Zavrieť

Porady

kolky a dph

dobry den,
zacinam uctovat pre advokata, od 1.1.2006 sa stal platitelom dph. faktury vystavuje za pravne sluzby a refakturuje kolky. bude musiet pocitat koeficient, kedze pravne sluzby su s dph ale kolky su od dph oslobodene? dakujem velmi pekne za odpovede...) dufam, ze som spravne sformulovala svoj problem. dakujem...)))
Usporiadat
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Asi ťa s tým už rozšuľujem čo? Ide mi len o to, že tak či tak keď som navštívila pár advokátov, všetci si to DPH uplatňujú aj na súde. Potom keď to sudca neprizná má vlastne pravdu... Ako to funguje u toho tvojho advokáta?

No fajn. to je jedna vec. A teda mám vyúčtovavať klientovi DPH aj z náhrady za stratu času a náhrady za PHM?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ibiza
Asi ťa s tým už rozšuľujem čo? Ide mi len o to, že tak či tak keď som navštívila pár advokátov, všetci si to DPH uplatňujú aj na súde. Potom keď to sudca neprizná má vlastne pravdu... Ako to funguje u toho tvojho advokáta?

No fajn. to je jedna vec. A teda mám vyúčtovavať klientovi DPH aj z náhrady za stratu času a náhrady za PHM?
nie v pohode... priznam sa, ze mne to tiez najprv neslo do hlavy, ale po ujasneni niektorych veci zastavam nazor, ktory som prezentoval...

mojho advokata sa snazim usmernovat v zmysle diskutovaneho, ale tiez sa stane, ze uplatni DPH tam, kde si myslim, ze nema... pozri co sa stane - zalovany zaplati zalobcovi sumu aj s DPH. ak je zalobca platitel DPH, tak suma DPH bude v tomto pripade jeho neopravnenym obohatenim, co s tym urobi, je jeho vec. a myslim si, ze ak na to zaovany nepride, nic sa nestane...

a posledna otazka, ano na tieto pausalne sumy sa ma davat DPH (ale opat - sud ti to nemusi uznat - jedna perlicka: advokat si to uplatnil na sude, sudca mu to nechcel uznat, advokat sa odvolal na zakon o DPH a sudca mu na to: "mna nezaujima nejaky zakon o DPH, v tejto sieni som ja zakon"... )

za prechodne polozky, vynate zo zakladu DPH mozes povazovat napr. kolky, postovne a pod. (tzn. priame vydavky), ak si ich vynakladala v mene a na ucet klienta...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

V podstate súd by mi na tieto paušálne sumy DPH ani nemal priznať keď je to tak ako to prezentuješ. Jednoducho to DPH musí uhradiť klient. Tak?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ibiza
V podstate súd by mi na tieto paušálne sumy DPH ani nemal priznať keď je to tak ako to prezentuješ. Jednoducho to DPH musí uhradiť klient. Tak?
ano, ale iba ak klient je platitel DPH...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Ďalšia otázka...

Daňová povinnosť... tiež zaujímavé... Kedy vlastne vystavuejm faktúru? V zákone o DPH sa uvádza, že daňová povinnosť (ak sa jedná o zmluvu napr.) vzniká posledným dňom dodania služby, resp. dňom prijatia platby.

1. Ako mám chápať posledný deň dodania služby? V jednom stanovisku DR SR sa uvádza, že je to deň právoplatnosti rozsudku. Ale pokiaľ mám FA vystaviť 14 dní po právoplatnosti niekedy to neustriehnem. Musela by som pomaly každý deň vyvolávať na súd či už je to ktoré rozhodnutie právoplatné. To niekedy trvá aj pár mesiacov. Môžem napríklad za posledný deň dodania služby považovať napríklad aj deň odovzdania spisového materiálu (t.j. právoplatný rozsudok + ostatné materiály zo spisu?)

Pretože keď mám chápať ako posledný deň dodania služby deň nadobudnutia právoplatnosti rozsudku tak to vlastne nie je pravda, lebo zvyčajne sa tam ešte píše aj nejaká výzva žalovanému aby uhradil trovy atď... čo ty na to?
Môže si advokát určiť sám kedy mu vlastne tá daňová povinnosť vznikne?
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

HalÓOO a dá niekto aj ďalší názor? Viacerým nám to možno pôjde lepšie...
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ibiza
Ďalšia otázka...

Daňová povinnosť... tiež zaujímavé... Kedy vlastne vystavuejm faktúru? V zákone o DPH sa uvádza, že daňová povinnosť (ak sa jedná o zmluvu napr.) vzniká posledným dňom dodania služby, resp. dňom prijatia platby.

1. Ako mám chápať posledný deň dodania služby? V jednom stanovisku DR SR sa uvádza, že je to deň právoplatnosti rozsudku. Ale pokiaľ mám FA vystaviť 14 dní po právoplatnosti niekedy to neustriehnem. Musela by som pomaly každý deň vyvolávať na súd či už je to ktoré rozhodnutie právoplatné. To niekedy trvá aj pár mesiacov. Môžem napríklad za posledný deň dodania služby považovať napríklad aj deň odovzdania spisového materiálu (t.j. právoplatný rozsudok + ostatné materiály zo spisu?)

Pretože keď mám chápať ako posledný deň dodania služby deň nadobudnutia právoplatnosti rozsudku tak to vlastne nie je pravda, lebo zvyčajne sa tam ešte píše aj nejaká výzva žalovanému aby uhradil trovy atď... čo ty na to?
Môže si advokát určiť sám kedy mu vlastne tá daňová povinnosť vznikne?
danova povinnost vznika dnom dodania sluzby. ak mas s klientom dohodnute, ze mu poskytnes urcity balik sluzieb za urcitu sumu, mozes mu fakturovat po ich uplnom poskytnuti aj bez ohladu na pravoplatnost uznesenia sudu. cize napriklad aj v den odovzdania spisov.

pravoplatnost sudneho uznesenia sa spomina prave v kontexte na uznane trovy. totizto vela advokatov ma s klientom dohodu, ze im nemusi platit, ale uspokoji sa z uznanych trov konania priamo od povinneho. tzn. advokat az do pravoplatnosti rozsudku nevie, aka suma mu bude uznana a teda aku sumu by mohol za svoje sluzby uctovat klientovi. preto sa v tychto pripadoch musi sledovat datum pravoplatnosti rozsudku, ktory hovori aj o nahrade trov.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Takže to závisí do dohody? A musí to byť písomne?

Môj advokát im dáva podpisovať nejakú zmluvu, ale ja ani poriadne neviem čo v nej je. Idem to hneď naštudovať.

Väčšinou to je ale tak, že k tým trovám, ktoré mu uzná súd, sa ešte si klientom dohodne na ďalšej odmene...

No a čo v tom prípade ak mi tie trovy žalovaný pošle na účet skôr? V deň keď ich pošle mám vystaviť faktúru?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ibiza
Takže to závisí do dohody? A musí to byť písomne?

Môj advokát im dáva podpisovať nejakú zmluvu, ale ja ani poriadne neviem čo v nej je. Idem to hneď naštudovať.

Väčšinou to je ale tak, že k tým trovám, ktoré mu uzná súd, sa ešte si klientom dohodne na ďalšej odmene...

No a čo v tom prípade ak mi tie trovy žalovaný pošle na účet skôr? V deň keď ich pošle mám vystaviť faktúru?
samozrejme, ze vsetko je zavisle od dohod a zmluv, urcite si ich treba riadne nastudovat a pozorne precitat §19 ZDPH.

ak prijmes platbu vopred, vznika ti podla §19 ods. 4 povinnost v den prijatia platby, cize vystavit fakturu do 15 dni, alebo ak v tom mesiaci aj poskytnes sluzbu, na ktoru sa platba vopred vztahovala, staci jedna faktura (viac v §71 ZDPH)
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Takže ak mi prídu trovy od žalovaného vystavím hneď faktúru. A dám tám k úhrade že 0,- ? Alebo keď budem ešte niečo doúčtovávať tak ten zvyšok?

napr. prídu lovky 04.05., faktúru vystavím 09.05 a to je aj dátum daňovej povinnosti? Dobre? Ako bude vlastne faktúra vyzerať? Skús dať nejaký náčrt prosím aj s dátumami.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Ešte ma tam zaujíma jedna vec. v § 19 ods. 3 sa čosi píše o tom, že FA sa musí vystaviť najneskôr do 12 mesiacov? A ak mi spor trvá tri roky?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ibiza
Ešte ma tam zaujíma jedna vec. v § 19 ods. 3 sa čosi píše o tom, že FA sa musí vystaviť najneskôr do 12 mesiacov? A ak mi spor trvá tri roky?
to je pri ciastkovych alebo opakovanych plneniach - vtedy musis fakturovat minimalne raz za 12 mesiacov...

priklad k tomu prispevku predtym? hm... vidi sa mi divne, ze zalovany posle peniaze pred rozhodnutim sudu... alebo nerozumiem...
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

NIekedy sa stáva, že žalovaný pošle peniaze hneď ešte pred nadobudnutím právoplatnosti rozsudku. Takže peniaze mi prídu na účet skôr.
0 0
babs babs

babs je offline (nepripojený) babs

zdravím všetkých,
kolky, správne poplatky a iné poplatky sú neustále mojou nočnou morou..sme projektová firma, pracujeme na rôznych zákazkách..doteraz sme fakturovali kolky, správne poplatky s DPH, podotýkam už niekoľlko rokov, mali sme daňovú kontrolu pre DPH, všetko bolo v poriadku (aj keď si teraz presne neviem spomenúť, či zrovna v tých mesiacoch, ktoré kontrolovali boli fakturované aj kolky či správne poplatky). Boli sme aj na daňovom úrade za jednou pani sa jej popýtať ako to vlastne je, či aj tieto poplatky vstupujú do základu dane alebo nie..vtedy sme sa bavili len o mandátnej zmluve, tú sme nikdy nemali ani nemáme. Všetky vyjadrenia, potvrdenia, ktoré sú potrebné k projektom, ktoré robíme, sú písané na našu firmu, všetky tieto výdavky spojené s projektami účtujeme ako naše náklady. Máme splnomocnenie ale tam sú jednoducho uvedené len úkony. Právnik povedal, že splnomocnenia a mandátna zmluva sa jednoducho nedá brať tak, že jedno nahradí druhé. Podotýkam, že takto to robíme už dlhé roky a odrazu prišiel list, ktorý sa odvoláva na splnomocnenie, kde nás dotyčná firma upozorňuje na to, že mi robíme veci v ich mene a na ich účet a do ZD by teda tieto rôzne poplatky vstupovať nemali. My sme to doteraz brali tak, že sme dostali zákazku a celú tú zákazku musíme jednoducho odovzdať, samozrejme popritom vznikajú rôzne poplatky, ktoré sa nedajú konkrétne vyčísliť ani v zmluve o dielo. Takže jednoducho ich požadujeme zaplatiť a fakturujeme ich. Neviem ako mám teraz postupovať, čo je vlastne správne a čo nie..niektoré veci sa totiž dajú chápať rôznymi smermi..prosím o radu všetkých, ktorí s týmto majú nejaké skúsenosti..ďakujem pekne
0 0
babs babs

babs je offline (nepripojený) babs

naozaj sa nenájde nik kto by mal podobný problém??
0 0
alica alica

alica je offline (nepripojený) alica

U nás to riešime tak, že ak sú správne poplatky vysoké /tzn. že sa nejedná o stokorunové položky/ upozorníme klienta, a buď ich zaplatí zo svojho účtu, a potom mu "nevstupujú" do faktúry, alebo pri poplatkoch v kolkoch sa kolky pri nákupe zaúčtujú ako nedaňový výdavok /JÚ/ a pri vystavení faktúry sa vyfaktúrujú klientovi bez DPH - ako prechodná položka /nedaňový príjem z hľadiska DzP/.
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

A keď máme kolky v Prevádzkovej réžii, tak máme fakturovať s DPH?
Ale Keď niečo neovplyvňuje ZD čo to má z priebežnou položkou? je to úplne v iných stlpcoch peňaž. eníka vpredu ( keď sa napr. prenašajú peniaze z pokladne na bank. účet)Poradte.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Odpovede na otázku monyky sú v tejto téme http://www.porada.sk/t56643-uctovani...tml#post499414
0 0
monyka monyka

monyka je offline (nepripojený) monyka

A v ktorom príspevku prosím? lebo ja som z toho domotaná, neviem to nájsť ani ti ani tam.
Help me!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tu http://www.porada.sk/t56643-uctovani...tml#post499601
... troška si to domotala Ty, lebo si pokračovala v pýtaní sa v téme, ktorá bola priložená ako odkaz na príbuznú tému
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať