Zavrieť

Porady

Skončenie pracovného pomeru počas RD, zmena osoby poberania rodicovskeho prispevku

Dobrý deň, prosím vás o radu.
31.12.2012 mi končí PP u zamestnávateľa z organizačných dôvodov. Chcem zmeniť poberanie rodičovského príspevku na partnera, ktorý je zamestnaný v trvalom pracovnom pomere a prihlásiť sa na úrade práce. Mám tak urobiť ešte do konca kalendárneho roku, alebo až v januári? Mám nárok na dávku v nezamestnanosti? Aké poistenie budem platiť?

Ďakujem za pomoc.

zamestnaná: od 22.9. 2008
PN od 25. 9. 2009
Materská dovolenka od: 10.4. 2010 do 10.10. 2010.
Rodičovská dovolenka: do júna 2013
Naposledy upravil miramax1 : 24.12.12 at 03:09
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Kedze tvoja RD skonci do 1 roka od skoncenia PP, budes mat narok na podporu v nezamestnanosti aj po ukonceni RD budes spnat podmienku poistenia v nezamestnanosti aspon 730 dni v posl. 3 rokoch pred evidenciou.
Nie je rozdiel medzi tym, ci prepises RP na manzela v decembri alebo v januari alebo ci zostanes na RD do juna a potom sa zaevidujes na UP.
Jedine ak by si mala novu pracu a chcela vycerpat aj RP aj podporu do konca RD.
Ak pracu nemas a ani vo vyhlade, je lepsie docerpat RP do juna a od juna by si mala 6 mesiacov narok na podporu.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
miramax1 Pozri príspevok
Viem, že ste mi už odpovedali a aj pomohli pri získaní odstupného, ale ešte vás prosím o odpoveď, či si na RP ako nezamestnaná, musím platiť ( DPN, zdravotné), aby som v prípade.že skončím poberanie RP, mala nárok na dávky v nezamestnanosti( ak na partnera neprepíšem poberanie RP). Možno sa vám zdajú moje otázky nevhodne formulované, ale snažím sa napísať zrozumiteľne o čo mi ide. Ďakujem za odpoveď i za trpezlivosť.
Počas poberania rod.príspevku si poistencom štátu, zdr.poistenie neplatíš. Treba sa informovať v prísl.zdr.poisťovni so zápočtovým listom od zamestnávatela. Rovnako v SP si poistencom štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa. Ak by si sa zaevidovala na UP, musíš sa z dôch.poistenia v SP odhlásiť na RL FO. DNP je dobrovolné poistenie, nedá sa samostatne platiť len nemocenské, ak sa preň rozhodneš, musíš sa prihlásiť na celý balík v SP.

Ak sa ti nepodarilo vybaviť čerpanie dovolenky, je úplne jedno či sa zaeviduješ na UP od 1.1., alebo až po skončení RD.

miramax1 je offline (nepripojený) miramax1

miramax1
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ešte sa chcem spýtať, či sa dá v jeden- ten istý deň prihlásiť partnera na poberanie RP a v ten istý deň aj zaevidovať na UP. Keď budem čerpať RP ( nebudem zaevidovaná na UP), budem už nezamestnaná, musím si platiť nejaké poplatky ( zdravotné, DNP? )
Ďakujem za odpoveď.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
ivka70 Pozri príspevok
Kedze tvoja RD skonci do 1 roka od skoncenia PP, budes mat narok na podporu v nezamestnanosti aj po ukonceni RD budes spnat podmienku poistenia v nezamestnanosti aspon 730 dni v posl. 3 rokoch pred evidenciou.
Nie je rozdiel medzi tym, ci prepises RP na manzela v decembri alebo v januari alebo ci zostanes na RD do juna a potom sa zaevidujes na UP.
Jedine ak by si mala novu pracu a chcela vycerpat aj RP aj podporu do konca RD.
Ak pracu nemas a ani vo vyhlade, je lepsie docerpat RP do juna a od juna by si mala 6 mesiacov narok na podporu.
miramax1 zabudla v tejto téme uviesť podstatné informácie

http://www.porada.sk/t203041-vypoved...ml#post2195854

Z pohľadu výšky dávky v nezamestnanosti, ak jej bude umožnené vyčerpať jeden deň dovolenky a ďalšia preplatená, je dosť veľký rozdiel vo výške dávky v nezamestnanosti, ak sa stihne zaevidovať na UP 31.12.2012. (od 1.1.2013 sa znižuje max.denný VZ pre výpočet dávky v nezamestnanosti).

miramax1 je offline (nepripojený) miramax1

miramax1
Deň dovolenky sa mi nedá vyčerpať. Nemám už kde, dovolenka mi bude preplatená v mesiaci január. Teraz mi ide o to, či v prípade, ak nebudem evidovaná na úrade práce, či si budem musieť niečo platiť( DPN, zdravotné). Či budem mať prácu po skončení RD zatiaľ neviem. Ďakujem
Naposledy upravil miramax1 : 28.12.12 at 06:04

miramax1 je offline (nepripojený) miramax1

miramax1
Viem, že ste mi už odpovedali a aj pomohli pri získaní odstupného, ale ešte vás prosím o odpoveď, či si na RP ako nezamestnaná, musím platiť ( DPN, zdravotné), aby som v prípade.že skončím poberanie RP, mala nárok na dávky v nezamestnanosti( ak na partnera neprepíšem poberanie RP). Možno sa vám zdajú moje otázky nevhodne formulované, ale snažím sa napísať zrozumiteľne o čo mi ide. Ďakujem za odpoveď i za trpezlivosť.

miramax1 je offline (nepripojený) miramax1

miramax1
Zvažujem obe možnosti - prepísať poberanie RP na partnera alebo evidencia na UP po skončení RP. Ďakujem

Skončenie pracovného pomeru počas RD, zmena osoby poberania rodicovskeho prispevku

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.