Zavrieť

Porady

Zostať v druhom pileri ano alebo nie.

Mal by som jednu otázku ohľadom druhého dôchodkového piliera. Mám 44 rokov môj príjem v hrubom je od 700 do 800 eur som tam od začiatku má zmysel zostať v tomto piliery.
Ďakujem za názory.
Naposledy upravil Dav : 12.01.13 at 20:38
Usporiadat
Téma je uzavretá.
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kopretinka Pozri príspevok
http://www.socpoist.sk/
tu by malo byť tlačivo na výstup z II.piliera,ale nejako sa tam neorientujem,nájdete mi to niekto,prosím?ďakujem.
Kto chce vystúpiť,tak lehota je do 31.1.2013,ale pozor,nie dátum na obálke,ale žiadosť musí byť reálne v poisťovni.
tlačivo nájdeš tu

http://www.socpoist.sk/ext_dok-oznam...ela_doc/54124c
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Naľavo v strede je napísané NEPREHLIADNITE a tam je to tlačivo.
1 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Melnick Pozri príspevok
Naľavo v strede je napísané NEPREHLIADNITE a tam je to tlačivo.
jáj,díky,ja som to hľadala hore v dôchodkovom poistení.....
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Gapo Pozri príspevok
Takže podľa tvojej odpovede sa peniaze zhodnocujú tak, že dostávaš každý rok výpis, no väčšiu vtákovinu som nečítal.
Zrejme to musí byť bohovsky výnosné, keď nik nechce prezradiť aký je mechanizmus zhodnocovania, zrejme aby sa tam neprihlásili aj iní.
Ako vidím tu sa nedozviem nič.
Aj ENRON každý rok posielal akcionárom výpis ako dobre sú na tom a 24 hodín mu stačilo a už nič nebola pravda
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Jana Motyčková Pozri príspevok
Veronika, tu by som bola opatrná. Nie kôli hranici rokov - o tom neviem. Ale pri výpočte SD sa počíta síce pôvodný OMB, ale SD bude ponížený o niečo za tú dobu 2,5 roka, ktorú budeš v 2.pilieri. Ak poberáš plný ID, tak by s tým problém nemusel byť, lebo sa vypláca dôchodok, ktorý je vyšší. Ale ak poberáš "čiastočný" ID, tak by si SD mala pravdepodobne kôli 2.pilieru nižší.
Dopĺňam - prehľadala som zákon o SDS a dedení len do veku 65 rokov tam nič nie je (okrem toho je to logický nezmysel).
Riešim podobný problém, ako veronikasad
Dávnejšie na porade ( v roku 2008) p.Mihal pisal v tom zmysle, že invalidný dôchodca ktorý zostane v 2.pilieri a taký istý inv.dôchodcak ktorý vystúpi z 2.piliera budu na tom uplne rovnako s dôchodkom z 1.piliera, ale ten čo zostal bude mat navyše niečo z 2.piliera, t.j. bude na tom lepšie.

Ale v duchu aktuálneho príspevku pani Motyčkovej sa zdá ,že to je tak len v prípade plného invalidného dôchodcu.

Chcem sa opýtať, či som správne pochopila prečo je to tak ? :

Čiastočný IDochodca po dovršení dôchodkoveho veku si da prepočítať starobný dôchodok a tým že ČID mal krátený mierou postihnutia napr. 45%, tak po prepočítaní mu výjde starobný vyšší lebo sa pôvodný prepočet nebude krátiť o tie perccentá postihu.
Takže v zaujme čiastočného ID bude aby si dal prepočítať a preklopiť ČIDochodok na starobný , no a vtedy nastúpi ak bol v 2.pilieri to krátenie za dobu účati v 2.piliery.
Ak by bol plný invalid, tak nema dôvod požiadať o prepočet ( prepočtom by mu vyšlo to isté,lebo sa nič nekratilo o % postihnutia ani pri výpočte ID) a je mu vyplácaný naďalej invalidný dôchodok. Preto keďže nema dôvod žiadať o prepočet starobného dôchodku tam nenastupuje krátenie o časť zodpovedajucu 2.pilieru, lebo nebude dostavať starobný, ale invalidný dôchodok až do konca života a ten nie je dôvod krátiť lebo invalidný nema nič s 2.pilierom.
Dobre som to pochopila ?

Príklad: Miera postihu 45%, pri výpočte čid: zakladom bol vypočet fiktivneho SD s dopočítaným rokmi napr.500 eur a z toho mu vyplácaju ČID 45% t.j. 225 eur.
Po dovršeni dôchodkoveho veku požiada o preklopenie na starobný dôchodok a vyrataju mu tých 500 - samozrejme po uprave o aktualne čísla ADH. AK bol v 2.pilieri tak mu z tých 500 ale odrataju prislušné čiatky zodpovdajuce dobe v 2,pilieri.

Snažila som sa to nasimulovať, koľko by mohlo byť to krátenie, lebo ide o sporiteľa, ktorý má v 2.pilieri nasporenu zaujímavu čiastku, t.j. chcela som porovnať, či dôchodok z 2.piliera by mohol nahradiť krátenie z 1.piliera, ale zistila som že to nie je jednoduche vypočítať, lebo:
krátenie počas doby účasti v 2.piliery je definované len jednoduchým popisom, nie je verejne známa metodika, len že sa pomerne skráti o 1/2 a od 1.10.2012 o 2/9 ... ale spôsob výpočtu nie je upresnený, lebo je rozdiel, či pri tomto prepočte použiju POMB celoživotný ktorý bol vypočítný ku dňu vznki nároku na ID, ale použiju POMB len z tých rokov kedy bol v 2.pilieri a toto môže byť veľmi odlišné, napr. v rokoch ked bol v 2.pilieri tak ma vysoké OMB, ale celoživotný priemer je nižší, tak to krátenie by postihlo väčšiu časť príjmu.
A ďaľšia neznama veličina: môj sporiteľ ak by chcel dostat dochodk z 2.piliera tak by si musel dosporiť, má možnost teraz získat povinné poistenie z dohody o pracovnej činnosti, ale s nízkym príjmom a neviem čo by mu to urobilo s POMB pri preklopení IDochodku na starobný - teda viem že by mu to POMB podstatne znížilo oproti času ked šiel na ČID, ale neviem či by to v tomto prípade ( že po v zniku ČID pracoval) neanulovalo tu zakladnu tézu že pri preklapani ID na SD sa vypláca vyšší dôchodok ...

Takže nedospela som k žiadnenemu podstatnému výsledku, čo ma hnevá lebo neviem zaujat nejake stanovisko k danej veci, ale zdá sa, že jediná vec je jasna tak ako v citovanom príspevku pani Motyčkovej:
ČIDochodca si bude davat prepočítavať ID na SD, preto je vyhodnejšie vytupiť z 2.piliera aby mu SD nebol krátený ( toto by nemuselo platiť len u takého ČIdôchodcu ktorý ma velmi vysoké príjmy a do 2.piliera nasporil vysoké sumy ..)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Vo Veronikinom prípade išlo o to, že v 2.pilieri by bola len 2 roky, čiže dôchodok z 2.piliera by určite neodstávala, a SD by jej bol krátený. Ak si ČID bude sporiť aspoň 15 (10?) rokov, bude časť dôchodku poberať aj z 2.piliera, ale pri nízkom príjme to nemusí vykryť stratu z krátenia SD. V r.2008 bola možno iná situácia, lebo pôvodne štát prispieval aj za ČID do 2.piliera, čo ale za minulej Ficovej vlády zrušili, čím pre ČID značne znevýhodnili 2.píilier.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Gapo Pozri príspevok
Takže podľa tvojej odpovede sa peniaze zhodnocujú tak, že dostávaš každý rok výpis, no väčšiu vtákovinu som nečítal.
Zrejme to musí byť bohovsky výnosné, keď nik nechce prezradiť aký je mechanizmus zhodnocovania, zrejme aby sa tam neprihlásili aj iní.
Ako vidím tu sa nedozviem nič.
To sa dozvieš pri vymeraní tvojho dôchodku. Teraz nikto netuší, aké zákony budú platiť v budúcnosti. Veď aj Kaník spätne zarátal do dôchodkov roky od 1984, čo dovtedy neplatilo. Takže uvidíme, kto sa dostane ku korytu a ako to zariadi.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Jana Motyčková Pozri príspevok
Vo Veronikinom prípade išlo o to, že v 2.pilieri by bola len 2 roky, čiže dôchodok z 2.piliera by určite neodstávala, a SD by jej bol krátený. Ak si ČID bude sporiť aspoň 15 (10?) rokov, bude časť dôchodku poberať aj z 2.piliera, ale pri nízkom príjme to nemusí vykryť stratu z krátenia SD. V r.2008 bola možno iná situácia, lebo pôvodne štát prispieval aj za ČID do 2.piliera, čo ale za minulej Ficovej vlády zrušili, čím pre ČID značne znevýhodnili 2.píilier.
Pani Motyčková, ďakujem za reakciu.
Čiže v teoretickej rovine: ČIDôchodca, ktorý uvažuje v buducnosti s preklopením ČID na SD z dôvodu že teraz má ČID 45% a preklopenim na SD by mal výsť pre neho priaznivejší starobný dôchodok, a na svojom účte v 2.piliery nema tak vysoku čiastku aba sa dal predpokladať zaujimavy prijem z dôchodku z 2.piliera, tak lepšie urobí keď z 2.piliera vystúpi ?


Ešte Vas prosím o zrejemenie ako, sa počíta starobný dôchodk z 1.piliera pri situácii:

Je ČIDôchodca, ale v buducnosti mu prehodnotia a klesne pod 40%, príde o Invalidný dôchodok, na starobný ešte nebude mať vek, t.j. roky od odňatia ČIdôchodku do veku odchodu na starobný bude bez vymeriavacieho základu ( napr. evidovaný na urade práce).
Ako sa v tomto prípade počítaju roky pre účely výpoču dôchodku ? Predpokladám správne že v tomto prípade sa žiadne roky ( za dobu evidencie na urade práce) nezohľadňuju , t.j. nie je tam výpočet ako pri výpočte ČID kde sa fiktivne dopočítali roky medzi vznikom ČID a dosiahnutím dôchodkoveho veku ?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
to bjuty :
nie...nemyslím....je to len vec viery /dôvery??/ v starý alebo nový systém /II.pilier/ ale pri mojom pesimizme si myslím, že nebude víťaza...jedná aj druhá skupina ľudí sa bude mať na dôchodku na PRD!!!
No a nebolo by už načase, namiesto toho nekonečného špekulovania, ktorý pilier je horší, konečne si priznať pravdu.
Konečne uznať, že tie piliere bol omyl, ale nakoľko terajší dôchodci potrebujú dôstojne dožiť, zatiahnime to za nich, ale len za nich.
------------------------------------------------------
Ak sa nespamätáme, časom nebudeme mať ani na tých "oprávnených" odkázaných a nakoniec zostaneme aj bez reálnych zdrojov sociálneho zabezpečenia.
------------------------------------------------------
Skúste sa konečne zamyslieť aj nad tým, čo je naozaj reálny zdroj zabezpečenia. Veď dokedy môžu tí slušní, šikovní a pracovití vydržať, povinne živiť tých ostatných. Skúste si uvedomiť, že máte povinnosť aj voči svojim a že aj nato aby ste mohli prispievať tým ostatným, potrebujete nejaké zdroje reálneho prímu.
Čo dáte tým svojim, ak všetko vložíte do rúk štátu? O čom budete potom rozhodovať? Dúfam, že nám nezostane na rozhodovanie len to, či dáme utratiť deda, alebo babku, alebo či budeme mať aj druhé, alebo tretie dieťa. Budeme sa tešiť na šieste vnúča a siedmeho sa už obávať?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

jar88 - o tých deťoch a vnúčatách sa to deje už aj dnes vo väčšine rodín, niekto má jedno a rozmýšľa, či uživí aj druhé, niekto nemá radšej ani to jedno...

Myslím že väčšina rodín ak by mali dostatok prostriedkov by chcela aj 4-5 detí, vrátane mňa /mám 1 a rozmýšľame o druhom/...
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Sociálna poisťovňa v súčasnosti rozposiela sporiteľom v II.pilieri zásielky týkajúce sa možnosti vystúpiť z II. piliera.
Jedna zásielka stojí 0,45Eura. Týka sa to cca 1 500 000 sporiteľov. Čiže 675 000 Eur vyhodených do luftu.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ferdosondo: o tých zásielkách som písal už na 3. strane http://www.porada.sk/t207354-p3-zost...ml#post2234038

- myslím že tie celkové náklady na 1 zásielku budú ďaleko vyššie ako 0,45 eur/ks.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Nandrolon Pozri príspevok
jar88 - o tých deťoch a vnúčatách sa to deje už aj dnes vo väčšine rodín, niekto má jedno a rozmýšľa, či uživí aj druhé, niekto nemá radšej ani to jedno...

Myslím že väčšina rodín ak by mali dostatok prostriedkov by chcela aj 4-5 detí, vrátane mňa /mám 1 a rozmýšľame o druhom/...
Mne nemusíš vysvetľovať, že sa to už deje. Viem to a viem aj čo je príčinou.
Pôvodne ten solidárny sociálny systém mal dať väčšine ľudí istoty, aby nemuseli uvažovať nad tým, ako uživia seba, svoje deti a svoju rodinu. Ten systém nebol legalizovaný pod zámienkou, ako štát uživí teba, tvoje deti a tvoju rodinu. On bol legalizovaný pod zámienkou, že ty nie si schopný rozmýšľať nad tým či jedno a či aj druhé. On bol legalizovaný pod zámienkou, že ani ty nie si schopný myslieť na budúcnosť a tak musí konať za teba. Ty dokonca súhlasíš aj s tým, že štát ti prikáže, aby si odovzdal dostatok prostriedkov štátu a následne píšeš, že ak by väčšina rodín mala dostatok prostriedkov, chceli by.
----------------------------------------------------------
Ako chceš mať dostatok prostriedkov, keď prevažnú väčšinu zo svojej mzdy, nemíňaš na svoje potreby, ale na potreby, ktoré ti diktuje zákon a štát. Veď ty s tvojim prímom už nerozhoduješ ani len nad polovicou svojich zarobených peňazí. Dovolím si tvrdiť, že ty rozhoduješ už maximálne tak nad 40% svojich peňazí a tých zvyšných 60% je vyvolaných zákonom a štátom.
-----------------------------------------
Nuž sloboda, nakladať so svojim osudom, ako vyšitá.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

... myslím že ani TY nerozhoduješ nad viac ako 40% svojich príjmov, nech sú akékoľvek vysoké...

Proste peniaze sú bezcenné papieriky, prípadne fiktívné čísielká...

Ak si raz budeš chcieť za ne niečo kúpiť PRE SEBA A SVOJU RODINU, tak aj keď sú už zdanené, zase budeš platiť DPH + ostatné poplatky, teda ak sa nebudeš tváriť že to potrebuješ nie pre seba, ale do firmy /tým pádom DPH na rozdiel od zamestnancov dostaneš naspäť/...

- PS: neoprávnených krátičov DPH a daní považujem za rovnakých zlodejov ako bezdomovec čo v supermarkete ukradne fľašku borovičky...
- píšem to len pre upresnenie aby tu niekto nezačal rozoberať FLAME že bez DPH a tak ďalej....
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
marjankaj Pozri príspevok
To sa dozvieš pri vymeraní tvojho dôchodku. Teraz nikto netuší, aké zákony budú platiť v budúcnosti. Veď aj Kaník spätne zarátal do dôchodkov roky od 1984, čo dovtedy neplatilo. Takže uvidíme, kto sa dostane ku korytu a ako to zariadi.
Nepýtal som sa na to, koľko dostanem, ale na to, akým spôsobom sa zhodnocujú vklady, aký je to mechanizmus, rovnaký ako v bankách? Jednoduchá otázka, nechápem prečo tí čo v tom sú a obhajujú ho, to neprezradia.
Nič iné nechcem vedieť, iba princíp. Veď keď tam chcem vstúpiť, asi si dám vysvetliť ako mi moje peniaze budú rásť, či?
0 1
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Gapo Pozri príspevok
Nepýtal som sa na to, koľko dostanem, ale na to, akým spôsobom sa zhodnocujú vklady, aký je to mechanizmus, rovnaký ako v bankách? Jednoduchá otázka, nechápem prečo tí čo v tom sú a obhajujú ho, to neprezradia.
Nič iné nechcem vedieť, iba princíp. Veď keď tam chcem vstúpiť, asi si dám vysvetliť ako mi moje peniaze budú rásť, či?
DSS ky ich zhodnocujú tak ako vedia. Jedni lepšie iní horšie. Je to podobné ako v POKRI. Všetci vyhrať nemôžu.
Daj si do googla "dss zhodnotenie vkladov" a dozvieš sa.

Napr. Jeden z 375000 výsledkov
http://plus7dni.pluska.sk/plus7dni/r...bil_clanok.jsp
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

marjankaj Pozri príspevok
DSS ky ich zhodnocujú tak ako vedia. Jedni lepšie iní horšie. Je to podobné ako v POKRI. Všetci vyhrať nemôžu.
Daj si do googla "dss zhodnotenie vkladov" a dozvieš sa.

Napr. Jeden z 375000 výsledkov
http://plus7dni.pluska.sk/plus7dni/r...bil_clanok.jsp
tuška a papier znesú všetko. Niekto hovorí že podvádzať s číslami sa dá len v malých firmách podvádzajú aj ratingové agentúry
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
marjankaj Pozri príspevok
DSS ky ich zhodnocujú tak ako vedia. Jedni lepšie iní horšie. Je to podobné ako v POKRI. Všetci vyhrať nemôžu.
Daj si do googla "dss zhodnotenie vkladov" a dozvieš sa.

Napr. Jeden z 375000 výsledkov
http://plus7dni.pluska.sk/plus7dni/r...bil_clanok.jsp
Práve že som gúglil a to čo som chcel vedieť som sa nedozvedel, inak by som sa nepýtal.
Pozrel som si aj tento link.
Neviem či som napísal nezrozumiteľne moju otázku, ale nič z toho čo som ako odpoveď dostal, neodpovedá na moju otázku.
Ešte sa mi od dislektika dostalo aj pomenovanie po ňom.
Naposledy upravil Gapo : 28.01.13 at 14:36
0 1
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Gapo Pozri príspevok
Práve že som gúglil a to čo som chcel vedieť som sa nedozvedel, inak by som sa nepýtal.
Pozrel som si aj tento link.
Neviem či som napísal nezrozumiteľne moju otázku, ale nič z toho čo som ako odpoveď dostal, neodpovedá na moju otázku.
Ešte sa mi od dislektika dostalo aj pomenovanie po ňom.
Mal som profesora na politickej ekonómii tak som sa ho spýtal ako by sa dali odstrániť tie krízové javy v kapitalistickej ekonomike jeho odpoveď: "Vážení kdybych to vědel tak se procházím po brodveji v lakofkách s trabukem v jedné a pohárem nejdrahšího koňaku v druhé ruce a všichni by se mi klaňeli" Takže to máš to isté aj s odpoveďou na zhodnocovanie vkladov, keby to niekto reálne vedel tak je borec, tam nefungujú ani matematické metódy odhadu, skrátka na papieri je napísané toľko a toľko.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať