Zavrieť

Porady

Dohody o vykonani prace

Vie mi niekto poradit aku evidenciu je potrebne viest u ludi ktorí pracujú na dohodu o vykonaní prace. Dakujem
Usporiadat
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Jednoducho povedané, aj u dohodárov zaveď si mzdový list ako u zamestnancov v pracovnom pomere, nič nemôžeš pokaziť. Doporučujem si pozrieť § 39 ods. 2 daňového zákona č.595/2003 Z.z. platného od 1.1.2004, kde je presne napísané, čo má mzdový list pre daňové účely obsahovať. U dohodárov je potrebné dávať pozor, aby neprekročili 300 hod. za rok u jedného zamestnavateľa, tiež pozor u dohodárov - študentov, platenie do zdrav.poistenia pri príjme nad 3000,- Sk, tiež pozor pri zamestnavaní dohodárov evidovaných na úrade práce / § 6 ods. 2 d zák. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti platného od 1.2. 2004/, kde je im umožnené zamestnávanie v limitovanom rozsahu najviac 16 hod. týždenne a kde mzda za výkon tejto činnosti nepresiahne 800 Sk týždenne. Ahoj , pekný deň.
0 0
Veva Veva

Veva je offline (nepripojený) Veva

Pri zamestnaní dohodárov môžete dať aj podpísať vyhlásenie k dani ak nemajú toho času iného zamestnávateľa /trošku práce naviac/ a DB na dieťa je možné tak isto vyplácať. Len na doplnenie.
0 0
martha martha

martha je offline (nepripojený) martha

Vedel by mi niekto povedat, aky je max. prijem na dohodu o VP a dohodu o BPS. Je to neobmedzene?
Dakujem
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Maximálny príjem na dohody nie je obmedzený.

Ale ešte by som k Peťovmu príspevku mala pripomienku:
Zdravotné poistenie študentov nie je problém zamestnávateľa, ale študenta. Ten má sám odviesť odvod do zdravotnej poisťovne. A pod. je to aj s nezamestnanými. Ja v každom prípade poučím obe skupiny a inak je rozhodnutie na nich, či budú pracovať aj s tým "rizikom".
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
for martha:
maximálny príjem na dohodu nie je obmedzený - výnimku tvoria evidovaní nezamestnaní na Úrade práce, soc. vecí a rodiny, kde majú limit 16 hodín týždenne a za týchto 16 hodín = 800,00 Sk. Maximálny príjem na dohodu o BPS - v prípade, ak si študent nechce odvádzať zdravotné poistenie - je 3000,00 Sk. Ostatní občania chcejúci privyrobiť si nie sú obmedzení nijakým maximom. Tu platí len jedno: čím vyšší príjem, tým vyššia daň - pochopiteľne.
0 0
maria56 maria56

maria56 je offline (nepripojený) maria56

Mám taký istý názor ako Bea. Problém zdravotného poistenia študenta - dohodára, ak prekročí jeho príjem 3000,- Sk je iba jeho problém.Zamestnávateľ nemá oznamovaciu povinnosť. Ja tiež poučujem, čo by mali urobiť podľa zákona a nechávam rozhodnutie na nich.
0 0
martha martha

martha je offline (nepripojený) martha

dakujem vam pomohli ste mi
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

A ako je to v kombinácii dôchodca na normálnom starobnom dôchodku a DoVP? Ja mu platím 19% daň a odvod do SP 0,8% Úraz.poistenie. Na konci roka musí podať daňové priznanie a má nejakú možnosť uplatnenia nezdaniteľných častí ZD? Ďakujem
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

zatial nema, ak je starob.dôchodca a ma dôchodok slušny, t.j. vyssi ako tých necelých 73 tisic ročne, co je dnes odpočit.polozkou - ale zivot je zmena a ktosi uz avízoval, ze aj toto sa mozno zmeni v priebehu tohto roka, mozno pre vsetkych dôchodcov, mozno iba pre tých, čo 1.1. este nie su dochodcami, iba v priebehu roka
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Ak sa stal starobným dôchodcom až počas roka, teda k 1.1.2004 ešte nie je dôchodca, tak má nárok na celú čiastku nezdaniteľnej časti ZD.Prípadne ak má nižsí dôchodok ako je nezdaniteľná časť, tak môže odpočítať rozdiel medzi nezdan. časťou a dôchodkom.
0 0
hain hain

hain je offline (nepripojený) hain

Viete mi poradiť ako je to s Dohodou o vykonaní prace so zahraničnou osobou (EU)?
0 0
Veva Veva

Veva je offline (nepripojený) Veva

Dôchodca , či už starobný alebo predčasný nie je rozdiel má výmer dôchodku od prvého dňa v roku napr.2004 nemá nárok na odpočet 6736,-Sk .
1, ak však jeho výmer je nižší ako 6736,- tak rozdiel je možné realizovať ako odpočitateľnú položku / 6200-6736= 536 je čiastka ,ktorá nepodlieha dani/
2, sledovať zmenu keď sa menia výšky dôchodkov - zákon /dokladovať výmer pri zmne/Táto možnosť je či už pri PP alebo dohode. /zodpovednosť - mzdová účtovníčka/
Dôchodca si tak isto môže požiadať o ročné zúčtovanie ak nemá živnosť alebo iné príjmy ako zo závislej činnosti. Dať podpísať vyhlásenie k dani.
Mám aj perličku ak má dôchodca ale aj mi uložené peniažky v peňažnom ústave a nabudúci rok bude mať pripisaný úrok -zrazenú daň - vyžiadate si potvrdenie a tento príjem si zahrniete do ročných príjmov ak nemáte príjem 80832 /čo je ročný odpočet/vráti sa Vám zrazená daň aj z toho pripísaného úroku.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Dobrý deň,


ak som to správne pochopil tak zamestnaný človek, ktorý robí na dohodu popri zamestaní neplatí žiadne odvody len daň, čiže ani zdravotné ani sociálne zo sumy vyššiej ako 3000 Sk. ráta sa to na mesiac tá suma to jest ja niekomu vyplatím 6000 sk študentovi za tri mesiace tak na mesiac pripadá 2000 sk aj v takomto prípade nemusí platiť odvody? Súrne
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pri dohodách popri inom zamestnaní platí len zamestnávateľ 0,8% na úrazové poistenie. Študent si platí sám zdravotné poistenie, ak jeho príjem za nejaký mesiac prevýši 3000. Preto by som mu doporučoval vyplácať peniaze priebežne - každý mesiac po 2000, a nie jednorazovo raz za 3 mesiace 6000.

P.S. Viete čo znamená blikajúci otáznik ?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
len by ste to nemali vyplatiť naraz - myslím sumu 6000 napr. v januári a vy si to potom rozhodíte do troch mesiacov (to by vám mohla kontrola vytknúť) skôr by som odporučila vyplácať podľa dohody - čiže po vykonaní práce - január - 2000 Sk, február - 2000 Sk, marec - 2000 Sk a v každom mesiaci odvádzať daň z príjmu 19%. Čiže vo februári (za január), v marci (za február), v apríli (za marec).
Vaša úvaha je správna, suma 3000,- (pre študenta) platí na mesiac, čiže ak za mesiac zarobí viac ako 3000,- musí si platiť odvod do ZP, ak menej, odvod neplatí.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Žeby nejaké varovanie?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
pán Mihál ma predbehol v odpovedi - kým som si kontrolovala gramatické chyby :-)))Pekný deň
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Akú máte súrnu otázku pán Mihál?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ďakujem za opýtanie, pani bea, nemám žiadnu súrnu otázku.
Len som chcel pána Ozimého poštekliť pod rebrami, či nevie o dohode, že na súrne otázky používame symbol blikajúceho ?
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosim Vas, vie mi niekto poradit, kde by som narychlo našla vzor Dohody o VP?
Musi dohodar podpisat Vyhlasenie ci nie? Co je vyhodnejsie?

Vdaka!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať