia dostali čiastku po svojom otcovi za dom a mama nie...teraz chcú predt dom, ale to dedičstvo neni ešte vysporiadane, mama má dostať tú 1/3 z domu po otcovi, aby ten dom mohli predať...
ale tá právnička, že už llen cez súd s tým Návrhom a on by jej mal vidať jej čiastku, aby to bolo aj na tom liste vlastníctva všetko, a bez problémov sa mohol predať dom..
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

nleinka168 Pozri príspevok
moja mama sa nedostavila na dedicske konanie po otcovi pred tromi rokmi, pretože tu nebývala, a teraz keď chcú pred doma ( ona a jej dvaja bratia) musí mať vysporiadané dedičstvo...
volala som tej právničke, čo im robila dedičské, ona povedala, že s tým už nevie nič robiť a treba dať na okresný súd Návrh na vydanie dedičstva, veľa som hľadal na nete, ale nič som nenašla ako sa to píše, alebo čo mám robiť...
píšeš ako maďar, neodpovedáš na otázky. Je mama zapísaná ako podielová spoluvlastníčka na LV, keď hovoríš, že bratia bez nej nemôžu predať dom? Skončilo sa vôbec dedičské konanie, ak áno, ako?
0 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
prepáč....ale tak blbo mi to tu ukazuje...
ano je na liste vlastnictva...
ale na tom liste vlastníctva má čiastku iba po mame..a jej bratia majú aj po mame aj po otcovi..
ona po otcovi nemá, len po mame...
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

nleinka168 Pozri príspevok
nebola účastníčkou, mala tam neakú zástupkynu...
jej bratia dostali čiastku po svojom otcovi za dom a mama nie...teraz chcú predt dom, ale to dedičstvo neni ešte vysporiadane, mama má dostať tú 1/3 z domu po otcovi, aby ten dom mohli predať...
ale tá právnička, že už llen cez súd s tým Návrhom a on by jej mal vidať jej čiastku, aby to bolo aj na tom liste vlastníctva všetko, a bez problémov sa mohol predať dom..
pohľadaj si rozhodnutia v dedičskom konaní, píšeš, že mama mala zástupkyňu, možno tá uzavrela za ňu dohodu a dediči sa vyporiadali tak, že mama v zastúpení sa vzdala svojho podielu, ktorý pripadol bratom.
0 0
nleinka168 nleinka168

nleinka168 je offline (nepripojený) nleinka168

žena v domácnosti :-))
nie nevzdala sa svojho podielu, lebo ani nič nepodpísala, a tá právnička tiež vravela, že jej tá časť patrí, ale len cez súd, a to práve neviem ako sa píše ten Návrh...
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

nleinka168 Pozri príspevok
nie nevzdala sa svojho podielu, lebo ani nič nepodpísala, a tá právnička tiež vravela, že jej tá časť patrí, ale len cez súd, a to práve neviem ako sa píše ten Návrh...
je veľmi málo pravdepodobné, že notár, resp. súd skončí dedičské konanie tak, že z vlastnej iniciatívy obíde neopomenuteľného dediča, o ktorom má v dedičskom konaní informáciu, že existuje. Ešte raz, pohľadaj si rozhodnutia týkajúce sa dedičského konania a dobre si ich preštuduj.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať