Zavrieť

Porady

Dohody od januára 2013

Dobrý deň prosím Vás o informáciu, v novom roku, t.j. 2013 by som chcela zamestnať dvoch dohodárov, nie sú mi však celkom jasné odvody po novom. Dohodár bude pracovať len pár hodín mesačne...cca 10 hodín, dohodnutá odmena je 2 € za hodinu, čo znamená, že za mesiac zarobí 20 €, z týchto 20 € mám za neho platiť odvody?

Ďakujem
Usporiadat
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Timicekg Pozri príspevok
Dobrý deň prosím Vás o informáciu, v novom roku, t.j. 2013 by som chcela zamestnať dvoch dohodárov, nie sú mi však celkom jasné odvody po novom. Dohodár bude pracovať len pár hodín mesačne...cca 10 hodín, dohodnutá odmena je 2 € za hodinu, čo znamená, že za mesiac zarobí 20 €, z týchto 20 € mám za neho platiť odvody?

Ďakujem
presne tak...len ešte rozlišuješ, o akého dohodára ide - či je študent, dôchodca, dohodár na prav.príjem, nepravidel.príjem
8 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No v podstate dohodárovi stiahneš z jeho odmeny odvody - podľa typu dohody a človeka to môže byť 4%, 7%, 11% alebo 13.4% a daň 19% ak nebude mať u teba podpísané vyhlásenie.
A ty za neho zaplatíš ešte odvody podľa typu dohody a človeka vo výškach 19,8% , 22,8%, 32,8% alebo 35,2%.
11 0
robin1 robin1

robin1 je offline (nepripojený) robin1

... a nezabudnúť po ukončení PP vyhotoviť ELDP... taká drobnosť
10 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Mária M.- toto si chcela? - ELDP - evidenčný list dôchodkového poistenia
3 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

A čo je potrebné pri dohode, ktorú mám na dobu neurčitú a pokračuje aj budúci rok. Je to dohoda o pracovnej činnosti a bude to nepravidelný príjem (dohoda bude len v mesiaci 02,05,08,11/2013 - čiže predpokladám, že to je nepravidelný príjem, keď vyplácať budeme len 4 krát do roka) Takúto dohodu musím znovu prihlásiť ako nepravidelný príjem?..alebo čo mám urobiť v takomto prípade?
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

u existujúcich dohôd bude potrebné k 1.1.2013 dooznamovať o akých dohodárov ide...budú nové RLFO. Od 1.1. treba poprihlasovať aj na ZP. V prípade, že je dohoda popri riadnej PZ, vtedy sa na ZP už nehlási.
10 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

len tak na okraj, som sa včera kdesi dočítala, že od apríla 2013 zrušia pre nezamestnaných možnosť privyrobiť si akúkoľvek sumu na dohodu.

Takže od apríla 2013 sa nám zrejme trochu zníži nezamestnanosť, ak pár zamestnávateľov si ponechá niektorých z armády 70000 dohodárov.
3 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Xanti Pozri príspevok
len tak na okraj, som sa včera kdesi dočítala, že od apríla 2013 zrušia pre nezamestnaných možnosť privyrobiť si akúkoľvek sumu na dohodu.
Tu je Návrh zákona , ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti :

https://lt.justice.gov.sk/Document/D...ID=1&langEID=1


Citujem :
§ 6
Uchádzač o zamestnanie
(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie pracovnej činnosti zamestnancom, ktorú vykonáva pre zamestnávateľa a za ktorú mu je poskytovaná mzda.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý


a) nie je zamestnanec,
b) nevykonáva zárobkovú činnosť na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru13) alebo na základe iného právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13a) ak tento zákon neustanovuje inak,
c) neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
d) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.
7 0
gottwdag gottwdag

gottwdag je offline (nepripojený) gottwdag

Čo bude musieť platiť dohodár od 1.1.2013,
ak je zamestatnný ale pre inú firmu občas vykonáva preškoľovanie zamestnancov,alebo inú prednáškovú činnosť. Prípadne ako inak by sa ho dalo vyplatiť ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
len tak na okraj, som sa včera kdesi dočítala, že od apríla 2013 zrušia pre nezamestnaných možnosť privyrobiť si akúkoľvek sumu na dohodu.

Takže od apríla 2013 sa nám zrejme trochu zníži nezamestnanosť, ak pár zamestnávateľov si ponechá niektorých z armády 70000 dohodárov.
Už som o tom písala v inej téme. Ak sa bude platiť z dohôd zdr.poistenie, uchádzači o zamestnanie, ktorí nepoberajú dávku v nezamestnanosti, nebudú mať dôvod byť evidovaní na UP
0 0
martin33AA martin33AA

martin33AA je offline (nepripojený) martin33AA

pán
Záleží na charaktere tvojej prevádzky - živnosti, stavebníci a iní ak búdu chcieť nezamestnaých využit uzavrú s nimi "zmluvy o dielo" resp. nejaké iné. a je vybavené žiadne odvody a dane. Pre časníkov a predavačov neostáva nič iné ako "dohody" - je to klasická závislá činnosť. A podľa charakteru osoby - či je študent do 18, študent do 26, dôchodca, predčasný dôchodca a neiem aký podľa toho stŕhaš odvody zo základu - čo je v tvojom prípade 20,- €. len je otázka či 2 ečka nie je málo, vieš ? Malo by to byť min. ako min. hodinovú mzda a ta bude asik 2,10
1 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

martin33AA Pozri príspevok
Malo by to byť min. ako min. hodinovú mzda a ta bude asik 2,10
Neviem odkiaľ čerpáš svoje odborné informácie, ale minimálna hodinová mzda od 1.1.2013 bude 1,941 €.
4 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

uvidíme, aké zmeny k 1.1.2013 ešte nastanú
http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/dom...ne-dohody.html
8 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

gottwdag Pozri príspevok
Čo bude musieť platiť dohodár od 1.1.2013,
ak je zamestatnný ale pre inú firmu občas vykonáva preškoľovanie zamestnancov,alebo inú prednáškovú činnosť. Prípadne ako inak by sa ho dalo vyplatiť ?

ak nespadá ani do jednej z týchto skupín /že je to dohodár, ktorému bol priznaný SD, poberateľ ID, výsluhového-tak mala by to byť dohoda s nepravidelným príjmom, kde z-c platí odvody vo výške 11 % a z-ľ 32.80. %
4 0
mirkoooo mirkoooo

mirkoooo je offline (nepripojený) mirkoooo

Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť ohľadne súbehu poberania dávky v nezamestnanosti a súčasne práca na dohodu?

Ak človek bude v januári - marci poberať dávku v nezam. a bude evidovaný na UP, môže pracovať na dohodu do sumy cca 140 eur? Nepríde o dávku? Má na to vplyv to či to bude dohoda s prav.príjmom (kde sa platia aj poistné v nezam.) alebo neprav. príjmom (kde sa poistné v nezam. neplatí)? Ale od apríla už nebude môct pracovať na dohodu pri poberaní dávky, lebo ho vyradia?

Alebo je to nejako inak?

ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirkoooo Pozri príspevok
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť ohľadne súbehu poberania dávky v nezamestnanosti a súčasne práca na dohodu?

Ak človek bude v januári - marci poberať dávku v nezam. a bude evidovaný na UP, môže pracovať na dohodu do sumy cca 140 eur? Nepríde o dávku? Má na to vplyv to či to bude dohoda s prav.príjmom (kde sa platia aj poistné v nezam.) alebo neprav. príjmom (kde sa poistné v nezam. neplatí)? Ale od apríla už nebude môct pracovať na dohodu pri poberaní dávky, lebo ho vyradia?

Alebo je to nejako inak?

ďakujem
Do 31.3.2013 môže byť súbeh práce na dohodu a evidencie na UP.
Novela zákona o službách zamestnanosti ešte nie je schválená, akú konečnú podobu bude mať zákon od 1.4.2013 nie je známe. V návrhu zákona nie je možný súbeh práce na dohodu a evidencia uchádzača o zamestnanie na UP.
4 0
mirkoooo mirkoooo

mirkoooo je offline (nepripojený) mirkoooo

Ďakujem, ale môže byť aj súbeh evidencie, poberania dávky a robenie na dohodu? (viem, že do 31.12.2012 môže)
Či tým, že človek, ktorý bude od 1.1.2013 robiť na dohodu (od nového roka sa považuje za zamestnanca) a či taký človek môže poberať dávku, keď je "zamestnancom na dohodu" a platí sa za neho poistenie v nezamestnanosti.
Či sa proste nevylučuje práca na dohodu (pri ktorej sa platí poistenie v nezamest.) s poberaním dávky v nezamestnanosti?
Ak by nemohol aj poberať dávku aj v tom období platiť poistenie v nezamest., tak či by riešením bola dohoda s nepravid. príjmom, pri ktorej sa to poistenie v nezam. neplatí.
Ďakujem
0 0
mirkoooo mirkoooo

mirkoooo je offline (nepripojený) mirkoooo

mirkoooo Pozri príspevok
Ďakujem, ale môže byť aj súbeh evidencie, poberania dávky a robenie na dohodu? (viem, že do 31.12.2012 môže)
Či tým, že človek, ktorý bude od 1.1.2013 robiť na dohodu (od nového roka sa považuje za zamestnanca) a či taký človek môže poberať dávku, keď je "zamestnancom na dohodu" a platí sa za neho poistenie v nezamestnanosti.
Či sa proste nevylučuje práca na dohodu (pri ktorej sa platí poistenie v nezamest.) s poberaním dávky v nezamestnanosti?
Ak by nemohol aj poberať dávku aj v tom období platiť poistenie v nezamest., tak či by riešením bola dohoda s nepravid. príjmom, pri ktorej sa to poistenie v nezam. neplatí.
Ďakujem
???
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

pýtala som sa dr.J. Motyčkovej, že je možné aby nezamestnaný poberal dávku vo forme PvN a pracuje na základe DoPČ, či DoVP......áno, je to možné, v tomto ohľade nebola žiadna zmena.....inak sa chystá k 01 04 2013
0 0
demeter demeter

demeter je offline (nepripojený) demeter

Chcem sa spýtať ,môže vysokoškolák mať viac brigád v roku 2013 na dohodu,ako to bude z odvodmi.Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať