Zavrieť

Porady

Darovanie polovici bytu

Dobrý večer. Som rozvedený, mám dve deti. Po rozvode som si kúpil byt, na ktorom je ťarcha kvôli hypotéke. Chcem darovať polovicu bytu svojej priateľke, v darovacej zmluve chcem dať aj vecné bremeno, aby som mohol byt užívať do konca života. Viem, že s tým musí súhlasiť banka. Chcem sa opýtať, bude musieť priateľka vyplatiť po mojej smrti hneď moje deti? Tomuto sa chcem vyhnúť. Dá sa v darovacej zmluve uviesť ďalšie vecné bremeno, aby mohli moje deti dediť moju polovicu bytu až po jej smrti alebo to musím riešiť nejakou inou zmluvou? Priateľka chce dať svoju polovicu niekomu inému, nie mojim deťom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    občiansky zákonník § 574
    (2) Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až vbudúcnosti, je neplatná.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak jej daruješ polku bytu, budete podielovými spoluvlastníkmi, obaja budete mať právo tam bývať, bremeno dožitia sa vtedy nezriaduje.
    Ak budú deti dediť tvoju polku, opäť sa stanú spoluvlastníkmi, bremeno nepotrebujú, ani by nepomohlo. Samozrejme budú chcieť užívať svoj majetok, musia sa dohodnúť so spoluvlastníčkou, ako to urobia, či tam budú tiež bývať, či im bude platiť čosi ako nájom, či ich vyplatí ...

    miki158 je offline (nepripojený) miki158

    miki158
    Pointa: Ako vyriešim, aby moja priateľka nemusela vyplatiť moje deti po mojej smrti z mojej polovici bytu?

    miki158 je offline (nepripojený) miki158

    miki158
    Ako čo je na tom také zložité? Nechcem, aby musela moja priateľka vyplatiť moje deti, chcem, aby s bytom mohli nakladať až po jej smrti. Čo je na tom také nepochopiteľné?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    miki158 Pozri príspevok
    Pointa: Ako vyriešim, aby moja priateľka nemusela vyplatiť moje deti po mojej smrti z mojej polovici bytu?
    Daruj jej cely byt a zriad si vecne bremeno dozitia...alebo vyded svoje deti ak mas dovod

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    miki158: Nerealizovateľné. Vlastníctvo prechádza na dedičov okamihom smrti poručiteľa. Nemôžeš obmedziť toto vlastníctvo. Ako povedala Arizona daruj celý byt a zriaď si tam vecné bremeno doživotného užívania.

    miki158 je offline (nepripojený) miki158

    miki158
    Vydediť ich nechcem, nemám dôvod. Chcem, aby polka bytu po mojej smrti bola ich....ale nechcem, aby si moja priateľka musela dúfam až o niekoľko veľa rokov robiť starosti so zháňaním peňazí, aby moje deti vyplatila a v klude dožila v byte.

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    miki158 : ale jednoducho to tak je. Oni môžu podať návrh na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva a súd rozhodne buď ich tvoja priateľka vyplatí, alebo oni ju. Taktiež keď budú podieloví spoluvlastníci sa tam môžu k nej nasťahovať a ona s tým nič nemôže spraviť.

    miki158 je offline (nepripojený) miki158

    miki158
    takže to moc ružovo nevidím...riešenie tejto situácie neexistuje? Naše zákony na to vôbec nemyslia?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    miki158 Pozri príspevok
    Keby som na to mal, aby som ich vyplatil, tak to tu celé určite neriešim.
    Priatelka nech si teraz vezme hypoteku a peniaze pouzije na kupu polovice tvojho bytu. Z penazi vyplatte deti

    Aj vlk syty,aj ovca cela...

    miki158 je offline (nepripojený) miki158

    miki158
    arizona Pozri príspevok
    Priatelka nech si teraz vezme hypoteku a peniaze pouzije na kupu polovice tvojho bytu. Z penazi vyplatte deti

    Aj vlk syty,aj ovca cela...
    Nápad dobrý ale už teraz platíme spolu hypotéku...síce je na moje meno. Preto jej vlastne chcem darovať pol bytu.

    EvaB je offline (nepripojený) EvaB

    EvaB
    Nie je to jednoduché, čo riešiš, nechceš uškodiť ani jednej strane. Je tu popísaných zopár prípadov, že deti po smrti otca vyhnali z bytu osobu, ktorá sa o neho dlhé roky starala. Preto chápem zadanie otázky. Ale sú aj také, že jeden daroval polku majetku druhému, polku hypotéky ale nepreviedol a stalo sa, že mu po ich vzájomných nedorozumeniach a rozchode zostala len polka majetku a plná hypotéka. Alebo po prepise majetku na túto blízku osobu už jeho deti neuvideli z majetku nič. Treba si na to dať pozor.
    A ako už bolo spomenuté, ak je tam hypotéka, banka isto nebude s bremenom súhlasiť. A ani ten dar polky bytu nič nerieši, vždy sa môže stať, že jedna z tých strán sa bude domáhať vyplatenia podielu. A ak priateľka má svoje vlastné deti, tak to riziko tu môže byť .

    miki158 je offline (nepripojený) miki158

    miki158
    Deti sú ešte maloleté, zverené do starostlivosti matke. Nedala by sa uzavrieť nejaká dohoda s ich matkou, aby si na polku bytu nárokovali až po smrti priateľky?

    miki158 je offline (nepripojený) miki158

    miki158
    Čiže jediné riešenie je darovať priateľke celý byt s mojím dožívacím právom /bremeno/ + napísanie závetu, že po jej smrti dostanú polovicu bytu moje deti a spoliehať sa na to, že tento závet časom nezmení?

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    miki158 : Rovno povedz deťom, že im ten byt nedáš a hotovo. Jednoducho ty požaduješ riešenie, aby sa vlk nažral aj ovca ostala celá čo jednoznačne v niektorých prípadoch nejde. Čo sa týka prípadu keď ty daruješ celý byt priateľke a ona spíše závet, že to ide tvojim deťom, môže ten závet po tvojej smrti 10x zmeniť a nakoniec môže ten byt pred svojou smrťou aj predať/ darovať / prísť o neho ...... Takže deti z toho aj tak dostanú nič !

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    miki158 Pozri príspevok
    Čiže jediné riešenie je darovať priateľke celý byt s mojím dožívacím právom /bremeno/ + napísanie závetu, že po jej smrti dostanú polovicu bytu moje deti a spoliehať sa na to, že tento závet časom nezmení?
    Neurobila by som to.
    Akú máš záruku, že priateľka nedá celý byt inému, ak chce dať polovicu po darovaní polovice? Mám pocit, že priateľke je akosi jedno, či bude spolu/vlastníčkou. Čo by mala spoločné s vyplácaním Tvojich detí, ak by si jej daroval polovicu bytu a ona by ju dala inému (prestala by byť spoluvlastníčkou)? Akú máš záruku, že ten niekto iný nevykoná kroky, po ktorých by tam Tvoja priateľka nemohla bývať, aj keby si neviem ako chcel a neviem čo urobil?
    Závet môže byť zrušený spísaním nového závetu (§ 480 ods. 1 Obč. zák.). Priateľka môže spísať ďalší závet a inak, ako by si chcel a nemusíš sa o tom dozvedieť. A ak by mala svoje (nie Vaše) neplnoleté dieťa, závet v prospech Tvojich detí by bol v tejto časti neplatný, lebo v prípade smrti priateľky jej maloleté dieťa by malo nárok na celý svoj zákonný podiel (dedilo by celý byt, ak by bola priateľka jedinou vlastníčkou bytu získaného od Teba darovaním) a Tvoje deti by napriek závetu nedostali nič (§ 479 Obč. zák.).

    § 479
    Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

    § 480
    (1) Závet sa zrušuje neskorším platným závetom, pokiaľ popri ňom nemôže obstáť, alebo odvolaním závetu; odvolanie musí mať formu, aká je potrebná pre závet.

    Len tak btw. - čo keby Tvoje deti nemali neskôr nejakou nešťastnou náhodou kde bývať? Zamýšľal si sa aj nad tým?

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    miki158 Pozri príspevok
    Dobrý večer. Som rozvedený, mám dve deti. Po rozvode som si kúpil byt, na ktorom je ťarcha kvôli hypotéke. Chcem darovať polovicu bytu svojej priateľke, v darovacej zmluve chcem dať aj vecné bremeno, aby som mohol byt užívať do konca života. Viem, že s tým musí súhlasiť banka. Chcem sa opýtať, bude musieť priateľka vyplatiť po mojej smrti hneď moje deti? Tomuto sa chcem vyhnúť. Dá sa v darovacej zmluve uviesť ďalšie vecné bremeno, aby mohli moje deti dediť moju polovicu bytu až po jej smrti alebo to musím riešiť nejakou inou zmluvou? Priateľka chce dať svoju polovicu niekomu inému, nie mojim deťom.
    Laicky poviem - po prečítaní tohoto neskutočne zamotaného príspevku - akože " problém " sa dá určite riešiť , no je to na notára , aby poriadne zmluvy napísal ...


    Ale názor - môj ????
    Poriadna stupidita ( slušný som dnes ).....zbytočne eventuálne zamotávaš už vopred domotané ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    miki158 Pozri príspevok
    Pointa: Ako vyriešim, aby moja priateľka nemusela vyplatiť moje deti po mojej smrti z mojej polovici bytu?
    Sorry....ale práve TÁ POINTA je fasa stupídna !!!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.