Zavrieť

Porady

Môže zakladať s.r.o. za odmenu podnikateľ, kt. zamestnáva právnika?

lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu.

Založila som s.r.o. a chcela by som sa venovať zakladaniu s.r.o za odmenu. Za týmto účelom som zamestnala doktorku práv, no nie je advokátkou. Myslíte, že aj v takomto prípade to odporuje zákonu o advokácii (konkrétne § 1 ods. 4) písm b)) a mohla by som sa dopustiť tr. činu neoprávneného podnikania? Alebo je to v poriadku?
Dakujem
Naposledy upravil lml : 09.09.12 at 13:14
Usporiadat
hornak.ebsr hornak.ebsr

hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

Je to v poriadku.
0 0
lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

Dakujem za odpoveď, ale keď všade teraz čítam strašné veci o pokútnictve. Vedela by som si to pri nejakej kontrole aj obhájiť?
0 0
hornak.ebsr hornak.ebsr

hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

Áno samozrejme bez problémov
0 0
lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

Môžem sa opýtať, či aj vy sa venujete tejto obchodnej činnosti? Ak áno, nemal ste s tým nikdy nejaké problémy? Totižto dnes ma kontaktovala jedna advokátka a bola veľmi nepríjemná. Upozorňovala ma na to, že takáto činnosť je nelegálna, že advokátska komora urobí príslušné opatrenia a napokon mi aj zložila telefón. Vôbec nevypočula moje argumenty. Nechcem "fušovať" do remesla advokátom, ale ani robiť nič v rozpore so zákonom. Skutočne som nevedala, že by v tom mohol byť nejaký problém.
0 0
lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

Zatiaľ som sa dopátrala k nasledovnému:

podľa § 9 písm. c) bod 1) zákona 297/2008 Z.z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov
je poskytovateľom služieb správy majetku alebo služieb pre obchodné spoločnosti podnikateľ, ktorý poskytuje tretím osobám zakladanie obchodných spoločností alebo iných právnických osôb.

Teda tento zákon odlišuje podnikateľa zakladajúceho s.r.o. od advokáta a to v ustanovení § 5 ods.) 1) psm. k) zákona 297/2008
konkrétne:

§ 5 Povinná osoba
(1) Povinnou osobou na účely tohto zákona je
a) banka, 2)

b) finančná inštitúcia,

c) Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 20)

d) prevádzkovateľ hazardnej hry, 21)

e) poštový podnik, 22)

f) súdny exekútor, 23)

g) správca, ktorý vykonáva činnosť v konkurznom konaní, reštrukturalizačnom konaní alebo konaní o oddlžení podľa osobitného predpisu, 24)

h) audítor, 25) účtovník, 17) daňový poradca, 26)

i) právnická osoba alebo fyzická osoba oprávnená sprostredkovať predaj, prenájom a kúpu nehnuteľností, 17)

j) advokát alebo notár, ak poskytne klientovi právnu službu, ktorá sa týka
1. nákupu a predaja nehnuteľností alebo obchodných podielov v obchodnej spoločnosti,
2. správy alebo úschovy finančných prostriedkov, cenných papierov alebo iného majetku,
3. otvorenia alebo správy účtu v banke alebo pobočke zahraničnej banky alebo účtu cenných papierov, alebo
4. založenia, činnosti alebo riadenia obchodnej spoločnosti, združenia fyzických osôb a právnických osôb, 29) účelového združenia majetku, 30) alebo inej právnickej osoby,

k) poskytovateľ služieb správy majetku alebo služieb pre obchodné spoločnosti, ak nie je povinnou osobou podľa písmen h) alebo j),

študujem ďalej
Naposledy upravil lml : 08.09.12 at 18:45
0 0
hornak.ebsr hornak.ebsr

hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

Áno, aj ja sa venujem tejto činnosti. V zákone 297/2008 sa konkrétne táto činnosť neobmedzuje. Udáva povinnosti vyplývajúce povinným osobám (aj par. 5 bod k) proti financovaniu terorizmu alebo legalizácií príjmov z trestnej činnosti.

Pokiaľ neposkytujete svoje služby pofidérnym osobám o ktorých si nieste istý, že ich úmysly sú v rozpore s vyššie menovaným alebo iným zákonom (daňové podvody, ...) nemusíte to riešiť. Ak o osobe pochybujete stanovuje zákon povinnosť hlásiť podozrivé záležitosti príslušným orgánom.
0 0
lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

Prosím Vás dajte mi ešte nejaké pádne argumenty k legálnosti činnosti zakladania s.r.o., pretože vyššie spomínaná advokátka ma bombarduje vyhrážkami a riešením pred kompetentnými orgánmi. Dokonca sa pokáša ma zavádzať, stým že na základe viacerých sťažností klientov si preverili moje konanie, čo je ale úplná hlúposť a bluf z jej strany, pretože fungujeme len pár dní a zatiaľ sme nemali ŽIADNEHO klienta.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

lml, povedz pani "advokatke" nech ti pripadne vyhrady posle postou pisomne, ze na nu nemas cas...
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Zdá sa ,že Internet je najväčší nepriateľ "slobodného podnikania" rozumej : bezuzdného obohacovania sa,

pretože si ktokoľvek može zistiť o komkoľvek

prakticky VŠETKO....
0 0
lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

iste komunikejem s ňou mailom, ale potrebovala by som nejaké správne argumenty
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

hornak.ebsr Pozri príspevok
Áno samozrejme bez problémov

ste si svojimi slovami isty?
0 0
lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

Riccado poznám tvoj názor aj tvoje príspevky z inej podobnej diskusie. Ty si advokt však? No vieš mi povedať, ci nemôžem zakladať s.r.o. za odplatu aj v tom prípade, že som za týmto účelom zamestnala firemnú právničku?
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

lml Pozri príspevok
Riccado poznám tvoj názor aj tvoje príspevky z inej podobnej diskusie. Ty si advokt však? No vieš mi povedať, ci nemôžem zakladať s.r.o. za odplatu aj v tom prípade, že som za týmto účelom zamestnala firemnú právničku?
ja si myslim, ze to nemeni nic na situacii, o svojom nazore ta vsak nebudem presviedcat....

kazdopadne ti vsak drzim v podnikani prsty, tvoj styl ziskavania info mi je sympaticky...
0 0
hornak.ebsr hornak.ebsr

hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

Ja som toho názoru, že pokiaľ si svoju činnosť neviete obhájiť nerobte to. Opravil som už dosť zakladateľských dokumentov po firmách, ktoré sa tomu venujú (najčastejšie to sú dokumenty od ľudí, ktorý si spravili ZEP, stiahli zmluvy z netu a teraz si veselo zakladajú). A to sa netýka len firiem čo vznikli včera. Aj keď to súd zapíše problémy môžu nastať neskôr ...
0 0
lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

Takýmto spôsobom by som to určite nerobila (myslím pomocou vzorou z internetu). Zakúpila som mojej firemnej právničke program Aspi a ona je v týchto veciach určite kompetentná. No je mojim zamestnancom a nechcem ju plašiť, kým si to sama v hlave trochu neutrasiem. Okrem toho všetko sa to udialo teraz cez víkend, takže zajtra, keď príde do práce, budem sa s ňou o tom radiť. K tomu chcem dať v tejto veci dotaz aj na odbor živnostenského podnikania, príp. aj Ministerstvo vnútra, tak uvidím, čo mi povedia.
0 0
JUDr. Pavol Kollár JUDr. Pavol Kollár
Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac
Určite to nie je v poriadku. Zákon o advokácii v § 1 ods. 2 je jasný:
Výkon advokácie je zastupovanie klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inýmiprávnymi subjektmi, obhajoba v trestnom konaní, poskytovanie právnych rád, spisovanie listín o právnych úkonoch, spracúvanie právnych rozborov, správa majetku klientov a ďalšie formy právneho poradenstva a právnej pomoci, ak sa vykonáva sústavne a za odmenu (ďalej len „právne služby“).

Za určitých okolností môže byť zakladanie s.r.o za odmenu subjektom, ktorý nie je na to oprávnený podľa zákona o advokácii, protiprávnym konaní.

Zamestnanec právnik môže poskytovať právne služby len svojmu zamestnávateľovi. Zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti nie je zákonom, ktorý oprávňuje vykonávať akúkoľvek podnikateľskú činnosť ani poskytovať právne služby.


(3) Právne služby na území Slovenskej republiky poskytujú advokáti, ako aj ďalšie fyzické osoby aprávnické osoby uvedené v ustanoveniach § 30 písm. b), c), d), e) a i) za podmienok a spôsobom
ustanoveným týmto zákonom. Advokáti poskytujú iné služby v súlade s osobitnými predpismi.
0 0
lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

Dobrý večer pán doktor,

viem, že zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti nie je zákonom, ktorý oprávňuje vykonávať akúkoľvek podnikateľskú činnosť, chcela som vlastne povedať, len toľko, že tento zákon rozlišuje 2 pojmy - podnikateľa zakladajúceho s.r.o. a advokáta. Neviem síce o práve veľa, ale dosť som toho prečítala, tak som si myslela, že to musí mať nejaký dôvod, prečo to spomínaný zákon rozlišuje.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ja napíšem svoj názor. Ak si Jožko Mrkvička vie urobiť sám dobre spoločenskú zmluvu alebo zakladateľskú listinu + všetky potrebné dokumenty, nepotrebuje žiadneho právnika.
Čo je to vyhotovenie týchto dokumentov ? Prečo by toto právo malo náležať len advokátom ? Sú to predsa administratívne práce. Články vychádzajúce z Obchodného zákonníka a z ustanovení Zákona o obchodnom registri a ďalšej právnej legislatívy. Zákony predsa vychádzajú pre všetkých ľudí. V niektorých prípadoch neznalosť zákona neospravedlňuje.
Vyhotovenie týchto listín ja osobne preto nepovažujem za výsostne právne služby.
Osobu na súde môže zastupovať aj občan, neadvokát okrem trestných vecí.
Neraz sa mi stalo v praxi, že som musela veľmi prácne naprávať dokumenty vyhotovené práve právnikmi. To je môj osobný názor.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
Ja napíšem svoj názor. Ak si Jožko Mrkvička vie urobiť sám dobre spoločenskú zmluvu alebo zakladateľskú listinu + všetky potrebné dokumenty, nepotrebuje žiadneho právnika.
Čo je to vyhotovenie týchto dokumentov ? Prečo by toto právo malo náležať len advokátom ? Sú to predsa administratívne práce. Články vychádzajúce z Obchodného zákonníka a z ustanovení Zákona o obchodnom registri a ďalšej právnej legislatívy. Zákony predsa vychádzajú pre všetkých ľudí. V niektorých prípadoch neznalosť zákona neospravedlňuje.
Vyhotovenie týchto listín ja osobne preto nepovažujem za výsostne právne služby.
Osobu na súde môže zastupovať aj občan, neadvokát okrem trestných vecí.
Neraz sa mi stalo v praxi, že som musela veľmi prácne naprávať dokumenty vyhotovené práve právnikmi. To je môj osobný názor.
si mi zobrala z úst.
podobne postupovala lobby nenahraditeľných advokátov čo sa týka zastupovania daňových subjektov - § 10 zákona 563/2009
0 0
lml lml

lml je offline (nepripojený) lml

Srska, Ekonomik ja s Vami plne súhlasím, že príprava určitých dokumentov pre tretie osoby vrámci podnikania (napr. pri zakladaní s.r.o.) by mohla patriť aj do pôsobnosti podikateľa. Nevydím na tom nič zlé. Každý by sa mal venovať tomu, čomu sa rozumie. Ale pravdu majú aj advokáti, ak tvrdia, že v zmysle § 1 ods. 2:
je výkon advokácie okrem iného aj spisovanie listín o právnych úkonoch, ktorými napr. spísanie zakladateľskej listiny určite je, ako aj zastupovanie pred obchodným registrom je právna služba vzmysle vyššie uvedeného zákona.
Som z toho naozaj zúfalá, lebo neviem, čo mám teraz robiť. Mám len tak ikončiť podnikanie, po tom všetkom, čo ma to stálo toľko času a peňazí?...
Požiadala som v danej veci o stanovisko odbor živnostenského podnikania a aj Ministerstvo vnútra, tak som veľmi zvedavá, čo mi odpovedia, ale v kladnú odpoveď moc nedúfam. Dokonca uvažujem aj nad tým, že by som pri zakladaní s.r.o. išla do spolupráce s nejakou advokátskou kanceláriou, ale netuším, či je to vôbec možné, ako by takáto spolupráca v praxi prebiehala a koľko by to stálo peňazí, teda či by som na tom aspoň niečo mkohla zarobiť aj ja?....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať