Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri vymáhaní výživného?

Môžete mi prosím poradiť ako postupovať pri vymáhaní výživného?
Budem podávať TO a návrh na exekúciu. Môžem podať zároveň aj návrh na vykonanie exekúcie? Resp. po koľkých dňoch od právoplatnosti rozsudku môžem podať TO a návrh na exekúciu. Plánujem obe veci podať 21.01.2013.

Som matkou maloletého dieťaťa, narodeného dňa 08.12.2011, ktorý žije so mnou.

Rozsudkom zo dňa 25.10.2012 vydaným Okresným súdom v Považskej Bystrici bolo otcovi- povinnému uložené prispievať na výživu oprávnenému sumou 26,65 EUR mesačne so splatnosťou vždy do posledného dňa v predchádzajúcom mesiaci, pod následkom výkonu rozhodnutia vopred k rukám matky počnúc právoplatnosťou rozsudku.
Rozsudok by mal dnes 14.12.2012 nadobudnúť právoplatnosť. Túto informáciu mám priamo zo súdu Považská Bystrica. Vyznačiť právoplatnosť si môžem ísť až po 16.12., ale s osobných dôvodov pôjdem až 20.12.2012.
Vlastne, otec si zásielku z rozsudkom ani neprevzal, zásielka sa vrátila súdu späť.
Otec je povinný prispievať na výživu maloletého Lukáša sumou 26,65 EUR od 08.12.2011 do rúk matky.
Zameškané výživné od 08.12.2011 do 31.10.2012 v sume 282,73 EUR, súd povolil otcovi splatiť v 50,-EUR mesačných splátkach od právoplatnosti rozsudku do zaplatenia, pod podmienkou, že všetky splátky zaplatí včas. V prípade nezaplatenia čo len jednej splátky, bude zvyšok dlhu splatný naraz.
Taktiež je žalovaný povinný zaplatiť z titulu náhrady polovice nákladov na detskú výbavičku sumu 234- EUR do 3 dní od právoplatnosti rozsudku.
Do dnešného dňa neuhradil ani jednu čiastku určenú súdom.
Na základe vyššie uvedeného povinný neuhradil oprávnenému bežné výživné odo dňa 30.11.2012 v celkovej výške 26,60 EUR za mesiace november 2012. Za mesiac december 2012 predpokladám, že výživné nepríde, keďže povinný asi nemá vedomosť o tom, že rozsudok dnes nadobudne právoplatnosť.
Zároveň je povinný podľa spomenutého rozsudku v omeškaní so splatením zameškaného výživného v celkovej sume 282,73 EUR a taktiež je v omeškaní s úhradou náhradou polovice nákladov na detskú výbavičku vo výške 234,- EUR.
Keď budem podávať TO, v tom období by mal povinný zaplatiť v poradí tretie bežné výživné za mesiac január 2013 vo výške 26,60 EUR, ktoré by malo prísť najneskôr do 31.01.2013.
Otec o malého nejavil už od narodenia akýkoľvek záujem, na jeho výživu doteraz ničím neprispel, neplní svoju zákonnú povinnosť svoje dieťa vyživovať, napriek tomu, že rozsudkom mu bolo určené výživné.
Som presvedčená, že tým, že neplní vyživovaciu povinnosť k svojmu maloletému synovi naplňuje podstatu trestného činu „zanedbanie povinnej výživy“ v zmysle ustanovení § 207 Trestného zákona.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    LenkaS.24 Pozri príspevok
    ...Som presvedčená, že tým, že neplní vyživovaciu povinnosť k svojmu maloletému synovi naplňuje podstatu trestného činu „zanedbanie povinnej výživy“ v zmysle ustanovení § 207 Trestného zákona.
    keď si takto presvedčená o svojej pravde, tak hneď cestou zo súdu ako vyznačia právoplatnosť choď na políciu, kde ťa s tvojím presvedčením pošlú do péčka a exekútor zrejme tiež. Keď poriadne prečítaš ten Trestný zákon, zistíš že sa vyžaduje určitá doba aby neplnil.
    On ešte ani nevidel rozsudok, len dnes by mal nadobudnúť právoplatnosť a už len špekuluješ s exekútorom.
    Ani mu nedávaš šancu aby plnil rozsudok a už mu chceš robiť zle. A vraj chlapi sú hajzli.

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    Aké výživné ti mal platiť od 08.12.2011 keď jeho výška bola určená až 25.10.2012? Ani on sám nevedel akú sumu má platiť. Ešte v prípade ak podáš TO a dostal by napríklad nepodmienečný trest odňatia slobody tak od neho neuvidíš ani to minimum. Majetok prepíše, pôjde do väzenia a koniec. A jasné všetci chlapi sú hajzli, otázka na zamyslenie potom je prečo s hajzlami spávate.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    A čo si robila v dobe od 8.12.2011 do 25.10.2012? Hádam nechceš naznačiť, že si takú dlhú dobu čakala, až sa mu uráči platiť.
    Odrazu chceš okamžite, aby cáloval, pričom ty sama si na to kašlala. Už keď neplatil predtým, mala si to riešiť súdne a nie čakať doteraz.
    V prípadoch výživného súdy konajú dosť rýchlo a rozsudok je predbežne vykonateľný (po doručení obom stranám).

    Inak - http://www.hurtaj.sk/vymahanie-vyzivneho.html
    a
    Rozsudok, ktorým je uložená povinnosť na výživné je predbežne vykonateľný, čo znamená, že je vykonateľný po uplynutí lehoty na plnenie, ktorá v tomto prípade začína plynúť odo dňa doručenia (vykonateľnosť v tomto prípade nie je viazaná na právoplatnosť). V rozsudku súd môže vetu o predbežnej vykonateľnosti vysloviť vo výroku, avšak urobí tak na návrh účastníka, ak by mu inak hrozilo nebezpečenstvo ťažko napraviteľnej alebo značnej ujmy.
    http://tehotenstvo.rodinka.sk/priruc...ivne-na-dieta/
    No tak prrr. Prečo ma tu takto ohováraš? Vari nemám právo aby otec malého už konečne na neho niečo prispieval. Syn ma už 1 rok a doteraz mi na malého nedal ani cent. Návrh na súd som dávala ešte minulý rok v decembri, takže už je to rok čo sa o výživné súdim. Materské nedostávam, pretože mi naň nevznikol nárok a rodičovský príspevok nevystačí ani na tie základné veci. Keď kúpim plienky a dojčenské mlieka tak to je tak na pol mesiaca a potom čo. Vy chlapi to zrejme nikdy nepochopíte. Neviete čo je to starať sa o dieťa a všetko kupovať. často musíme chodiť kvôli zdravotnému stavu malého do nemocnice ktorá je od nás 180 Km .Tak najprv si urobíte decko a potom odmietate prispievať na jeho výživu. Nechápem. Štát chráni chrapúňov a nie deti. A nepovedala som, že idem podať TO hneď, ale až koncom januára 2013 ak vieš čítať. určili mi minimálne výživné a on dobre vedel že mu príde rozsudok keď si sám navrhol splátky tak nech sa teraz tomu nebráni. A trestný zákon je tiež pekná .... chránia chrapúňov. Nedávam mu šancu preto lebo zameškané výživné má od 08.12.2011. Sa zobuďte všetci chlapi už. A chlapi sú hajzli. Ja sa len bijem za práva svojho dieťaťa, pretože neplnenie vyživovacej povinnosti je trestný čin a to, že si neprevzal zásielku z rozsudkom ho neospravdlnuje. Zrejme ste aj Vy urobili nieco podobne ked tak branite chlapov.

    Ako postupovať pri vymáhaní výživného?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.