Zavrieť

Porady

zákonný rezervný fond

Ahojte, poprosim o radu, ohladom bankového účtu ZRF. Viem, že už nie je povinnosť ho viesť, ale máme ho ešte a konečný zostatok na ňom nekorešponduje so stavom účtu (ešte) 421. Mám ho vyrovnať podľa účtovníctva, alebo ho môžem kľudne zrušiť, a budem viesť len 421 v účtovníctve? Znamená to, že tie peňažné prostriedky - akože ZRF - nemusím mať ani v pokladnici, stačí len účet 421 ? Ďakujem všetkým.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Leila
Ahojte, poprosim o radu, ohladom bankového účtu ZRF. Viem, že už nie je povinnosť ho viesť, ale máme ho ešte a konečný zostatok na ňom nekorešponduje so stavom účtu (ešte) 421. Mám ho vyrovnať podľa účtovníctva, alebo ho môžem kľudne zrušiť, a budem viesť len 421 v účtovníctve? Znamená to, že tie peňažné prostriedky - akože ZRF - nemusím mať ani v pokladnici, stačí len účet 421 ? Ďakujem všetkým.
Postačí, ak účet RF v účtovníctve- 421 bude v správnej výške.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

Poraďte mi prosím, na základe akého dokladu mám zaúčtovať tvorbu rezervného fondu, keď moja klientka (pani MUDr.) mi tvrdí, že nemá spoločenskú zmluvu ani iný doklad o založení jej s.r.o., iba výpis z OR.
už som to tu raz písala, ale nedočkala som sa odpovede.
ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adrika
Poraďte mi prosím, na základe akého dokladu mám zaúčtovať tvorbu rezervného fondu, keď moja klientka (pani MUDr.) mi tvrdí, že nemá spoločenskú zmluvu ani iný doklad o založení jej s.r.o., iba výpis z OR.
už som to tu raz písala, ale nedočkala som sa odpovede.
ďakujem
RF v zmysle § 67 OZ vytvára povinne sro a a.s..
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

Viem, že s.r.o. povinne tvorí RF, len neviem v akej výške, keď nemám spoloč. zmluvu-
V inej s.r.o. mám v Spol. zmluve určených -5 % z čistého zisku, platí to všeobecne ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adrika
Viem, že s.r.o. povinne tvorí RF, len neviem v akej výške, keď nemám spoloč. zmluvu-
V inej s.r.o. mám v Spol. zmluve určených -5 % z čistého zisku, platí to všeobecne ?
Podľa§124 OZ sro vytvára od 1.2.2002 RF v čase a výške, ktorú určuje spoloč.zmluva, ak sa RF nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je táto povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v účt. závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5% z čistého zisku, nie však viac ako 10% základného imania. Tento fond je povinná každoročne doplňať o sumu určenú v spoloč. zmluve alebo v stanovách, najmenej vo výške 5% z čist.zisku, až do dosiahnutia výšky RF určenej v spol. zmluve, najmenej do výšky 10% ZI.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

ďakujem veľmi pekne
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
ale spolocensku zmluvu alebo zakladatelsku listinu mat musi, bez toho by jej ani ZL list nevydali....
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Dakujem za radu. To ste ma potešili.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Tweety
Podľa§124 OZ sro vytvára od 1.2.2002 RF v čase a výške, ktorú určuje spoloč.zmluva, ak sa RF nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je táto povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v účt. závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5% z čistého zisku, nie však viac ako 10% základného imania. Tento fond je povinná každoročne doplňať o sumu určenú v spoloč. zmluve alebo v stanovách, najmenej vo výške 5% z čist.zisku, až do dosiahnutia výšky RF určenej v spol. zmluve, najmenej do výšky 10% ZI.
Jedna firma má vytvorený rezervný fond až do výšky 20% ZI aj keď v spoločenskej zmluve má jeho tvorbu upravenú na 10% ZI. Čo vlastne vyplýva z takéhoto nesúladu? Ako to upraviť alebo riešiť.Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

heket
Jedna firma má vytvorený rezervný fond až do výšky 20% ZI aj keď v spoločenskej zmluve má jeho tvorbu upravenú na 10% ZI. Čo vlastne vyplýva z takéhoto nesúladu? Ako to upraviť alebo riešiť.Ďakujem.
Možno by som to riešila v uznesením z VZ, kde by sa RF dostal naspäť na účet nerozdeleného zisku.421/431,428,429.
0 0
Petryna Petryna

Petryna je offline (nepripojený) Petryna

Ahojte, prosím Vás a kde je napísané, že už netreba mať založený zvlášť účet v banke na rezervný fond? Našej účtovníčke to musím odôvodniť. Ďakujem
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

A ja chcem spýtať ohľadom RF:
pochopila som správne, že ak mám v Spol.zmluve 10% tvorby RF, znamená to, že ročne budem prispievať 5%-tami z čistého zisku, dosiahnem jedného roku 10% výšky ZI a potom tvorbu RF stopnem?

ďakujem
0 0
RenataK RenataK

RenataK je offline (nepripojený) RenataK

JDM
A ja chcem spýtať ohľadom RF:
pochopila som správne, že ak mám v Spol.zmluve 10% tvorby RF, znamená to, že ročne budem prispievať 5%-tami z čistého zisku, dosiahnem jedného roku 10% výšky ZI a potom tvorbu RF stopnem?

ďakujem
Áno je to tak, stopneš jeho tvorbu. Ale keď RF ti klesne pod sumu 10% z výšky ZI (použiješ ho napr. na úhradu straty) zase ho začneš tvoriť zo zisku až do spomínanej výšky
0 0
proIT proIT

proIT je offline (nepripojený) proIT

Z akej sumy odvádzam tých 5% do RF?

V roku 2004 som mal stratu. V roku 2005 som dosiahol zisk.

čistý zisk = zisk roku 2005 - strata roku 2004 - daň z príjmu 19%

Z tejto sumy odvediem 5% do RF? Uvažujem dobre?
0 0
Vlasta Vlasta

Vlasta je offline (nepripojený) Vlasta

Petryna
Ahojte, prosím Vás a kde je napísané, že už netreba mať založený zvlášť účet v banke na rezervný fond? Našej účtovníčke to musím odôvodniť. Ďakujem
Včera mi bolo povedané, že rezervný fond sa musí viesť aj zvlášť na účte v banke, sociálny fond buď v banke alebo v hotovosti v pokladni, tak teraz fakt neviem. S rezervným fondom už neurobím nič, ale mám si zaúčtovať novú pokladňu na sociálny fond a stačí ak prevediem peniaze na tento účet na konci roka jednorázovo?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

proIT
Z akej sumy odvádzam tých 5% do RF?

V roku 2004 som mal stratu. V roku 2005 som dosiahol zisk.
Čistý zisk je už po zdanení. Z neho vytvoríš 5% (najviac do výšky 10% ZI)a z tých 5% použiješ sumu na pokrytie straty.
0 0
Petryna Petryna

Petryna je offline (nepripojený) Petryna

Vlasta
Včera mi bolo povedané, že rezervný fond sa musí viesť aj zvlášť na účte v banke, sociálny fond buď v banke alebo v hotovosti v pokladni, tak teraz fakt neviem. S rezervným fondom už neurobím nič, ale mám si zaúčtovať novú pokladňu na sociálny fond a stačí ak prevediem peniaze na tento účet na konci roka jednorázovo?
Bola som na Daňovom úrade a povedali mi, že na rezervný fond nemusím mať zvlášť bankový účet, ale sociálny fond musí byť vedený na osobitnom účte (je to aj v zákone o sociálnom fonde).
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Firma funguje od r.2004, kedy mala stratu. V r.2005 má zisk, ale na DP si uplatnila stratu vo výške celého zisku. Má povinnosť tvoriť RF a z akej výšky?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fany
Firma funguje od r.2004, kedy mala stratu. V r.2005 má zisk, ale na DP si uplatnila stratu vo výške celého zisku. Má povinnosť tvoriť RF a z akej výšky?
Bola povinná zo zisku tvoriť RF .
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Fany
Firma funguje od r.2004, kedy mala stratu. V r.2005 má zisk, ale na DP si uplatnila stratu vo výške celého zisku. Má povinnosť tvoriť RF a z akej výšky?
Podľa tvojho zadania firma vykázala zisk až v roku 2005, ale ZD=nule, lebo si umorila stratu.
Takže 1.raz bude tvoriť RF z ÚČTOVNÉHO zisku za rok 2005. Na to je čas.
VZ ked bude v roku 2006 schvaľovač RUZ 2005, musí rozhodnúť aj o prídele do RF minimálne 5% z disponibilného zisku. To je suma, ktorá sa objaví v r. 2006 na účte 431.
Takže napr. rozdeliť medzi spoločníkov môže max. 95%.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať