Zavrieť

Porady

Poplatky za školenie

Prosím Vás, ozvite sa mi, ak ste sa niekto nestretli s podobným problémom: Čo všetko a v akej výške môžem dať do dane z príjmov, keď mi zamestnanec ide na povinný 2-dňový seminár, kde sú zahrnuté raňajky, obedy, večere á/260,- Sk, nocľah 1 100,- Sk a tak isto aj večerný banket za 850,- Sk?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  jana je offline (nepripojený) jana

  jana
  Ak je z faktúry alebo iného dokladu jasné, že bude mať raňajky, obed a večeru tak samozrejme nemá nárok na diety. Keby mal len raňajky 20%
  sa strhne z diet, aj obed 40% a večera 40%. Na ubytovanie má narok, ale
  to sú vedľajšie výdavky. Večerný banket nie je daňovo uznaný. Zvýšte ubytovanie o banket a budete to mať daňovo uznané.
  Naposledy upravil jana : 21.09.04 at 07:45

  alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

  alexxandra
  este nejake tie vydavky na cestovne,t.j. bud listok na vlak/autobus,MHD,taxi,alebo nahradu ak je to zamestnanec za pouzitie vlastneho vozidla alebo preplatenie PHM,ak pouzil auto zamestnavatela. Este pikoska - treba si pozriet,co ma v pracovnej zmluve napisane ako Miesto vykonu prace. Lebo ked tam ma napr.Slovensko,tak vobec nema narok na preplatenie tuzemskej pracovnej cesty. Ak je tam mesto,napr. bratislava alebo Kosice,tak ma narok na preplatenie sluzobnej cesty,iba ak je mimo tohoto mesta. Ak ma ako miesto vykonu prace v pracovnej zmluve uvedenu presnu adresu zamestnavatela,moze si teoreticky robit cestak aj v pripade,ze ide na postu .-)

  Natka je offline (nepripojený) Natka

  Natka
  Problém je v tom, že nemám žiadnu faktúru, iba prihlášku na seminár. Vraj to má stačiť. Je to OK? (je to na Slovensku)

  Palino je offline (nepripojený) Palino

  Palino
  Keď mu zodpovedný pracovník podpíše služobnú cestu a on donesie potvrdenie o zaplatení seminára v tej sume, ako je uvedené na prihláške a tú prihlášku pripneš k vyúčtovanému cestovnému príkazu, tak si myslím, že by to malo stačiť.

  alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

  alexxandra
  staci to na stravne, ale na vydavky,ktore sa musia preukazat,musi mat doklad,t.j.cestovny listok, fakturu z hotela a pod.

  bea je offline (nepripojený) bea

  bea
  Ak by doniesol potvrdenie o zaplatení školenia, pričom na pozvánke je vyšpecifikované ,že ide o 2-dňový seminár, kde sú zahrnuté raňajky, obedy, večere á/260,- Sk, nocľah 1 100,- Sk a tak isto aj večerný banket za 850,- Sk a má podpísaný cestovný príkaz, tak sa mu to školenie môže preplatiť. Zrejme do nákladov nemôže ísť večerný banket, ten by som zaúčtovala na repre.

  alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

  alexxandra
  Tak ma to s tym banketom napada ... Zakon o cestovnych nahradach hovori,ze zamestnavatel moze vyplatit aj ine alebo vyssie nahrady. Nemohol by niekto potom do toho zarypat,ze ten banket je vlastne ako keby ina nahrada? lebo v tom pripade by bol pruser - firme to samozrejme nejde do nakladov,ale aby niekto nepovedal,ze to malo ist zamestnancovi do dane z prijmov ... ako ina nahrada ... hm?

  Natka je offline (nepripojený) Natka

  Natka
  Takže, keď to zhrniem, raňajky mu preplatím vo výške 80%, dám do dane a čo so zostávajúcimi 20%? Obed a večeru preplatím vo výške á/60%, dám do dane a za banket si jednoducho budem pýtať od zamestnanca a nedám do dane.Sumu za celý 2-dňový seminár som uhradila z účtu zamestnávateľa. Pôjde svojim autom, tak mu urobím cesťák. Je to prosím Vás dobre? Už som z toho zmyšavená.

  bea je offline (nepripojený) bea

  bea
  Ak ste uhradili seminár z účtu zamestnávateľa, tak zamestnanec nedostane žiadne stravné, lebo píšete, že v cene seminára je komplet celodenná strava za 2 dni. A za banket nemôžete pýtať od zamestnanca, lebo ho tam zamestnávateľ vyslal a cena bola stanovená vrátane banketu. On si nemohol vybrať, že tam nepôjde! A keby tam aj nešiel, firma by to musela zaplatiť.
  Ja by som pozvánku na seminár zaúčtovala cez interný doklad napr. takto: náklady na seminár (prednáška,ubytovanie,stravné) 518/325, banket 513/325. Potom úhradu z banky 325/221. Na cesťáku by si zamestnanec mal vyúčtovať náklady, ktoré jemu vznikli pri služobnej ceste - teda napr. náhrady za použitie vlastného auta.
  Toto je môj názor.

  Natka je offline (nepripojený) Natka

  Natka
  práveže, si mohol vybrať, čo z prihlášky chce. Napr. jeden zamestnanec si vybral iba 2 večere, 2 obedy a 2 raňajok bez banketu a druhý zamestnanec si vybral 3 večere, 2 obedy a 2 raňajok s večerným banketom.Cesťák mi je jasný, ale čo tie ostatné úhrady, potvory.Čo teraz?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.