Zavrieť

Porady

firma sro tvrdí, že za neplatcu DPH musí odviesť DPH

Dobrý deň! Chcela by som poprosiť o radu. Som živnostníčka a nie som platiteľ DPH. Tretí mesiac spolupracujem s firmou, ktorá je s.r.o. Dohodli sme sa, že za moju prácu mi chlapík bude platiť mesačne cca 800 eur. Klasicky vystavím faktúru ako neplatiteľ DPH.
Lenže problém je v tom, že mi vyplatí na ruku (po výmene výdavkového a príjmového pokladničného lístka) len 640 s odôvodnením, že musí za mňa odvádzať DPH, a mne to môže byť jedno, lebo na dani z príjmu mi to vraj neurobí nič.
Daňové priznanie podávam len druhý rok, no nesedí mi to. Veď budem zdaňovať to, čo som vystavila na faktúrach, teda zdaním vyššiu sumu, ako reálne dostala. Po odpočítaní povinných odvodov s dane mi zostane zo sľúbených 800 eur polovica.
Prácu súrne potrebujem, no nenechám sa klamať. Nerozumiem, prečo mi firma (sro) tvrdí, že musí za mňa odviesť DPH, keď nie som platca DPH. Čo majú z toho, keď vystavujú vyššie faktúry za službu neplatiteľovi DPH, ako mu reálne vyplatia?
Vždy keď sa s konateľom sro. chcem o tom rozprávať, tak ma dostane na účtovníckych a daňových termínoch, ktorým nerozumiem....
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Katka, o fakturáciu akej práce ide ?

Ak nie si platitel DPH, nemôžeš faktúru vystaviť s DPH. Odberatel ti musí uhradiť celú sumu faktúru.
Možno je problém v tom, že tvoj odberatel faktúruje tvoju prácu ďalej - ak je platitelom DPH, v tomto prípade už s DPH, ktorú odvedie štátu. Ale vtedy by si mal výslednú sumu svojej faktpry navýšiť o DPH a nie tebe krátiť platbu.
Myslím, že zákon to nezakazuje. Môže vystaviť faktúru aj s DPH, ale potom ju aj musí odviesť.
Čo tak k tým 800 € pridať aj tú DPH 160 €. teda celkovo na 960 € ako preddavkovú faktúru a po úhrade vystaviť normálnu faktúru k prijatej platbe?
0 0