Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre opatrovateľky

Dobrý den, vedel by mi niekto pomôcť s danovým priznaním pre opatrovateľku, ktorá má
živnosť v rakúsku, ale musí podať danové priznanie aj na slovensku?Dakujeeem...
Usporiadat
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

dobrý deň, pasujem sa s daňovým priznaním pre opatrovateľku pracujúcu v rakúsku, má aj slovenskú živnosť.

na prvej strane DP uvediem "áno" pri daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident)... a následne vyplním oddiel XII?
(v rakúsku bola v roku 2012 celkom 101 dni)
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

an-ps Pozri príspevok
dobrý deň, pasujem sa s daňovým priznaním pre opatrovateľku pracujúcu v rakúsku, má aj slovenskú živnosť.

na prvej strane DP uvediem "áno" pri daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident)... a následne vyplním oddiel XII?
(v rakúsku bola v roku 2012 celkom 101 dni)
Predpokladám, že trvalý pobyt má na Slovensku aj väčšiu časť roka sa zdržiavala na Slovensku, tak je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou teda rezident SR a oddiel XII sa nevypĺňa.
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

áno, trvalý pobyt má na slovensku
takže ani na tej prvej strane sa nedáva kvačka?
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

an-ps Pozri príspevok
áno, trvalý pobyt má na slovensku
takže ani na tej prvej strane sa nedáva kvačka?
Nie, ani na prvej strane sa nedá kvačka
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

ďakujem ti zanetth

ešte mi poradíš prosím ťa s týmto?:
1.1.2012 mala vyplatený príjem za obdobie od 20.12.2011-1.1.2012, to dám do roku 2012 (aj keď to bolo za rok 2011) však?
potom pripočítam všetky ostatné mesiace + stravné 660,54€ (za 101 dni)?
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

ešte posledné dve veci:

1. opatrovateľka má aj slovenskú živnosť a platila si tu odvody do ZP aj SP, to sa pripočítava k výdavkom, uvedie sa to na strane 12? a do SP si platila aj dobrovoľné poistenie, to môžem tiež prirátať k paušálnym výdavkom?

2. posledný krát bola v rakúsku v júni 2012, všetko má vyplatené, živnosť ukončila v oktobri 2012, mala by som si na niečo v súvislosti s ukončenou živnosťou dávať pozor?
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

an-ps Pozri príspevok
ďakujem ti zanetth

ešte mi poradíš prosím ťa s týmto?:
1.1.2012 mala vyplatený príjem za obdobie od 20.12.2011-1.1.2012, to dám do roku 2012 (aj keď to bolo za rok 2011) však?
potom pripočítam všetky ostatné mesiace + stravné 660,54€ (za 101 dni)?
an-ps Pozri príspevok
ešte posledné dve veci:

1. opatrovateľka má aj slovenskú živnosť a platila si tu odvody do ZP aj SP, to sa pripočítava k výdavkom, uvedie sa to na strane 12? a do SP si platila aj dobrovoľné poistenie, to môžem tiež prirátať k paušálnym výdavkom?

2. posledný krát bola v rakúsku v júni 2012, všetko má vyplatené, živnosť ukončila v oktobri 2012, mala by som si na niečo v súvislosti s ukončenou živnosťou dávať pozor?

Príjem vyplatený 1.1.2012 dáš do roku 2012. Ostatné tak ako si napísala.


Spočítaš všetky príjmy z rakúskej aj slovenskej živnosti, z toho vypočítaš 40% paušálne výdavky + odvody zaplatené na Slovensku (aj dobrovoľné) = celkové výdavky.

Ona ukončila rakúsku živnosť?
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

ďakujem krásne zanetth

či ukončila rakúsku živnosť neviem, predpokladám že áno, slovenskú živnosť ukončila v oktobri2012
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

an-ps Pozri príspevok
ďakujem krásne zanetth

či ukončila rakúsku živnosť neviem, predpokladám že áno, slovenskú živnosť ukončila v oktobri2012
Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

ok, mňa sa týka odstavec c)
ale nie sú žiadne zásoby ani pohľadávky, takže nič neupravujem..

velké ďakujem ešte raz zanetth
0 0
alohamercy alohamercy

alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

na r. 83 uvediem príjem, ktorý je na uvedený ako príjem zo živnosti v oddieli VI resp. na r. 37 (11 758,52) alebo ho znížim o zaplatené poistné (11758,52-925,36 = 10833,16)?
0 0
cupko cupko

cupko je offline (nepripojený) cupko

moja manželka už tri roky pracuje v at. ako opatrovatelka doteraz som jej robil danove priznanie na sk ja ale nevedel som že mam pripočitať ten sachbezug čo mam teraz podla vas urobiť? poprosim o rady
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

môžem poprosiť skúsenejších o odsúhlasenie sumy za rok 2013 • vecné príjmy (za bezplatnú stravu a ubytovanie) - Sachbezug - 6,90 za deň
ďakujem
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Nezaregistrovala som, že by sa výška Sachbezug zmenila, aj za rok 2013 by to malo byť 6,54 Eur na deň. Odkiaľ si zobral sumu 6,90???
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

cupko
moja manželka už tri roky pracuje v at. ako opatrovatelka doteraz som jej robil danove priznanie na sk ja ale nevedel som že mam pripočitať ten sachbezug čo mam teraz podla vas urobiť? poprosim o rady
Ja by som to neriešila. Príjmy sú aj tak vyňaté, takže daňovú povinnosť na Slovensku to neovplyvnilo, iný prípad by bol, keby to bolo rakúske daňové priznanie.
2 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

platí sachbezug za rok 2013 vo výške 6,54 eur?
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Áno, výška Sachbezug opatrovateliek sa nezmenila, aj pre rok 2013 je to 6,54 na deň.
2 0
cupko cupko

cupko je offline (nepripojený) cupko

chcel by som urobiť danove pre manželku v rakusku a mna by zaujimalo či isť na paušal alebo na skutočne naklady....a čo všetko zahrnaju tie skutočne naklady či si tam može dať cestu,poplatky agenture a čo ešte......
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

cupko
chcel by som urobiť danove pre manželku v rakusku a mna by zaujimalo či isť na paušal alebo na skutočne naklady....a čo všetko zahrnaju tie skutočne naklady či si tam može dať cestu,poplatky agenture a čo ešte......


Do skutočných výdavkov si samozrejme môže dať cestovné, poplatky agentúre, WHO a všetky, ktoré súvisia s jej podnikateľskou činnosťou + samozrejme SVA príspevky.

Paušálne výdavky v Rakúsku sú vo výške 12% + SVA príspevky. V prípade použitia skutočných výdavkov je možné vrátiť sa k uplatňovaniu paušálnych výdavkov až po uplynutí 5 rokov.

Pri uplatňovaní skutočných výdavkov má navyše povinnosť viesť si účtovnú evidenciu podľa rakúskeho zákona a všetky doklady archivovať minimálne 7 rokov.
Naposledy upravil zanetth : 18.02.14 at 20:37
2 0
cupko cupko

cupko je offline (nepripojený) cupko

dakujem zanetth......ale mam toho viac čo ma ešte zaujima...DP možeme zaslať poštou alebo len odovzdať osobne?manželka nema ešte danove čislo je to problem?možme si uplatniť aj nejaku negativnu dan ked moj zarobok neprekročil čisty prijem za rok 6000 eur?mame dve deti na tie nam treba vyplniť formulare L1?....dakujem za rady
0 0
Načítať ďalšie