Zavrieť

Porady

Predaj a kúpa časti podniku z pohľadu zák. o účtovníctve (PÚ) a z pohľadu DzP

Dobrý deň, poraďáci.
Potrebujem radu od skúsených poraďákov. Kupujeme časť podniku.
Ako budem o tom účtovať? ako sa s tým vysporiadať daňovo? Mám kúpno - predajnú zmluvu, vypracovaný znalecký posuok. Účtovne: 1. zaúčtujem kúpnu cenu na účet 372 (na stranu DAL) oproti jednotlivým zložkám majetku (mÁ DAŤ), zaáčtujem ďalej pohľadávky na str. MÁ DAŤ, záväzky na DAL. Majetok ocením reálnou cenou podľa znal. posudku. Rozdiel, ktorý mi vznikne na účte 372 bude goodwil, príp. Badwil. Ten bude z pohľadu daňového súčasťou základu dane z príjmu. Rozumiem tomu správne? Ďalej otázka: ako budem odpisovať majetok účtovne a ako daňovo? Účtujeme v programe MK soft. Mám ale taký problém, že tento softvér nedovoľuje zadávať dvojakú cenu. Cena majetku účtovná sa vraj nebude rovnať daňovej. Mám z toho zmätok. Skúsite mi s tým pomôctť? Veľmi pekne ďakujem. Iva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1504 je offline (nepripojený) Monika1504

    Monika1504
    Zdravím všetkých, rada by som poprosila o pomoc pri zaúčtovaní kúpy časti podniku. Firma s.r.o. kúpila časť podniku od inej s.r.o., obaja sú plátci dph. Jedná sa o kúpu HIM, DHIM, záväzkov a pohľadávok a samozrejme tiež pár zamestnancov.ide o prevedenie vlastne tejto časti.Budem rada ak mi s tým pomôžete

    Predaj a kúpa časti podniku z pohľadu zák. o účtovníctve (PÚ) a z pohľadu DzP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.