Zavrieť

Porady

Ako realizujete právo vlastníka nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu? Máte v zmluve ošetrené, že si môžete robiť fotokopie, výpisky ?

Právo nahliadať do dokladov je u nás iluzórne. Predseda SVB jednoducho na nevyhovujúcich vlastníkov nemá čas, dopredu vyžaduje, čo chcete vidieť (napr. dátum zápisnice, ale vy neviete, na ktorej schôdzi sa daná vec preberala..) a zasa nemá čas, potrebuje prizvať tamtohoahentoho... Aký postup doporučujete ? Ako zmeniť terajšiu situáciu, keď sa predseda SVB chová ako vlastník domu?
Usporiadat
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Gramatická chyba, ktorá môže narobiť väčšiu škodu, ako 2% na vode.
Je veľký rozdiel s niečim ako z niečoho.
Ako som sľúbil končím s písaním pripomienok, s tým, nech sa Vám všetkým darí čo najviac zistiť o svojich susedov.
A na pošte nedodržujte kilintskú zónu, aj tam sa dozviete koľko kto berie dôchodok a koľko platí inkaso.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Rozdiel v chybe s a z samozrejme môže napáchať škody. Ja som však len obyčajný kibic, kecal a po mečiarovský prďús, táraj a gágaj, a teda môj prejav na tomto fóre nemôže páchať škody, či urobím hrúbku, či je s namiesto z. Na rozdiel od tých, čo z hľadiska svojej profesie šíria bludy a polopravdy vychádzajúc so svojej praxe a zažítých pravidiel, ja amatér bojujem na všetkých frontoch proti hlúposti z pozície, a najviac ma hnevajú hopvná položené do poličky, ktoré si začnú časom myslieť že sú lekvárom. Ako chutí moc? Moc.
Svojar, poznáš tento vtip?
Príde chlapík ku pultu a pýta sa koľko stojí kvapka vodKy. Vyčapník mu odpovie že nič, a chlapík na to: Tak mi jej nakvapkajte pol deci.
S tebou je zbytočné dohadovať sa. Kde ťa položia, tam ležíš, čo povedia to robíš.
Ak musí byť údaj o podiele bytu na spoločnej spotrebe domu tajný, tak potom odomňa nikto nemôže chcieť väčšiu platbu, ako mi prináleží od spoluvlastníckeho podielu
Opakujem otázku svojarovi: Ak je údaj o spotrebe vody, počet dielikov PRT osobný údaj, čo musí spĺňať odpočtár?
Naposledy upravil nunenko : 23.03.13 at 19:11
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

svojar Pozri príspevok
Už som napísal,že nebudem odpovedať, ale ešte predsa len niečo.
Pre sita - neviem čo všetko máte vy na doklade o ročnom zúčtovaní, ale my tam máme údaje za celý dom a potom za konkétny byt.
napr dom - spotreba SV - meraná v bytoch 1500, fakturovaná 1500, cena 1m3 2,45€ spolu 3675,00€.
byt - poč. stav 20m3, konečný 50m3, spotreba 30m3, skutočnosť 73,50€, záloha 74,00€, preplatok 0,50€
Tak načo potrebuješ vedieť spotrebu suseda. Možno u Vás dakto klame, ale my, ako som tu už písal viackát u SV nemáme koef. cez 1,00,
A tak je to pri každej službe - nielen SV, pretože tá sa tu stále objevuje, asi preto, že včera bol Deň vody.
V zákone zálibu nemám,aby som si ho čítal pred spaním, to skôr Ty - čítaš aj Ústavu ako hlavný zákon.
A čo tak radšej dajký dobrý román, cestopis - bolo by užitočnejšie.

No, svojar. Kedysi boli aj koeficienty na teplú a aj studenú vodu, teraz už nie.

Teplá, teplo v nej sa rozpočíta podľa súčtu spotrieb spoločných bytových vodomerov. Rozdeľuje sa predsa spoločný náklad domu na teplo dodané v teplej vode. Tiež náklad na studenú vodu.

Spotreba domu 1 188,50 m3, rozpočítať na 1 188,50 m3, náklad za dodanú vodu na ohrev 2 558,06 €, náklad na jeden m3 2,1523 €. Spotreba v byte 16 m3, úhrada v byte 34,4375 €. K tomu náklad za teplo vo vode za byt, 159,0254 €. Náklady spolu 193,4629 €. Záloha za rok predpísaná 159,70 €. Nedoplatok 33,4929 €.

Studená voda, alebo len voda dodaná do domu dodávateľom vody. Spotreba 1 239 m3, náklad za vodu 2 664,98 €, rozpočítať na 1 169 m3, náklad na jeden m3 2,2797 €. Spotreba v byte 57 m3, úhrada v byte 129,9434 €. Záloha 99,88 €. Nedoplatok 30,063 €.

Všetko v byte spolu, predpis 986,32 €, skutočné náklady 1 031,94 €, rozdiel -44,52 €. Skutočné úhrady v roku 1 096,00 €. Skutočný preplatok 64,06 €.

Takže bez koeficientov, ale tí šikovnejší si ho môžu vypočítať, teda len na studenej vode 1 239 m3 : 1 169 m3 = 1,05988.

Ale, po jednom vyúčtovaní prišla za mnou pani, že sa jej nezdajú náklady za teplo. Pomohol som sa jej v tom zorientovať. Pýtal som si odpisový doklad. Omylom jej nahodili odpísané údaje s pred roka. Z jej vyúčtovania som jej vypočítal, že jej to robí 500 Sk. Z môjho vyúčtovanie som si vypočítal, že ja jej s tých 500 Sk. dlžím asi 4,50 Sk. Ostatných, ostatných nebolo možné vypočítať, neboli k tomu na vyúčtovaniach údaje. Rozpočítanie sa neprerábalo, ale na ďalší rok mala tých 500 Sk. odpočítaných a ostatní ich mali pripočítané, samozrejme podiel bytov, ich súčet bol 500 Sk.

A teraz si predstav, že by to bolo opačne, nie že by jej tých 500 Sk. chýbalo, ale by ich mala naviac. A uvedenú chybu by nikomu neoznámila. Všetci si skontrolujú svoje vyúčtovania a nikto nenájde chybu vo svojom vyúčtovaní, takže je všetko v poriadku. Skutočne je všetko, bolo by v poriadku???

Druhá vec, tiež s teplom. Na pol roku sa menila cena tepla, teda náklady boli za jar a jeseň zvlášť. Tiež odpis na PRT bol za jar a jeseň. Prišlo vyúčtovanie, pozrel som a bola chýba, jarné náklady boli rozpočítané podľa údajov z PRT za jeseň. Asi za mesiac prišlo celé nové, už opravené. Niekto na to prišiel, a až toj pol roka späť sa na schôdzi jedna pani priznala, ktorá inak mala vyúčtovanie na háku, len ten rok zaplatila vyššie zálohy asi o 5 000 Sk. a ešte mala nedoplatok. Tak sa podľa jej vyjadrenia, štyri hodiny hrabala vo vyúčtovaní než na to prišla.

Ostatní, ostatní to mali v poriadku, teda okrem mňa. Ale ja som to mal tiež na háku.

Tretia vec jeden rok nám vyskočil koeficient na studenú vodu 1,77 a vraj bolo všetko v poriadku. Ale pamätám si, že jeden rok bol 0,98. Asi sme liali, niektorí, vodu späť do rozvodu, nie do kanalizácie.

Pokiaľ si niekto povie dôveruj, ale preveruj, malo by mu to byť umožnené! Či nie?

Aj klamať niekto môže, ale ako sa to dá zistiť, keď sú to akože osobné údaje!

A ten koeficient u vás 1,00 skoro vždy, záhada. Že by ste sa na Silvestra dohodli o plo noci všetci naraz odpísať stavy vody, a jeden by sa z domu vybral, tiež v tom termíne odpísať stav fakturačného vodomeru, tak, tak by to mohlo byť pravdepodobne, ale že by spotreba na fakturačnom vodomery sedela so súčtom spotrieb na spoločných vodomeroch v bytoch na 100 %?

A k tomuto

V zákone zálibu nemám,aby som si ho čítal pred spaním, to skôr Ty - čítaš aj Ústavu ako hlavný zákon.

Ale, Ústava je ako hlavný zákon. A nepovedz, že ako aktívny člen SVB sem - tam nečukneš do tej 182! Možno niekedy aj pred spaním, alebo miesto spania, sem - tam.

A čo tak radšej dajký dobrý román, cestopis - bolo by užitočnejšie.


Veď Porada to je román a zo skutočného života!

Cestopis? A čo tak sa dohodnúť, že si nájdem cestu do Krompách a pohovoriť si priamo - bolo by užitočnejšie. ??? Či nie?

Skús ešte raz odpovedať.
1 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Aby som sa vrátil k téme, §11 ods. (6) "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv" súvisí s právom na informáciu tak ako to naznačil v jednom príspevku numerko. Podľa viacerích nálezov US má občan právo na príjmanie ínformácie v ktoromkoľvek čase a teda nie len viazanom na príslušné úradné hodiny. Takéto právo je možné všeobecne zabezpečiť výpiskami, odpismi, kópiou alebo iným záznamom, napr. elektronickým audiovzuálnym záznamom. Povinná osoba na sprístupnenie informácie je pritom povinná vykonať opatrenia na zabránienie sprístupnenia obchodného tajomstva a osobných údajov tretích osôb podľa osobitného zákona.Pod nahliadnutím do dokladov k týkajúcich sa správy rozumiem to, že budem môct nahliadnuť do zmluvy napr. s vodárňami, elektrárňami aby som sa dozvedel cenu za službu, alebo aby som mal možnosť nahliadnúť do zmluvy s poisťovňou aby som sa dozvedel aké je poistné krytie, alebo aby som mal možnosť nahliadnúť do zmluvy s firmou zabezpečujúcou opravy výťahov aby som sa dozvedel čo je hradené z paušálnych výdavkov, alebo aby som mohol nahliadnúť do revíznych správ, aby som zistil či odstraňovanie revíznych závad bolo oprávnené a pod. Toto je podľa mňa zmyslom práva na informáciu a na nahliadnutie do dokladov týkajúcich sa správy. Ak predseda tieto informácie skrýva, tak je buď lenivý a naeschopný, v horšom prípade schopný všetkého. V tom prípade je možnosť podať žalobu na súd a ten rozhodne o povinnosti sprístupniť požadované informácie. Dokonca sa mi marí, že som v tomto smere aj videl úspešný rozsudok. Samozrejme všetko závisí od toho, kam vlastník bytu je ochotný zajsť a či podá žalobu na príslušný súd. Ak by uspel, pomôže to všetkým a najmä zamozvanému pánovi domu najsť hranice svojho (ne)konania.
0 0
bobabobek bobabobek

bobabobek je offline (nepripojený) bobabobek

Páni zdravím pripojím sa k tejto téme nakoľko som autorom týchto stránok:

http://www.cajkovskeho13151719.estranky.sk/
http://www.skultetyho141618.estranky.sk/
http://www.technospol.sk/

A môj názor je ten, že keď si za niečo vlastník platí tak má právo hocikedy si to aj skontrolovať veď správcovský poplatok sa neplatí len počas úradných hodín ale za celý mesiac ale niektoré správcovské spoločnosti robia všetko preto aby vlastníci videli čo najmenej do ich prehmatov a preto nie sú zástancami zverejňovania niektorých dokumentov na webe ale prečo by sa mal férový správca báť niečo vlastníkom zverejniť na webe pod heslom keď nekoná protiprávne a háji záujmy vlastníkov či? A na záver je to výhoda aj pre správcovskú spoločnosť nemusí zamestnávať toľko úradníkov na vyhľadávanie dokumentov pre vlastníka.
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

bobabobek Pozri príspevok
Páni zdravím pripojím sa k tejto téme nakoľko som autorom týchto stránok:

http://www.cajkovskeho13151719.estranky.sk/
http://www.skultetyho141618.estranky.sk/
http://www.technospol.sk/

A môj názor je ten, že keď si za niečo vlastník platí tak má právo hocikedy si to aj skontrolovať veď správcovský poplatok sa neplatí len počas úradných hodín ale za celý mesiac ale niektoré správcovské spoločnosti robia všetko preto aby vlastníci videli čo najmenej do ich prehmatov a preto nie sú zástancami zverejňovania niektorých dokumentov na webe ale prečo by sa mal férový správca báť niečo vlastníkom zverejniť na webe pod heslom keď nekoná protiprávne a háji záujmy vlastníkov či? A na záver je to výhoda aj pre správcovskú spoločnosť nemusí zamestnávať toľko úradníkov na vyhľadávanie dokumentov pre vlastníka.
No, vitaj! Šak by som vás ani nepoznal, skoro?

Neser do klobúka, je tam Bob a Bobek!
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
bobabobek Pozri príspevok
Páni zdravím pripojím sa k tejto téme nakoľko som autorom týchto stránok:

http://www.cajkovskeho13151719.estranky.sk/
http://www.skultetyho141618.estranky.sk/
http://www.technospol.sk/

A môj názor je ten, že keď si za niečo vlastník platí tak má právo hocikedy si to aj skontrolovať veď správcovský poplatok sa neplatí len počas úradných hodín ale za celý mesiac ale niektoré správcovské spoločnosti robia všetko preto aby vlastníci videli čo najmenej do ich prehmatov a preto nie sú zástancami zverejňovania niektorých dokumentov na webe ale prečo by sa mal férový správca báť niečo vlastníkom zverejniť na webe pod heslom keď nekoná protiprávne a háji záujmy vlastníkov či? A na záver je to výhoda aj pre správcovskú spoločnosť nemusí zamestnávať toľko úradníkov na vyhľadávanie dokumentov pre vlastníka.
To ma potešilo. Som rád, že existujú aj normálny ľudia, čo chápu ako by to mohlo fungovať. Všetci by mali byť spokojní, hlavne správca, veď je to veľké plus pre neho. Transparentnosť nadovšetko.
Žiaľ každý nemá to šťastie a správca cela ich partia je niečo, čo sa nedá ani slušne nazvať (diletanti, ignoranti, klientelisti, úplatkári a tak trocha podvodníci a aj zlodeji).
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať