Zavrieť

Porady

ukončenie vysokej školy - čo ďalej?

dobrý deň,
potrebovala by som poradiť v danej veci: syn od januára nejde pokračovať v štúdiu na vysokej škole s tým, že sa bude pripravovať na prijímačky na inú vysokú školu, kde by mohol od septembra nastúpiť. ako má postupovať? má sa ísť zahlásiť na úrad práce, má to oznámiť na zdravotnú a sociálnu poisťovňu, alebo to urobí úrad práce za neho? neviete mi povedať, či bude dostávať podporu v nezamestnanosti? aká to je čiastka? ja stratím rodinné prídavky- to mám nahlásiť zamestnávateľovi, alebo na úrad sociálnych vecí a rodiny? Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No ak bude mať syn papier zo školy s dátumom ukončenia štúdia, tak sa pôjde zaevidovať na UP. Ak bude mať papier z UP, že je evidovaný nezamestnaný pôjde do ZP nahlásiť zmenu.
    Ty musíš oznámiť zamestnávateľovi, že syn nie je študent ak poberáš na neho daňový bonus. Ten Ti nebude vyplácaný, a tiež musíš nahlásiť na UP že syn bude nezamestnaný, stopnú ti vyplácanie prídavkov na syna.
    Syn nedostane nič, nárok na podporu nemá lebo nepracoval, nárok na dávku v hmotnej núdzi nemá lebo má menej ako 25 rokov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nina1671 Pozri príspevok
    prepáč, ale akože nedostane nič? ja budem môcť naňho poberať prídavky? a keďže som rozvedená, môžem žiadať, aby mi exmanžel vyplácal dalej na neho výživné? dokedy mám v tomto prípade nárok na výživné? dakujem za odpoved
    Ex manžel môže požiadať o zrušenie výživného na plnoleté dieťa. Je len na rozhodnutí súdu, či posúdi, že syn sa po prerušení štúdia môže živiť sám (hľadať si primerané zamestnanie). Ak súd výživné zruší, o nové môže syn požiadať po obnovení štúdia na vysokej škole, Na dávku v hmotnej núdzi nárok sám nemá, do veku 25 rokov je spoločne posudzovaný s tebou. Podmienky na výpltu dávky v nezamestnanosti nesplňa.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nina1671 Pozri príspevok
    a prídavky na neho budem dostávať ďalej? bude súd brať do úvahy aj moje majetkové pomery a exmanželove? ten žije na vysokej nohe, napr. stavia si druhý rodinný dom, chodí na luxusné dovolenky.... môj príjem je priemerne 600 eur mesačne + výživné 160eur. ako mám postupovať, prosím poraďte
    Počas prerušeného štúdia nebudeš naňho dostávať Prídavky na dieťa. Nezabudni na UP odovzdať potvrdenie o ukončení štúdia, aby ti nevznikol preplatok, ktorý musíš vrátiť.

    Syn je dospelý, ak neštuduje, mal by sa živiť sám. Ako postupovať ? Seriozne by bolo exmanželovi oznámiť, že syn prerušil štúdium a pripravuje sa na štúdium na inej VŠ. Ak nepožiada ex o zrušenie výživného, výživné mu bude posielať ďalej. Ak požiada - o nároku rozhodne súd. (nemal by prestať platiť výživné bez rozhodnutia súdu). Na majetkové pomery sa prihliada pri stanovení výšky výživného.

    nina1671 je offline (nepripojený) nina1671

    nina1671
    prepáč, ale akože nedostane nič? ja budem môcť naňho poberať prídavky? a keďže som rozvedená, môžem žiadať, aby mi exmanžel vyplácal dalej na neho výživné? dokedy mám v tomto prípade nárok na výživné? dakujem za odpoved

    nina1671 je offline (nepripojený) nina1671

    nina1671
    a prídavky na neho budem dostávať ďalej? bude súd brať do úvahy aj moje majetkové pomery a exmanželove? ten žije na vysokej nohe, napr. stavia si druhý rodinný dom, chodí na luxusné dovolenky.... môj príjem je priemerne 600 eur mesačne + výživné 160eur. ako mám postupovať, prosím poraďte

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nie prídavky dalej dostávať nebudeš písala som ti to. Nemá syn nárok. A ako máš postupovať, no synátorovi povedať aby si hľadal prácu na ten čas kým pôjde na dalšiu vysokú školu skúsiť. Myslím, že ani od ex nič nedostaneš. Lebo určite dá žiadosť o skončenie vyplácania výživného.

    Ešte upozorním syn je plnoletý, ak by ste ex neoznámili že ukončil štúdium na VŠ a ex by nadalej posielal výživné, tak toto výživné si môže od syna nárokovať späť.
    Ak nastúpi syn na dalšiu vysokú školu tak dá on návrh na súd na určenie výživného od otca.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nina1671 Pozri príspevok
    nepotešili ste ma, ale dakujem, chcela by som synovi pomôcť, len neviem ako
    pomôžeš mu, keď si splní oznamovacie povinnosti (aj voči otcovi), aby si nevyrobil počas prerušeného štúdia "sekeru".

    Ak sú vzťahy medzi ním a otcom dobré, možno otec nebude žiadať o zrušenie výžťivného ak mu syn vysvetlí, že v štúdiu bude pokračovať.

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    Kedze syn je dospely, musi vziat zodpovednst za svoje ciny do vlastnych ruk. V tomto pripade to znamena, ze musi urobit kroky popisane vyssie a okamzite si hladat pracu. Nemoze predsa zit na ukor matky, kedze je vo veku, kedy uz moze na seba zarobit sam. Teda aspon ciastocne, kedze sa chce pripravovat na vysoku skolu

    Ty by si mu uz nemala nejak extra pomahat, maximalne tak radou a mozno este ubytovanim, ci stravou.

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    Pol roka sa doma pripravovať na prijimačky na inú školu je hlúposť. Prax bude taká, že bude doma pol roka lenivieť.

    Nedovoľ mu hlivieť doma. Na ničnerobenie sa ľahko zvyká. Keď aktuálne nechce študovať. Nech ide makať. A popritom nech sa pripravuje na prijímačky..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.