Zavrieť

Porady

Strata na sklade

Dobrý deň,

prosím o radu ohľadne skladu. Účtovníčka v roku 2003 nechala na sklade po účtovnej stránke sumu 800.000,- Sk , ale inventarizácia fyzická vykázala sumu 200.000,- Sk. V roku 2003 nezaučtovala ale tento schodok.

Na základe tohto ako mám vyrovnať tento schodok po učtovnej stránke aby mi sedel sklad? Je to manko?

Dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Na ťarchu účtu 549 zaúčtovať manko na zásobách. V prospech účtu 112-ak ide o materiál alebo 132-ak ide o tovar. Nákladový účet 549-bude daňovo neuznaný náklad. Ďalej by ste mali skúmať, či ide o zavinené manko a rozdiel zosobniť podľa internej smernice a dohody o hmotnej zodpovednosti, ktorú by ste mali mať spísanú s osobami, ktoré prichádzajú do styku s materiálom alebo tovarom. Manko-schodok na sklade po zistení zodpovednosti a zosobnení zaúčtovať ako uplatnenie škody voči zamestnancovi MD-335 a D-648, pričom výnosový účet 648 nebude tvoriť daňový základ.

    mimi je offline (nepripojený) mimi

    mimi
    Po rozhovore s klientom, mi bolo povedané, že učtovníčka v roku 2003 zle zaučtovala sklad a preto vznikol ten schodok. Takže inventarizácia je v poriadku len učtovníctvo je zlé.


    Mám navrhnúť kompletnú opravu roku 2003 a tým by sa vyriešil aj schodok v inventarizácii, ktorý v skutočnosti ani neexistuje?

    Zistila som tiež dodatočne že aj konečné stavy záväzkov a pohľadávok nie su v poriadku. Takže asi by bolo na mieste naozaj spraviť opravné daňové za rok 2003.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Akým spôsobom účtujete zásoby A lebo B. Ako ovplyvňuje chyba účtovníčky daňový základ za r.2003? Podľa toho by som sa rozhodovala o dodatočnom daňovom priznaní za r.2003.To isté sa týka aj nezrovnalostí v pohľadávkach a záväzkoch. Oprava sa bude týkať iba aktív a pasív alebo nákladov a výnosov. Ak mi to neovplyvní daňový základ tak by som to zaúčtovala v r.2004 opravným interným dokladom, ktorého prílohami by bolo všetko to, čo preukáže oprávnenosť opravných zápisov. K záväzkom a pohľadávkam by som si vyžiadala dodatočné odsúhlasenia zostatkov k 31.12.2003 s dodávateľmi aj odberateľmi. Pri sklade to bude asi komplikovanejšie, tam pravdepodobne príde k zmene daňového základu, pretože ak zostatok na účte 112, 132 mal byť nižší, tak by daňový základ r.2003 mal byť o túto čiastku nižší, nakoľko na účte mal byť účtovný stav zásob = inventúrny stav zásob k 31.12.2003 a rozdiel mal byť v spotrebe na 501, 504. Kedže sa jedná o dosť vysoký rozdiel, rozhodovala by som sa podľa toho, či bola firma v strate za r.2003 alebo v zisku. Ak v strate, dodatočné daňové priznanie by stratu zvýšilo. Ak sa vzdá firma nároku na odpočet straty, ktorá by mi týmto vznikla, tak by som to zaúčtovala na 501,504 ako nedaňový náklad v r.2004. Ak v zisku, rozhodovalo by koľko firma získa na dani, ktorú za r.2003 odviedla. Ak by to bola významná čiastka oplatí sa podať dodatočné daňové priznanie, s vedomím, čo to so sebou prináša.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ak nesedí okrem skladu aj zostatok záväzkov a pohľadávok a ak klientovi záleží na tom, aby mal účty v budúcnosti v poriadku a tebe na tom, aby ti zostatky na účtoch sedeli k 31.12 a chyby sa neprenášali do nového roka..... treba skontrolovať všetko spätne. Veľké rozdiely sa môžu nájsť aj na iných nákladových účtoch

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Ak nesenia pohľadávky a záväzky, je možné že so skladom súvisia aj tieto, možno niesú dobre zaúčtované. Prešla by som všetky doklady, malo by sa v dokladoch nájsť prečo je rozdiel v sklade, ak nejde o manko.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.