Zavrieť

Porady

Poškodenie prenajatého majetku

Poraďáci ahojte,

znova Vás prosím o radu.

Práve mi oznámili, že nám vykradli predajňu. Predajňa je v prenajatých priestoroch, nemáme ju poistenú.

Krádež sme nahlásili na polícii:
- odcudzenie hotovosti - to som si našla na Porade ako správne zaúčtovať

- poškodené okno a dvere - prenajímateľ žiada opraviť majetok na naše náklady - ako je to v tomto prípade z pohľadu zákona o DPH a dani z príjmov? Uvedená oprava bude vyfakturovanú na našu spoločnosť - môžem si uplatniť DPH z tejto opravy a zároveň dať túto opravu do daňovo uznaných nákladov?

Vopred ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Tinaho Pozri príspevok
    Poraďáci ahojte,

    znova Vás prosím o radu.

    Práve mi oznámili, že nám vykradli predajňu. Predajňa je v prenajatých priestoroch, nemáme ju poistenú.

    Krádež sme nahlásili na polícii:
    - odcudzenie hotovosti - to som si našla na Porade ako správne zaúčtovať

    - poškodené okno a dvere - prenajímateľ žiada opraviť majetok na naše náklady - ako je to v tomto prípade z pohľadu zákona o DPH a dani z príjmov? Uvedená oprava bude vyfakturovanú na našu spoločnosť - môžem si uplatniť DPH z tejto opravy a zároveň dať túto opravu do daňovo uznaných nákladov?

    Vopred ďakujem za pomoc.
    podľa mňa, áno. Veď predsa prenajímateľ nemôže znášať tieto náklady. V prípade, že by ste mali priestory poistené a boli by splnené všetky zmluvné podmienky stanovené poisťovňou na zabezpečenie ochrany, mali by ste nárok na poistné plnenie (bez DPH, ktorú si uplatníte v DPkDPH), takže nevidím dôvod, prečo by tieto náklady a DPH pri nepoistenom majetku nemali byť daňovo uznané.

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Neviem, napadlo ma to, či to nie je podobné ako keď ukradnú hmotný majetok - tam sa musí vrátiť DPH, ktorú sme si uplatnili na vstupe.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Tinaho Pozri príspevok
    Neviem, napadlo ma to, či to nie je podobné ako keď ukradnú hmotný majetok - tam sa musí vrátiť DPH, ktorú sme si uplatnili na vstupe.
    pri obstaraní majetku si si uplatnila nárok na odpočet DPH...keď ho ukradnú - majetok nevyužívaš na dosahovanie príjmov - tak zo ZC vrátiš DPH, kúpiš nový máš nárok na odpočet v plnej výške....

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    tictac7 Pozri príspevok
    pri obstaraní majetku si si uplatnila nárok na odpočet DPH...keď ho ukradnú - majetok nevyužívaš na dosahovanie príjmov - tak zo ZC vrátiš DPH, kúpiš nový máš nárok na odpočet v plnej výške....
    Majetok neodpisuje, teda ani nemá zostatkovú cenu.

    Poškodenie prenajatého majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.