Zavrieť

Porady

Dedicske konanie a exekucia

Mame problem s dedicskym konanim po mojom svokrovi. Dedicmi su svokra, dcera (svagrina) a syn (moj manzel). Ide o dom, ktoreho polovicu st.rodicia darovali vnucke, dcere mojho manzela, ktora tam aj s rodinou byva. Predmetom dedenia je teda len 1/2 domu. Svagrina sa na dedicskom nechala zastupovat pravnikom, ktory vyhlasil, ze "trva na okamzitom vyplateni". Ja som pri tom sice osobne nebola, ale mne je len divne, ze vyplatit ju ma moj manzel - teda vlastne my. My zijeme v zahranici a vlastne nemame vobec zaujem o nejaky podiel na nejakom starom dome a uz vobec nie o to, aby sme niekoho vyplacali. Mame samy problemy so splacanim nasho domu. Okrem toho vieme, ze svagrina ma na krku viacere exekucie a teda samozrejme ze nechce aby bola zapisana ako vlastnicka 1/12 domu a mala by sa vlastne snazit dohodnut. My sme navrhovali, aby sa spisala dohoda o vyplateni napr. do 2-3 rokov od pravoplatnosti Osvedcenia. Prave dcera, ktora je podielovou vlastnickou domu sa rozhodla predat chatu a z toho vyplatit svagrinu. Nas pravnik nam ale tvrdi, ze pravnik svagrinej s tym nebude suhlasit a ze musia byt splatky. My splatky nechceme, radsej nech ju zapisu ako vlastnicku, ked neprijme nase podmienky, nech pride exekutor na tu jej 1/12 a toho vyplatime my... Potrebovala by som odpoved kvalifikovanu a rychlu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Trvať na okamžitom vyplatení síce môže, ale dediči nie sú povinní vyhovieť. Ak sa dediči nedohodnú inak (napríklad na tom, že podiel zdedí niektorý z dedičov a vyplatí ostatných), budú dediť podľa zákona/závetu. Následne by menšinový spoluvlastník mohol žiadať zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, a to aj súdnou cestou. Podiel spoluvlastníka s exekúciami na krku by mohol zablokovať exekútor a ponúknuť do dražby. V tom prípade by som odporúčal, aby ostatní spoluvlastníci za tento podiel zaplatili určenú cenu a zabránili tak dražbe. Aj 1/12 by novému majiteľovi umožnila v danom dome bývať. vzhľadom k hroziacej exekúcii jednej z dedičiek by som nepristúpil na jej prípadný návrh, že napr. dedičstvo odmietne a pomimo jej vyplatíte peniaze, aby sa vyhla exekútorovi.

    dada_h je offline (nepripojený) dada_h

    dada_h
    Dakujem za odpoved. Este jedna otazka. Moze exekutor siahnut na celu nehnutelnost, alebo len na podiel toho, kto ma tu exekuciu?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    dada_h Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. Este jedna otazka. Moze exekutor siahnut na celu nehnutelnost, alebo len na podiel toho, kto ma tu exekuciu?
    Len na podiel toho, kto ma exekuciu.

    dada_h je offline (nepripojený) dada_h

    dada_h
    Dobry vecer, este jedna otazka. Je mozne, ze exekutor bez akehokolvek dovodu pride do domu, vyvrta zamok a zabavi veci, bez ohladu na to komu patria?

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Je to možné. Ak by sa ohlásil, zrejme by tam žiadne veci nenašiel. Ak zobral veci, ktoré nepatria povinnému, môžu sa ich vlastníci brániť na súde; budú však musieť dokázať, že veci im patria.

    dada_h je offline (nepripojený) dada_h

    dada_h
    Je to mozne aj v pripade, ze osoba, na ktoru je exekucia v dome nebyva? Ona vlastni len ako dedicka jednu dvanastinu ....

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak tam nemá pobyt, exekútor tam s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde. Navyše brať vybavenie domácnosti a predávať ho je pomerne náročné s neistým výsledkom, jednoduchšie je pre exekútora blokovať účty, mzdu, auto, nehnuteľnosť a pod.

    Dedicske konanie a exekucia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.