Zavrieť

Porady

Zostať v druhom pileri ano alebo nie.

Mal by som jednu otázku ohľadom druhého dôchodkového piliera. Mám 44 rokov môj príjem v hrubom je od 700 do 800 eur som tam od začiatku má zmysel zostať v tomto piliery.
Ďakujem za názory.
Naposledy upravil Dav : 12.01.13 at 20:38
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Veronika, tu by som bola opatrná. Nie kôli hranici rokov - o tom neviem. Ale pri výpočte SD sa počíta síce pôvodný OMB, ale SD bude ponížený o niečo za tú dobu 2,5 roka, ktorú budeš v 2.pilieri. Ak poberáš plný ID, tak by s tým problém nemusel byť, lebo sa vypláca dôchodok, ktorý je vyšší. Ale ak poberáš "čiastočný" ID, tak by si SD mala pravdepodobne kôli 2.pilieru nižší.
Dopĺňam - prehľadala som zákon o SDS a dedení len do veku 65 rokov tam nič nie je (okrem toho je to logický nezmysel).
Naposledy upravil Jana Motyčková : 27.01.13 at 08:57
3 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
len na okraj poznámočka...osobne si myslím, že SDSky pozostalým nebudú vyplácať žiadne peniaze...no kam by potom prišli...vyplácať dôchodok čulým živým dôchodcom ale aj tým zomrelým/de facto dedičom/...???
Prostriedky sa dedia len pokiaľ nezačneš pobetať dôchodok, keď len prvú dávku dostaneš, je po dedičstve. Však ani nie je známe kto bude tie nasporené prostriedky vyplácať a koľko si z nich ponechá na vlastnú činnosť
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
len na okraj poznámočka...osobne si myslím, že SDSky pozostalým nebudú vyplácať žiadne peniaze...no kam by potom prišli...vyplácať dôchodok čulým živým dôchodcom ale aj tým zomrelým/de facto dedičom/...???
Nezmysel.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Motyčková Pozri príspevok
Veronika, tu by som bola opatrná. Nie kôli hranici rokov - o tom neviem. Ale pri výpočte SD sa počíta síce pôvodný OMB, ale SD bude ponížený o niečo za tú dobu 2,5 roka, ktorú budeš v 2.pilieri. Ak poberáš plný ID, tak by s tým problém nemusel byť, lebo sa vypláca dôchodok, ktorý je vyšší. Ale ak poberáš "čiastočný" ID, tak by si SD mala pravdepodobne kôli 2.pilieru nižší.
Janka, ďakujem za informáciu. Poberám ČID (45 %) - dám na tvoju radu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Antea Pozri príspevok
Prostriedky sa dedia len pokiaľ nezačneš pobetať dôchodok, keď len prvú dávku dostaneš, je po dedičstve. Však ani nie je známe kto bude tie nasporené prostriedky vyplácať a koľko si z nich ponechá na vlastnú činnosť
Áno, dedia sa iba kým sa nezačne vyplácať dôchodok. Ak zomrie už poberateľ dôchodku z 2.piliera, vypláca sa iba vdovský vdovecký a sirotský dôchodok, obdobne ako zo SP. Pre porovnanie so SP - tam tiež, keď zomriete po prvej výplate dôchodku nikto nič nededí, iba sa vyplácajú vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky ale z pvého piliera nikto nič nededí, ani keď zomriete pred prvou výplatou dôchodku.
2 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Neviem čo je teraz s DDP-III.pilier, to bola rozumná a užitočná vec. Aby do neho zamestanci vstúpili sme ich doslova prehovárali, pretože aj firma slušne prispievala, ale zrejme niekto zbadal, že chudoba by dostala niečo naviac, tak sa to prestalo páčiť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Antea Pozri príspevok
Neviem čo je teraz s DDP-III.pilier, to bola rozumná a užitočná vec. Aby do neho zamestanci vstúpili sme ich doslova prehovárali, pretože aj firma slušne prispievala, ale zrejme niekto zbadal, že chudoba by dostala niečo naviac, tak sa to prestalo páčiť.
III. pilier som zrušila. Bol výhodný, kým bolo "slušné" zhodnotenie nasporených prostriedkov. Teraz je zhodnotenie nízke, poplatky vysoké a ak už sporitel nič nezíska na daňovej úľave má význam iba v prípade ak vyššou sumou prispieva zamestnávatel. Ja som si platila príspevky ako SZČO.
1 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Jana Motyčková Pozri príspevok
Áno, dedia sa iba kým sa nezačne vyplácať dôchodok. Ak zomrie už poberateľ dôchodku z 2.piliera, vypláca sa iba vdovský vdovecký a sirotský dôchodok, obdobne ako zo SP. Pre porovnanie so SP - tam tiež, keď zomriete po prvej výplate dôchodku nikto nič nededí, iba sa vyplácajú vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky ale z pvého piliera nikto nič nededí, ani keď zomriete pred prvou výplatou dôchodku.
Áno som za vstup do II. piliera, ale len tí ktorí si to dobre prerátajú a ktorí majú "definitívu". Ale vstúpiť len za to, že ma nejaká známa nahovára ako sa mi to oplatí tak to nie, lebo od nej sa nedozvedia, že jej ide o províziu. Tak to je rana pod pás.
Je pravda, že sa vypláca aj sirotský a vdovský, ale len do výšky nasporených prostriedkov. Keď nasporenú sumu sporiteľ vyčerpá pred smrťou, tak na vdovský nezostane nič. To sa môže ľahko stať. Je tam možnosť vybrať naraz pri menšej sume, časť naraz a potom asi na 6 rokov, alebo doživotne, tu sa suma výplaty podstatne znižuje. Možno bude zákon iný a možno nebude treba už žiadny nový zákon.
Naposledy upravil Antea : 27.01.13 at 09:13
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
čo sa týka čísel, som skôr pesimista ako optimista /riadim sa tým celý môj život/ a väčšinou mám na to dobrý nos, o druhý pilier sa až tak bytostne nezaujímam, chcela by som preto vedieť, čisto z princípu, či už na Slovensku žijú reálne ľudia, ktorým sa vypláca "slúbený" dôchodok z II.piliera, resp. či sú reálni dediči peňazí...zabijem sa, ja som už taký NEVERIACI TOMÁŠ!!!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
čo sa týka čísel, som skôr pesimista ako optimista /riadim sa tým celý môj život/ a väčšinou mám na to dobrý nos, o druhý pilier sa až tak bytostne nezaujímam, chcela by som preto vedieť, čisto z princípu, či už na Slovensku žijú reálne ľudia, ktorým sa vypláca "slúbený" dôchodok z II.piliera, resp. či sú reálni dediči peňazí...zabijem sa, ja som už taký NEVERIACI TOMÁŠ!!!
Ešte nie, nemajú splnenú podmienku doby sporenia (10 rokov). Prvé zmluvy boli uzatvárané v roku 2005.

S dedením som sa už vo svojej praxi stretla, nasporené prostriedky boli vyplatené bez problémov (bol určený konkrétny dedič).
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

nemôžu ešte byť vyplácané peniaze z II. piliera, lebo ešte neprešla doba 10 rokov byť v II. pilieri. /neviem presne či 10 alebo 15???/
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
čo sa týka čísel, som skôr pesimista ako optimista /riadim sa tým celý môj život/ a väčšinou mám na to dobrý nos, o druhý pilier sa až tak bytostne nezaujímam, chcela by som preto vedieť, čisto z princípu, či už na Slovensku žijú reálne ľudia, ktorým sa vypláca "slúbený" dôchodok z II.piliera, resp. či sú reálni dediči peňazí...zabijem sa, ja som už taký NEVERIACI TOMÁŠ!!!
Ešte hádam nemôžu byť, však ešte nevnikla inštitúcia, ktorej by DSS presunula prostriedky na výplatu. Už to veľmi nesledujem, možno vznikla
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

Gapo Pozri príspevok
Prečítal som si zbežne debatu, mysliac si, že sa konečne dozviem od niekoho kto to vie, ako vlastne funguje "druhý pilier". Akým spôsobom sa peniaze doň vložené zhodnocujú. Pretože čo som sa doteraz dozvedel, po tom čo im štát zakázal investovať do rizikových (výnosných) akcií, podnikajú v konzervatívnych portfóliách. Nuž a keďže som mal a mám peniaze v nejakých akciách či fondoch, viem o čom to je. Ak takto funguje druhý pilier, (pánbožko ochraňuj veriacich)pochybujem , že z niečoho budú mať žiť.
Štát sa nemal zbaviť sliepok čo znášali zlaté vajcia a nemal dovoliť všetko rozkradnúť, nemusel by chodiť po žobrote. A ruku na srdce kto bol proti tomu.
Takže, ako to funguje?
gapo, ja som jeden z tých veriacich, čo verí, že z II. piliera dostanem dôchodok....
neočakávam žiadne velké zhodnotenie vložených prostriedkov...to nie je úloha II. piliera...ja budem rád, ked dostanem priblížne to, čo tam vložím...

ale si si istý, že pánbožko ochraňuje aj teba ? si si istý, že sociálna poistovna, ktorá je už teraz v strate....tak že za 20 -30 -40 rokov bude bez problémov vyplácať dôchodky ?

povedz mi milý gapo, z čoho ??
populačne silné ročníky - husákové deti pojdu - pôjdeme - do dôchodku za 25-30 rokov, a kto mi dá ten dôchodok ?? kolko detí ma dnes priemerne 1 rodinA?
no 3-4 to asi nebudú, však? ak sa teda nechceme spoliehať na obyvatelov letanovského mlyna a pod.
odkial teda bude mať soc. poisťovna peniaze za 30 rokov, ked už dnes je v deficite...
velmi rád by som si vypočul tvoju názor..
Naposledy upravil bjuty smis : 27.01.13 at 10:15
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

bjuty smis Pozri príspevok
gapo, ja som jeden z tých veriacich, čo verí, že z II. piliera dostanem dôchodok....
neočakávam žiadne velké zhodnotenie vložených prostriedkov...to nie je úloha II. piliera...ja budem rád, ked dostanem priblížne to, čo tam vložím...

ale si si istý, že pánbožko ochraňuje aj teba ? si si istý, že sociálna poistovna, ktorá je už teraz v strate....tak že za 20 -30 -40 rokov bude bez problémov vyplácať dôchodky ?

povedz mi milý gapo, z čoho ??
populačne silné ročníky - husákové deti pojdu - pôjdeme - do dôchodku za 25-30 rokov, a kto mi dá ten dôchodok ?? kolko detí ma dnes priemerne 1 rodinA?
no 3-4 to asi nebudú, však? ak sa teda nechceme spoliehať na obyvatelov letanovského mlyna a pod.
odkial teda bude mať soc. poisťovna peniaze za 30 rokov, ked už dnes je v deficite...
velmi rád by som si vypočul tvoju názor..
to je práve ten problém že nikto za nič neručí
nikto neručí že nenabehne nejaká super inflácia potom tie úspory v druhom pilieri budú na pár káv
nikto neručí že o dvadsať rokov bude pomer vyplateného dôchodku k priemernej mzde taký ako je dnes
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

hej, ale kritici II. piliera ako keby žili v nejakom paralernom svete a myslia si, že na dôchodky stále bude.. odkial, to už nepovedia......
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
to bjuty :
nie...nemyslím....je to len vec viery /dôvery??/ v starý alebo nový systém /II.pilier/ ale pri mojom pesimizme si myslím, že nebude víťaza...jedná aj druhá skupina ľudí sa bude mať na dôchodku na PRD!!!
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je teraz online bjuty smis

gapo, ako sa zhodnocujú peniaze v II. pilieri - no každý rok dostávam výpis a tam to vidím tie informácie sú verejné a fondy ich pravidelne zverejenujú.. a s tými emirátmy si to odlahčil dosť, tudy cesta nevede...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Tragédia je v tom že DSS-ky, banky, investičné fondy sú väčšinou súkromné obchodné spoločnosti, ktoré sú viac menej kontrolované štátnou inštitúciou, s cieľom odhaliť riziká v nakladaní so zverenými financiami vkladateľov, ak to preženiem zoberme si banku Lehman Brothers, ale poisťovaciu spoločnosť AMSLICO napriek kontrole ľahli popolom zo dňa na deň a neboli to žiadni nováčkovia, vkladatelia resp sporitelia na dôchodok ak tam boli si toho veľa neužijú ani tú kávu.
zoberme si štát nechcem ho glorifikovať ale aj v jeho inštitúciách sú lumpi čo doj.. ú aj dámsky bicykel ako ja hovorím, ale ak si zoberieš totálne zadlžené Grécko(i keď je to iná pesnička) aj keď by došlo k niečomu čo by totálne znehodnotilo všetko ako napr u nás po 89 devalváciou, alebo v Rusku, nikto štát nenechá totálne padnúť a dokáže aspoň čiastočne zabezpečovať neproduktívnu časť obyvateľov ( však si pozri PIGSI celá únia behá aby nekrachli na nulu ) takže s tým bezdôchodkovým štátnym systémom to až také jednoduché nebude.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

som sa pozrel na www.banky.sk zaujímavé čítanie
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

http://www.socpoist.sk/
tu by malo byť tlačivo na výstup z II.piliera,ale nejako sa tam neorientujem,nájdete mi to niekto,prosím?ďakujem.
Kto chce vystúpiť,tak lehota je do 31.1.2013,ale pozor,nie dátum na obálke,ale žiadosť musí byť reálne v poisťovni.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať