Zavrieť

Porady

Omega-dph

Dobry den,

mam takyto problem a chcem sa spytat Vas skusenych: sme platcami dph, uctujem v omege a teraz sme zacali podnikat v zdravotnictve (konkret. spolocnik s.r.o. je lekar-ma sukromnu prax-to je v ramci nasej firmy), ale kedze zdrav. nepodliha platbe dph ako sa to da riesit v omege aby mi spravne pocitalo dph (iba volnym zakladom "V" ?) alebo to bude nejaky problem, ked je v nastaveni uvedene, ze firma je platca dph?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Myslíš v OF ? Keď vyhotovuješ faktúru vo fakturácii, pridávaš položku, tak v tej položke vpravo hore máš možnosť voľby: dph základná (19%), nulová (ak ide o plnenia bez dph) a neobsahuje (ak nejde o zdaniteľné plnenie).
    Ty vieš čo faktúruješ, tak vyber si jedno z 3 možností.
    Došlé faktúry v Rozpise označíš V, vtedy nerozpisuješ v doklade dph na vstupe.

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Ja by som sa chcela tiez poradit, ti ktori uctujete v Omege,
    stali sme sa platcami DPH...a ja moc neviem ako zadat typ sumy v dokladoch..
    napr. uplne banalne postovne, kt. je oslobodene od DPH...ak vyhotovujem Vydavkovy PD o zaplateni postovneho...kde nie je DPH...aky typ sumy uvediem? volny zaklad? alebo nieco ine...podla $28?...tie typy sum ine ako volny zaklad pri doklade kde nie je DPH sa uvadzaju iba pri dani na vystupe? a pri dani na vstupe sa uvedie vzdy vony zaklad...V...? alebo sa mylim? Dakujem

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    bui
    Ja by som sa chcela tiez poradit, ti ktori uctujete v Omege,
    stali sme sa platcami DPH...a ja moc neviem ako zadat typ sumy v dokladoch..
    napr. uplne banalne postovne, kt. je oslobodene od DPH...ak vyhotovujem Vydavkovy PD o zaplateni postovneho...kde nie je DPH...aky typ sumy uvediem? volny zaklad? alebo nieco ine...podla $28?...tie typy sum ine ako volny zaklad pri doklade kde nie je DPH sa uvadzaju iba pri dani na vystupe? a pri dani na vstupe sa uvedie vzdy vony zaklad...V...? alebo sa mylim? Dakujem
    Poradím Ti - používaj predvolené predkontácie (VZORY) a typy súm Ti bude vždy dohadzovať SW sám a správne.
    Tak napríklad poštovné, daj si v účtovných dokladoch okruh PD , zaklikni si evidencia aj číselný rad V - výdavky a potom účtuj: pridaj, otvorí sa ti pridávaný účtovný doklad a tu si vyber VZOR PV a enter, zadáš partnera, text dátum a ideš do voľného základu, sumu a odklikáš už len dopisuješ text sumu účet kam to účtuješ a typy súm ti vložil automaticky.
    Takto postupuj pri každom doklade, vždy si uvedom o aký doklad ide, ak je s DPH nejdeš do voľného základu, ale použiješ rozpis a zasa rovnako doúčtuješ a typy súm Ti vloží SW.
    príklady :
    - Došlá faktúra: okruh DF, pridaj doklad, Vzor 20-Nový doklad a vedie ťa...
    - Odoslaná faktúra: okruh OF, pridaj doklad, Vzor 10-Nový doklad .....

    Neúčtuj ručne po riadkoch, ale používaj tie VZORY. Robota ťa bude tešiť a pôjde ti to omnoho rýchlejšie :p Skús a daj vedieť....

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Dakujem...Takyto postup pouzivam, aj ked uctovanie po riadkoch nie je pre mna problem...len som nevedela ...ked vyberiem napr. v PD...iny vydaj....tak mi to otvori tabulku a tam je zakladna, nulova a volny zaklad...zakladna..to viem, to je ked je na doklade dph,...ale neviem aky je rozdiel medzi nulova a volny zaklad...ked mam postovne, ci mam jedno alebo druhe...

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    bui
    Dakujem...Takyto postup pouzivam, aj ked uctovanie po riadkoch nie je pre mna problem...len som nevedela ...ked vyberiem napr. v PD...iny vydaj....tak mi to otvori tabulku a tam je zakladna, nulova a volny zaklad...zakladna..to viem, to je ked je na doklade dph,...ale neviem aky je rozdiel medzi nulova a volny zaklad...ked mam postovne, ci mam jedno alebo druhe...
    "Nulová" sa týka prípadov, keď ide síce o zdaniteľné plnenie, ale je oslobodené od DPH, teda daň je nula, a vchádza to do evidencie dph. Toto sa viac používa pri fakturácii alebo príjmoch do pokladne.
    "Volný základ" pri výdavkoch ide o všetky ostatné prípady, keď sa nejedná o zdaniteľné plnenie, t.j. ku ktorým nemáme daň na odpočítanie. Konkrétne pri VPD za poštovné (ako bolo uvedené) ide o voľný základ = V.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    bui
    Dakujem...Takyto postup pouzivam, aj ked uctovanie po riadkoch nie je pre mna problem...len som nevedela ...ked vyberiem napr. v PD...iny vydaj....tak mi to otvori tabulku a tam je zakladna, nulova a volny zaklad...zakladna..to viem, to je ked je na doklade dph,...ale neviem aky je rozdiel medzi nulova a volny zaklad...ked mam postovne, ci mam jedno alebo druhe...
    volný základ - poštovné, kolky... doklady od neplátcov DPH
    nulová - POZOR - znamená že ide o plnenia DPH oslobodené a tu je už potom dôležitá zadať v type sumy podľa akého § sú oslobodené. Vstupujú na základe toho do výkazu aj evidencie DPH.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Ahojte... ja len začínam skúšať program OMEGA a chcem sa opýtať, keď nahadzujem OF a v nej je faktúrovaná záloha na barel (ide o vratný obal na vodu) aký mám uviesť typ sumy? Nie som si istá, či tam ide "V" voľný základ alebo niečo iné. Oslobodenie podľa §42 som tam v možnostiach nenašla.
    Ďakujem za pomoc.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    KvetkaK Pozri príspevok
    Ahojte... ja len začínam skúšať program OMEGA a chcem sa opýtať, keď nahadzujem OF a v nej je faktúrovaná záloha na barel (ide o vratný obal na vodu) aký mám uviesť typ sumy? Nie som si istá, či tam ide "V" voľný základ alebo niečo iné. Oslobodenie podľa §42 som tam v možnostiach nenašla.
    Ďakujem za pomoc.
    Daj si pri nahadzovaní voľný základ - nevstupuje do výkazu DPH,
    budeš mať typ sumy : S na 311 a V na 60x

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.