Zavrieť

Porady

Výpoveď počas rodičovskej dovolenky...

Som na rodičovskej dovolenke do 02/2015, zamestnávetaľ mi chce dať výpove´d, moje miesto je zrušené aj celá prevádzka. mám nárok na podporu v nezamestnanosti po skončení rodičovskej dovolenky? vraj je možné rerušiť rodičovskú dovolenku a nahlásiť sa na úrad práce, alebo je možnosť previesť poberanie rodičovkého príspevku na manžela.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    výpoveď je počas RD nemôžete dať..
    dohodu s ňou spísať môžete..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vieraaaa Pozri príspevok
    Evka, ďakujem. Zákon tak vraví, no ja som sa s tým začiatkom plynutia výpovednej doby tak doplietla, že už som si nebola istá. Ešte raz ďakujem.
    Vierka, ak zamestnankyňa nemá prácu a pôjde sa evidovať na UP, bude pre ňu výhodné - ak má nevyčerpanú dovolenku - že vyčerpá jeden deň dovolenky a zvyšnú, vrátane odstupného jej preplatíte. (Ak sa dohodnete na skončení prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP - zdôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm.b)

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    ako píšeš, treba previesť rodičovský na manžela, vyčerpať podporu a po nej rodičovský na seba
    ďakujem. Musí byť výpove´d daná zo strany zamestnávateĺa dohodou? aká by mala byť výpovedná doba?

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    majka.mysiakova Pozri príspevok
    ďakujem. Musí byť výpove´d daná zo strany zamestnávateĺa dohodou? aká by mala byť výpovedná doba?
    výpoveď dohodou? taká neexistuje..
    zrejme to bude dohoda o skončení pracovného pomeru, kde bude uvedené ako dôvod par. 63 ods.1 a)

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    Prosím o radu. Máme takýto prípad. Pracovníčka je do 19.2.2013 vrátane na rodičovskej dovolenke. Keďže sa domáha pohovoru ohľadom nástupu do zamestnania po rodičovskej dovolenke a firma pre ňu nemá žiadne miesto, t.j. bude jej daná výpoveď v zmysle § 63 ods. 1 písm. b) – pre nadbytočnosť. Chcem sa spýtať, či jej môžeme vlastne dať túto výpoveď už napr. zajtra s tým, že samozrejme výpovedná doba jej začne plynúť od 1.3.2013 a PP skončí 31.5.2013. Má odpracovaných viac ako 10 rokov, takže výpovedná doba = 3 mesiace a odstupné = 3-mesačné.
    Ak by súhlasila s dohodou (z org. dôvodov), PP by sme ukončili dňom 28.2.2013 a vyplatili jej 4-mesačné odstupné.
    Môžeme jej dať túto výpoveď, resp. dohodu už zajtra? (Je to síce počas rodičovskej dovolenky, ale PP skončí až po jej ukončení.)

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    Evka, ďakujem. Zákon tak vraví, no ja som sa s tým začiatkom plynutia výpovednej doby tak doplietla, že už som si nebola istá. Ešte raz ďakujem.

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    veronikasad Pozri príspevok
    Vierka, ak zamestnankyňa nemá prácu a pôjde sa evidovať na UP, bude pre ňu výhodné - ak má nevyčerpanú dovolenku - že vyčerpá jeden deň dovolenky a zvyšnú, vrátane odstupného jej preplatíte. (Ak sa dohodnete na skončení prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP - zdôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm.b)
    Veronika, ďakujem. Ja našich šéfov presvidečam, aby sme jej dali čerpať RD do konca februára a potom s ňou ukončili PP, samozrejme, ak bude súhlasiť s dohodou. (Má ešte 21 dní nevyčerpanej RD.)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vieraaaa Pozri príspevok
    Veronika, ďakujem. Ja našich šéfov presvidečam, aby sme jej dali čerpať RD do konca februára a potom s ňou ukončili PP, samozrejme, ak bude súhlasiť s dohodou. (Má ešte 21 dní nevyčerpanej RD.)
    Vierka, to nie je moc dobrý nápad (RD po dovršení 3 rokov veku dieťaťa). Skôr to čerpanie dovolenky do 28.2.2013. Ale ak jej chcete pomôcť so zvýšenou dávkou v nezamestnanosti, treba to prepočítať - závisí aj od výšky odstupného.

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    veronikasad Pozri príspevok
    Vierka, to nie je moc dobrý nápad (RD po dovršení 3 rokov veku dieťaťa). Skôr to čerpanie dovolenky do 28.2.2013. Ale ak jej chcete pomôcť so zvýšenou dávkou v nezamestnanosti, treba to prepočítať - závisí aj od výšky odstupného.
    Vierka, to nie je moc dobrý nápad (RD po dovršení 3 rokov veku dieťaťa)...
    - celkom nechápem. Jej končí rodičovská dovolenka 18.2.2013. Od 19.2. do 28.2.2013 by čerpala riadnu dovolenku. 28.2.2013 by sme ukončili PP a v poslednej výplate jej preplatili zvyšok (13 dní riad. dovolenky) a vyplatili odstupné.
    Veronika, myslíš tým, že najvýhodnejšie by pre ňu bolo dať jej iba 1 deň riad.dovol. a zvyšok preplatiť, aby mala vyšší základ pre podporu?

    ...treba to prepočítať - náhradu za riadnu dovolenku aj odstupné by som rátala z pravdepodobného zárobku.
    Chcem sa ešte opýtať, za aké obdobie sa vypočítava výška dávky v nezamestnanosti /keďže dostávam výpovď počas rodičovskej dovolenky/? Započítava sa aj odstupné, ktoré mi samozrejme zamestnávateľ odmieta vyplatiť...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    majka.mysiakova Pozri príspevok
    Chcem sa ešte opýtať, za aké obdobie sa vypočítava výška dávky v nezamestnanosti /keďže dostávam výpovď počas rodičovskej dovolenky/? Započítava sa aj odstupné, ktoré mi samozrejme zamestnávateľ odmieta vyplatiť...
    Počas rodičovskej dovolenky nemôžeš od zamestnávatela dostať výpoveď (neplatí v prípade, ak zamestnávatel zanikol). Máš nevyčerpanú dovolenku ?
    áno mám nevyčerpanú dovolenku, pred nástupo na materskú som žiadnu nečerpala a ani mi ju nepreplácali. Zanikla prevádzka na ktorej som pracovala, podniká naďalej zamestnávateľ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.