Zavrieť

Porady

Umyselné upchatie komína z plynového kotla

Suseda mi úmyselné zapchala vývod z plynového kotla. Bývam v sedem bytovom obytnom dome Moja obvodová priečka je hraničná medzi našimi pozemkami. Kedže na vedľajšom pozemku nič nie je tak projektant riešil vývody z našich kotlov k susedom. Susedia z tým súhlasili za finančnú odmenu čo je aj písomne zdokumentované a podpísané. Byty sú postavené podľa stavebných projektov a aj riadne skolaudované. Pred mesiacom sa k susedom nasťahovala ich dcéra a začali problémy. Cez plot ma požiadala o odstránenie vývodu z kotla, keď som jej povedal že to nejde musel by som prerobiť celé kúrenie tak mi oznámila že to urobí sama. Pred dvoma dňami mi z ničoho nič prestal fungovať kotol pri zapnutí došlo v ňom k riadnej rane cca tri krát zavolal som servis a zistili že vo vývodovej rúre sú natlačené doštičky a zablendovaný vývod. Zavolal som mestskú políciu ktorá to zdokumentovala a pozvali si ju na vyjadrenie sa k danej veci. Servis zistil poškodenie tepelnej izolácie v spaľovacej komore. Cena opravy predpokladaná cca 230 eur. Na mestskej polícii že vraj dostane pokutu 15 eur a pokarhanie za narušenie susedských vzťahov a je koniec. Môžte mi poradiť ako ju prinútiť aby sa to nezopakovalo ako dostať z nej peniaze za opravu kotla. PS: pán zo servisu mi oznámil že ak by som kotol nevypol mohlo dôjsť k zlému odťahu spalin a priotráveniu plynom CO2.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš si od nej vymáhať škodu, doklady máš. Ak by to zopakovala, môže to byť trestný čin.
    Mimochodom, ten ich pôvodný súhlas a odmena sa mali premietnuť do vecného bremena, aby ten stav museli strpieť.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ak to urobí ešte raz - trestné oznámenie na dotyčnú - poškodzovanie cudzej veci - zákon 300/2005 Z.z - §245 ods.1, ods.2, ohrozenie zdravia a života - zákon 300/2005 Z.z - §155 ods.1, ods.2.
    misoft Kľudne - môžeš.

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    rastiček Pozri príspevok
    Prečo musím čakať kým to urobí ešte raz nemôžem to oznámenie podať hneď?
    aby si si mohol zavolať niekoho nestranného aby to videl tvrdenie proti tvrdeniu

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    rastiček Pozri príspevok
    Prečo musím čakať kým to urobí ešte raz nemôžem to oznámenie podať hneď?
    Súhlas na plynový vývod od susedy by mal byť písomný pre celú bytovku. Nečakala by som, aby sa takýto prípad ešte zopakoval, však to konanie susedy je primitívne a navyše ohrozujúce život nielen tam bývajúcich, ale aj okolo žijúcich a náhodne idúcich. Tento prípad je hodný trestného oznámenia. Nie je na čo čakať a žiť v neistote. Tu sa nejedná len o škodu na plynovom kotli. Navštív prokuratúru, nie políciu. Na prokuratúre povedz všetko čo sa udialo, aj postoj polície, predlož súhlas od susedy na plynový vývod a od plynárov tiež písomný zápis o škode na plynovom kotle a výške škody. Môj názor.

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    ja by som to riesil okamnzitym podanim trestneho oznamenia na neznameho pachatela vo veci ohrozenia zivota, dokonca kedze to bolo vedome, nemal by byt problem to zadefinovat ako pokus o vrazdu - ak dotycna osoba nema paiere nato ze je az tak slahnuta (co zjavne je, len je otazne ci aj uradne)
    To poskodenie kotla by som riesil ako sekundarnu vec. Podstatneje, ze ta vlastne chcela a mohla zabit.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    samozrejme vsak plynovy kotol moze buchnut len tak tak, ak ma upchaty komin... ona je nacisto blazon ta pani? Ved vybuch by ta mohol zabit a navyse poskodit aj jej majetok!

    Osobne by som trestne oznamenie nepodaval na nu, ale na neznameho pachatela, aby ma potom ona nezazalovala za ohovaranie

    rastiček je offline (nepripojený) rastiček

    rastiček
    Dnes som bol na policii podať trestné oznámenie ako ste mi radil. Tam ma vypoklonkovali že už to rieši mestská polícia a keď oni uznajú že ide o trestný čin tak im to postúpia. Škoda bola na kotli 180 eur na čo je doklad od servisu a popis že škoda nastala zapchaním prieduchu, že aby sa tomu venovali oni musí byť škoda nad 266 eur. Manželka volala mestskú políciu lebo si myslela že je to jedno koho volá. Mám obavu že to skončí na obvodnom úrade kde dostane suseda verejne pokarhanie a ja si budem musieť škodu vymáhať súdnou cestou. Oni sa zahrajú na sociálny prípad a budu mi to splácať po 5 eur mesačne. A nakoniec budem mať väčšie náklady na súd ako na opravu kotla.

    rastiček je offline (nepripojený) rastiček

    rastiček
    Dnes som bol na policii podať trestné oznámenie ako ste mi radil. Tam ma vypoklonkovali že už to rieši mestská polícia a keď oni uznajú že ide o trestný čin tak im to postúpia. Škoda bola na kotli 180 eur na čo je doklad od servisu a popis že škoda nastala zapchaním prieduchu, že aby sa tomu venovali oni musí byť škoda nad 266 eur. Manželka volala mestskú políciu lebo si myslela že je to jedno koho volá. Mám obavu že to skončí na obvodnom úrade kde dostane suseda verejne pokarhanie a ja si budem musieť škodu vymáhať súdnou cestou. Oni sa zahrajú na sociálny prípad a budu mi to splácať po 5 eur mesačne. A nakoniec budem mať väčšie náklady na súd ako na opravu kotla. A čo sa týka ohrozenia zdravia ja musím dokázať že k niečomu mohlo dôjsť čo mohlo potvrdil mi to rev technik čo mi kontroloval kotol ale on mi nemôže dať vyjadrenie môže to vydávať len súdny znalec a toho musím zaplatiť zas ja.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    aj tak mozes podat trestne oznamenie! mestskacov este stale volaju policia? ved ti nikdy nic nezmozu!

    rastiček je offline (nepripojený) rastiček

    rastiček
    Dobrý deň
    Chcem sa opýtať či si môžem vymáhať škodu keď ešte neprebehlo žiadne konanie, suseda sa zatajuje nepreberá poštu, tak to vidím na dlhšie kým ju donútia podať vyjadrenie k skutku. Podľa informácii čo zatiaľ mám tak že ide o sumu ktorá nepresiahla 266 eur, (moja škoda potvrdená servisom je 182 eur) súd jej nemôže prikázať úhradu škody. Ak chcem škodu preplatiť a suseda mi ju nebude chcieť uhradiť tak pomôže len založiť ďalší občiansko právny súd kvôli preplateniu škody. Mám obavy že keď aj súd vyhrám a suseda sa bude tváriť ako soc. prípad a bude mi škodu splácať po nejakej smiešnej sume aby som nakoniec nemal väčšie výdavky " poplatky, právnik, strata času a neviem čo ešte".

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    tienik Pozri príspevok
    ja by som to riesil okamnzitym podanim trestneho oznamenia na neznameho pachatela vo veci ohrozenia zivota, dokonca kedze to bolo vedome, nemal by byt problem to zadefinovat ako pokus o vrazdu - ak dotycna osoba nema paiere nato ze je az tak slahnuta (co zjavne je, len je otazne ci aj uradne)
    To poskodenie kotla by som riesil ako sekundarnu vec. Podstatneje, ze ta vlastne chcela a mohla zabit.
    Nie sranda ....

    Zločin

    Predstavuje vyššiu formu trestného činu. Je to úmyselná forma trestnej činnosti, ktorá je vymedzená od prečinu alebo obzvlášť závažného zločinu trestuhodnosťou.
    Zločinom je podľa Trestného zákona úmyselný trestný čin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou päť rokov.
    O zločin ide aj vtedy, ak v prísnejšej skutkovej podstate prečinu spáchaného úmyselne je ustanovená horná hranica trestnej sadzby prevyšujúca päť rokov.
    Zločin, za ktorý tento zákon ustanovuje trest odňatia slobody s dolnou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov, sa považuje za obzvlášť závažný.
    Vražda
    je úmyselné usmrtenie inej osoby.
    V právnom poriadku Slovenskej republiky sa vražda pokladá za trestný čin a trestá sa odňatím slobody na desať až pätnásť rokov.

    Právna analýza vraždy
    Vo všeobecnom (rímskom, kontinentálnom) práve je vražda definovaná ako protizákonné zabitie iného človeka v stave mysle známom ako "zlý úmysel".
    Koncept "zlého úmyslu" však nemusí nevyhnutne znamenať predbežnú úvahu. Ako formy "zlého úmyslu" sa totiž celkovo rozlišujú následovné stavy mysle:
    1. úmysel zabiť (úkladná vražda),
    2. úmysel spôsobiť vážnu telesnú ujmu blízku smrti,
    3. úplná ľahostajnosť voči neúmerne vysokému riziku pre život človeka, alebo
    4. úmysel spáchať nebezpečný zločin (doktrína "zločin-vražda").
    V stave mysle (4), doktríny zločin-vražda, musí ísť v prípade spáchaného "podkladového" zločinu o principiálne nebezpečný zločin ako napríklad únos, podpaľačstvo, znásilnenie či lúpež. Za takýto podkladový zločin však nemožno považovať menej závažný kriminálny skutok, akým je napríklad napadnutie.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    ako napísal "tienik", prvé čo ma napadlo pri prečítaní zadávateľa témy bolo trestné oznámenie za pokus o vraždu.
    je to takpovediac krajnosť, ale ak by sa to aj vysvetlilo, verím, že to bude mať definitívny výchovný charakter a viac sa to nezopakuje...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    branislavp Pozri príspevok
    Súhlas na plynový vývod od susedy by mal byť písomný pre celú bytovku. Nečakala by som, aby sa takýto prípad ešte zopakoval, však to konanie susedy je primitívne a navyše ohrozujúce život nielen tam bývajúcich, ale aj okolo žijúcich a náhodne idúcich. Tento prípad je hodný trestného oznámenia. Nie je na čo čakať a žiť v neistote. Tu sa nejedná len o škodu na plynovom kotli. Navštív prokuratúru, nie políciu. Na prokuratúre povedz všetko čo sa udialo, aj postoj polície, predlož súhlas od susedy na plynový vývod a od plynárov tiež písomný zápis o škode na plynovom kotle a výške škody. Môj názor.
    rastiček Pozri príspevok
    Dnes som bol na policii podať trestné oznámenie ako ste mi radil. Tam ma vypoklonkovali že už to rieši mestská polícia a keď oni uznajú že ide o trestný čin tak im to postúpia. Škoda bola na kotli 180 eur na čo je doklad od servisu a popis že škoda nastala zapchaním prieduchu, že aby sa tomu venovali oni musí byť škoda nad 266 eur. Manželka volala mestskú políciu lebo si myslela že je to jedno koho volá. Mám obavu že to skončí na obvodnom úrade kde dostane suseda verejne pokarhanie a ja si budem musieť škodu vymáhať súdnou cestou. Oni sa zahrajú na sociálny prípad a budu mi to splácať po 5 eur mesačne. A nakoniec budem mať väčšie náklady na súd ako na opravu kotla.
    ...sorry ....ale radili Ti inak ...
    Je to Tvoja chyba , že nečítaš poriadne .......ale poteším Ťa , nie si sám , je viacero takých pacientov ...

    Štátna polícia má dosť roboty ...
    Mestská polícia už niečo vyriešila ???...nesranduj , šak to sú " papučári " a následní plniči mestskej kasy vyberaním pokút za nesprávne parkovanie ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.