Zavrieť

Porady

Ak darujem nehnuteľnosť, je možné v darovacej zmluve uviesť podmienku, že mi zostáva užívacie právo k tej nehnuteľnosti?

Chcem prepísať dom na sestru, ale zároveň predísť tomu, že v prípade, že sa rozvedie sa bude musieť o dom deliť. Takisto by ma zaujímalo, či moje užívacie právo zabráni tomu, aby dom bol založený úverom alebo predaný bez môjho súhlasu a či moje užívacie právo bude zaregistrované v katastri nehnuteľností.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak darujete byt sestre, bude byt v jej výlučnom vlastníctve Ako vlastníčka bude s bytom môcť nakladať podľa svojho uváženia bez ohľadu na Váš názor. Ak chcete mať istotu bývania v danom byte, uzavrite spolu s darovacou zmluvou aj dohodu o zriadení vecného bremena spočívajúce vo Vašom práve užívať daný byt. Vecné bremeno výrazne sťažuje možnosť založenia danej nehnuteľnosti banke alebo možnosť predaja inej osobe.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak dom daruješ sestre, bude len jej vlastníctvom a nebude predmetom BSM v manželstve, teda nebude mať v ňom podiel aj jej manžel. A k tomu, či môžeš uviesť užívacie právo, to áno. Takto aj s tým bremenom bude uvedený v katastri.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    na katastri budeš platiť poplatky dvakrát - za prepis domu a aj za vecné bremeno

    Ak darujem nehnuteľnosť, je možné v darovacej zmluve uviesť podmienku, že mi zostáva užívacie právo k tej nehnuteľnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.