Zavrieť

Porady

Splatenie pozicky dedickym podielom?

Dobry vecer,

chcela by som vas poziadat o radu, ci je mozne splatit pozicku dedickym podielom? Jedna sa o to, ze som pozicala bratovi peniaze na dostavbu domu. Zatial mi brat podpisal iba cestne prehlasenie, ze som mu peniaze dala a on na oplatku sa vzda svojho dedickeho podielu v moj prospech, ked nasi rodicia zomru. Lenze, ked teraz nad tym uvazujem a citam si tu podobne diskusie, nezda sa mi tento sposob spravny a hlavne neviem, ci si brat po xx rokoch splni svoj slub. Preto ma napadlo, ci by nebolo mozne medzi nami spisat nejaku zmluvu, napr. o pozicke a v nej uviest, ze ta pozicka sa splati jeho dedickym podielom na rodicovsky dom. (Rodicia chcu, aby som po ich smrti dom dostala ja, nakolko brat uz dostal dom po starych rodicoch). Je to vobec mozne takto zrealizovat? Dakujem vopred za radu/y.
Usporiadat
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

on už má peniaze, prečo by si nemohla už teraz mať ty dom ??
- teda ak s tým nemá problém terajší "majiteľ" lebo niekedy sa stáva že rodičia držia stranu iba jednému a ostatní sa môžu pásť...

- ináč to je trocha prinajmenšom čudné, pretože vy ste si vlastne rozdelili majetok, ktorý nie je Váš. Čo ak rodičia prisľúbili, že to napíšu na neho ? Čo ak rodičia to dajú niekomu inému ? Čo ak rodičia zoberú úver /napríklad na bratov dom/ a založia tento dom ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
russak1 Pozri príspevok
Záleží na serióznosti účastníkov.
Ale v prípade pochybností ti môžu dom darovať teraz.
Nandrolon Pozri príspevok
on už má peniaze, prečo by si nemohla už teraz mať ty dom ??
- teda ak s tým nemá problém terajší "majiteľ" lebo niekedy sa stáva že rodičia držia stranu iba jednému a ostatní sa môžu pásť...
- ináč to je trocha prinajmenšom čudné, pretože vy ste si vlastne rozdelili majetok, ktorý nie je Váš. Čo ak rodičia prisľúbili, že to napíšu na neho ? Čo ak rodičia to dajú niekomu inému ? Čo ak rodičia zoberú úver /napríklad na bratov dom/ a založia tento dom ?
...čiže aj rodičov .........
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Buchač, ešte doplním:
... HLAVNE RODIČOV, keďže predpokladám že sú to jediní majitelia predmetnej nehnuteľnosti... brat nemá momentálne na dom ŽIADNY právny nárok, ten mu vznikne až pri úmrtí jedného alebo druhého rodiča, ak budú ten dom v tom čase ešte vlastniť ... a dovtedy sa môže všeličo zmeniť.....
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Dost nevyhodna "dohoda" pre teba. Brat sa nemoze zriect,darovat, ci predat nieco, co mu nepatri!

Je aj tu na Porade vela pribehov,ked si deti mysleli, ze automaticky nieco zdedia po svojich rodicoch a nakoniec boli nemilo prekvapeni...

Pre teba by bolo asi vhodnejsie,aby ti dom rodicia darovali za zivota.
6 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
arizona Pozri príspevok
Dost nevyhodna "dohoda" pre teba. Brat sa nemoze zriect,darovat, ci predat nieco, co mu nepatri!

Je aj tu na Porade vela pribehov,ked si deti mysleli, ze automaticky nieco zdedia po svojich rodicoch a nakoniec boli nemilo prekvapeni...

Pre teba by bolo asi vhodnejsie,aby ti dom rodicia darovali za zivota.
...a ešte lepší výraz snáď ...najvýhodnejšie ...

...a ako vždy , iba z vlastnej skúsenosti vravím ...
Brat jednu a ja druhú nehnuteľnosť sme darom dostali......no problema...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Občiansky zákonník


§ 574


(2) Dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti,je neplatná.
9 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
a môže nastať taká situácia, že nebude čo dediť. Ako Ti potom brat vráti peniaze? Ako ich máš zabezpečené? Jedným papierom?
5 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

doktor23 Pozri príspevok
a môže nastať taká situácia, že nebude čo dediť. Ako Ti potom brat vráti peniaze? Ako ich máš zabezpečené? Jedným papierom?

.. veď poznáme! .... "Keď báčik z Chochoľova umrie!"
2 0
GabikaR GabikaR

GabikaR je offline (nepripojený) GabikaR

Hmm, je to pre mna tusim naozaj nevyhodne a musim sa o tom este porozpravat s rodicmi. Pravdupovediac, maju zaujem aby bol dom po ich smrti moj, ale teraz to nechcu riesit. Preto sme to chceli riesit tymto sposobom, ze spiseme pozicku s lehotou splatnosti, dokedy mi to ma vratit a ked nevrati tak po smrti rodicov pripadne jeho dedicsky podiel na mna. Nerozumiem preco by to takto nemohlo fungovat? Tiez nerozumiem ako s tym suvisi ten paragraf 574 Obciasnekho zakonnika, ze sa nemoze vzdat svojich prav, ved on si predsa tymto sposobom bude plnit svoje povinnosti?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Vieš GabikaR ak tvoji rodičia spravia v budúcnosti napr. dlh , a dom im vezme exekútor tak ty nebudeš mať čo dediť ... a vy s bratom už delíte dedičstvo, ktoré ešte nemáte.
ROdičia ti môžu nehnuteľnosť predať alebo darovať, a mať tam vecné bremeno doživotného užívania.
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

GabikaR Pozri príspevok
Hmm, je to pre mna tusim naozaj nevyhodne a musim sa o tom este porozpravat s rodicmi. Pravdupovediac, maju zaujem aby bol dom po ich smrti moj, ale teraz to nechcu riesit. Preto sme to chceli riesit tymto sposobom, ze spiseme pozicku s lehotou splatnosti, dokedy mi to ma vratit a ked nevrati tak po smrti rodicov pripadne jeho dedicsky podiel na mna. Nerozumiem preco by to takto nemohlo fungovat? Tiez nerozumiem ako s tym suvisi ten paragraf 574 Obciasnekho zakonnika, ze sa nemoze vzdat svojich prav, ved on si predsa tymto sposobom bude plnit svoje povinnosti?
gabika - nemôžeš riešiť žiadny dedičský podiel. Veď neexistuje !!!!
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V dedičskom konaní môže notár prihliadať len na dedičskú dohodu, na žiadnu inú (zákonné právo dediča). Nebudeš ho môcť donútiť takú dohodu zavrieť, ak sám nebude chcieť - ani na základe toho podpisu (záväzkové právo).
Máte v dohode, že si mu peniaze dala alebo požičala?
4 0
GabikaR GabikaR

GabikaR je offline (nepripojený) GabikaR

Pozicala, je v tom problem?
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

GabikaR Pozri príspevok
Hmm, je to pre mna tusim naozaj nevyhodne a musim sa o tom este porozpravat s rodicmi. Pravdupovediac, maju zaujem aby bol dom po ich smrti moj, ale teraz to nechcu riesit. Preto sme to chceli riesit tymto sposobom, ze spiseme pozicku s lehotou splatnosti, dokedy mi to ma vratit a ked nevrati tak po smrti rodicov pripadne jeho dedicsky podiel na mna. Nerozumiem preco by to takto nemohlo fungovat? Tiez nerozumiem ako s tym suvisi ten paragraf 574 Obciasnekho zakonnika, ze sa nemoze vzdat svojich prav, ved on si predsa tymto sposobom bude plnit svoje povinnosti?
Si v nevýhode. Požičať peniaze je jedna vec, a dedičstvo po rodičoch je druhá vec. Tá dohoda s bratom nie je právne ošetrená, pretože brat Ti dáva ako splatenie penazí ded. podiel z domu, ktorý ešte nie je jeho a naviac, v živote sa može ešte prihodiť všetko možné aj nemožné a dohoda zostane len na papieri.....Ak rodičia ešte nechcú pristúpiť k vysporiadaniu dedičstva teraz, asi majú na to svoj dôvod. Poraď sa aj s rodičmi .
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

... je čudné že chcú, aby bol ten dom tvoj, ale nechcú to teraz riešiť....
Ono ešte zrejme nastane aj jedna vec....
Rodičia ešte budú žiť X rokov, možno aj XY.... vtedy môže už byť cena domu dvojnásobná ako teraz a milý braček sa preberie z letargie a bude chcieť po tebe ešte 2 x toľko....
Poznám také prípady, kde dohoda už po X rokoch jednoducho "neplatí" a každý sa pritom tvári ako ľudomil...
Myslím že brat na dedičstvo nepristúpi, však nevieš ako je to v tom vtipe?

"Známy sa pýta známeho či navštevuje súrodencoch.... On hovorí že áno, a známy sa pýta: a vy ste ešte nededili ??"
- tak podobne znel ten vtip, ale pointa je rovnaká.
Nechcem byť zlým prorokom, ale ak sa pozriem okolo seba, väčšina rodín je rozhádaná kvôli dedičstvu. Máloktoré rodiny prežijú dedičské konanie bez toho, aby sa rozhádali, nakoľko slovenská blbá povaha je taká, že vždy a to hovorím že skoro vždy sa v rodine nájde nejaký podarený synček, ktorý sa snaží odrbať ostatných na úkor svojho prospechu.... A to píšem aj z vlastnej skúsenosti...
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

GabikaR Pozri príspevok
Hmm, je to pre mna tusim naozaj nevyhodne a musim sa o tom este porozpravat s rodicmi. Pravdupovediac, maju zaujem aby bol dom po ich smrti moj, ale teraz to nechcu riesit. Preto sme to chceli riesit tymto sposobom, ze spiseme pozicku s lehotou splatnosti, dokedy mi to ma vratit a ked nevrati tak po smrti rodicov pripadne jeho dedicsky podiel na mna. Nerozumiem preco by to takto nemohlo fungovat? Tiez nerozumiem ako s tym suvisi ten paragraf 574 Obciasnekho zakonnika, ze sa nemoze vzdat svojich prav, ved on si predsa tymto sposobom bude plnit svoje povinnosti?
Gabika, zákon nedáva právo a neukladá povinnosť dedičom v dedičskom konaní vyrovnať si dlhy medzi sebou do výšky svojich dedičských podielov. Povinné krátenie dedičského podielu jedného dediča z dôvodu jeho dlhu voči inému dedičovi nie je zo zákona možné. Zákon ukladá dedičom zodpovednosť len za dlhy poručiteľa (zomrelého) a za náklady spojené s pohrebom poručiteľa (§ 470 Obč. zákonníka) a nadväzne súd sa zo zákona zaoberá zisťovaním len dlhov poručiteľa (§ 175d ods. 1, § 175m Obč. súdneho poriadku). Notár/súd nemá zákonný podklad k tomu, aby sa na dedičskom konaní zaoberal dlhom jedného dediča voči druhému dedičovi, zbytočne by si teda argumentovala čestným prehlásením/dohodou o pôžičke medzi Tebou a bratom.
Nemáš záruku v povinnosti brata splatiť pôžičku formou "vzdania sa" dedičského podielu na dedičskom konaní, bude len na jeho ochote uzavrieť dedičskú dohodu, ktorú môže súd len schváliť.
Tiež ďalšia vec - až v čase smrti poručiteľa sú známi skutoční dediči a len títo môžu uzavrieť dedičskú dohodu. Môže nastať situácia, že brat nebude dedičom, lebo zomrie skôr ako rodičia. V takom prípade ak má (mal by) dieťa, dedičom by bolo jeho dieťa a ak by bolo maloleté, prípadná dedičská dohoda by podliehala schváleniu súdom. A súd by v súlade so zákonom hájil záujmy maloletého dediča bez ohľadu na Tvoje záujmy.
Pri dohode o pôžičke je dobré mať na mysli aj ust. § 579 OZ, lebo žiadnu situáciu nie je možné dopredu vylúčiť:
§ 579
Smrť dlžníka alebo veriteľa
(1) Smrťou dlžníka povinnosť nezanikne, ibaže jej obsahom bolo plnenie, ktoré mal osobne vykonať dlžník.
(2) Smrťou veriteľa právo zanikne, ak bolo plnenie obmedzené len na jeho osobu;...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

GabikaR Pozri príspevok
Pozicala, je v tom problem?
To je dobre, pýtam sa pre istotu. V jednom príspevku si totiž napísala, že brat podpísal, že si mu peniaze "dala". Pri neplatnosti tej časti o dedičskom podiele je dôležité, aby v iných častiach dohody bolo jasné, že ide o pôžičku.

Podľa § 41 obč.z. môže byť právny úkon neplatný len čiastočne, ak neplatná časť je oddeliteľná. Zdá sa, že vo vašom prípade je to tak. Máte uzatvorenú zmluvu o pôžičke bez ohľadu na tú neplatnú časť, že ti ju splatí dedičským podielom.

Keďže ide o pôžičku (nie dar ani výpožičku), brat ako dlžník ti ju je povinný splatiť. Čas splatenia dlhu nemáte dohodnutý, teda premlčacia doba neplynie. Podľa § 563 obč.z. povinnosť splnenia dlhu nastane vtedy, keď ho o plnenie požiadaš - odvtedy začne aj plynúť premlčacia doba. Takže ho môžeš požiadať o plnenie počas dedičského konania - a vtedy môžete uzavrieť dohodu, že ti namiesto splatenia pôžičky nechá svoj podiel na dedičstve. Mysli však aj na to, že pravdepodobne rodičia nezomrú naraz a dediť budete dvakrát.


§ 41


Ak sa dôvod neplatnosti vzťahuje len na časť právneho úkonu, je neplatnou lentáto časť, pokiaľ z povahy právneho úkonu alebo z jeho obsahu alebo zokolností, za ktorých k nemu došlo, nevyplýva, že túto časť nemožno oddeliť odostatného obsahu.


§ 563

Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebourčený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho oplnenie veriteľ požiadal.
2 0
GabikaR GabikaR

GabikaR je offline (nepripojený) GabikaR

dakujem zatial za rady, su naozaj velmi uzitocne. Nakoniec sme sa dohodli tak, ze mne rodicia daruju dom a pozemok pod nim. Brat, pred nejakymi desiatimi rokmi dostal dom po starych rodicoch, doteraz som si myslela, ze mu ho darovali, ale on ho podla papierov kupil, kedze to musel zodkladovat do banky. Rodicom este ostanu nejake polia a hlavne pozemok za domom, mozno nejake uspory. Este by som vas chcela poprosit o radu, ze ako sa bude prihliadat na to, ze mne bolo nieco teraz darovane a co potom ked rodicia zomru? Dohodli sme sa, ze budeme dedit vsetko ostatne rovnym dielom, ale co ked brat o par rokov povie, ze ty si predsa dostala do daru dom, tak co teraz este chces? da sa to nejak osetrit, pripadne do toho nejak zakomponovat aj tu moju pozicku bratovi? Dakujem este raz za cenne rady.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Veď aj tebe môžu rodičia dom "predať" (postup je v obidvoch prípadoch rovnaký )
V tom prípade nebude môcť potom brat žiadať započítanie daru (ak by ste sa v budúcnosti "rozkmotrili" )
2 0
GabikaR GabikaR

GabikaR je offline (nepripojený) GabikaR

samozrejme, ze mozu. A aj ked doveruju, tak chcu mat nejaku cestu spat, keby sa medzi nami nieco stalo. Ja mam dostat ich dom, ktory si sami ppostavili, starali sa on a brat dostal dom po starych rodicoch, ku ktoremu uz nemali taky citovy vztah. Nechcem im robit stresy, chcem im nechat ten pocit, ze keby sa cokolvek medzi nami stalo mozu to zobrat spat.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať