Zavrieť

Porady

Novela zákona o dani z príjmov - ? cestná daň ?

zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

SZČO si doteraz neúčtovala náklady na PHM pri vlastnom aute nezaradenom do podnikania. Teda ani nemá zaplatenú cestnú daň. Od 1.11.2004 je možné účtovať cestovné náhrady (6,20 + pohonné hmoty)/ km aj pre SZČO ak použije auto nezaradené do podnikania.

Musí si najprv uhradiť cestnú daň ak chce účtovať cestovné náhrady ?
Nejasná je aj otázka "diét" - účtuje si ich ako zamestnanec ?
Usporiadat
jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Pozri si www.porada.sk/showthread.php?t=2025
živnostník, novela od.1.11.2004
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

Ďakujem za odpoveď, ale ak si všimneš, tá debata končila mojou otázkou ohľadom cestnej dane - a zdá sa, že zatiaľ nikto nevie či treba platiť aj cestnú daň ....:-(
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Podľa mňa cestná daň musí byť zaplatená vždy.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Cestná daň pri aute použitom na podnikanie /súkromné,firemné/ musí byť zaplatená.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ale ak zamestnanec použije svoje auto na fir.účely tak cestnú daň predsa neplatí.....nebude na tom živnostník rovnako ako zamestnanec?
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Davnejsie, asi pred 2 rokmi, som sa informovala na DU ohladne uvedenej problematiky asi v tomto zneni:"konatel v s.r.o. vyuziva na sluzobne ucely sukromne auto pravidelne". Je povinny platit cestnu dan? Dali mi odpoved, ze nemusi platit. Tak isto SZCO ked nema auto firemne, ale vyuziva svoje auto na dosiahnutie zdanitelnych prijmov, by si mohol podla mna uctovat nahrady!! Zakon o cestnej dani sa nemenil, tak by to malo byt nadalej v platnosti!. Samozrme s datumom od 1.11.2004.
Naposledy upravil Susan : 29.09.04 at 12:08 Dôvod: Doplnenie
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

zeel
SZČO si doteraz neúčtovala náklady na PHM pri vlastnom aute nezaradenom do podnikania. Teda ani nemá zaplatenú cestnú daň. Od 1.11.2004 je možné účtovať cestovné náhrady (6,20 + pohonné hmoty)/ km aj pre SZČO ak použije auto nezaradené do podnikania.

Musí si najprv uhradiť cestnú daň ak chce účtovať cestovné náhrady ?
Nejasná je aj otázka "diét" - účtuje si ich ako zamestnanec ?
Ja by som sa chcela opýtať na tie náklady na PHM pri vlastnom aute nezaradenom do podnikania do 1.11.2004. My sme si ich dávali do výdavkov aj doteraz. Nie je to správne?
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Julča
Ja by som sa chcela opýtať na tie náklady na PHM pri vlastnom aute nezaradenom do podnikania do 1.11.2004. My sme si ich dávali do výdavkov aj doteraz. Nie je to správne?
Náhrady za PHM sa mohli účtovať do daň.výdavkov, ale nedala sa účtovať paušálna náhrada 6,20Sk.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Podľa mňa zákon o cest.dani v §3 odst.1 hovorí, že automobil, ktorý sa používa na podnikanie, alebo v súvislosti s podnikaním , je predmetom cestnej dane a tak by mala byť zaplatená aj za auto nezaradené v majetku, použ. v súvislosti s podnikaním.
0 0
Biba Biba

Biba je offline (nepripojený) Biba

Ahoj,
ja som bola na DU sa zaujímať o SZCO na Cestnu daň. A museli sme ju zaplatiť, lebo SZCO si uplatnuje naklady na auto % , PHM ap. aj ked je súkromne nie firemne. Asi zalezi na vyklade prislusneho DU.
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

Včera som bol na daňovom úrade - a špeciálne som sa pýtal, či je potrebné mať zaplatenú cestnú daň aj keď začnem používať súkromné auto na podnikanie až po 1.11.2004 - odpoveď bola - ÁNO TREBA !!!
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Áno, platíš ale len pomernú časť, nie celú sumu.
0 0
alexxandra alexxandra

alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

ak si chcete dat do nakladov akykolvek vydavok suvisiaci s autom,najprv musi byt zaplatena cestna dan. Mam to overene z danoveho uradu. Ak ste to ale nestihli,resp.ste sa rozhodli az teraz,da sa to urobit,akoze ste na tuto povinnost proste zabudli a podat danove priznanie k cestnej dani teraz a zaplatit cestnu dan za rok 2004 teraz. Treba samozrejme ratat s tym,ze danovy urad dorubi penale, takze si to treba prepocitat,co sa viac oplati.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Ešte môžem poradiť jednu možnosť, ktorá sa dá stihnúť, akože ste začali používať súkromné auto na podnikateľské účely od 01.10.2004 /od tohto dátumu si môžete účtovať do nákladov spotrebované PHM/ a to stačí zaplatiť cestnú daň do 15.10.2004 /t.j. stihnúť do piatku podať DP aj zaplatiť alikvotnú čiastku za tento rok/ a je to aspoň tých pár mesiacov, čo sa ešte dá využiť do konca roka, no a samozrejme potom od 01.11. si už učtovať aj paušál 6,20 / 1 km okrem PHM.
Naposledy upravil Fidlo : 26.10.04 at 08:53
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Ak zamestnanec akciovej spol. používa súkromné auto, nie svoje, ale požičané od inej súkromnej osoby s písomným súhlasom majiteľa, na služobné účely, tak isto musí byť za toto auto zaplatená cestná daň?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

zamestnanec neplatí cestnú daň
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Katty, viem že zamestnanec ju neplatí, ale či ju musí za takéto auto zaplatiť firma, aby mohla dávať do nákladov preplatenie PHM a náhrad zamestnancovi? To neviem naisto. Povedala by som, že nie.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Jess ani firma za nefiremné auto zamestnanca určite neplatí!!!
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Díky Katty.
Ja si to tiež myslím, ale keď tu odzneli príspevky, že ak firma chce dávať PHm do nákladov mala by mať vždy za to zaplatenú cestnú daň, tak ma to zneistilo.
Pekný deň prajem.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Jess,
ale preplatenie PHM zamestnancovi nie je klasické PHM ktoré účtuješ na 501 je to jeho náhrada za služobku čiže spolu so stravným a vedl.výdavkami idú na 512. Je to to isté ako keby ti dal cestovný lístok z busu, tiež za ten bus nezaplatíš cestnú daň...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať