Zavrieť

Porady

Podnájom verzus samost.bývanie u svokry

S manželom a dvomi deťmi bývame v podnájme - 3 -izbový obecný byt 10 rokov. Manžel je jedináčik a svokra býva v dome. Uvažujeme nad prestavbou podkrovia na vlastnú bytovú jednotku - všetko sami aj vchod by sa riešil samostatne.Museli by sme si zobrať hypotéku na prestavbu, bolo by treba nadstaviť obvod.steny + nové krovy a strecha. Otázka je ísť do toho? Manžel má tento rok 35 , keď chceme využit hypo.pre mladých musíme sa rozhodnúť. Svokre pomáhame máme tam na dvore svoj bazén, deti sa tam hrajú....Len obávam sa straty súkromia. Na druhej strane vrážame peniaze do bytu, ktorý nebude náš a dom by už potreboval rekonštr.Do budúcnosti sa aj tak svokru budeme starať my, takže je otázkou či do toho ísť teraz, zakiaľ sa dá ešte na dome veľa porobiť deti sa môžu hrať na dvore..... ďakujem za každý názor!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Čo na to svokra? Prečo u nej nebývate už 10 rokov ale platíte podnájom a vrážate peniaze do obecného bytu? Koľko má rokov - 55 alebo 75? Je samostatná, pracujúca, emancipovaná a hlavné slovo v dome i na dvore bude mať vždy ona alebo je to skromná, tichá dôchodkyňa, ktorá sa nemôže dočkať Vašej pomoci, opatery a Vášho spoločného bývania? Je uzrozumená s tým, že najbližšie obdobie /možno aj niekoľko rokov/ bude bývať /na rozdiel od Vás/ na stavenisku?
    Nebude jej to vadiť a je natoľko tolerantná, že to nenaruší Vaše vzťahy? Iné je prísť na návštevu s deťmi do bazéna a iné zhodiť jej strechu nad hlavou a z dvora spraviť skládku stavebného materiálu... Alebo bude počas rekonštrukcie domu bývať u Vás? Asi nie...

    Pozri si tu témy o takomto spolunažívaní - v živej pamäti mám príbeh o synovi jedináčikovi a neveste, ktorá sa tu sťažovala, že svokra jej chodí do skríň, dom si nemôžu zamykať, rozhoduje o všetkom, čo sa kedy bude robiť a syn dá vo všetkom za pravdu rodičom, lebo veď bývajú u nich, aj keď išlo o dve samostatné stavby na jednom pozemku... Čo však neznamená, že to bude Váš prípad...

    Ako by ste riešili papierovo vlastnícke vzťahy? Svokra by založila dom, ktorého by aj naďalej bola výlučnou vlastníčkou, aby ste si Vy mohli vziať hypotéku? Alebo prepíše dom aj s pozemkom na syna? Nehrozí napr., že by sa mohla ešte vydať a pribudne Vám trebárs aj svokor a Vy budete stále len v podnájme - tentokrát u svokry? Ani jediný syn nemusí byť len jediným dedičom...

    Ak chceš rady do života, tu sú:
    1. neinvestuj do cudzieho majetku
    2. niet nad vlastné súkromie
    Naposledy upravil Oliwa : 14.05.13 at 07:58

    irma1 je offline (nepripojený) irma1

    irma1
    Na základe mojich osobných skúseností treba od svokry utekať kade ľahšie a čím ďalej. Aj keby sa Ti zdalo, že je absolútne nekonfliktná.
    Bola som vydatá už 20 rokov, keď sme dostavali náš dom. So svokrovcami som mala normálny a nekonfliktný vzťah a tiež ich bolo treba dochovať. Naivne som si myslela, že spoločné bývanie by mohlo byť prínosom pre obe strany. Cha!
    Svokor do roka zomrel a potom sa všetko pomaly nenápadne začalo. Svokra sa bez neho asi nudí a niekedy si fakt myslím, že nad ničím iným celé dni nerozmýšľa, len čím by mi osladila život. Po 9 rokoch spoločného bývania je ona jediný človek v dome, ktorý má súkromie. Jej nikto nebehá po izbe ani keď je hore, nieto ešte keď tam spí. Nikto sa jej nehrabe v skriniach. Nikto jej nevyhadzuje veci, lebo boli špinavé alebo jednoducho "neviem, na čo to je".
    Jediné na čo si dáva pozor je to, aby ju jej syn pri ničom nevidel. Ale on aj tak nechápe, čo mi vlastne vadí. Netreba zabúdať, že s ňou žil celé detstvo a je teda zvyknutý.
    Svokra má 80 rokov a je vitálna až priveľa, keď samozrejme chce. Nechá si posluhovať, neuvarí už ani čaj. Neupratuje ani po sebe, kľudne zašpiní balkónové dvere a potom stojí nado mnou a pozerá sa, ako ich umývam. Ale vzápätí porúbe sekerou vyhodený vianočný stromček alebo si zryľuje políčko.
    Dovoliť, aby s nami bývala, bolo najhoršie rozhodnutie v mojom živote. A to býva svokra u nás a nie my u nej.
    Ale možno tá Tvoja je iná. V tomto ťažko radiť. Skús porozmýšľať, prečo sú veci také, aké sú teraz. Netreba za každú cenu meniť to, čo funguje.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nikto Ti presne neporadi, ci ist,ci neist byvat so svokrou,lebo nepozname vase rodinne pomery,ani povahu svokry.

    Preco byvate uz dlho v podnajme, ked svokra ma svoj dom,kde byva sama ? Asi bol na to nejaky dovod...
    Zalezi,aky typ cloveka je tvoja svokra,ci by vedela respektovat vase sukromie,alebo by automaticky chcela rozhodovat vo vsetkom,ked budete byvat s nou...
    Hlavne mamicky synov jedinacikov, vedia byt dost zavisle na svojom synovi,najradsej by ho mali iba pre seba...ale to vies asi posudit ty.

    Ja osobne by som nesla, u nas sa vravi, ze kazdy dom moze mat iba jednu gazdinu...
    Naposledy upravil arizona : 10.05.13 at 12:48

    zmurka je offline (nepripojený) zmurka

    zmurka
    Suhlasim s nazormi, ktore tu uz popisali ostatni, vy musite vediet, ake mate vztahy. V kazdom pripade by som to ale skor ako sa do toho pustite doriesila aj papierovo, aby sa Vam nestalo ze vrazite do domu kopec penazi ale vase to nebude a pri prvej hadke Vas svokra vyhodi z domu, ze je jej....
    Jednoduchsie je to, ze brat je jedinacik - mali by ste spravit prevod domu na Vas s vecnym beremenom na pravo dozitia v dome pre svokru. A hlavne vyjasnit si, kto z vas ma ake ocakavania od nasledneho spoluzitia - aby sa tie ocakavania nerozchadzali. Tu si dajte ako jasnu podmienku pre nu aj pre Vas - ze kazdy bude mat vlastne sukromie...

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    Ja som dostal dom od maminej mamy, ktorú som si dosť idealizoval ako babku...až moja svokra mi otvorila oči keďže pochádza od nás a moju babku pozná dlhšie ako ja, jej varovanie dcére znelo - baba je horša jak žandar - a mala pravdu...dom sme rozbili, ona bývala, nervy tiekli a invektívy lietali, hlavne zo strany seniorky...teraz má babka 94 rokov, je po operácii kĺbu, má výpadky krátkodobej pamäte, sme tam nás nepoznáva ale paradoxne máme väčší kľud a sme dobre vycvičení...manželstvo to oťukalo teda riadne, ak chcete rekonštruovať svokrin dom ODSŤAHUJTE JU na čas rekonštrukcie, toto si nikto nezaslúži a nezarobíte si na dlhoročnú vojnu.

    Podnájom verzus samost.bývanie u svokry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.