Zavrieť

Porady

Pravé espresso versus "Slovenské presso"

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac

Anketa: Presvedčil ťa môj článok o zlej príprave "Slovenského pressa"?

Počet hlasujúcich
7. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno, je to hodnotný článok

    5 71.43%
  • nie, aj naďalej budem piť veľké presso bez zmien v príprave

    0 0%
  • mať tak tvoje problémy... :-)

    2 28.57%
Keďže spolupracujem so začínajúcimi podnikateľmi, ktorí otvárajú kaviarne riešim momentálne takéto témy. Aký kávový nápoj preferujete vy? Pravé espresso, alebo si dáte 200ml kávy? Rozmýšľali ste už ako sa tá vaša veľká káva pripravuje? Prečítajte si prosím článok a vyjadrite sa či by ste prestali piť to naše klasické Slovenské presso a prešli na to pravé predĺžené (teda dolievať vodou). Má môj článok dostatok silných argumentov, alebo vás to nepresvedčilo? Dík :-)

Článok: http://www.coffeein.sk/blog/29/espre...venske-presso/
Usporiadat
pecko007 pecko007

pecko007 je offline (nepripojený) pecko007

@lujza.j: v pohode, ja som len usudzoval podla videi, ze typek o kave vela nevie. ale je pravda, ze som tam nikdy nebol ktovie, v skutocnosti mozno nepredavaju niekolko mesiacov stare zmesi...

ja osobne by som do zmesi aj tak nesiel. ked uz, tak skus nejaku jednoodrodovu 100% arabicu pri tychto kavach http://espressoshop.sk/11-coffee?utm..._campaign=june sa mi este nestalo, aby mi nejaka nechutila (narozdiel od inych znaciek a zdrojov)
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Pecko keď espresso nateká 25-30 sekúnd a jeho objem je 30ml, tak ako môže za 60sekúnd natiecť 90ml?
0 0
pecko007 pecko007

pecko007 je offline (nepripojený) pecko007

@Dantess: tym, ze tlacis vodu cez kavu nepretrzite a vytahujes z nej rozpustne latky, kava v pake postupne kladie mensi odpor vode. neni to nejaka brutalna zmena, ale staci to na ten rozdiel, ktory naznacujes.

mozno sa budes pokusat moje tvrdenie zosmiesnit, ale kym tak urobis, skus si predstavit a spomenut, ako sa meni prud vytekajucej kavy pri espresse a podla mna budes musiet uznat, ze je to tak, aka pisem

ak by bol odpor konstantny, za 60 s by natieklo 72 ml. natecie ale niekde medzi 80-90 ml. tebe sa zda rozdiel 8-12 ml nerealny? mne nie.

ako som pisal vyssie, ja to mam prakticky overene. skus to aj ty, nepodvadzaj a uvidis
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Vyskúšam si to. Ikeď by ma zaujímalo na základe akých zdrojov tvrdíš to, že lungo má 90ml. A na základe akého zdroja podľa teba musí byť podávané americano s horúcou vodou, ktorá je v konvičke. Vieš o tom, že sa bežne americano podáva tak, že sa spraví do pohára espresso a priamo sa doleje vodou? Nemusí tam byť tá konvička.

Kto ťa vôbec učil? Aký máš certifikát?
0 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

fúúha, tuším si mu šliapol na otlak nakoniec tým týpkom bude on sám...
0 0
pecko007 pecko007

pecko007 je offline (nepripojený) pecko007

@Dantess: hladaj po internete aj ja som hladal. ako si mi vedel dodat wiki, urcite najdes aj ine zdroje.

v kazdom pripade ale tretikrat zopakujem, ja som to prakticky vyskusal. spravne mletie, spravne utlacenie, spravny tlak v hlave, spusteny timer spolu s cerpadlom a pri 60 s cerpadlo vypnute, objem odhadom odmerany. preto som pisal, ze to bolo niekde okolo 90 ml.

nenapisal som, ze musi. pisal som, ze tak sa to ma. pokojne mozes zakaznikovi aj ty doliat. urcite to nebude technicky prehresok. bude to len neslusne voci zakaznikovi, pretoze tam ide prave o to, aby si to on dolial ako chce.

a na certifikaty sa tu s tebou rozhodne hrat nebudem. a vobec nie preto, ze ho nemam, ale preto, ze je to smiesne, kam sa to pokusas nasmerovat certifikat v tomto pripade predsa nic neznamena.

ja mat kaviaren, kaslem na certifikaty. pre mna ako kavickara a kaviarnika by bolo podstatne, ze obsluha vie pripravit spravne prave espresso a nie to, ze ma doma na stene zaveseny certifikat. ten kavu nerobi teda to vsetko za podmienky, ze nejaky zakon ten certifikat nevyzaduje...

takze to ber v pohode a len ako diskusiu.
0 0
pecko007 pecko007

pecko007 je offline (nepripojený) pecko007

@majka: teraz neviem, koho si myslela ja som stupil na otlak jemu alebo on mne?)))
0 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

pecko007
@majka: teraz neviem, koho si myslela ja som stupil na otlak jemu alebo on mne?)))
skús porozmýšľať, možno na to prídeš
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

zapojim sa do debaty ... moje decko ma tiez skusky na baristu ... a do cafe americano dava vodu pri stroji, nie zvlast v konvicke .... a tak to vysvetluje aj casnikom/ckam ked si objednava na SVK a ti vyvalu oci, ze co po nich chce ... "sak preso neeee ?"
0 0
pecko007 pecko007

pecko007 je offline (nepripojený) pecko007

no tak mne to rozhodne vychadza na rovnicu, ze ja jemu ale mozem sa mylit. preto som ta poziadal o vysvetlenie
0 0
pecko007 pecko007

pecko007 je offline (nepripojený) pecko007

@avalik: sak presne toto
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

pecko007
@lujza.j: v pohode, ja som len usudzoval podla videi, ze typek o kave vela nevie. ale je pravda, ze som tam nikdy nebol ktovie, v skutocnosti mozno nepredavaju niekolko mesiacov stare zmesi...

ja osobne by som do zmesi aj tak nesiel. ked uz, tak skus nejaku jednoodrodovu 100% arabicu pri tychto kavach http://espressoshop.sk/11-coffee?utm..._campaign=june sa mi este nestalo, aby mi nejaka nechutila (narozdiel od inych znaciek a zdrojov)
Zmesi kupujem malokedy.....
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

avalik
zapojim sa do debaty ... moje decko ma tiez skusky na baristu ... a do cafe americano dava vodu pri stroji, nie zvlast v konvicke .... a tak to vysvetluje aj casnikom/ckam ked si objednava na SVK a ti vyvalu oci, ze co po nich chce ... "sak preso neeee ?"
Juj,ale ved to by od tych" ludi od fachu "vela chcela.....moj chlap vyuceny v odbore iba s barmanskym kurzom......nie raz ucil akoze casnicku kapučííno robit....nevedela nic...iba vyzerala....
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

pecko007, takze ked som dobre pochopila, ty si samouk co sa kavy tyka?
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Pecko prosím si dôkaz o pravdivosti tvojho tvrdenia. teda že Caffé Lungo má 90ml. ja ti moje tvrdenie že má 60ml dávam tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Lungo, tu: http://www.piccoloneexistuje.cz/ceske-presso, alebo si kúp knihu Petry Veselej, kde o tom píše, alebo si zaplať baristické školenie od majstrov baristov, ktorí povyhrávali rôzne súťaže a potvrdia ti, že lungo má 60ml. Akože viem, že to myslíš v dobrom, ale tiež len podávaš dezinformáciu a potom tak vyzerá naša kávová kultúra. Bez príslušného vzdelania a skúseností...
0 0
pecko007 pecko007

pecko007 je offline (nepripojený) pecko007

@avalik: ano a nevidim na tom nic zle. myslim si, ze o kave viem viac, ako poniektori ludia s certifikatom na to predsa netreba vysoku skolu. na baristickom kurze ich ucia magiu, ktoru sa nemozes naucit sama? takze asi tak.

@Dantess: stvrtykrat ti to opakujem a je mi az smiesne, ak to nevidis. empiria je moj dokaz. ale ak to uz budem musiet opakovat desiaty krat, mozno ti to nahram na video

ak si ale tak dokazovania chtivy, precitaj si poriadne clanok, na ktory sa sam odvolavas. v casti "Brewing" je napisane "... and lungo being 90–120 ml/3–4 oz."

knihu od petry mam. a? niektore veci konzultujem s typkom, ktory bol kedysi predseda kavovej asocie na sk a co to povyhraval. a?

ake vzdelanie a skusenosti mas ty, ze ides hodnotit tie moje a chytas sa so mnou za pasy? tvoj clanok tiez obsahuje dezinformacie. hodnotim to?

kamaratsky som len doplnil tvoje informacie (a diskretne uviedol tvoje dezinformacie na spravnu mieru) a teba to uraza. o com to potom je?
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Keď som pozeral pár blbcov ako sa hádajú o tom či má espresso 25ml, alebo 30 ml a či s cremou, alebo bez a vedeli o tom "diskutovať" celý deň, tak som si pomyslel, že sú to dvaja magori. Momentálne som padol do toho istého kruhu "dokazovania". Takže by som to uzavrel a nemíňal náš čas na debatu o 30ml vody navyše. V každom prípade Ti ďakujem za tvoje postrehy a želám mnoho zdaru v podnikaní. Verím, že sa na nejakej kávovej akcii stretneme a podebatíme, keďže nám ide o ten istý ciel. Aspoň trošku zvýšiť kávovú kultúru na SK...
0 0
pecko007 pecko007

pecko007 je offline (nepripojený) pecko007

vidis, chcel som ti napisat nieco v podobnom duchu. predbehol si ma

som rad, ze sme sa dohodli. ide o kavu, nie o objem jednej kavovej lyzicky)

rad si s tebou pokecam aj v inej diskusii na tomto portali
1 0
usko 1 usko 1

usko 1 je offline (nepripojený) usko 1

K otázke: Pijem ristrretto bez mlieka a cukru. Chcela by som sa vyjadriť k názoru o cene. Myslím si, že cena kávy od 2 euro je riadne nadsadená a je to špecialita Slovenska, výnimkou nie je ani ČR. Je zaujímavé, že v Taliansku kde robia úžasnú kávu som sa stretla s cenou okolo 1 eura. Konkrétne v Ríme 0,80-1,80 euro. A to bola kávička.
Po príchode domov som nebola schopná kávu v našich kaviarňach vypiť - nehovoriac o cene.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tu su šeci hamižnici hamižni.....nebola som v italii a kafíći,ale verim tomu....tu nejde tak o kvalitu danej kavy a sorty kavy,ale aky zisk je z 1kg kavy....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať