Zavrieť

Porady

Internetovy projekt - ako je to s danami a dalsimi nalezitostami?

Uvazujem nad rozbehnutim internetoveho projektu a potreboval by som poradit, ci mam povinnost platit dane resp. riesit ine zo zakona vyplivajuce povinnosti.

Je to troska specificka situacia, pretoze zamyslana sluzba by bola zamerana na vsetky krajiny (domena .com) - potencionalny zakaznici z celeho sveta, neplanujem vytvarat ziadnu zivnost ani inu pravnu formu, ucet budem mat na paypale a cely projekt chcem riesit vo volnom case, ako hobby s tym, ze mozno raz v buduucnosti z toho nieco bude.

Viete mi prosim poradit, ci Slovenske zakony zdanuju alebo ukladaju inu povinnost takejto volnocasovej aktivite, z ktorej mozno v buducnosti budu nejake prijmy?

Vopred dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    riven Pozri príspevok
    Ako je definovana sustavna cinnost? Cize ak by som niektoru z podmienok nesplnil, napr. neslo by o sustavnu cinnost, nemusel by som zakladat zivnost (ani s.r.o.) a mohol to riesit ako fyzicka osoba? (tym padom ani riesit dane?)

    Pytam sa sice naivne, ale chcel by som v tom mat jasno. Ide o maly projekt a chcem si zvazit, ze ak je v tom byrokracia, ci sa mi vobec oplati do toho ist.
    Sústavná činnosť neznamená, že sa musíte tejto činnosti venovať každý deň resp. každý druhý deň, stačí vykonávanie tejto činnosti za účelom dosiahnutia zisku aj nepravidelne (+splnenie zvyšnej časti definície živnosti). Dopredu totiž nikdy nemôžte vedieť, kedy a aké zákazky dosiahnete. Pre trestný čin neoprávneného podnikania stačí už malý rozsah (nad 266 eur).

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Kedze stranka bude bezat sustavne, tak pojde urcite o sustavnu cinnost. Ani predajca v maloobchode nepredava uplne sustavne, aj on ma niekedy obchod zatvoreny a tiez ide o sustavnu cinnost.

    Samozrejme, stranku mozes mat aku chces aj bez zivnosti, ale ak budes prijlat platby, to uz je nieco ine.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    calimero1 Pozri príspevok
    Zakon nepozna pojem volnocasova aktivita. Pokial prijmy prekrocia urcitu hranicu, treba mat zivnost.
    Môžeš mi povedať, z akého zákona je, že ak príjmy prekročia istú hranicu, treba mať živnosť?

    Živnosť je definovaná ako sústavná činnosť, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Nič na tom nemení ani to, že plánuješ mať zákazníkov z celého sveta.

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    Zakon nepozna pojem volnocasova aktivita. Pokial prijmy prekrocia urcitu hranicu, treba mat zivnost.

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    Dáša_ Pozri príspevok
    Môžeš mi povedať, z akého zákona je, že ak príjmy prekročia istú hranicu, treba mať živnosť?

    Živnosť je definovaná ako sústavná činnosť, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Nič na tom nemení ani to, že plánuješ mať zákazníkov z celého sveta.
    No veď práve,živnosť je definovaná ako sústavná činnosť. A pokiaľ niečo predá dvom ľuďom za rok, o sústavnú činnosť pravdepodobne nejde.
    Pri príjme do 1/2 nezd.časti základu dane nemusí podávať daňové priznanie - tu som sa sekol, ten limit nemá nič so živnosťou, ale daňovým priznaním.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    calimero1 Pozri príspevok
    No veď práve,živnosť je definovaná ako sústavná činnosť. A pokiaľ niečo predá dvom ľuďom za rok, o sústavnú činnosť pravdepodobne nejde.
    Pri príjme do 1/2 nezd.časti základu dane nemusí podávať daňové priznanie - tu som sa sekol, ten limit nemá nič so živnosťou, ale daňovým priznaním.
    to ci preda svoj produkt alebo sluzbu nie je podstatne - to je riziko podnikania ... uz len to, ze vytvori stranku a ponuka svoje sluzby za odplatu podla mna splna znaky zivnosti

    riven je offline (nepripojený) riven

    riven
    Dáša_ Pozri príspevok
    Živnosť je definovaná ako sústavná činnosť, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku. Nič na tom nemení ani to, že plánuješ mať zákazníkov z celého sveta.
    Ako je definovana sustavna cinnost? Cize ak by som niektoru z podmienok nesplnil, napr. neslo by o sustavnu cinnost, nemusel by som zakladat zivnost (ani s.r.o.) a mohol to riesit ako fyzicka osoba? (tym padom ani riesit dane?)

    Pytam sa sice naivne, ale chcel by som v tom mat jasno. Ide o maly projekt a chcem si zvazit, ze ak je v tom byrokracia, ci sa mi vobec oplati do toho ist.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    sustavna cinnost znamena ze moze predaj aj velke h.vno s prepacenim, ale aj tak sa moze jednat o sustavnu cinnost

    Internetovy projekt - ako je to s danami a dalsimi nalezitostami?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.